Treba li Vojvodini akademija
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 15
  1. #1

    Treba li Vojvodini akademija



    Jedna od najosporavanijih odredaba u budućem statutu Vojvodine je osnivanje Vojvođanske akademije nauka i umetnosti (VANU). Nikola Hajdin, predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU), juče je u Novom Sadu izjavio da su stavovi kojim se osporava osnivanje VANU poznati i da su sa njima blagovremeno, pre pisanja statuta, upoznati svi nadležni republički i pokrajinski organi.
    – Ideja o VANU u novom statutu je pokolebana i ubeđen sam da neće dobiti onaj status koji SANU ima u Ustavu Srbije – ocenio je Ljubiša Rakić, potpredsednik SANU.
    Ogranak SANU u Novom Sadu, kako je izjavio Zoran Kovačević, predsednik Ogranka, ostaje pri stavu da je VANU nepotrebna jer predstavlja još jednu paralelnu instituciju koja bi društvo koštala 400.000 evra.
    – Osvrnuo bih se na tvrdnju predsednika pokrajinske skupštine Šandora Egerešija, da je Vojvodini potrebna akademija jer su u ogranak SANU primljena samo dva nova člana. Nije tačno, primljeno je šest. I kad bi njegova tvrdnja bila tačna, to ne bi bio razlog da se akademija osniva samo zato što iz određene regije nema dovoljno kandidata za članstvo. Pri predlaganju kandidata procenjujemo naučni, odnosno umetnički doprinos i rezultate, a to da li je neko iz ove ili one regije, da li pripada ovoj ili onoj nacionalnoj zajednici, za nas nije kriterijum – ocenio je Kovačević.
    Međutim, VANU, čije postojanje još nije zakonski ozvaničeno, kao institucija postoji već pet godina, ima tri redovna, 14 dopisnih i dva počasna člana. Finansira se najvećim delom kroz projekte odobrene u Sekretarijatu za nauku Izvršnog veća Vojvodine. U 2007. godini, prema podacima dostupnim na njenom sajtu, iz pokrajinskog budžeta dobila je 23,8 miliona dinara, odnosno oko 300.000 evra.
    Jedan od redovnih članova VANU Andre Pap objašnjava da je „Vojvodina multikulturala sredina, da ima svoju tradiciju, istoriju i kulturu, koje zahtevaju specifična naučna istraživanja i podršku za dalji razvoj tih kulturnih vrednosti“. On navodi da je to bio osnovni razlog za reosnivanje Vojvođanske akademije. Upotrebu glagola „reosnivanje” Pap objašnjava pričom o „prvoj VANU koja je osnovana 1979. godine, takođe, odlukom Skupštine Vojvodine“.
    Na argumente o reosnivanju, u SANU navode da je nekadašnja Vojvođanska akademija zakonom ukinuta 1992. godine, a SANU je tada prihvatila 32 člana na čelu sa akademikom Aleksandrom Firom.
    Ovu tvrdnju Pap je ocenio „centralističkim načinom razmišljanja“, a uverenje da je VANU danas „institucija nacionalnih manjina“ potpuno odbacuje tvrdnjom „da je to uvredljivo za jednog pravog Vojvođanina“.

    Akademija i Ustav

    – Svuda u svetu akademije nauka i umetnosti su nacionalne ustanove, pa je uobičajeno da svaka država ima jednu nacionalnu, državnu ili kraljevsku akademiju. Kako je akademija prevashodno naučna ustanova, nju može osnovati samo onaj državni organ koji raspolaže nadležnostima u oblasti nauke. Prema članu 283. stav 2. Ustava Srbije, takvu nadležnost Autonomna pokrajina Vojvodina nema – saopštilo je predsedništvo SANU.

    Blic
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: Treba li Vojvodini akademija

    Slazem se da svaka drzava treba da ima JEDNU Akademiju nauka.
    Osim ako ta drzava nema pretenzija da se deli
    Setimo se manifesta SANU pre nesrecnih ratova devedesetih. Vojvodina ima Maticu srpsku na koju treba da bude vishe nego ponosna.
    Ne znam shta ce joj akademija nauka
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  3. #3

    Odgovor: Treba li Vojvodini akademija

    Moje mišljenje je da Vojvodini ne treba akademija, odnosno VANU. Regionalna akademije su nešto što je postojalo u prošlosti, danas je praksa da jedna država ima jednu akademiju sa svojim ograncima. SANU ima svoj ogranak u Novom Sadu, tako da ne vidim potrebu za još jednom akademijom.

    Prvo osnivanje VANU je bilo uz saglasnost SANU, a postojala je i dobra saradnja dve akademije do ukidanja ove vojvođanske. Njeno reosnivanje je međutim bilo protivustavno, pa je zato bio pokušaj da se legitimitet da kroz ovaj statut pokrajine (opet protivustavan).



  4. #4

    Odgovor: Treba li Vojvodini akademija

    Treba i imace je.

  5. #5

    Odgovor: Treba li Vojvodini akademija

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    Treba i imace je.
    A zašto treba?



  6. #6

    Odgovor: Treba li Vojvodini akademija

    @Turkmenbashi

    Akademija treba da bude skup najumnijih ljudi jedne drzave.
    Kako da ocekujemo da svako od tih ljudi prihvati da sedi sa Cosicem i slicnim njemu posle brukanja 90-ih?

  7. #7

    Odgovor: Treba li Vojvodini akademija

    Citat pera lozac kaže: Pogledaj poruku
    @Turkmenbashi

    Akademija treba da bude skup najumnijih ljudi jedne drzave.
    Kako da ocekujemo da svako od tih ljudi prihvati da sedi sa Cosicem i slicnim njemu posle brukanja 90-ih?
    Slažem se. Svakakvih članova akademije je bilo i ima, no to je bruka SANU. To je nešto što oni treba da rešavaju u svojim redovima, iskorene jednoumlje itd. Međutim postoji novosadski ogranak SANU. VANU je ovde faktički paralelna institucija i po meni bespotrebna. Mislim da čak i ta VANU sarađuje sa ovom prvom. Na kraju krajeva, ko ne želi da sedi sa Ćosićem u istoj akademiji ne mora ali ne vidim a je rešenje u osnivanju novih regionalnih akademija. Sutra ćemo imati nove regije u Srbiji i svaka će po uzoru na Vojvodinu osnovati svoju regionalnu akademiju. SANU već ima svoje ogranke i centre u Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu. Na kraju taj ogranak SANU u novom sadu je zapravo sukcesor VANU koja je osnovana 1979.



  8. #8

    Odgovor: Treba li Vojvodini akademija

    @ Turkmebashi
    U mnogim stvarima se ne slazemo, ali se uglavnom razumemo.

    Ovog puta me ne razumes, verovatno nisam jasno obrazlozio: ogranak SANU je deo SANU, samo sa prostorijama van Beograda.

    Meni je potpuno razumljivo da neki ljudi visokih moralnih i naucnih vrednosti nece da budu kolege sa npr. Kostom Chavoskim.Akademija procenjuje da je spomenuti vredan zvanja Akademika, dok mnogo umnih ljudi misli drugacije.
    Dakle SANU i dalje ima svoj vrednosni sistem kao 80-ih i 90-ih.

  9. #9

    Odgovor: Treba li Vojvodini akademija

    Naravno da je ogranak SANU zapravo SANU samo što okuplja akademike iz dela Srbije gde se nalazi. I one regionalne akademije koje postoje u svetu sarađuju sa nacionalnom akademijom-centralom. I onda se nameće pitanje sa kime će sarađivati VANU kao regionalna akademija? Neće sigurno sa kineskom akademijom. Možda u okviru međunarodne saradnje. Reosnivanjem VANU na tlu Vojvodine funkcioniše regionalni ogranak SANU i plus regionalana akademija VANU koja treba da Sarađuje sa ovom prvom. Dakle, prvo što SANu nije dala saglasnost za reosnivanje VANU kao što je bila saglasna za prvo osnivanje. Drugo, pokrajina nije imala ingerencije za njeno reosnivanje.

    Ja se slažem da SANU nije savršena kao ni ljudi u njoj, ali ponavljam tu trulež SANU treba sama da čisti iz svojih redova. U novosadskom ogranku SANU pored akademika srpske nacionalnosti sede i akademici drugih etničkih zajednica u Vojvodini. Postoji tesna saradnja sa Maticom srpskom i sa drugim kulturnim i naučnim institucijama u Vojvodini. Novosadski ogranak SANU je zapravo ona VANU osnovana sedamdesetih godina i koja je naknadno formalno pripojena SANU. Paralelno funkcionisanje dve akademije nije rešenje, naročito ako se u obzir uzme da je njihova saradnja neminovna.



  10. #10

    Odgovor: Treba li Vojvodini akademija

    Zato sto je Vojvodina skup velikih broja nacija i Evropa to i zeli da ujedini sve u jednu jedinu Vojvodinu.
    Pouzdani izvori

  11. #11

    Odgovor: Treba li Vojvodini akademija

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    Zato sto je Vojvodina skup velikih broja nacija i Evropa to i zeli da ujedini sve u jednu jedinu Vojvodinu.
    Pouzdani izvori
    Kada se već pozivaš na neki izvor (još kako kažeš relevantan) osnovni red je da ga navedeš. Inače sintagma u prvoj rečenici ti je vr'

    A to što je Vojvodina multietnička i multikulturalna ne znači apriori da se ne može afirmisati unutar SANU, najpre u regionalnom ogranku o kome smo pisali.



  12. #12

    Odgovor: Treba li Vojvodini akademija

    Verujem da ne postoji niti jedan razuman razlog da Vojvodina dobije svoju akademiju nauka. Svi argumenti koji se navode u prilog da je ona Vojvodini potrebna su po mom mišljenju iracionalni, emotivni i rezultati ličnih političkih želja i stremljenja....

    Meni je neshvatljivo da se u sadašnjim integracionim trendovima i neverovatnom razvitku kibernetičke tehnologije insistira na cepkanju i odvajanju. Razlozi da tamo u SANU sedi neki akademik koji je takav i takav i da zato treba Vojvodini akademija su za mene zaista neozbiljni i govore puno više o osobi koja ih navodi nego o suštinskom problemu.

    Da li smo se mi zapitali koliko uopšte Vojvodina ima stanovnika i da li je normalno da se u jednom narodu i jednoj državi oforme dva ili više akademija. Te tvrdnje da je Vojvodina multnietička su svakako tačne, ali je ona zajednica i deo države srpskog naroda...

    Podsetio bih zagovornike vojvođanske akademije na neke činjenice o francuskoj akademiji nauka:

    "Francusku akademiju osnovao je kardinal Richelieu 1635. za vladavine kralja Louisa XIII. Jedna je od najstarijih francuskih institucija i svakako najprestižnija. Od Akademijinih početaka njezina je glavna zadaća bila skrb o francuskom jeziku, pa je tako nosivi projekt Akademije objavljivanje rječnika francuskog jezika koji je do sada doživio osam izdanja, a deveto je u pripremi. Numerus clausus Francuske akademije je 40, slavnih besmrtnih, a trenutano ih je 39. Nakon što je 2002. umro pravnik Georges Vedel, tek će se sada u lipnju izabrati njegov nasljednik. Francuzi to zovu biranjem nasljednika u fotelji, a s obzirom da je Vedelova fotelja nosila broj pet, onda će sljedeći počašćeni sjediti na tome mjestu. Prvih četrdesetak godina francuski akademici sastajali su se u vlastitim domovima, a potom su se stoljeće i pol nalazili u Louvreu. Do sada je bilo 708 besmrtnih među kojima su i Victor Hugo, Balzac, Voltaire, Alexandre Dumas sin, Louis Pasteur, Jean Cocteau, Jacques-Yves Cousteau... Među članovima Akademije bilo je i onih koji su zatvarani (primjerice Francois-Rene de Chateaubriand) ili izbačeni iz redova akademika." (Vijesnik od 30.04.2005. g. [S.T./B. M.])

    Verujem da će ovaj primer kako se jedan narod odnosi prema svojoj najvažnijoj nacionalnoj instituciji možda uticati na neke zagovornike vojvođanske akademije nauka i njihove stavove, koji su, ponavljan, više nego očoti politički obojeni sa željom da se Vojvodini daju atributi države u cilju njenog kasnijeg odvajanja od države Srbije...
    Poruku je izmenio memento, 28.07.2009 u 10:13
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  13. #13

    Odgovor: Treba li Vojvodini akademija

    Drago mi je da je Memento za primer uzeo francusku Akademiju, posto vecina nas zna za podatak da je broj clanova u toj akademiji ogranicen.
    Ta cinjenica je bitna jer se sigurno dobro izmere vrednosti nekog kandidata pre prijema u Akademiju.
    Da Srbija drzi do svoje Akademije ne bi se desavali slucajevi prijema u tako vaznu instituciju likova koji sa naukom nemaju dodira, vec sluze za podsmeh cak i obicnim gradjanima, a kamoli uglednim intelektualcima.

    Posto je SANU u prethodnih 2-3 decenije bila vise ukljucena u politicki nego naucni zivot ove drzave, ne vidim po cemu je vise politicko pitanje formiranje VANU.

    Najzad, kao i u svakoj temi gde se pomene Vojvodina dodjemo do otcepljenja nase pokrajine od Srbije.
    Rodjen sam, odrastao, a evo i omatorio u Vojvodini, i malo-malo pa se cuje tema o osamostaljenju.Kako meni promice ta cinjenica da se Vojvodjani na to spremaju?
    Kakve su to tajne operacije, pripreme, akcije... preuzete a da je to tako perfidno sakriveno od nas koji zivimo ovde?
    Zasto nam neko ko je u to upucen ne objasni, pa da ne zivim u stalnom strahu da cu kad god pomenem v od Vojvodina biti optuzen za separatizam?

    Prepricacu vam jednu pricicu Nenada Canka:
    Kaze Canak da je LSV podneo predlog Skupstini Srbije da se ne da azil Osami Bin Ladenu.Doprla ta vest i u svet, pa se poceli politicari u svetu raspitivati kako to da Srbija hoce da da imunitet dokazanom teroristi.Onda ovaj odgovori da nije ni trazio Bin Laden imunitet, nego on to za svaki slucaj.
    Tako i sa Vojvodinom, niko ne trazi nezavisnost, ali politicari (a i njihovi sledbenici) to stalno potezu.

  14. #14

    Odgovor: Treba li Vojvodini akademija

    ВАНУ има за циљ развој науке у Војводин, рекао је Неша Личанин.
    Добро, а зашто баш мора да буде акаедмија наука и уметности, што је одлика држава? Зашто не неки институт? Зашто не јачање Новосадског универзитета и научног рада на истом?

    Зато што неко прави државу од северне Србије.
    Кога ћемо да имамо у тој ВАНУ? Па рецимо Шандора Егерешија, и сличне који су писалу туђмановску преамбулу статута Војводине. Драшка Ређепа, који је писао текстове како сања Чанка председника независне Војводине, "војвођанског гардисту који стоји испред зграде Бановине, испод зелено-жуто-плаве заставе" и "химну Војводине коју ће да напише Балашевић".

    Тако ће Војводина "нашим новцима" да плаћа екипицу која ће да служи као идеолошки апарат и квазинаучничка подршка стварања независног Вајдашага.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  15. #15

    Odgovor: Treba li Vojvodini akademija

    VANU= VOJVODJANSKA Akademija Nauka i Umetnosti!

    TREBA DA IMA i TACKA.

Slične teme

  1. Novi rijaliti: Akademija debelih
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 01.07.2012, 18:40
  2. Vojna akademija
    Autor Nennad u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 08.01.2009, 01:42

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •