Čovek rugoba...
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 17
  1. #1

    Čovek rugoba...

    ....postoji trenutak kada se čovek,vođen unutrašnjom potrebom da zadobije nešto od onoga za čim žudi,premetne u ''rugobu''.Duševnu nakazu.Sopstvenu karikaturu.Pohlepa s kojom grabi ka cilju,cilju koji mu ujedno postane najveća,a ubrzo i jedina,stvarna potreba,izobličuje njegovo postojanje do neprepoznatljivosti.Čak mu se i onaj vidljivi deo postojanja:način govora,gestikulacija,hod...promene.
    Šta to od čoveka može napraviti rugobu?
    Kojem od svih unutrašnjih poriva,možemo ''zahvaliti'' za ovu metamorfozu?
    Ima li povratnika iz ove jedinstvene ''ružnoće''?
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  2. #2

    Odgovor: Čovek rugoba...

    Prekomerena strast je najveći neprijatelj mudrusti, čovečnosti u najširem smisli pa samim tim i ljudske lepote. Brojni su primeri u literaturi opisa takvih osoba kojih, na žalost, ima svuda oko nas. Pomenuću samo dve knjige. Prva je pripovetka "Cudan slucaj doktora Dzekila i mistera Hajda" koju je napisao Robert Luis Stivenson i kultni roman Oskara Vajlda "Dorijan Grej".

    Dr. Džekil i Mr. Hajd su jedan drastičan primer čovekovog dualizma, kada strast i razum vode žestoku unutrašnju bitku koja se neminovnomora zavrišiti tragično. Mislim da ne treba posebno podsećati na izgled i prirodu Mr. Hajda...

    Dorijan Grej je sjajna i sofisticirana priča o istom problemu. Stil Oskara Vajlda je u ovom delu vrlo blizu savršenstvu, a i sama ideja načinu prezentiranja čovekove mračne prirode koja je rezultat prekomerene strast je genijalna. Rezultat delovanja strasti je poznat, mada vešto odgađan, odnosno skrivan. Prava slika Dorijana Greja se na kraju svima pokazala...

    Ne znam da li takvima ima povratka u kakve takve životne tokove. Mene životno iskustvo uči da gotovo nema...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  3. #3

    Odgovor: Čovek rugoba...

    Nepodnosljivi bol moze bit pokretac takvog pretvaranja u sopstvenu negaciju...
    Bol koji traje i bol koji proguta sve nade...
    Sprega je pozivitna, od dusevne nakaze (cije posledice se primecuju i fizickim manifestacijama, opstoj pojavi osobe) sve vise ljudi bezi sto pojacava proces otudjenja.
    Kraj se jasno nazire: samoizolacija, samozaljenje ili pakost i (nekriticna) zelja za osvetom...
    Tesko se moze poratiti iz takvog stanja. Oni koji zele pomoci bivaju otisnuti...
    Neki se uspeju vratiti posle duge krize, mogu se procistiti... Neki se nikad ne vracaju...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  4. #4

    Odgovor: Čovek rugoba...

    Posesivnost, ljubomora, duboki kompleksi u patološkom obliku koji u mržnju vode i mržnja u izvornom obliku - i najlepšeg čoveka mogu lako premetnuti u golumoliko stvorenje.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  5. #5

    Odgovor: Čovek rugoba...

    Pure patologija ...
    _______________

    But ... nije sve tako crno, ima i tu varijacija ... od + beskrajno do - beskonačno.
    Od svetlo crnog do totalnog pomračenja uma


    ***
    Elem ...
    Lično "iskustvo" u doživljaju i praksi jedne od varijacija:
    Ja biH je nazvala :
    "mirror" .
    Umem (i) ja to (kao uostalom i većina nas - ako ne i svi) da se u trenu (besa) pretvorim u životinju.
    Koju god "hoćeš".
    U skota, degena, rugobu, nakazu, idiota ...
    Ako se sa skotom, degenom, rugobom, nakazom i idiotom ... gledam - lice u lice.
    Šta ću.
    Neću valjda da igram tablića,
    da mu recitujem omiljenu poeziju,
    ... da ga persiram ...

    Tada - reagujem.
    Ogledalno.
    Kako god situacija (po scenariU ... ili po improvizaciji) nalaže.

    Međutim, to je :
    ili epizoda neke (može bit') serije,
    ili tuto kompleto - kratkometražnio "delo".
    Prigrliš situaciju k'o majka ludu ćerku kao glumac ulogu -uđeš/odradiš/izađeš ... i gotovo.
    Moraš.
    Inače pa-pa ... rastrgoše, pojedoše i oglodaše te hijene i lešinari. Čas posla.

    P'da.


    _________________________

    Opasno je kad se neko u (TojNekojTakvoj) ulozi zaglavi, pogubi, pa nezna dal' je doš'o dal' je poš'o.
    Ili mu se uloga (možda) dopala.
    Ili je shvatio da mu je to uloga života.
    Ili je procenio da u lepezi svih uloga, za njega bolje uloge i nema.

    Ili je neko jednostavno - tako rođen.
    E to su oni s'početka ... purovci patološci.
    Samo tu povratka nema. I ne može ga biti - kad je to "stanje" i početak i kraj.

    Pretpostavljam (bez medicinskih dokaza) da je to rezultat ili "sitne duše" ili "plitke materice".
    Nema (ne znam) treće.
    ... prve i druge u prste znam ...

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  6. #6

    Odgovor: Čovek rugoba...

    Licno nezadovoljstvo,pakost,kompleksi i mrznja naprave od coveka svasta.Ali to je najpogubnije samo za tu osobu koja poseduje takva negativna osecanja.To je bolest za koju nema leka,tako mislim, jer jos nisam ni videla ni cula da se neko povratio u stanje normale.

  7. #7

    Odgovor: Čovek rugoba...

    Meni grubo zvuči ovaj izraz ne zameri...mada užasno istinit.

    Primeri su nabrojani,te da se ne ponavljam,osim što bi morala reći jednu stvar.

    I ta rugoba,kada padne na dno dna,može da se uzdigne sa njega,treba pružiti šansu i pomoći,ukoliko uopšte postoji volje za to.
    I koliko god bio poguban za okruženje..sam sebi je najveći naprijatelj...vodi tešku borbu,sa sobom,u kojoj sigurno gubi,ako ne pobedi sebe...ako se ne odupre iskušenjima koja ga nagone da bude..čovek rugoba.

    Desilo nam se svima..da se ne prepoznamo..nekad.

  8. #8

    Odgovor: Čovek rugoba...

    mislim da u svakom coveku postoji lice i nalicje.svi mi zelimo da pokazemo najlepsi deo sebe. ali u svokom od nas postoji jedna mala rugobica koja cuti,ceka....pogodan momenat da se pokaze...nazalost. nekad veca nekad manja rugoba. mislim da je stvar koliko smo jaki da ukrotimo rugobu.neko dozvoli da ga zaposedne celog.onda covek postaje ljubomoran,zavidan,pohlepan,bezosecajan...
    Najveca vlast je vladati sobom.

  9. #9

    Odgovor: Čovek rugoba...

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    ....postoji trenutak kada se čovek,vođen unutrašnjom potrebom da zadobije nešto od onoga za čim žudi,premetne u ''rugobu''.Duševnu nakazu.Sopstvenu karikaturu.Pohlepa s kojom grabi ka cilju,cilju koji mu ujedno postane najveća,a ubrzo i jedina,stvarna potreba,izobličuje njegovo postojanje do neprepoznatljivosti.Čak mu se i onaj vidljivi deo postojanja:način govora,gestikulacija,hod...promene.
    Šta to od čoveka može napraviti rugobu?
    Kojem od svih unutrašnjih poriva,možemo ''zahvaliti'' za ovu metamorfozu?
    Ima li povratnika iz ove jedinstvene ''ružnoće''?
    Nijedan covek nije dusevna rugoba, svaki je covek zrtva svog osecaja.
    Nijedan covek nije zeleo niti birao da bude ono sto jeste.

    Zasto nisi navela ljude koji su po tebi to o cemu pricas, da se i mi uverimo
    u istinitost tvog iskaza ?

    JUrope
    YUrope ;
    Covecanstvo se deli na pravedne koji ne lazu, i lazove
    koji su nepravedni.

  10. #10

    14 Odgovor: Čovek rugoba...

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku

    Zasto nisi navela ljude koji su po tebi to o cemu pricas, da se i mi uverimo
    u istinitost tvog iskaza ?

    JUrope
    Nemoj ovu temu da pretvaraš u mnogobrojne rasprave o istini, laži, originalima, ili onome što oni nisu.

    Ako je kohilli iznela primer, zašto bi morala da dokazuje istinitost?
    Vrati se na temu, jer će svaki post koji nema veze sa istom biti izbrisan.
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  11. #11

    Odgovor: Čovek rugoba...

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    Nijedan covek nije dusevna rugoba, svaki je covek zrtva svog osecaja.
    Nijedan covek nije zeleo niti birao da bude ono sto jeste.

    Zasto nisi navela ljude koji su po tebi to o cemu pricas, da se i mi uverimo
    u istinitost tvog iskaza ?

    JUrope
    Kao prvo,znam mnoge ljude za koje je covek rugoba blaga rec.Nazalost.Svako ima svoj izbor,i sam odlucuje sta ce od sebe da napravi.
    I nema potrebe niko ovde nikome da se dokazuje,svako treba na normalan
    nacin da iznese svoje misljenje,mi se ne moramo sloziti sa tim,ali trebamo postovati tudje misljenje.

  12. #12

    Odgovor: Čovek rugoba...

    Sve one ružne ljudske osobine koje prevladaju čovekom... Poltronisanjem, recimo, preuzima se otisak nečije guze na obraz... Uz više takvih otisaka ko još može da liči na sebe? Može da bude samo običan beskičmenjak bez svoga JA, bez svog mišljenja, bez svoga lika... Najtužnije je što je to dugotrajan proces i što se odjednom nađeš u čudu ne prepoznajući osobu koja ti je do skoro bila draga... A zbog čega prave od sebe čankolize vlažnih očiju i psećeg pogleda kada ga "gospodar" potapše po glavi kao i svako drugo poslušno kuče? Ne znam... Što je neko rekao, za tako nešto ipak treba kauč i jedna doooobra terapija... Možda se ljudski lik jednom ipak nazre... Možda... Pod uslovom da uspe da se shvati dubina... Blata u koje je zaglibio.
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  13. #13

    Odgovor: Čovek rugoba...

    Sad sam se setila intervjua sa glumicom Kostadinka Velkovski, koja inace izgleda predivno za svoje 60 i nesto godine, na pitanje kako odrzava svoj lepi izgled, izmedju ostalog, odgovorila mi:
    - S prijateljima se zezamo "Kosta, kako si starija, sve si lepasa. Koja je tajna?" a ja im kazem "To je tako jer sam dobra. Zelim da sam lepa i zato sam dobra, ne radim ljudima nista lose". Vernik sam i verujem u ono "Nemoj ljudima raditi ono koje ne zelis da tebi rade"....

    Moze se reci da ima istine....

    Pohlepa,ljubomora, licno nezadovoljstvo s tim gde si i ko si, sta radis...postavljanje prevelikih ciljeva ispred sebe, nesvesnost za svoje realne mogucnosti....sve to moze od coveka uciniti rugobu... takvu rugobu da se i sam ne moze prepoznati.

    dali ima povratka?
    zelim da verujem da ima. mada neke koje znam su neizlecivi slucajevi.
    Poruku je izmenio Bombica, 11.07.2009 u 20:15 Razlog: dopuna


  14. #14

    Odgovor: Čovek rugoba...

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Šta to od čoveka može napraviti rugobu?
    Njegovi sopstveni postupci.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  15. #15

    Odgovor: Čovek rugoba...

    Citat NSdjanka kaže: Pogledaj poruku
    Najtužnije je što je to dugotrajan proces i što se odjednom nađeš u čudu ne prepoznajući osobu koja ti je do skoro bila draga...
    Citat NSdjanka kaže: Pogledaj poruku
    Možda se ljudski lik jednom ipak nazre... Možda... Pod uslovom da uspe da se shvati dubina... Blata u koje je zaglibio.
    Desilo mi se. Nisam se našla u čudu, posmatrala sam taj proces nestajanja ljudskih obrisa i nadala se da će se nešto desiti i da će se pojaviti lik koji mi je nekad davno postao drag. Više ne verujem u taj povratak. U jednom momentu, nakon jednog jedinog gesta, napala me je mučnina. Po prvi put u životu sam shvatila šta znači zgaditi se na čoveka.
    Šta ga je učinilo takvim?
    Znam. Sve ono što je svojstveno ljudima, pa tako, dan po dan, sve više i sve jače onog negativnog, a sve manje onog pozitivnog.
    Nezadovoljstvo, sebičnost, samoživost, laž i pohlepa za materijalnim i nematerijalnim.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Čovek na Mesecu
    Autor Necromancer u forumu Astronomija
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 28.01.2013, 19:34
  2. Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 01.07.2009, 11:20
  3. Čovek - drvo
    Autor SQUAW u forumu Belosvetske zanimljivosti
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 12.09.2008, 22:06
  4. Čovek je psu najbolji prijatelj
    Autor SQUAW u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 08.04.2007, 21:16
  5. Čovek
    Autor vlado u forumu Nauka i tehnologija
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 24.09.2006, 13:31

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •