VojvodinaCafe - Vojvođanski izvoz porastao
    • Vojvođanski izvoz porastao

      Vojvođanski izvoz raste, raste i uvoz, ali ohrabruje podatak da stopa uvoza robe široke potrošnje u ukupnom uvozu čini svega 10 odsto. Najviše uvozimo naftu, gas, dizel gorivo, laboratorijsku opremu i tzv. polufabrikate.

      Izvozimo hranu, kukuruz, ulja, podne obloge, a industrijskih proizvoda je najmanje. Spoljnotrgovinska razmena Vojvodine raste, i u prošloj godini bila je za dvadesetak procenata veća nego lane. Izvoz je takođe porastao, ali je i uvoz rastao, znatno brže.

      Prema rečima Arijana Avramova iz Regionalne privredne komore NS, ovaj region sarađivao je sa firmama iz čitavog sveta.

      "Izvoz je ostvaren u 85 zemalja, najviše u Rumuniju, Rusku federaciju, Bosnu i Hercegovinu dok smo uvozili iz 127 zemalja, najviše iz Ruske fedracije, Nemačke, Italije, Kine i Rumunije " zaključio je Avramov.

      Vojvođanska privreda zabeležila je pozitivne izvozne rezultate zahvaljujući pre svega hrani.

      Izvozni potencijal znatno je veći, potvrdio je za Radio Novi Sad predsednik Privredne Komore Vojvodine Ratko Filipović ističući podatak da je pokrivenost uvoza izvozom porasla za 2 procenta.

      "To nije veliki pomak ali je trend važan. Najviše izvozimo kukuruz, nažalost u naturalnom obliku, zatim šećer, to je ozbiljan proizvod, bez obzira na to što on može da bude i repromaterijal te proizvode hemijske industrije", smatra Filipović.

      Jedan od najstarijih i najpoznatijih izvoznika svakako je novosadski Institut za ratarstvo i povrtarstvo koji svoje proizvode, nadaleko poznata semena, izvozi u više od 30 zemalja. U prošloj godini, izvoz im je porastao za 10 procenata u odnosu na prethodnu, potvrdila je pomoćnica direktora Sanja Petro Gajić.

      "Vrednost našeg izvoza iz godine u godinu raste jer osvajamo nova tržišta i razvijamo postojeća, na kojim smo prisutni godinama. Institut izvozi i usluge, sopstvenu pamet i tako npr. u Francuskoj ostvarujemo popriličan prihod jer plasiramo genetiku, odnosno roditeljske komponente", precizirala je Gajićeva.

      Većina izvoznika slaže se u oceni da nam je neophodna reindustrijalizacija i da se moramo okrenuti izvozu gotovih proizvoda , po mogućnosti višeg tehnološkog nivoa. Investicije u prehrambenu ili prerađivačku industriju svakako su dobrodošle.
      Komentara Pošaljite komentar

      Kliknite ovde da biste se ulogovali

      2+6 (rezultat upiši slovima)