Nemačka doga - Deutsche Dogge
Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6
  1. #1

    Nemačka doga - Deutsche Dogge

    NEMAČKA DOGA



    Doge su “giganti” među psima, na prvi pogled nekome zastrašujući, za neke čak i neprivlačni u poređenju sa ljupkom pudlama ili veselim kokerima.
    Uprkos tome, one su životinje vedre i druželjubive naravi, koje se sa lakoćom uklapaju u porodičnu atmosferu, a sa decom su strpljivi i poslušni drugari. Ali, ako vas ovaj pas ne poznaje, ni u kom slučaju se ne oslanjajte na pomenutu miroljubivost, jer je kod njih je instinkt čuvara izuzetno jak, pa se nemojte ni šaliti, čineći neki pokret koji bi pas mogao protumačiti kao da napad na njegovog vlasnika.



    Italijani, Nemci i Francuzi dugo su se sporili kome će pripasti “očinstvo” nad dogom. Pas je zapravo nastao na području današnje Nemačke za potrebe lova na divlje svinje. 407. godine p.n.e. deo Nemačke Galicije, deo Italije i Španije naselili su Alani, azijatsko pleme, koji su sa sobom doneli i izuzetno snažne pse nalik mastifima. Njihovi psi su ukrštani sa Irskim hrtovima i tako je vremenom nastala istovremeno i gigantska i elegantna rasa pasa.

    Današnje ime ove rase - grand Danois na francuskom jeziku znači veliki Danac mada sama rasa direktne veze sa Danskom nema. To ime je samo jedno od 5-6 imena koja su za ovu rasu vekovima korišćena u Francuskoj. 1891. godine u Nemačkoj je ustanovljen precizni standard tj. opis idealnog primerka doge.



    Ukoliko želite dogu za porodičnog kućnog ljubimca napravićete dobar izbor ali trebali bi da znate i nekoliko važnih detalja. Što se tiče izgleda, teško je bilo šta novo dodati. Hvaljena je njihova lepota, elegancija i gracioznost pokreta. Doge govore očima i čitavim bićem, a odlično "čitaju" i vaše pokrete tela.


    Jedan od najpoznatijih poklonika ove rase bio je i “gvozdeni” kancelar Oto fon Bizmark, koji je doge zbog neobične druželjubivosti smatrao za jedine prijatelje. Ovaj impresivni džin lako se pretvara u nežno stvorenje, pruža vam šapu, poput kakvog šteneta koje želi da se pomazi sa drugarom.


    Zapravo, doga nudi i traži sigurnost. Ako zamišljate da pas čuvar treba da reži i laje, doga nije pas za vas. Doga ne glumi svirepost. Ona svojim dostojanstvenim držanjem uspešno čuva poverenu joj teritoriju, a ako je neophodno ima i snagu i volju za manje diplomatsko ponašanje.


    I kao štene, doga je prilično pažljiva. Odrasla obično teži između 70 do 80 kg pa ipak može da živi komotno u stanu bez izazivanja neželjenih lomova pokućstva. Štaviše, veoma se spretno kreće između stolova, stolica i ostalog nameštaja. Naglašavamo ovaj detalj pošto se čak i od iskusnijih kinologa i odgajivača drugih, manjih rasa, mogu čuti komentari kako doga svojim velikim i jakim repom lomi sve oko sebe po stanu. Istina je ipak nešto o drugačija pa se nepredviđena šteta može očekivati samo ukoliko je pas jako iritiran, nervozan i sl.

    Pravo je zadovoljstvo imati ovakvog psa u porodici. Društven je i veoma brzo se i lako adaptira na život u gradu pod uslovom da ga dovoljno često izvodite u prirodu. U kontaktima sa malim psima takođe je obazriv, ali ne podnosi siledžije i galamdžije. Uživa u dugim šetnjama po prirodi, a specifično je što tada pravi seriju koncentričnih krugova oko vlasnika, kao da oko njega postavlja nevidljivu zaštitu.


    Tek rođeno štene doge teži oko 800 grama a kada napuni treći mesec već ima dvadesetak kilograma pa je normalno da tada zaista deluje malo nesrazmerno i nezgrapno. Pravilno izbalansirana ishrana u ovom slučaju je od izuzetnog značaja, jer će svaki nedostatak, najčešće kalcijuma, ali i drugih vitamina i minerala, kasnije izazvati ozbiljne zdravstvene probleme [problem sa nedostatkom kalcijuma imaju uglavnom izuzetnio velike i izuzetno teške rase].

    Doge žive od 10 do 14 godina, a polno sazrevaju između 24. i 36. meseci starosti. Telo im je kvadratno, kompaktno i snažno, ali i pored toga ostavlja utisak elegancije. Grudni koš je izuzetno širok i dubok. Glava je izdužena i monumentalna, vrat je dugačak, mišićav, uši su visoko postavljene, dok su oči srednje veličine. Dlaka je kratka, gusta i glatka, a postoje četiri osnovne boje - tigrasta, siva ili plava, crna i arlekin koja na čisto beloj osnovi ima `poprskane` crne tačke izlomljenih kontura koje moraju biti srazmerne. Arlekin doga je najcenjenija podvrsta istovremeno i najteža za selekcioniranje.


    Ko je jednom imao dogu nikada se neće odlučiti za neku drugu rasu pasa, tako bar kažu [sa pravom] ponosni vlasnici. Jedan od razloga za tu smelu tvrdnju je što dogu opisuju kao perfektnog porodičnog prijatelja, smirenog pratioca, koji je siguran u sebe, smeo, lagan za obuku i izuzetno poslušan.



    Pošto doge rastu veoma brzo, štene već sa 6 meseci nećete moći da podignete rukama, stoga se na vreme treba pobrinuti za odgovarajuću obuku. Veoma je važna i socijalizacija pošto su doge sklone povlačenju u sebe i mogu da izrastu u nepoverljiva bića ukolikio se na vreme ne upoznaju sa drugim psima, ljudima i pravilima koja vladaju u okruženju.

    Za svoj poslednji intervju, objavljen juna 1890. u Dejli Telegrafu [Daily Telegraph], Oto fon Bizmark novinara je primio u društvu svoje dve doge. Njegova ljubav prema ovoj rasi datirala je još iz studentskih dana kada ova rasa još nije imala zvanično ime. Oto je tada imao svog prvog psa Vilhelma, a njegov naslednik - Mustang, pridružio se kancelaru u vreme rata 1870. Inače, mnogi su smatrali Bizmarka svirepim tiranom. "Kada vidite kako ovaj čovek deli svoju hranu sa voljenim psom, počinjete da sumnjate da se radi o istoj osobi koja teroriše čitav grad", pisale su novine.
    Posle Mustanga je usledio Sultan, pa Tajras koga je skulptor Klajn ovekovečio u statueti, zajedno sa starim kancelarom. Tako je i ostao zauvek u sećanju – “gvozdeni” kancelar i njegov verni pas.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: Nemačka doga - Deutsche Dogge

    Moja omiljena rasa
    Ako hoću malu životinju, uzeću mačku ali doga je kraljica medju psima. Nažalost, dvorištemi je premalo da bi joj pružila adekvatne uslove, ali je definitivno najlepši pas. Aristokratski
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  3. #3

    Odgovor: Nemačka doga - Deutsche Dogge

    A sta je sa mirisima doge i dlakom?? Koliko se linjaju i da li se osecaju u stanu. Doga je uvek pas o kome sam mastala a sad imam priliku da ga dobijem a drzala bi ga u stanu pa jos uvek razmisljam i molim za pomoc u odluci!!!!

  4. #4

    Odgovor: Nemačka doga - Deutsche Dogge

    Naravno da se osećaju u stanu kao i svi psi uglavnom. Izuzetaka ima malo (maltezeri, jorkširci itd), i ja se nadam da ćeš dobro razmisliti pre nego je uzmeš, jer doga i nije pas za stan. Ako nemaš baš veliki stan neće ti se osećati stan, a ne doga Psi kad se raduju mašu repom, a doga ako se samo malo obraduje porušiće ti sve sa stola. Ona jeste graciozna, ali je ipak gigant. A ako imaš nameru da tolikog psa sputavaš u svemu zbog veličine, neće biti lepo ni tebi ni njoj. Ili da kad poraste shvatiš da to baš i nije pas za tebe. Pročitaj sve što nađeš o njima i uopšte o svakoj rasi pre nego se za nju odlučiš i vidi da li je to pas za tebe. Treba da znaš i šta sve možeš da očekuješ i da razmisliš kako bi eventualno mogla da se nosiš sa tim. Doge ne žive dugo, oko 10 godina, ako leglo nije dobro itekakvog problema mogu da imaju sa zdravljem, i ima dosta stvari na koje treba da obratiš pažnju. Jesu lepi, prelepi i ostavljaju bez daha, jedna od mojih omiljenih rasa, ali za njih stvarno moraš imati malo specijalnije uslove.

    Ne znam, ja ne bih dogu nikad stavila u stan, mada ima ljudi koji ih u stanu drže. Popričaj sa njima pa vidi da li bi to opet učinili.

    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  5. #5

    Odgovor: Nemačka doga - Deutsche Dogge

    U pravu si, to je jeste velika odgovornost i zrtva. I zato evo idem po forumima i raspitujem se i iskreno prvi je tvoj odgovor koji je negativan sto se tice stana, cak i za to rusenje sa stola kazu da jako vode racuna i da su svesni svoje velicine i snage i da su u stanu jako pazljivi. Bilo koji pas kod mene vise vremena provodi napolju nego u stanu, kao i ja, tako da setnja nije problem ali naravno i druge stvari ishrana, bolesti moraju biti uzete u obzir niko ne zeli da postane rob svog psa, ali na kraju nekako to uvek tako zavrsi, pogotovo veliki pas nema se ni kome ostaviti i tako...
    Hvala na upozorenjima u svakom slucaju

  6. #6

    Odgovor: Nemačka doga - Deutsche Dogge

    Pa eto, to isto piše i u onom prvom postu gore. Zato i kažem, jesu graciozne, ali nije svaki pas isti, a nisu ni vlasnici. A da si mene pitala pre 15 godina i ja bih je spakovala u bilo kakav stan, samo zato što volim i tačka. Al' sad sam malo porasla i čini mi se da životinju poštujem više, pa zato i kažem da treba razmisliti.

    Nema na čemu, to je moje mišljenje koje ne mora biti ispravno Sa srećom i ako je kupiš slikaj da je vidimo
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


Slične teme

  1. Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 10.05.2013, 00:56
  2. Najnezaboravniji TV događaj
    Autor Lady S u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 41
    Poslednja poruka: 29.08.2012, 22:41
  3. Odgovora: 35
    Poslednja poruka: 13.08.2012, 17:03
  4. Bordoška doga-Dogue De Bordeaux
    Autor silvia u forumu Rase pasa
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 04.02.2010, 17:57
  5. Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 26.01.2008, 14:13

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •