Close

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 12
    Administrator Avatar od  Lady S

Pol
    Žensko
    Član od
    11.03.2006.
    Aktivnost
    07.10.2014
    Zemlja
    Serbia
    Godine
    32
    Slike
    13

Grčka - Atina

Akropolj

Oni koji dolaze u Atinu prvi put, smesta se upućuju na Akropolj. Jako je malo onih koji se ne srode odmah sa slikom ove citadele antičke Atine, smeštene visoko na vrhu ravne stene iznad grada.

Ovo je mesto gde je Atina i klasična grčka civilizacija počela kao i sedište kolekcije prelepih hramova, većina njih posvećena boginji mudrosti, Atini. Ruine očuvane do današnjih dana, datiraju jos iz 4. veka.

Posetioci će se sa teškom mukom penjati uzbrdo do ulaza gde stoje suveniri i obilaziti put kroz spomenike, Propilaju, gde je nakada u antičko doba bila umetnička galerija. Desno od ulaza je mali hram, Atine Nike, koji je rekonstruisan i obnovljen.

Sam Akropolj obuhvata četiri građevine.

-Partenona, najvećeg održanog spomenika dorske arhitekture. To je svakako najveća razglednica na Akropolju sa koga se pruža fantastičan pogled na Atinu. Hram je građen između 447. i 438. godine p.n.e. a potpuno dovršen 432. godine p.n.e. Hram krase mitološke scene rađanja Atine kao i rata između bogova, Atine i Posejdona oko imena grada.

-Iza Partenona je drugi hram, Erehtion, jonski hram sagrađen 420. godine p.n.e poznat po svom tremu sa karijatidama.

-Propileje je sagrađen između 437. i 432. godine p.n.e. Predstavljao je ulaznu kapiju u Akropolj.

-Hrama Atine Pobednice sagrađenog od belog mermera.

Postoji i muzej na Akropolju, gde se prikazuju neke dragocenosti hrama, međutim, većina arheoloških predmeta iz Akropolja danas su u britanskom muzeju u Londonu.

Šetnja je najbolji način da se doživi atmosfera Atine zato što je saobraćaj noćna mora. Otvoren je svakog dana od 08:00 do 19:30 časova.

Pol
    Žensko
    Član od
    11.03.2006.
    Aktivnost
    07.10.2014
    Zemlja
    Serbia
    Godine
    32
    Slike
    13

Odgovor: Grčka - Atina

Antička Agora

Načičkani nizbrdo od Akropolja nalaze se ostaci Agore, antičkog komercijalnog i građjanskog centra Atine, gde su nekada šetali i razgovarali veliki filozofi Sokrat i Platon. Kada je bio ponižen i očajan, Sokrat je izvršio samoubistvo u zatvoru na juznozapadnom uglu Agore, popivši otrov. Ova oblast je obeležena ruinama brojnih antičkih zgrada, uključujući i Dionizijev teatar (najstariji teatar na svetu gde su izvođeni veliki komadi Ashilusa, Sofoklea i Euripida). Jedna od restauiranih zgrada je bila Stoja Atalosa, iz 200 g.n.e., dugačka promenada sa visokim krovom, koja je neka kombinacija palate suda, opštinske kancelarije i trgovačkog centra u klasičnoj Grčkoj. Rekonstruisana zgrada danas je muzej, koji na svom velikom prostoru prikazuje umetničke predmete iz 5.000 godina duge Atinske istorije.

Radno vreme: svakog dana od 8:00 do 19:00 časova.

Pol
    Žensko
    Član od
    11.03.2006.
    Aktivnost
    07.10.2014
    Zemlja
    Serbia
    Godine
    32
    Slike
    13

Sintagma Trg

Trg je po svojoj formi srce moderne Atine a sedište je zgrade Parlamenta, izgrađene 1840. godine. Turisti fotografišu neobično obučene gardiste ispred palate, koji se ceremonijalno smenjuju svakog sata. Trg je centralno mesto za pristup glavnim atrakcijama Atine, naročito muzeju milje duž Vasilis Sofijas Avenije, koja prolazi pored Sintagma trga. Ovde su načičkani mnogi muzeji kao što su Benaki muzej i Vizantijski muzej.

Pol
    Žensko
    Član od
    11.03.2006.
    Aktivnost
    07.10.2014
    Zemlja
    Serbia
    Godine
    32
    Slike
    13

Kolonaki

Za fenomenalan panoramski pogled sa Akropolja, najbolje u toku zalaska sunca, moguće je voziti se žičarom nagore uz padinu Likavitos brda sa Kolonaki trga. Šine se penju 278m uzbrdo, iznad grada. Na vrhu su kafići kao i sjajni hor kapele Agios Giorgos (Sveti Djordje) koji ide zajedno sa spektakularnim pogledom na grad.

Žičara radi svaki dan od 08:45 do ponoći osim četvrtka kada radi od 10:30 do ponoći.

Pol
    Žensko
    Član od
    11.03.2006.
    Aktivnost
    07.10.2014
    Zemlja
    Serbia
    Godine
    32
    Slike
    13

Plaka

Deo starog grada Atine ispod Akropolja je postao mesto sakupljanja putnika i turista, naročito u vrele atinske večeri. Šetanja uskim ulicicama Plake, pored antičkih spomenika, Vizantijskih crkvi i džamija, sjajnih kuća i palata kao i primamljivih vinskih taverni, predstavlja sjajnu zabavu.

Pol
    Žensko
    Član od
    11.03.2006.
    Aktivnost
    07.10.2014
    Zemlja
    Serbia
    Godine
    32
    Slike
    13

Pirej

Iako možda i nije toliko atraktivna za turiste, konfuzna i bučna luka Atine je polazište stotinama ostrvskih feribotova i izletničkih brodića, tako da je mnogi turisti obiđu i prođu kroz nju u toku svog boravka u Grčkoj. Pirej je bila atinska luka još od antičkog doba . Danas se sastoji od tri luke, a većina turističkih brodova koristi Zea Limani deo. Postoji puno ribljih restorana u oblasti luke i uličnih pijaca. Turisti koji imaju vremena dok čekaju svoje brodove mogu da istraže Maritajm muzej u Akti Temistokleus, duž keja sa ostrvskim tragovima koji karakterišu modele antičkih i modernih brodova.

Muzej je otvoren od utorka do subote od 09:00 do 14:00 casova.

Pol
    Žensko
    Član od
    11.03.2006.
    Aktivnost
    07.10.2014
    Zemlja
    Serbia
    Godine
    32
    Slike
    13

Nacionalni arheološki muzej

Ovo je najveći i najpopularniji od svih atinskih muzeja i često je pun posetilaca. Njegova ogromna kolekcija uključuje dragocenosti otkrivene od Mikene od Henriha Slimana, cik-cak oblast sa skulpturama uključuje najranije poznate grčke figure koje datiraju jos iz 2.000 g.n.e., freske sa vulkanskog ostrva Santorini i još mnogo toga što se turistima preporučuje da obiđu u više poseta kako bi sve videli i upili utiske.

Radno vreme: ponedeljkom od 12:30 do 17:00, od utorka do petka od 8:00 do 17:00 a vikendom i državnim praznicima 8:30 do 15:00 casova.

severna svetlost Avatar od  euridika

Pol
    Žensko
    Član od
    14.08.2006.
    Aktivnost
    18.09.2014
    Zemlja
    Netherlands
    Godine
    38
    Blog
    10

To je jedan od gradova, za koje sam, čim sam zakoračila na njihove ulice osetila izuzetnu vezanost. "Ja bih ovde mogla da živim" ili "Ja ovde hoću da živim" osećaj me obuzeo nepovratno. Taj nered, sirene, oprez u koji morate da se pretvorite ako nećete da vas pokupi neki pomahnitali taksista, miris mora, koji ze zavlači u svaku poru i tera osmeh na lice i uređuje misli i sve nekako izgleda rešivo, izgrađuju, zajedno, jednu očaravajuću priču.

Grad je star, nekako nabacano, bez ozbiljnog urbanističkog plana urađen rekla bih, sive prljave zgrade, divni trgovi rastureni na sve strane, za izgubiti se u njemu, idealan. Nijedna zgrada u Atini (u centru grada) ne sme da bude viša od 5-6 spratova, ne sećam se više, ali ideja je da iz svake tačke u gradu treba da se vidi Akrpolj, čuvar, simbol, sve ovoga grada.

Ljudi tamo su meni posebna sorta, opet nekako pomalo opasno slični nama, sa druge strane dobro je, jer neke reakcije mogu da se predvide, uglavnom jako šarmatni (muški deo naročito), veseli, melanholični posebno kada se provede koji sat uz zvuke sirtakija i metaxu sa ledom, kada se provede koji sat više onda se skače na stolove, ruši sve pred sobom i igra se dok snaga ne izda i sunce ne najavi novi dan i nove obaveze, u koje se ulazi isto toliko sveže i smerno kao da se čitavu prethodnu noć spavalo najlepšim snom.

Ja ga najlepše preporučujem bar za kratko obilaženje, što se mene tiče, to možda bude i jedna duža poseta, ne bih se bunila kada bi bila
    Poruku je izmenio euridika, 18.09.2007 u 22:38
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

nepogod(n)a Avatar od  streethorn

Pol
    Žensko
    Član od
    04.12.2008.
    Aktivnost
    08.12.2009
    Zemlja
    Serbia
    Godine
    51
    Slike
    15

Atina mi nije izgledala ništa drugačije u odnosu na našu prestonicu, saobraćajna gužva, ulični prodavci na svakom koraku, trgovi, restorani, prodavnice, pešačke zone, samo je pogled na Akropolj govorio da nije Bgd.

U Atinu smo stigli, ili bolje da kažem stizali sat i po vremena kroz subotnju noćnu saobraćajnu gužvu.

Mnogo taksista, mnogo poslovnih ljudi na motorima (koji su izgleda jako zgodno sredstvo za doći na posao atinskim ulicama), "spejs" tramvaji, žongleri, lepe policajke saobraćajke...

Šetnja ulicama najpoznatijih kvartova Atine, Plake i Monastirakija, bila je interesantna. Bezbroj uličica preplavljeno je prodavnicama sa najrazličitijim sadržajima. Videli smo zanatske radnje sa proizvodima od kože, radnje sa tepisima, čitave ateljee u kojima se pred nama prave suveniri. Najčešće su to kopije Akropolja i ostalih antičkih građevina. Ponuda i raznovrsnost suvenira je u skladu sa popularnošću glavnog grada Grčke u svetskim tokovima turizma. Magneti, šolje, podmetači, čašice, makete najznačajnijih objekata i naravno figure Grčkih bogova. Prisutne su i radnje koje prodaju isključivo odevne predmete, kao i razne suvenire sa znakom Olimpijade.

Posebno zanimljivi za čuti, videti i fotografisati bili su ulični animatori.

Posebno je bio zanimljiv ovaj poslednji. Prišao je našem stolu svirajući neku nepoznatu pesmu na harmonici, kada je završio, rekla sam mu "Thank you", on meni takođe "Thank you", pa ja njemu opet "Thank you", pa one meni, i tako nekoliko puta sve dok nije shvatio da mi neće izmamiti ni centa za svirku.
    [SIGPIC][/SIGPIC] ...kada Vreme povuče nazad, nije ba lako ni ostati na svom mestu...

Lider tm Trkmenler Avatar od  Turkmenbashi

Pol
    Muško
    Član od
    21.04.2009.
    Aktivnost
    26.07.2012
    Zemlja
    Turkmenistan
    Slike
    2134

U Atini sam bio 2003. sećanje je pomalo izbledelo, ali sam Atinu generalno zapamtio kao lep i dosta pljav grad. Prljav, jer je navodno u toku bio nekakav štrajk pa ni čistači nisu radili svoj posao ali ne mogu da se ne setim slike brojnih beskućnika po ulicama i po Trgu Omonija, što je za mene bilo malo iznenađujuće da jedan gradski trg može da izgleda tako štrokavo.

U toku su bile pripreme za olimpijadu pa je dosta starih građevina bilo pod skelama, ograđeno itd. Npr Olimpijski stadion

A i po Akropolju... Obilazak Atine, uglavnom u sopstvenoj režiji. Trgovi, glavna ulica, zdanja i naravno Akropolj, muzeji itd.

I par fotki od mene

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

• Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •