Close

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 22
Like Tree3lajkova

Tema: Pletenje & heklanje

Deran Avatar od  NenaV

Pol
    Žensko
    Član od
    25.09.2009.
    Aktivnost
    14.06.2014
    Zemlja
    Yugoslavia

Pletenje & heklanje

U moje slobodno vrijeme najveca razodona mi je heklanje ili pletenje. Najvishe pletem salove i kape, i neke manje ukrasne stvari (kao sto su markeri za knjige ili podloge za case). Zanima me da li ima jos neko ko plete i hekla pa da razmjenimo iskustva i slike, a mozda i da naucimo nekoga da nam se pridruzi.

Evo za pocetak par mojih radova:

spiralni sal:

djecija kapica:

markeri za knjige:

too old Avatar od  maski

Pol
    Žensko
    Član od
    12.12.2007.
    Aktivnost
    07.06.2010
    Zemlja
    Serbia
    Slike
    154

Odgovor: Pletenje & heklanje

doprinos temi - pletenje shala na kruzznim iglama

Mali Badža Great Mahjong: Classic Champion Avatar od  CHichaGlisha

Pol
    Žensko
    Član od
    01.08.2008.
    Aktivnost
    08.09.2011
    Zemlja
    Serbia

.. ja umem i da šijem i da pletem i da heklam i da vezem.
    Samo mi je heklanje užaaasno dosadno pa ga iskoristim jedino da opheklam neku kragnu,, obode na rukavima i sl.

Baš baš.. baaaš volim ručne radove.
    Naročito one ogromantne šarene džempere, šalove, kape, rukavice i grejačečarape do pola butine.

THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "

too old Avatar od  maski

Pol
    Žensko
    Član od
    12.12.2007.
    Aktivnost
    07.06.2010
    Zemlja
    Serbia
    Slike
    154

u osnovnoj shkoli (british convent school) smo imali predmet ruchni rad (imala sam tada 6 ili 7 godina), gde su nas uchili pletenju i vezu. kasnije sam na raspustima kod babe i dede uchila od ujne (genijalna, svestrana zzena koja je pokojna vech mnogo godina), da cheshljam vunu, da predem i da pletem. mama je volela makrame pa sam od nje i to pokupila. heklanje mi je ok ako ga inkorporiram u neshto shiveno ili pleteno, onako samo za sebe u vidu miljea i stoljnjaka mi nije neshto. fenomenalne veshtine

crazy diamond Avatar od  leptirić

Pol
    Žensko
    Član od
    18.04.2009.
    Aktivnost
    juče
    Zemlja
    Serbia

Umem da strikam...sve ostalo (heklanje, sivenje, vezenje) jok.
    Prvi dzemper sam istrikala sebi u 7. (ili 8. razredu).
    Sada vec davnooo nisam ni pipnula igle...jer ja sam sto se toga tice na granici manijacenja....
    Svaki od ovih dzempera sam istrikala za dan i po
    Kada krenem ne umem da stanem..a onda me bolU ledja
    Evo neke od njih (inace volim da saram, jer me ono jednobojno smara )

Hate no more...

stupid woman Bejeweled Champion Avatar od  believer

Pol
    Žensko
    Član od
    17.11.2007.
    Aktivnost
    danas
    Zemlja
    Cocos Islands

umem i volim da strikam
    naucila sam sama,jere moja majka nema pojma o strikanju
    jedno vreme sam strikala ko sumanuta,pa sam batalila
    licno,retko nosim rucno pletene stvari
    zimus sam strikala neku pamucnu suknju s vezenim cveticima....prodala sam je o`ma,i imala bih kupce za bar jos tri
    ali me mnogo ledja bole posle strikanja....
    zanosim se mislju da kupim masinu za strikanje.....tko zna...
    Ovakva će te teško zavoleti,teško ćeš joj se svideti i teško će ti to ona priznati.I kad prizna, opet će ti teško ljubav pokloniti.Ali kad te zavoli,neće te ovakva nikad ni prevariti ni izneveriti.

JagoDica Avatar od  Bombica

Pol
    Žensko
    Član od
    06.11.2008.
    Aktivnost
    05.11.2014
    Zemlja
    Macedonia
    Godine
    41
    Blog
    30
    Slike
    121

I plela sam i heklala i vezla i sivala na masini za sivenje

Od kad sam pocela da radim i rodilo se dete, nemam vremena nizasta.
    Zadnje sam splela sinu poluver kad je bio beba. I od tad nisam ni dirnula igle...
    Inace volim i da eksperimetisem. Sestri sam isheklala ali sa vunicom nekoliko zanimljivih bluzica, poluvera, salova...A za dizajn uzela neke seme za heklanje

Dobro je ispalo. Nije da se hvalim ali stvarno je

komšinica Avatar od  Aiko

Pol
    Žensko
    Član od
    02.10.2008.
    Aktivnost
    16.08.2013
    Zemlja
    Japan

Osnovni potezi i tehnika šupljikavog kukičanja

Držanje kačkalice i konca

Vođenje konca

Vođenje konca kroz prste je važno jer pomaže postizavanje potrebne napetosti, kontrolirajući lagani tok konca od ruke do kačkalice. Kod ljevorukih je način uvođenja konca sasvim isti kao u desnorukih. Uvedite konac kroz prste na jedan od prikazanih načina, onaj koji vam je najugodniji.
    Kako omotati konac oko malog prsta? Ovijte kraj niti oko malog prsta, zatim preko slijedećeg, onda ispod srednjeg i završite uvođenje ostavljajući konac na kažiprstu.
    Kako uvesti konac preko malog prsta? Propustite kraj niti s kojom radite preko malog prsta, zatim ispod sljedeća dva, i završite uvođenje konca ostavljajući ga na kažiprstu.
    Držanje kačkalice
    Kačkalicu možemo držati poput noža ili olovke. Oba položaja su jednako dobra i izabraćemo onaj koji nam je ugodniji.
    Kako držati kačkalicu poput olovke i poput noža opisano je na slici koja slijedi:
    Početna omča i način rada

Da bismo počeli kačkati najprije stavljamo na kačkalicu početnu omču, zatim provedemo konac kroz prste lijeve ruke. Sada približimo ruke tako da se kačkalica u desnoj ruci i konac na kažiprstu lijeve ruke dodiruju.
    Početna omča je prva očica u kačkanju i radi se na isti način kao prva očica u pletenju. U kačkanju se, međutim, za provlačenje omče kroz navoj konca, umjesto igle upotrebljava kačkalica (heklica).
    Način rada u tri osnovna poteza
    1. Omotajte nit dvaput oko dva prsta, zatim uvucite kačkalicu između dva navoja konca.
    2. Kačkalicom provucite jedan navoj konca kroz drugi.
    3. Da biste zategnuli početnu omču i učvrstili je na kačkalicu, provucite oba kraja konca.

Opisi i ilustracije iz Enciklopedije rucnih radova Judy Brittain
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..

Pol
    Žensko
    Član od
    02.10.2008.
    Aktivnost
    16.08.2013
    Zemlja
    Japan

Bod lančića

Bod lančića upotrebljava se za izradu prvog reda na koji će se kačkati sljedeći red ili krug. Njime se takođe izrađuju razmaci među bodovima i štapići kod čipke i šupljikavog kačkanja.
    Na početku objašnjenja svih kačkanih uzoraka, uvijek je naznačena veličina (debljina) kačkalice, vrsta niti i broj lančića s kojima treba početi. Dok učimo osnovne bodove, dovoljno je 20 očica u lančiću. Oznaka (u objašnjenjima) za lančić je lanč.
    Način izrade lančića
    Opisaćemo način rada u dva osnovna poteza:
    1. Uvedite konac kroz prste lijeve ruke, a kačkalicu s početnom omčom držite u desnoj. Provucite kačkalicu najprije ispod, a onda preko niti i napravite navoj.
    2. Provucite kačkalicu na kojoj je konac kroz početnu omču da biste dobili očicu lančića. Bod lančića je sada napravljen. Ponavljajte taj postupak sve dok vam taj pokret ne postane lagan i prirodan.

-Tehnika šupljikavog kačkanja-

Šupljikavo kačkanje nastaje preskakanjem očica i izradom lančića iznad praznih prostora. Promjenom kombinacija očica i prostora mogu se izraditi različiti uzorci šupljikavog kačkanja. Npr. lančići mogu poslužiti kao jednostavna mreža. Oni mogu poslužiti i kao osnove na kojima se rade slijedeće očice u svrhu postizanja zamršenijih uzoraka, od kojih su najjednostavniji oni izrađeni od niskih štapića bez navoja i štapića u obliku rešetke. Ostali šupljikavi uzorci izrađuju se povezivanjem štapića i njihovim ukrštavanjem radi postizavanja efekta rešetke.
    1. Izrada jednostavnog šupljikavog uzorka
    Razmaci u ovom uzorku su napravljeni preskakivanjem očica i izradom lančića iznad njih.
    - Izradite 1 štapić, 2 lančića, preskočite 2 lančića u prethodnom redu, 1 štapić u sljedeći lančić u prethodnom redu.
    2. Izrada jednostavne mreže
    Ova mreža je izrađena od očica lančića i niskih štapića bez navoja.
    - Ukačkajte 1 niski štapić bez navoja u sredinu od pet lančića prethodnog reda, 1 niski štapić bez navoja u sredinu od pet lančića prethodnog reda, nadalje ponavljate isti postupak.
    3. Izrada osnove i rešetke

Rešetka se radi na osnovi lančića.

- Izradite 1 štapić, 3 lančića, preskočite 2 lančića u prethodnom redu, 1 niski štapić bez navoja u sljedećem lačiću, 3 lančića, preskočite 2 lančića u prethodnom redu, 1 štapić u sljedeću očicu.

Pol
    Žensko
    Član od
    02.10.2008.
    Aktivnost
    16.08.2013
    Zemlja
    Japan

Izrada prekriženih štapića

Efekt rešetke postiže se izradom jednog reda prekriženih štapića na temeljnom nizu lančića.
    Način rada:
    1. Izradite 3 lančića (koji predstavljaju 1 štapić), 1 štapić u 5 očica lančića od kačkalice, 4 lančića, nit oko kačkalice (skraćeno nok), ubodite kačkalicom u spoj štapića 1. i 3. lančića kao što se vidi na slici.
    2. Završite štapić na uobičajeni način, 1 lančić, nok dva puta, preskočite 1 lančić, ubodite kačkalicom u sljedeći lančić, nok, provucite skroz, nok, provucite kroz 2 omče, 3 omče na kačkalici, nok, preskočite 1 lančić, ubodite kačkalicom u sljedeći lančić, nok provucite skroz, 5 omči na kačkalici, (nok provucite kroz dvije omče) 4 puta kako se vidi na slici.
    3. Jedan lančić, nok, ubodite kačkalicom kroz gornji dio povezanih štapića, završite štapiće na uobičajeni način, 1 lančić i dalje ponavljati postupak naprijed opisan.

opisi i ilustracije iz Enciklopedije ručnih radova Judy Brittain

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

LinkBacks (?)

1. 20.03.2013, 23:32

Tagovi za ovu temu

Vaš status

• Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •