Da li postoji demokratija? - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 32
  1. #16

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    Da li postoji demokratija?
    Ne.
    I ne treba da postoji.
    I nije to najgore
    Najgore je sto postoji kvazi-demokratija....to nas ubi....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  2. #17

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    Citat Indijanac kaže: Pogledaj poruku
    Svaki dan slusamo o nekoj demokratskoj drzavi.Zanima me vase misljenje da li je moguce stvoriti demokratsku drzavu u kojoj ce svi imati ista prava?
    Moguće... naravno

    Ime države - nebitno
    površina - nebitno
    broj stanovnika - jedan

    ... svi bi gradjani imali ista prava i slobode
    al' je pitanje koliko bi se takva država održala, i da li bi je ostali priznali za demokratsku državu

  3. #18

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    Za elementarno poštenog i ormalnog čoveka,demokratija je jedini ideal kome mora težiti.Sve ostalo je licemerno i nepošteno.Ko god govori o nekom totalitarnom režimu,sebe uvek svratava i unapred vidi u onom vladajućem delu.A ja svakom postavljam pitanje.
    Vi ste za totalitarni režim.Evo i ja se priključujem,ali da totalitarac bude npr, Čeda JOvanović.Zašto vi smtratae da ste izabrani da vi odredite i nametnete velikog vođu.Ako principijalno govoriti da ste za jedan poredak,morate poći od toga da u njemu bude na vrhu onaj ko vam nije po volji.E onda možete pričati o prednostima takvog režima.
    Demokratija bar u teoriji garantuje šansu za sve.
    Ona ne odgovara ni jednom režimu na svetu.Svako ke je na vlasti,teži što većim svojim ovlašćenjima a što manjem stepenu demokratije.Opozicija obrnuto.
    Kako je rekao dr.Zoran Đinđić,demokratije nikada ne sme biti dovoljno niti previše,jer svako svesno biće teži apsolutnoj slobodi.Nje za sada nema,a ni teorijski je ne može ni biti.Ali je to ipak neka zvezda vodilja.
    Ironija povijesne zbilje
    Neka Umre Svako Ko Mrzi Partizan

  4. #19

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    Slazem se sa Digijem i u prilog tome prilazem, a sto biX drugo, tekst:

    Izvanredni otkaz




    Fakat je da kapitalizam ne oskudeva u odbojnim osobinama, ali neće biti da je sistem(at)sko neobaziranje na nacionalne predrasude jedna od njih, naprotiv

    Verujem da niste čuli za građanina Stjepana Margetića. Nisam ni ja sve do danas. Margetić je, naime, "običan čovek", skromni provincijski proleterski anonimus koji Radi Svoj Posao i Živi Svoj Život, jedan od onih nevidljivih ljudi koji za medije nisu interesantni osim ako iz protesta odseku sebi prst, ili nešto slično, ali i to samo za jedan varljiv, vorholovski trenutak; evo, koliko se vas još seća imena i prezimena onog pauperizovanog nesrećnika iz Novog Pazara koji je baš tako, tim drastičnim autodestruktivnim činom, izrazio svoje socijalno beznađe? i koji odgule ceo svoj zemaljski vek a da se za njih nikada ne sazna, baš kao u onoj zaumnoj rečenici Radovana Belog Markovića o onom seljaninu "za kojeg se čulo tek kad je umro".

    Enivej, zagrebački Jutarnji list donosi neobičnu (?) priču o ovom radniku preduzeća Iverica iz Bjelovara, koji da je upravo dobio "izvanredni otkaz" nakon što je odbio da privremeno pređe na rad u Srbiju, gde je, u nekoj od sestrinskih firmi iz istog kompanijskog sistema (multinacionalna grupacija Kronospan), trebao da podučava kolege novim tehnologijama, ili tako nešto. Stjepan Margetić, međutim, kaže da je "dragovoljac Domovinskog rata" i da ima problem, jelte, moralne naravi: "Bio sam na bojišnici i gledao kako ginu moji suborci, a sada bih trebao raditi u Srbiji, i to s ljudima protiv kojih sam se borio. Ja sam se i borio za to da radim u Hrvatskoj, a ne negdje drugdje". Je li?! Eto, iz kakvih sve bizarnih zabluda ljudi mogu doći u situaciju da rizikuju sopstveni život...

    I tako je Margetić, ispada nekako, "zbog Srba i Srbije" popio otkaz, a sve usred Samostalne i Suverene Hrvatske Za Koju Se Borio i krvcu lio. Nije to mala stvar nakon 26 godina rada, i ne treba olako ironisati nad bilo čijom neveselom sudbinom, pa makar ona bila i u potpunosti plod one krajnje antipatične "samoskrivljene nezrelosti" o kojoj je kadgod govorio dobri stari Imanuel Kant. Sada će Stjepan M, pretpostavljam, imati višak slobodnog vremena, pa će moći natenane da lamentira i razmišlja šta ga je snašlo.

    I zaista, šta je to što je snašlo narečenog Margetića, ali i bezbrojne druge margetiće po svim ovim poluopustošenim hrvatskama, srbijama i ostalim perifernim zemljicama nekadašnjeg Socijalističkog Carstva u kojem Sunce nikada nije zalazilo (doduše, retko je i izlazilo)? Snašao ga je, naravno, kapitalizam, a taj sistem kao i svaki drugi ima svoja pravila oko kojih, da prostite, nema mnogo vrdanja. I Margetić se i za to borio onomad kao "dragovoljac Domovinskog rata", a to što možda nije bio svestan da se i za to bori, to je bezbeli samo njegov problem. Naime, krvavi raspad Jugoslavije i prateće odumiranje njenog "socijalističkog" političko-ekonomskog uređenja (koje baš nikako nije moglo nadživeti istorijski kontekst koji ga je determinisao, te se naprosto "usitniti" na šest-sedam zasebnih etnonacionalnih soc-kneževinica; a baš to Nemoguće je kanda bila tajna želja tihe većine) dovele su novog Šerifa u grad, a taj je, prirodno, doneo i nove zakone. Recimo, Margetićev direktor lepo kaže: "Grupacija Kronospan ima poduzeća diljem Europe i ne može si dopustiti da se opterećuje nacionalnim predrasudama". I pravo da vam kažem, čovek je sasvim u pravu. Fakat je da kapitalizam ne oskudeva u odbojnim osobinama, ali nikako ne bih rekao da je sistem(at)sko neobaziranje na "nacionalne predrasude" jedna od njih, naprotiv. Naprosto, on jeste i pohlepan i surov i svakakav, ali i takav je za mnogo civilizacijskih stepenova iznad "margetićevske" tribalne vizije sveta podeljenog na Nas i Njih.

    Ima tu, međutim, nešto drugo. Krupni multinacionalni kapital, u opsesivnoj potrazi za profitom, superprofitom, megaprofitom i gigaprofitom, u stanju je da se prema ljudskim sudbinama i potrebama svojih najamnika odnosi s krajnjim nehajem. Deo te priče je i seljakanje zaposlenika na sve strane sveta, po neupitnim potrebama Svete Firme. Pobuniti se protiv toga u ime prava na ljudski život po sopstvenom izboru i u okruženju koje ti je milo jedna je stvar; Margetićevi razlozi su nešto drugo on sebe delegitimiše kao "žrtvu sistema" time što za svoje odbijanje poslušnosti navodi razloge koji ne dobacuju ni do najelementarnijeg civilizacijskog praga.

    Ima neke ledene istorijske ironije u tome što ovaj i ovakav tekst nastaje tačno na tridesetu godišnjicu otkad među živima nema Josipa Broza zvanog Tito. Naime, šta: zamislimo da se nešto slično dešavalo tada, u Titovo doba? Margetićevo demonstrativno odbijanje da radi sa "drugovima iz Srbije" možda bi ga odvelo čak i u zatvor, jer bi moglo biti tretirano kao politički greh. U kapitalizmu te za "politiku" niko ne pita, privatno možeš da veruješ i u postojanje Deda Mraza, ali ne možeš da bacaš klipove u točkove kompanijskog Progresa svojim privatnim cendranjem, ubacivanjem bizarnih ličnih predrasuda tamo gde im nema mesta. Dakle otkaz, čao, amore! A ti onda, tako otkazan, ne moraš nikada u tu Srbiju, slobodan si čovek, niko te ne tera...

    Svet nestalog i potonulog socijalizma barem onog "mekog", titovskog danas mnogima od nas izgleda kao izgubljena Arkadija, kao jedan čovečniji način da se proživi život, u čemu ima nešto istine, i mnogo nostalgičnog ulepšavanja. Svet kapitalizma, pak, izgleda nam kao mašinerija koja melje sve što joj se nađe na putu. To nije scena koja izaziva simpatije ni prijatne asocijacije. Bezbrojni naši potkontinentalni margetići progurali su svoje Zlatno Doba devedesetih pod svim tim tuđmanima i ostalim miloševićima u pokušaju da se nekako otresu i jednog i drugog, i da stvore hibrid koji bi bio "politički" krajnje desno, u znaku autarhičnog nacišovinizma, a "ekonomski" krajnje levo, u znaku (opet autarhične) "samoupravljačke" utopije. Jer oni su se, eto, kao ovaj bjelovarski nesrećnik, "borili da rade u Hrvatskoj". Niko im, jebi ga, nije otkrio strašnu tajnu da ni Hrvatska ni Srbija uopšte ne postoje, svim zastavama, grbovima i ostalim banalnim državoimitirajućim đinđuvama uprkos, te da se, samim tim, u njima ne može ni raditi. Postoje samo grupacije koje "si ne mogu dopustiti opterećivanje nacionalnim predrasudama". To jest, sve isto kao Drug Tito, samo drugačijim, mnogo efikasnijim sredstvima.

    VREME
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  5. #20

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    Citat Indijanac kaže: Pogledaj poruku
    Svaki dan slusamo o nekoj demokratskoj drzavi.Zanima me vase misljenje da li je moguce stvoriti demokratsku drzavu u kojoj ce svi imati ista prava?
    Ako postoji demokratija,onda bi svako od nas imao mogucnost da promeni nesto.Mogucnosti nema,do sada je nisam primetila.Demokratija je vlast vecine sa posebnom svrhom,kao takva ne moze da opstane i da bude kvalitetna drzava,jer ako svako ima posebni prohtev,apsolutno je ne moguce ga udovoljiti,a suprotno od toga ako bi svi imali zajednicku svrhu,a to se ne moze stvoriti demokratijom,onda bi nastala opsta volja,koja bi bila vrlo snaza.Malo glupav primer,ali mravi imaju odlicnu "drzavu",jer imaju opstu volju,vode se maximom"radimo za narod".

    Demokratija,ako postoji ne sme da bude ni premalo,a ni previse slobode,da bi opstala.
    I can wash dishes faster than mashina


    http://fliiby.com/folders/289899/my_music.html

  6. #21

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    Po meni postoji, ali neka "kvazi" demokratija,sa modernim robovlasništvom.

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  7. #22

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    Ljudi,koristite i naucite nesto od najveceg i najmudrijeg Srbina dr.Zorana Djindjica.
    Covek je lepo objasnjavao.Demokratija je proces,odnosno jedan epitet ka kome svako normalan mora teziti.Jedini ko ima negativno misljenje o demokratiji su sadisti i mazohisti.
    Prvi sebe vide ako visi sloj drustva,a drugi da ih neko maltretira i obespravljuje.
    Svako drustvo ima odredjeni stepen demokratije,ali je Zoki sto puta rekao,da nje nikad dosta. Uvek treba stremiti jos i jos.....
    Ironija povijesne zbilje
    Neka Umre Svako Ko Mrzi Partizan

  8. #23

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    Vrlo mudro pa te pitam šta misliš koliko mi već godina stremimo ka demokratiji,.reformišemo sve živo godinama kako ko na vlast dođe,Sve za dobrobit nas običnih smrtnika,A Zoran nema veze sa našom demokratijom,jer ga nema.
    Pričaju nam bajke i basne i znaš šta neću da se nerviram ajd laku noć.Demokratija ,a oko nas lopovi mafija,pokradoše sve i još besramno lepo pričaju.

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  9. #24

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    Demokratija haha znate kako ja gledam na te stvari sto se ticu politike.Svaka vlast je novi nacin da nas zarobi i koristi.Da radimo za njihove potrebe dok mi obicni smrtnici nemam para ni da se lecimo.Tako da politika je samo jedan vid legalnog kriminala.

  10. #25

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    da li postoji demokratija? naraFski da ne postoji.. postoji shachica koja vlada, i masa koja je najcheshce sljepa za sve shto se deshava.. tako da se sve to svodi da postoji jedino -- kapitalizam -- koji sve "rijeshava" -- konzumerizmom!!

    a evo kako oni to rade:

    -- film je iz 80-tih, losha gluma, ali tako to ide..
    Poruku je izmenio yige_gui, 17.06.2010 u 03:34 Razlog: dodajem link..
    moomoo meee jooouu

  11. #26

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    Naravno da postoji.

    Samo,
    naš ju je (šatro) vođa (đaVo) pogrešno s'vatio,
    pa nam ju je (iz neznanja) dobrano oKratio.


    Za verovati je:
    da ju mu je... tu čudesnu reč Democration s'engeZkog translejtovao gospodin najevropljanin u formi - Demo Krati On
    i ...
    tupson ju je tako bukvalno i s'vatio
    a onda mu se i vlada s'vatanja pri'vatio
    pa nam ju je ko, kad, kako i gde god stigne kratio, kratio, kratio, kratio... i us-kratio.



    Tako da ... reč kao reč postoji.
    samo su u pitanju omaške prevodica, pa sprovodiOca
    ............ "i sinova i svetih duhova amEn."



    Poruku je izmenio CHichaGlisha, 17.06.2010 u 08:10

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  12. #27

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    sve cesce dolazim do zakljucka da ona postoji iskljucivo u teorijskom smislu
    deljenje demokratije na '' zapadnu"i ostale sluzi iskljucivo u svrhu potvrdjivanja
    cinjenice da ona ne postoji nigde na svetu ,osim u knjigama i impotentnim raspravama potrosenih politicara.
    worst day of fishing is better than excellent day at work

  13. #28

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    To sto se zove demokratija verovatno postoji.
    A ako vec postoji, ja sam za Cvrstu Demokratiju. ( di - de )
    Hej Joe...Supercalifragilisticexpialidocious !

  14. #29

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    Sad se nešto mislim možda i postoji ali je ona LIHT------ROZA

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  15. #30

    Odgovor: Da li postoji demokratija?

    Da objasnim: Demokratija, rech nastala kad su se prevarant i drzavnik slozili u jednoj kafani i resili da naprave sasvim novu granu politike koja ce zamazati ochi,isprazniti dzepove i unistiti sve sto se unistiti moze.
    Rech ''Demo'' je ustvari nastala od rechi ''Demon'' tako da su to djavolja posla, rech ''krati''je nastala od rechi ''skrati'' sto znaci skratiti svima plate i rech ''ija'' koja je nastala od rechi ''prija'' sto znaci da prija onima koji su je izmislili.
    Dobre strane u Demokratiji su: Ne postoje..
    Kako se boriti protiv Demokratije: Pusti muziku, uzmi pivo, ne gledaj pink, sedni u 'lad, shetaj shto vishe, ne gledaj vesti i naravno ne dizi kredit.

    A sad jedna pesma koja ce vas malo bolje uvesti u Demokratiju.

    Uzivajte

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Bog postoji
    Autor Hadzija u forumu Religija
    Odgovora: 964
    Poslednja poruka: 24.06.2015, 13:14
  2. Da li je moguće da ljubav ne postoji?
    Autor memento u forumu Filozofija
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 05.02.2013, 12:59
  3. Postoji li bezrezervna ljubav?
    Autor love hunter u forumu Ljubav
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 20.12.2011, 12:24
  4. Demokratija, crno na belo!
    Autor PropelerZviz u forumu Spomenar
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 04.05.2007, 16:44

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •