VojvodinaCafe - Ogrev skuplji za 20 odsto
    • Ogrev skuplji za 20 odsto

      Pred stovarištima za ogrev u Vojvodini vladaju sve veće gužve jer je poslednji trenutak da se oni koji se greju na ugalj i drvo snabdeju gorovom.



      Osim vlasnika porodičnih kuća, drva i ugalj kupuju i stanari zgrada koje su priključene na gas kako bi u slučaju nestašice tog energenta bili sigurni da se neće smrzavati. Među kupcima je ove godine više onih koji su odjavili grejanje na gas i vratili se na drvo i ugalj.

      Dok su letos cene bile na nivou prošlogodišnjih, u septembru su ugalj i ogrevno drvo poskupeli za 20 odsto, a trgovci najavljuju nove više cene.

      Dok Novosađani, Subotičani, Somborci, Mitrovčani najviše kupuju drva jer se masovno vraćaju “kreka“ pećima, vlasnici porodičnih kuća u Zrenjaninu i Kikindi za grejanje će najviše koristiti prirodni gas. Međutim, i u ova dva grada ima prilično domaćinstava koja su se zbog poskupljenja gasa vratila na grejanje čvrstim gorivima.

      Prethodne godine gotovo polovina Zrenjaninaca je za grejanje koristila prirodni gas, međutim veliki broj građana je zbog poskupljenja odustao od takozvanog čistog grejanja. U zrenjaninskom preduzeću “Ogrev” kažu da je interesovanje za kupovinu drva i uglja veće u odnosu na prethodnu godinu.

      Cene su ujednačene sa ostalim gradovima, pa se ogrevno drvo prodaje za 4.500 dinara po kubiku, a tona lignita za 6.000 dinara. U cenu je uračunat i prevoz, a u “Ogrevu” kažu da su i ove godine omogućili pogodnosti za kupovinu ogreva na kredit. Godinama u Zrenjaninu i Kikindi smanjuje se broj onih koji se greju na struju.

      - Potražnja je velika i na osnovu toga zaključujemo da će prodaja drva i uglja biti bolja nego prethodne jeseni. Trenutno prodajemo bukvu i bagrem, te domaći ugalj iz Kolubare i Vreoca. Velika potražnja ogreva tek predstoji, pa se nadamo dobroj prodaji - kažu u drvari “Mokrin” u Kikindi.

      U Subotici je velika potražnja za drvima i ugljem i u drvari “Sakal” na lageru imaju bagrem, bukvu, hrast i grab, a od uglja lignit i “Kolubarin” sušeni ugalj. I u ovom skladištu najavljuju poskupljenje do početka zime.

      - Iako se svakog dana prodaju velike količine ogreva, u skladištu imamo dovoljno bukve, bagrema i hrasta, mrkog uglja iz Banovića, Resavice, kovinskog lignita i uglja iz Kolubare - kažu u stovarištu “Tabu“ u Subotici.

      Vrbašani koji se nisu snabdeli ogrevom do kraja jula, dok je još uvek bilo moguće na rate, sada kubik tvrdih drva plaćaju 4.500 dinara. Samo još penzioneri za kubik plaćaju 4.300 dinara. U nekim domaćinstvima koja nisu priključeni na gradsko centralno grejanje ili gasnu mrežu razmišljaju o prelasku na čvrsta goriva jer su cene gasa i centralnog grejanja od 1. septembra skuplje.

      - Oni koji su prošle godine poručivali pet, sada kupuju dve tone uglja, a ostatak odlažu za januar. Kupcima je najteže palo što su poskupeli sušeni i kameni ugalj koji su visoke energetske vrednosti, a ne ostavljaju mnogo pepela - kažu u vrbaskoj drvari.

      U Somboru je na daljinski sistem grejanja priključeno 3.800 domaćinstava. Cena je 56 dinara po kvadratnom metru, ali je nedavno saopšteno da predstoji poskupljenje.

      U Novom Sadu je od čvrstog ogreva najtraženija bukva, koja košta 4.500 dinara po kubnom metru. Od uglja u ponudi je lignit po ceni od 5.900 dinara, sušeni “vreoci” od 11.300 do 12.000 dinara, “kostolac” 6.200 dinara i “kolubara” 6.000 dinara po toni. Većina stovarišta troškove prevoza ne naplaćuje, a za sečenje i cepanja drva treba platiti 300 dinara po kubnom metru.

      U novosadskom stovarištu “Platan S” kažu da ima dovoljno kupaca, a u stovarištima “Vidal Ko” i „Maj-Gor” tvrde da je potražnja ista kao prošle godine, ali da je kvalitet ponuđenog ogreva slabiji.
      Komentara Pošaljite komentar

      Kliknite ovde da biste se ulogovali

      2+6 (rezultat upiši slovima)