Eutanazija ili lapot?
Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9
  1. #1

    03 Eutanazija ili lapot?

    Eutanazija je ubistvo iz milosrđa ili samilosti. Omogućavanje lake i bezbolne smrti neizlečivim bolesnicima koji trpe neizdržive bolove. Većina pravnih sistema to smatra ubistvom, iako u mnogim jurisdikcijama lekar može zakonito da odluči da ne produži pacijentov život ili da izda lekove koji ublažavaju bol čak i kada skraćuju život pacijenta.
    Eutanazija može biti:
    1.voljna eutanazija kada sama osoba koja želi eutanaziju smatra da je njen život nedostojan življenja
    2.nevoljna eutanazija kada osoba nije u stanju da odluči sama da li želi eutanaziju ili ne. 3.eutanazija protiv nečije volje kada se volja osobe uopšte ne uzima u obzir.

    Kod nas je eutanazija zabranjena i to se karakteriše kao krivično delo, tako da se ne primenjuje (javno), ali primenjuje se tiho u zamračenim stanovima i kućama naših bližnjih. To niko ne vidi,a ako neko i vidi on onda okrene glavu na drugu stranu. Tako nešto se ranije zvalo Lapot (Lopar). Tj. i kad je osoba relativno zdrava,zbog pomanjkanja životnog prostora ili hrane njeni naslednici izvrše nad njom eutanaziju protiv njegove volje. Ovde sam skoro imao raspravu o lapotu,neki su tvrdili da to ne postoji, čak šta više da nije nikad ni postojalo. Ja kažem da postoji i danas. Ovih dana je preminula moja baka (to se u stvari samo tako lepo kaže) žena je u stvari skapala bez hrane i vode. To je moderni način eutanazije (lapota) koji se naveliko primenjuje. Konkretno moju baku su njen sin i snaja držali zatvorenu u sobi bez svetlosti,hrane i vode dok nije preminula. Ona je toliko zapomagala da su komšije više puta zvale SUP, ali pošto njena snaja ima familiju koja tamo radi to se brzo zataškalo. Jadna starica je pokušala i beg iz tog mučilišta i uspela je da dopuza do ulice, gde je neki nepoznat čovek stavio u kola i dovezao meni. Bila je žedne, gladne i kaže da se nije kupala 3 god.od kada je bila zatvorena. Okupao sam je i pozvao hitnu da je odvedu na pregled. Lekar se čudio što nije bila na pregledu više od 3 god. (zaključio je to po kartonu) ustanovio joj je brojne zdravstvene probleme,naručio je da sutra dođe po nalaze i vratio je vozilom njenoj kući (u mučilište). O ovom je bila obaveštena i socijalna služba. Ja sam znao da je baka time potpisala svoju smrtnu presudu. Kad su je hitna kola dovezla njenoj kući,njena snaja se prvo izgalamila na medicinske tehničare,isterala ih iz dvorišta,a baka je dobila batina i zatvorena je ponovo. Naravno ovaj put je primenjen stroži režim "samice" jer joj je oduzet i televizor i radio i štap. Socijalna služba je reagovala, izašla na teren,popila kafu sa tamničarkom (ipak su one školske drugarice) napisala da je baki divno i otišli. Ja sam pokušao doći do bake,ali su vrata njene kuće uvek bila zaključana. Tako da sam se popeo do prozora i u stilu nindže ušao kruz njega. Scenu koju sam zatekao možda ste videli samo u horor filmovima. Baka je bila od glave do pete zamazana izmetom (i po licu). Jako se razveselila kad me je videla u htela je da me poljubi. Stegao sam srce i poljubio moju baku (onako gov;navu). Ona je plakala i rekla da su je jako tukli kad je pobegla prošli put i da se boji šta će joj uraditi ako saznaju da sam ja dolazio. Pitao sam je šta hoće da joj učinim. Rekla je da ne dižem više prašinu oko toga,da je ona već stara (84) god.i da zna da joj je vreme da umre,ali da bi volela da se ispovedi katoličkom svešteniku,jer ona je katolkinje. To me je izneneadilo,jer je ona bila udata za pravoslavca i čitavog života je slavila slavu i primala pravoslavnog sveštenika. Međutim ona je ostala kod svog, jer ona je rođena u katoličkoj porodici,tamo je krštena i želela je i da umre kao katolik. Ja sam o tome obavestio župnika,koji je otišao tamo,ispovedio je i spremio za put u večnost. To je mojoj familiji bila kap koja je prevršila čašu. Pozvali su stolara i debelom šperpločom potpuno zakovali prozore. Tako da je baka bila i bez dnevne svetlosti. Venula je tako neko vreme,bez hrane i vode i preminula. Komšije kažu da je zadnja tri dana samo ječala (nije imala više snage da zove u pomoć) Kad sam čuo za to otišao sam tamo i ovaj put zatekao otvorena vrata (mada su prozori i dalje bili zakovani). Moja familija (ujak i njegove 3 kćeri) su stajali kraj bake i gurali je onako mrtvu uz reči:" Ajde sad jauči,ajde sad lupaj štapom i zovi!",i smejali su joj se. Tako se kod mene u Bosni radilo kad čovek ulovi vuka,pa ga onda udara štapom onako mrtvog i viče mu:"Ajde sad udavi ovcu!". Meni se smučilo pa sam napustio skup (da ne bih morao da ih prebijam na licu mesta, ne bi bilo etički). Na sahrani jedini venac je dobila od mene. Bio je prisutan katolički sveštenikl, a 99% ljudi su bili nazovi-pravoslavci. Sveštenik je očitao svoje,svi su ćutali i uopšte bila je zategnuta atmosfera. Položena je u grob kraj svog muža koji je preminuo pre 7 god i koji jedini nema nikakve oznake na groblju (ni spomenika ni krsta ni...) iako je imao dva sina i tri kćeri. Ovo je ukratko priča o novom obliku eutanazije,koji se danas primenjuje. Ja zato tvrdim da je nakadašnji oblik Lapota bio daleko humaniji. Pogača na glavu,jedan udarac maljem i gotovo, a ne ovo sporo umiranje bez hrane,vode i svetlosti.
    Jovan 6:44 "Niko ne može doći k meni ako ga ne dovuče otac moj koji me posla."

  2. #2

    Odgovor: Eutanazija ili lapot?

    Ne postoje nikakvi dokazi osim predanja da je lapot kod nas ikada postojao.
    A to shto su tvoji rodjaci radili sa jadnom zhenom je zlochin.
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  3. #3

    Odgovor: Eutanazija ili lapot?

    Malo me ova tvoja prica podseca na naucnu fantastiku ili da budem
    preciznija na izmisljotinu.
    Ako si vec bio nindza, ko sto kazes,i zatekao sopstvenu baku takvu, kako
    si opisao, gde ti je bilo srce i savest da pomognes nesretnoj zeni?
    Svako ko iole ima osecanja, ne bi dopustio da bilo ko tako skonca, a ne neko
    ko je krv, tvoje krvi.

    Kod mene ovo ne pije vodu!
    Nimalo, ali bi bio odlican pisac za neke romancice naucne fantastike.

  4. #4

    Odgovor: Eutanazija ili lapot?

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Malo me ova tvoja prica podseca na naucnu fantastiku ili da budem
    preciznija na izmisljotinu.
    Ako si vec bio nindza, ko sto kazes,i zatekao sopstvenu baku takvu, kako
    si opisao, gde ti je bilo srce i savest da pomognes nesretnoj zeni?
    Svako ko iole ima osecanja, ne bi dopustio da bilo ko tako skonca, a ne neko
    ko je krv, tvoje krvi.

    Kod mene ovo ne pije vodu!
    Nimalo, ali bi bio odlican pisac za neke romancice naucne fantastike.
    postOwana koleDzinice...imas li ti nekad sopstweni staw z anesto.ili se uwjek onako bzw prikljucis wecini,kad nesto zakljucujes
    njegowa pricha jeste bzw..ali se potrudio ipak da nekakO pomogne ili je mislio dobro ,u swakom slucaju nije bio bezdushan,kako ga ti opisa
    inache,owo je totalni apsurd

  5. #5

    Odgovor: Eutanazija ili lapot?

    Citat egzotic kaže: Pogledaj poruku
    postOwana koleDzinice...imas li ti nekad sopstweni staw z anesto.ili se uwjek onako bzw prikljucis wecini,kad nesto zakljucujes
    njegowa pricha jeste bzw..ali se potrudio ipak da nekakO pomogne ili je mislio dobro ,u swakom slucaju nije bio bezdushan,kako ga ti opisa
    inache,owo je totalni apsurd

    Vecina si ti ?
    Ili ja dobro ne vidim
    Imam sopstveni stav,a ti pre nego sto pocnes da me potkacinjes ko sto obicno imas obicaj,prvo procitaj post od pocetka do kraja,pa komentarisi.

    Ova tema ima tri posta, bez tebe, objasni mi molim te sta je tebi vecina?
    Ili da se vratis u osnovnu, pa da naucis osnovne pojmove !

  6. #6

    Odgovor: Eutanazija ili lapot?

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku

    Vecina si ti ?
    Ili ja dobro ne vidim
    Imam sopstveni stav,a ti pre nego sto pocnes da me potkacinjes ko sto obicno imas obicaj,prvo procitaj post od pocetka do kraja,pa komentarisi.

    Ova tema ima tri posta, bez tebe, objasni mi molim te sta je tebi vecina?
    Ili da se vratis u osnovnu, pa da naucis osnovne pojmove !
    nisam ja wecina nego sustinski rekoh...i ako nemash dowoljno kwaliteta da mi repliciras,postedi sebe onda znachi,prochitah narawno,znachi narawno,swe od pocetka,zato i pisem na temi a to sto kazes da se wracem u osnownU,rado bih se wratiO..djetinjstwo i to

  7. #7

    Odgovor: Eutanazija ili lapot?

    Citat egzotic kaže: Pogledaj poruku
    nisam ja wecina nego sustinski rekoh...i ako nemash dowoljno kwaliteta da mi repliciras,postedi sebe onda znachi,prochitah narawno,znachi narawno,swe od pocetka,zato i pisem na temi a to sto kazes da se wracem u osnownU,rado bih se wratiO..djetinjstwo i to
    Sad tek shvatih da jednom takvom umu poput tvog, jednostavno ne mogu da pariram i da mu "repliciram"

  8. #8

    Odgovor: Eutanazija ili lapot?

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Sad tek shvatih da jednom takvom umu poput tvog, jednostavno ne mogu da pariram i da mu "repliciram"
    widji ljepoto,lik nije biO bezdushan,ne znam kako si to zakljucila..znachi,fusherajski si chitala njegOw doziwljaj..ili ti se nije swidio njegow nik

  9. #9

    Odgovor: Eutanazija ili lapot?

    Nadam se da ste se izdivanili, sad možete i o temi.

    Elem, pročitah uvodni post. I mislim da je naslov neodgovarajući. Nije to ni eutanazija ni lapot. Ako je priča istinita, onda je to priča o zlostavljanju i zanemarivanju. Pri tome, kad kažem zanemarivanje, mislim i na sve navedene koji su znali za zlostavljanje, a ništa nisu učinili da žrtvu toga oslobode. Ne vraća se žrtva na mesto zločina i sa bezbedne udaljenosti cokće i baca drvlje i kamenje na zločinca.
    Poruku je izmenio Mish, 26.03.2009 u 22:19
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

Slične teme

  1. Eutanazija ili prihvatilište?
    Autor Lady S u forumu Životinjsko carstvo
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 31.08.2015, 07:59

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •