Da li postoji demokratija?
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 32
  1. #1

    Da li postoji demokratija?

    Svaki dan slusamo o nekoj demokratskoj drzavi.Zanima me vase misljenje da li je moguce stvoriti demokratsku drzavu u kojoj ce svi imati ista prava?

  2. #2

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    Citat Indijanac kaže: Pogledaj poruku
    Svaki dan slusamo o nekoj demokratskoj drzavi.Zanima me vase misljenje da li je moguce stvoriti demokratsku drzavu u kojoj ce svi imati ista prava?
    Naravno da ne postoji.

    U trenutnoj konstelaciji snaga na svjetskoj političkoj sceni zemlju smatraju demokratskom u onolikoj mjeri u kojoj podilazi interesima SAD-a i njenih satelita.

  3. #3

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    Naravno da demokratija postoji.

    Međutim, demokratija je društveni sistem i zavisi od samog naroda. Nijedan drugi društveni odnosno politički sistem ne zavisi od naroda, kako od celine ili kolektiva, tako i od pojedinca, kao što demokratija.

    Na nama je, dakle, da li ćemo imati dobru i zdravu demokratiju, ili ćemo ići putem pasivnosti, neangažovanja, nesolidarnosti i apatije jer ne dolazimo do svog prava.

    A da demokratija ne može sve da obezbedi, i ovo treba da bude jasno. Demokratija nije tiranin koji ti, ako nađeš milosti u njega, sve poklanja. Ovo je, ali, šta poneki naš čovek očekuje od demokratije, ne misleći da ako se njemu dade morati od nekud i uzeti..

  4. #4

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    Najpre treba pogledati sta je demokratija. Postojanje drustva u kom su svi ljudi apsolutno istih prava je utopija. Demokratija podrazumeva vladavinu naroda (demos - narod, kratia - vladati), sto se manifestuje vladavinom vecine gradjana, odnosno vecine onih koji izadju na izbore.

    Posto vecina vlada i, posredno, donosi odluke, uvek ce postojati odredjeni stepen nepostovanja prava drugih, onih koji su manjina. E sad, mislim da je moguce dostici takav stepen demokratije u kom sustinska prava nijednog coveka nece biti ugrozena. U savremenom drustvu, broj tih prava postaje sve veci, tako da mozemo reci da se priblizavamo idealnom stanju.

  5. #5

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    Demokratija postoji kao naziv državnog uređenja i podrazumeva vladavinu naroda. U realnom životu je samo krilatica modernih tirana kojom "mažu oči" naivnima. Skoro uvek samo jako mali broj "povlašćenih" donosi odluke samo... što se neki ne libe da kažu da su oni "bog i batina" dok se drugi kriju iza "narod je tako hteo" (što je više nego smešno).
    Ako ćemo realno, nije samo demokratija reč koja je "u trendu" jer imamo i "narodne poslanike" (koji ne odgovaraju definiciji). Pripadam onima koji ne dozvoljavaju da se klipani kriju iza bombastih definicija. Klipan je, ipak, samo klipan .
    Poruku je izmenio Sivi, 08.04.2009 u 22:15

  6. #6

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    >>>DEMOKRATIJA<<<

    Ne,ne postoji demokratija,a o tome kako joj se približavamo tek da ne govorim,jedan lepi vic

    @Morpheo
    Pogotovo ne postoji u Srbij i sve je dalje i dalje

  7. #7

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    demokratija nema tO kod nas

  8. #8

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    Citat Morpheo kaže: Pogledaj poruku
    Najpre treba pogledati sta je demokratija. Postojanje drustva u kom su svi ljudi apsolutno istih prava je utopija. Demokratija podrazumeva vladavinu naroda (demos - narod, kratia - vladati), sto se manifestuje vladavinom vecine gradjana, odnosno vecine onih koji izadju na izbore.

    Posto vecina vlada i, posredno, donosi odluke, uvek ce postojati odredjeni stepen nepostovanja prava drugih, onih koji su manjina. E sad, mislim da je moguce dostici takav stepen demokratije u kom sustinska prava nijednog coveka nece biti ugrozena. U savremenom drustvu, broj tih prava postaje sve veci, tako da mozemo reci da se priblizavamo idealnom stanju.
    Demokratija govori da su pred zakonu svi isti, i to tako jeste, barem u demokratijama koje funkcionišu. No svi "apsolutno" jednaki ne možemo da budemo jer imamo različite osobine, sposobnosti, mane, slabosti, naklonosti itd. Da su svi apsolutno isti jeste utopija totalitarnih sistema, ali od jedne takve jednakosti meni se diže kosa... jer to bi bila jednakost gde bi se gušila svaka individualnost, sva ličnost i lična sloboda.

    Sledeće, demokratija nije samo jednakost, nego i sloboda. A sloboda jeste moje pravo da radim sve šta hoću, dok drugome ne pravim zlovoljnu štetu. Dakle, ako imam 10 miliona evrića i sebi kupim po deset novih mercedesa, moje je pravo. Što drugi sebi ne može da kupi ni stari mercedes, šta mene to tiče..? Društvena solidarnost jeste da se svakome obezbedi jedno minimalno socijalno osiguranje, znači da ima za sebe i svoje hranu, odeću, sigurnost po zdravlje i ostalo, pristup obrazovanju i pristup informacijama, pravo na rad i dostojanstvenu zaradu - i to je to. Svakome ima da se ponudi jedna minimalna mogućnost, ali šta će svako od nas da učini od te mogućnosti, ovo je opet u odgovornosti pojedinca. Primer - mi smo dvoje i oboje nasledimo po 10 000 €. Ja radim, investiram tih 10 000 € i na kraju zaradim 100 000 €. Dok onaj drugi prokocka svojih 10 000 €. Ako ih je prokockao, sam je kriv. A imali smo iste mogućnosti. I sigurno da ne bi bilo pravedno da se uzme od mojih 100 000 € kojih sam ja zaradio i njemu dadne. Jer ja sam radio dok se on kurvao.. Dakle, svi trebamo da imamo iste minimalne mogućnosti, ali sve dalje zavisi od nas.

    Dalje, nametanje volje većine manjini nije, nego zajedno odlučujemo, i kako većina odluči, tako biva. Time smo se složili oko pitanja. Sloga jeste da prihvatim ako većina hoće onako kako ja ne bi hteo. Ukoliko neću da prihvatim, onda nisam ni za slogu, onda teram kontra i cepam zajednicu. U tom slučaju sabotiram zajednicu, jer mi je sujeta važnija od zajedničke odluke. A lojalnost zajednici jeste da se prihvati odluka većine. Jer u demokratiji postoji zakon i ne anarhija, u demokratiji nema da mi desetoro stojimo pre dva puta, i sedmoro od nas odluče da idu ovim putem, a tri hoće onim putem, i onda se ona tri odvoje i krenu onim putem - nego i ona tri imaju da idu putem koji su odabrali onih sedmoro. Jedino tako zajednica može da opstane, suprotno ima da se podeli i propadne.
    Poruku je izmenio Carski, 09.04.2009 u 15:21

  9. #9

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    Citat Carski kaže: Pogledaj poruku
    Demokratija govori da su pred zakonu svi isti, i to tako jeste, barem u demokratijama koje funkcionišu. No svi "apsolutno" jednaki ne možemo da budemo jer imamo različite osobine, sposobnosti, mane, slabosti, naklonosti itd. Da su svi apsolutno isti jeste utopija totalitarnih sistema, ali od jedne takve jednakosti meni se diže kosa... jer to bi bila jednakost gde bi se gušila svaka individualnost, sva ličnost i lična sloboda.

    Sledeće, demokratija nije samo jednakost, nego i sloboda. A sloboda jeste moje pravo da radim sve šta hoću, dok drugome ne pravim zlovoljnu štetu. Dakle, ako imam 10 miliona evrića i sebi kupim po deset novih mercedesa, moje je pravo. Što drugi sebi ne može da kupi ni stari mercedes, šta mene to tiče..? Društvena solidarnost jeste da se svakome obezbedi jedno minimalno socijalno osiguranje, znači da ima za sebe i svoje hranu, odeću, sigurnost po zdravlje i ostalo, pristup obrazovanju i pristup informacijama, pravo na rad i dostojanstvenu zaradu - i to je to. Svakome ima da se ponudi jedna minimalna mogućnost, ali šta će svako od nas da učini od te mogućnosti, ovo je opet u odgovornosti pojedinca. Primer - mi smo dvoje i oboje nasledimo po 10 000 . Ja radim, investiram tih 10 000 i na kraju zaradim 100 000 . Dok onaj drugi prokocka svojih 10 000 . Ako ih je prokockao, sam je kriv. A imali smo iste mogućnosti. I sigurno da ne bi bilo pravedno da se uzme od mojih 100 000 kojih sam ja zaradio i njemu dadne. Jer ja sam radio dok se on kurvao.. Dakle, svi trebamo da imamo iste minimalne mogućnosti, ali sve dalje zavisi od nas.

    Dalje, nametanje volje većine manjini nije, nego zajedno odlučujemo, i kako većina odluči, tako biva. Time smo se složili oko pitanja. Sloga jeste da prihvatim ako većina hoće onako kako ja ne bi hteo. Ukoliko neću da prihvatim, onda nisam ni za slogu, onda teram kontra i cepam zajednicu. U tom slučaju sabotiram zajednicu, jer mi je sujeta važnija od zajedničke odluke. A lojalnost zajednici jeste da se prihvati odluka većine. Jer u demokratiji postoji zakon i ne anarhija, u demokratiji nema da mi desetoro stojimo pre dva puta, i sedmoro od nas odluče da idu ovim putem, a tri hoće onim putem, i onda se ona tri odvoje i krenu onim putem - nego i ona tri imaju da idu putem koji su odabrali onih sedmoro. Jedino tako zajednica može da opstane, suprotno ima da se podeli i propadne.
    I,gde to postoji(u pravom smislu,samo molim te bez priče o EU i kapitalizmu kao vrhunskom savršenom društvu)
    Lepo zvuči u teoriji znači,ali u praksi ga nema nigde,npr. većina je bila protiv zakona o diskriminaciji,manjina od 20-30% ljudi max je bila za njega,a možda 5% je uticalo na njegovo usvajanje(čitaj kešovani),takođe da ne pričamo o tome da što više keša neko ima to je i veći njegov uticaj(tu isto nalazimo rupu u tvojoj teoriji,i zaključujemo da prave demokratije nema,jer ljude ne treba delit isključivoi po tome koliko imaju,a i cilj izbora je da se izabere vlast koja će zastupati mišljenje većine koja ju je izabrala,a ne lično svoje).Jedno je fantazija,a drugo je realnost...nema prave demokratije,pa nek priča ko šta hoće...a ti si upravo u jednom delu opisao kapitalizam kao pravac u demokratiji(jedino što si ga idealizovao,al onako muški)
    Klasičan primer demokratije Novog Svetskog Poretka,a sve koji se ne slažu treba istrebiti(ali onako,po demokratski)

    Takođe je odlika totalirističkih režima jednakost svih i to guši individualizam kažeš,a demokratija je da ako je većina za nešto ti se složiš sa njima iako nisi za to da se ne bi razlikovao(to nije gušenje individualizma)...7 ljudi je za to i tu je kraj,nemam pravo na mišljenje?

    Demokratija je pojam koji svi koriste,a u principu se često brka i sklapa sa još krš pojmova,i lako se čovek pogubi kad priča o njoj...

    Moje mišljenje je da je nema u onom obliku u kom bi trebalo da postoji,tvoje da je ima,ali primer ti je šupalj za oskara

  10. #10

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    Rimokatolici u svom crkvenom pravu imaju takozvani ius divinum, Božiji zakon koji se ljudskom voljom ne može menjati. Ius divinom pored deset Božijih i dve takozvane carske zapovesti (tj. ono 'ljubi Boga..' i 'ljubi bližnjega svog..') razume papski primat, organizaciju ili podelu vernika na sveštenstvo i mirjane, pravo svakog vernika na Božije tajne (krštenje, pričešće, brak itd.), jednakost u dostojanstvu svih vernika, neraskidanje braka i potrebnost za pokajanje. Ovo po rimokatoličkom zakonu ni papa ne može da menja.

    Tako nešto kao ius divinum ima i demokratija, a ono se zove ljudska prava.

    Ljudska prava su apsolutna i ona se voljom većine ne mogu menjati. Ja, ukoliko sam demokrat i hoću demokratiju, ne mogu, a i da imam većinu za sobom, da ukinem ljudska prava. Deo ljudskih prava je isto da niko ne sme da bude diskriminiran, bio vernik ili ne bio, bio od naroda ili ne bio, bio građanin ili stranac, bio domaćin ili došljak, imao ovo ili ono mišljenje (osim zlovoljno i opasno za ljude i društvo), pa i pederi imaju pravo da budu poštovani kao ljudi, svejedno kako gledali na pederluk - eto za mene pederluk je bolest. Ali nezavisno od mog stava i oni se trebaju prihvatiti kao ljudi. Ono šta možemo jeste da odredimo granice dokle mogu i gde im je 'stoj'!

    Ne vidim, dakle, problem ako se i pederima štite njihova prava, treba samo paziti da ta svoja prava ne zloupotrebljavaju.

  11. #11

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    Citat Carski kaže: Pogledaj poruku
    Rimokatolici u svom crkvenom pravu imaju takozvani ius divinum, Božiji zakon koji se ljudskom voljom ne može menjati. Ius divinom pored deset Božijih i dve takozvane carske zapovesti (tj. ono 'ljubi Boga..' i 'ljubi bližnjega svog..') razume papski primat, organizaciju ili podelu vernika na sveštenstvo i mirjane, pravo svakog vernika na Božije tajne (krštenje, pričešće, brak itd.), jednakost u dostojanstvu svih vernika, neraskidanje braka i potrebnost za pokajanje. Ovo po rimokatoličkom zakonu ni papa ne može da menja.

    Tako nešto kao ius divinum ima i demokratija, a ono se zove ljudska prava.

    Ljudska prava su apsolutna i ona se voljom većine ne mogu menjati. Ja, ukoliko sam demokrat i hoću demokratiju, ne mogu, a i da imam većinu za sobom, da ukinem ljudska prava. Deo ljudskih prava je isto da niko ne sme da bude diskriminiran, bio vernik ili ne bio, bio od naroda ili ne bio, bio građanin ili stranac, bio domaćin ili došljak, imao ovo ili ono mišljenje (osim zlovoljno i opasno za ljude i društvo), pa i pederi imaju pravo da budu poštovani kao ljudi, svejedno kako gledali na pederluk - eto za mene pederluk je bolest. Ali nezavisno od mog stava i oni se trebaju prihvatiti kao ljudi. Ono šta možemo jeste da odredimo granice dokle mogu i gde im je 'stoj'!

    Ne vidim, dakle, problem ako se i pederima štite njihova prava, treba samo paziti da ta svoja prava ne zloupotrebljavaju.
    Ljudska prava su apsolutna,to niko ne spori.Primer sam dao zbog toga koliko je ljudi bilo za taj zakon otprilike,ali ne i o čemu se u njemu radi,ima tema koja se bavila raspravom o njemu i to je to...znači čisto demokratski princip

    Ili je demokratija po tvom viđenju da šačica ljudi određuje svima kako će da se ponašaju i ukida im slobode pod izgovorom da im ih daje?wtf???

    Ne,nema je

  12. #12

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    Citat indijanac kaže: Pogledaj poruku
    svaki dan slusamo o nekoj demokratskoj drzavi.zanima me vase misljenje da li je moguce stvoriti demokratsku drzavu u kojoj ce svi imati ista prava?
    Демократија,као таква практично никада није постојала у историји.

  13. #13

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    Kakva crna demokratija.

    I kakve veze sada (i) ovde ima Amerika (i čisto proleterska Engleska) ... sa ostalim satelitima

    sa tim ... što su naši političari gilipteri .

    Zapravo, sa kupljenim voćarsko-kalemarskim diplomama nisu latinski ni mogli da s'vate
    umesto - DEMOS(Narod) KRATIA(vladaš) ... tupsoni shvatili - Demos(Narod) KRATIA(Kradeš- Kratiš)






    ništa mi se to ne sviđa ...


    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  14. #14

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    Ne.

    Niti će ikada postojati.

    Zato što smo ljudi.

  15. #15

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    U apsolutnom smislu svakako ne, niti će postojati. Razlozi za to se nalaze u čovekovoj prirodi, i kao jedinke i kao društvenog bića. To je svima manje više poznato...

    Ako je već tako, otkud ta priča o demokratiji? Usudio bih se reći da čovekovu potrebu za demokratijom opet možemo potražiti u njegovom društvenom biću. Nema čoveka koji u sebi ne nosi želju za pravednim društvom, odnosno zajednicom ravnopravnih, u svakom smislu, članova. Ta kondraktirnost je najverovatnije rezultat različitosti ciljeva čovekovih motiva. Pre svega onih primarnih i onih stečenih, dakle socijalnih. Stepenom socijalizacije šanse za demokratiju su veće. I obrnuto, naravno...

    Zato, demokratiju mislim da je najbolje shvatati kao proces, a ne kao stanje. Ona je neka projektovana vrednost, zadati standard, i svi mi imamo neku, bar ulogicu u njenom razvijanju. Ona je asimptotski proces koji nikada ne doseže našu svest o njoj...

    Parafrazario bih, na kraju, ser Vinstona Čerčila koji je o demokratiji rekao:

    - Demokratija je najgori način upravljanja jednom državom. Međutim, svi ostali načini su još gori!

    Mislim da je u ovom stavu sadražana suština demokratije.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Bog postoji
    Autor Hadzija u forumu Religija
    Odgovora: 964
    Poslednja poruka: 24.06.2015, 13:14
  2. Da li je moguće da ljubav ne postoji?
    Autor memento u forumu Filozofija
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 05.02.2013, 12:59
  3. Postoji li bezrezervna ljubav?
    Autor love hunter u forumu Ljubav
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 20.12.2011, 12:24
  4. Demokratija, crno na belo!
    Autor PropelerZviz u forumu Spomenar
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 04.05.2007, 16:44

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •