Rešenje za Kosovo i Metohiju
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 20
  1. #1

    Rešenje za Kosovo i Metohiju

    Svedoci smo, evo vec nekoliko godina, kako brojni politicari, domaci i strani, govore o buducem statusu nase juzne pokrajine.

    Medjutim, malo je (ako ih ima uopste) predloga o tome kakav bi dogovor trebao biti postignut i, jos vaznije, kako bi takav dogovor bio sprovodjen u delo u godinama koje bi usledile nakon toga. Mislim da je mnogo vaznije od samog statusa, da postignuti dogovor funkcionise na terenu, da bude trajno i odrzivo resenje Kosovskog pitanja.

    Postavljajuci ovu temu, zeleo bih da forumasi zainteresovani za istu, iznesu svoje vidjenje buduceg statusa Kosova i Metohije i da konkretnim primerima prikazu nacin funkcionisanja institucija, njihove nadleznosti, ekonomske i druge aspekte tog i takvog drustvenog uredjenja...

    Zeleo bih da apelujem da se zainteresovani za raspravu skoncentrisu na temu, koja pokriva jednu siroku i kompleksnu oblast, ali dozvoljava forumasima da, mozda po prvi put, govore o konkretnim stvarima, a ne uopsteno o statusu nase juzne pokrajine.


  2. #2

    Odgovor: Resenje za Kosovo i Metohiju

    Слика коју су наши медији у Србији, под контролом ЦИА и тајкуна, створили је да ето, ми не дамо Косово, ал немамо појма шта би с њим и са свим тим Шиптарима који живе доле.

    Међутим, Република Србија је нудила свој план, реалан и паметан, проблем је био што су "преговори" вођени као и они у Рамбујеу, ако се не договорите, биће онако како Шиптари хоће, дакле независност. Баш ме чуди што нису хтели да се договарају...

    Тај план је био "мање од независности више од аутономије", где би статус Косова био решен по угледу на случајеве посебних региона у свету - Аландских острва у Финској, Хонг Конга у Кини, Северне Ирске у Уједињеном Краљевству, Порторика у САД...

    Ово што ја пишем ће бити нека мешавина тих планова државе и мојих виђења.

    Два поља су битна - међународноправни и унутрашњи односи.

    На првом, Косово би требало прогласити специјалним регионом Европске Уније у саставу Републике Србије. У разраду коначног статуса Косова се не би требало упуштати, јер Шиптари и велике силе тешко да ће прихватит у неком скоријем року без употребе оружја српску власт над јужним делом Србије. Дакле, наћи неку неутралну формулацију, можда и само "Специјални регион ЕУ", где се не би помињала ни независност ни Република Србија.

    На другом плану, Косово би било неопходно децентрализовати, дакле формирати нове, српске општине, и формирати општине и градове са посебним статусом - тамо где су Срби и други нешиптари пре протеривања чинили знатан део становништва. У тим општинама са посебним статусом би била уведена позитивна дискриминација, загарантовано учешће у локалној власти Србима и другим нешиптарима у одређеном проценту, одређен број органа управа, радних места... и програми повратка протераних становника, осигурана сигурност... нешто што је у Босни спроведено без проблема јер су то странци желели.

    Српске и шиптарске општине би имале право да оснују заједницу општина или кантоне и заједнице кантона. Општине са посебним статусом бирале би којој заједници да се придруже, али без кршења права мањинског становништва.

    Те заједнице општина/кантона имале би своја извршна већа са органима, полицијом, школством, здравством, електропривредом... свиме оним што желе, осим војске, спољних послова и сличних надлежности које припадају искључиво сувереној држави.

    Те заједнице општина би имале ограничен међународно правни субјективитет, тј. могли би да имају одређене односе са ЕУ, ММФ, Светском банком... и сличним организацијама - не са УН наравно, не са НАТО или сличним организацијама, као и са Републиком Србијом.

    Те заједнице општина би могле да пренесу одређене надлежности на Републику Србију, рецимо, здравство, школство... у српској заједници општина би могло бити у надлежности Србије, електропривреда...

    Заједнице општина би могле да издају своје документе, попут Специјалног управног региона Хонг Конг у Кини који има своје пасоше, или да користе документе Републике Србије.

    Постојало би заједничко Веће секретара које би решавало питања од значаја за целу покрајину, односно за обе заједнице општина.

    Споменици културе би имали посебан, екстериторијални статус ако би се налазиле на територији заједнице у којој већину не чини народ коме припадају ти споменици.

    ЕУЛЕКС и УНМИК би били задужени за контролисање полицијских снага, успостављање безбедности, поштовања људских права и повратка протераних, као што је то изведено у Босни.

    У свим заједничким органима било би онемогућено прегласавање и било би обавезно запошљавање одређеног броја припадника свих заједница.

    Погранична полиција би до уласка у ЕУ била под контролом ЕУЛЕКСа, и у њој би процентуално били заступљени припадници свих заједница.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  3. #3

    Odgovor: Resenje za Kosovo i Metohiju

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Међутим, Република Србија је нудила свој план, реалан и паметан, проблем је био што су "преговори" вођени као и они у Рамбујеу, ако се не договорите, биће онако како Шиптари хоће, дакле независност. Баш ме чуди што нису хтели да се договарају....
    Pa sto onda srbija nije prihvatila sporazum iz Rambujea?Ne bi bilo rata a i Kosovo bi barem formalno bilo u Srbiji

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    На првом, Косово би требало прогласити специјалним регионом Европске Уније у саставу Републике Србије. .
    Genijalna ideja.Samo jos da se EU slozi da jedan deo EU postane sastavni deo Srbije.Sto bas Kosovo?Azurna obala bi bilo jos bolje resenje.

  4. #4

    Odgovor: Resenje za Kosovo i Metohiju

    Citat cia kaže: Pogledaj poruku
    pa sto onda srbija nije prihvatila sporazum iz rambujea?ne bi bilo rata a i kosovo bi barem formalno bilo u srbiji
    Моје помињање Рамбујеа је имало за циљ да опише "преговоре без преговора", дакле лажне преговоре.
    Замолићу те да се држиш теме, која није ни Рамбује ни бомбардовање. Хвала.


    genijalna ideja.samo jos da se eu slozi da jedan deo eu postane sastavni deo srbije.sto bas kosovo?azurna obala bi bilo jos bolje resenje.
    А зашто не размислиш пре него што напишеш нешто?
    Не ради се о томе да се део ЕУ прогласи делом Србије, већ да се део Србије прогласи специјалним регионом ЕУ.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  5. #5

    Odgovor: Resenje za Kosovo i Metohiju

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    ...
    Znam da se neces sloziti ali to sto si napisao je podela Kosova.
    ал немамо појма шта би с њим и са свим тим Шиптарима који живе доле.
    Nisi ih ni spomenuo, samo Srbe i nesiptare.
    На другом плану, Косово би било неопходно децентрализовати, дакле формирати нове, српске општине, и формирати општине и градове са посебним статусом - тамо где су Срби и други нешиптари пре протеривања чинили знатан део становништва. У тим општинама са посебним статусом би била уведена позитивна дискриминација, загарантовано учешће у локалној власти Србима и другим нешиптарима у одређеном проценту, одређен број органа управа, радних места... и програми повратка протераних становника, осигурана сигурност...
    A sto Kostunica i DSS ne prihvatise ucesce u vlasti na centralu (mada znam sta ces mi reci)?
    Inace ideja je u nacelu dobra.
    ... нешто што је у Босни спроведено без проблема јер су то странци желели.
    Jeste u Bosni profunkcionisalo ali se ne mogu porediti situacije (ako nista drugo u Bosni je bilo naoruzanih Srba), po kom popisu (nekom zvanicnom papiru) bi se gledale cifre....
    Постојало би заједничко Веће секретара које би решавало питања од значаја за целу покрајину, односно за обе заједнице општина.
    A da li bi Kostunica i DSS prihvatili da jedan od tih sekretara bude npr. Hasim Taci.
    Inace ideja je u nacelu skroz dobra.

    Sve mi je teze da budem pametan na temu koliko mi je krivo sto ideje koje sam imao vise nisu ostvarive.
    Pitajte nekog Siptara da li je Kosovo nezavisno ili ceka da taj neki Sud da svoj sud. Ovako kako jeste, zajednica opstina vec postoji pa nek naprave "vladu u senci" do konacne podele. Da se "izboksuje" jos par pominjanih specijalnih opstina i 2-3 Brcka pa da se priznaju ko drzava (a trenutak nek bude ulazak u EU)

  6. #6

    Odgovor: Resenje za Kosovo i Metohiju

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    А зашто не размислиш пре него што напишеш нешто?
    Не ради се о томе да се део ЕУ прогласи делом Србије, већ да се део Србије прогласи специјалним регионом ЕУ.
    Genijalna ideja ali ja imam jos bolju.Da Kosovo dobije isti status kao i Novi Zenland.Manje od nezavisnosti a vise od autonomije.Plus Tadic bi mogao da izigrava kraljicu

  7. #7

    Odgovor: Resenje za Kosovo i Metohiju

    Citat valter kaže: Pogledaj poruku
    znam da se neces sloziti ali to sto si napisao je podela kosova.
    Није, то је широка аутономија. Нема прикључења делова Србије Албанији или признања независности.

    Али реално гледамо, ми на Косову имамо само неколико села и градова који одбијају независно ШиптароКосово, али су ако нису на северу у изузетно тешком положају, у институционалном вакуму јер не признају ШиптароКосово а Србија не може ништа да им пружи. Србије ће још дуго времена на Косову бити колико има Срба, зато и ове игре са струјом, куповином... да их истерају.
    Максимум који можемо да добијемо а и минимум који је потребан за опстанак Срба на Косову је решавање неких животних питања - општинске власти, полиције, судова, електропривреде... или да добију своје или да признају шиптарске. А ако се деси ово друго, нестанак им је загарантован.

    nisi ih ni spomenuo, samo srbe i nesiptare.
    Шта мислиш какву заједницу општина би формирала већина општина на Косову? И на кога сам мислио кад сам говорио о ММФу, СБ, посебним пасошима... ?

    a sto kostunica i dss ne prihvatise ucesce u vlasti na centralu (mada znam sta ces mi reci)?
    Нисам сигуран шта ме питаш. Ако говориш о шиптарској власти, нема сврхе бити икебана у влади која тврди да је влада независне државе Косово. Све и да нису икебана, не би смели да буду у таквој власти и таквим органима. Зато им се морају обезбедити њихови органи. То није подела територије Косова, то је децентрализација Косова.

    jeste u bosni profunkcionisalo ali se ne mogu porediti situacije (ako nista drugo u bosni je bilo naoruzanih srba), po kom popisu (nekom zvanicnom papiru) bi se gledale cifre....
    Гледао би се попис из 91. наравно.

    Поређење с Босном је одлично, јер су безбедност повратницима обезбедиле локалне полиције. Рецимо, безбедност муслимана који су се вратили у РС обезбеђивале су међународне снаге и полиција РС, а после само полиција РС. То иде лако, свака држава, па и шиптарска парадржава на Косову, јача је од криминалаца. Ако безбедност у регији рецимо јужна Метохија не задовољава, отпустиш шефа полиције за тај регион. Ако и даље не задовољава, смењујеш и шефове полицијских станица. Ако и то не задовољава, отпушташ полицајце. Ако проблем није у политици, смењујеш политичаре надлежне, на челу са министром полције. Све то би радила полицијска мисија ЕУ каква је постојала и у Босни. И да видиш како се нађу људи који хоће да раде свој посао...
    Рецимо, премијер је Хашим Тачи, и сигурност није задовољавајућа. Мисија ЕУ оптужи Тачија да спречава повратак, уведе санкције његовој влади, да новчана средства политичким странкама које су му противници, дозволи рецимо повратак дела српске полиције на Косово... странци то врло добро могу да одраде кад хоће.

    a da li bi kostunica i dss prihvatili da jedan od tih sekretara bude npr. Hasim taci.
    Inace ideja je u nacelu skroz dobra.
    Ако будемо у стању да бирамо, не. Ако будемо у стању, лепо ће једног дана судови српске заједнице општина да подигну оптужницу против Тачија, а шиптарска полиција ће га ухапсити и испоручити - то се дешава у Босни данас.
    А док нисмо у стању да бирамо - уз протест и што већи бојкот злочинаца на власти, Шиптари сами себи бирају кога хоће. Ми наравно протествујемо.

    Ми објективно на Косову тренутно мало шта одређујемо. Приоритет нам је опстанак косовских Срба а не вешање Тачија.

    sve mi je teze da budem pametan na temu koliko mi je krivo sto ideje koje sam imao vise nisu ostvarive.
    Сад око годишњице Ђинђићевог убиства причало се доста о његовим ставовима о Косову, показало се колико је тај човек био паметан, није игнорисао проблеме као Тадић нити се заносио идејама које не може да спроведе. Мене нико неће уверити да његова брига за Косово није један од разлога због којих је убијен. Наравно, не слажем се са свим што је рекао, али имао је петљу да се супротстави и странцима, за разлику од бескичмењака Тадића.

    Đinđić: Pravo je vreme za pokretanje pitanja statusa kosova
    16. Januar 2003. | 17:41 -> 19:32 | izvor: Beta
    beograd -- premijer srbije zoran Đinđić izjavio je u četvrtak da je sada "pravo vreme" da se pokrene pitanje statusa kosova, ocenjući da na tom području "nastaje jedna nezavisna država". Na konferenciji za novinare u vladi srbije, Đinđić je rekao da država ima strategiju za kosovo, da je "prošlo vreme čekanja", jer kosovo "polako prerasta u državu" i da srbija traži da je evropska unija uzme u zaštitu. "mi imamo strategiju, o tome nema spora. Prva stavka u toj strategiji je da tražimo za srbe da budu priznati kao konstitutivni element poretka na kosovu i metohiji sa pravima koja su kolektivna", rekao je Đinđić.

    On je rekao da je u prve dve godine preovladalo mišljenje da treba sačekati i da nije trenutak da se to pitanje pokrene, ali da je njegov stav da je prošlo vreme čekanja. "na kosovu i metohiji nastaje jedna nezavisna država i dešavaju se procesi koji pretvaraju kosovo i metohiju de fakto u državu koja jednog trenutka biti de jure priznata jednog trenutka. Za dve godine će mnogo teže osporiti taj proces, nego danas. Zbog toga tražim da danas počne da se raspravlja o finalnom statusu kosova, jer je danas mnogo teže reći biće nezavisno nego za dve godine", rekao je Đinđić.
    djindjic je dodao da ce savezna i republicka vlada koncentrisanim pritiskom "pokusati da iznude" povratak odredjenog broja prognanih lica na kosovo i ocenio da "samo izbori i nada da ce se posle njih stvari poboljsavati, nisu dovoljna garancija srpskoj zajednci na kosovu". "mi trazimo od medjunarodne zajednice konkretne programe za povratak, dodatne garancije za zastitu nacionalnih zajednica i uvodjenje nacionalnih veca kao institucija koje ce odlucivati bez majorizacije", rekao je djindjic, javlja fonet.

    Skupstina srbije nastavice u cetvrtak vanredno zasedanje posveceno situaciji na kosovu i metohiji i ustavnom okviru za privremenu samoupravu u pokrajini. Vlada srbije predlozila je zakljucke o kojima ce poslanici raspravljati.
    pitajte nekog siptara da li je kosovo nezavisno ili ceka da taj neki sud da svoj sud. Ovako kako jeste, zajednica opstina vec postoji pa nek naprave "vladu u senci" do konacne podele. Da se "izboksuje" jos par pominjanih specijalnih opstina i 2-3 brcka pa da se priznaju ko drzava (a trenutak nek bude ulazak u eu)
    Питајте неког Србина у Босни да ли је Република Српска независна. А онда погледајте колико је битно шта он мисли за стварни статус РС. Јако битно шта мисли "неки Шиптар".

    Што се тиче признања уништавања Србије, то би била велеиздаја.

    Citat cia kaže: Pogledaj poruku
    genijalna ideja ali ja imam jos bolju.da kosovo dobije isti status kao i novi zenland.manje od nezavisnosti a vise od autonomije.plus tadic bi mogao da izigrava kraljicu
    Нови Зеланд је практично независна држава, тако да ти то није боља идеја.
    А Тадић као краљица... није лоша идеја...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  8. #8

    Odgovor: Resenje za Kosovo i Metohiju

    Resenje...Pa posto zivim blizu Kosova i svakog dana se susrecem sa siptarima koji zive na toj teritoriji (dolaze kod nas iz poslovnih razloga), mislim da nam sad i nije potrebno.Veliki broj siptara boluje od raznih koznih oboljenja,radijacije..Uzas.Tako da ta teritorija bas i nije povoljna za smestaj nekadasnjih Srpskih porodica koje su zivele na njoj.Al' opet ovako gledano sa politicke strane,treba da ostane u sklopu Srbije.
    Vi vidite stvari i pitate „zašto“, a ja sanjam o stvarima kojih nije bilo i pitam „zašto ne“.

  9. #9
    Citat CIA kaže: Pogledaj poruku
    Pa sto onda srbija nije prihvatila sporazum iz Rambujea?Ne bi bilo rata a i Kosovo bi barem formalno bilo u Srbiji


    Genijalna ideja.Samo jos da se EU slozi da jedan deo EU postane sastavni deo Srbije.Sto bas Kosovo?Azurna obala bi bilo jos bolje resenje.

    Rambuje nije bio dogovor nego ultimatum. Taj "dogovor" je tako sklepan da ga Srbija ne prihvati.

    Citat joksi kaže: Pogledaj poruku
    Resenje...Pa posto zivim blizu Kosova i svakog dana se susrecem sa siptarima koji zive na toj teritoriji (dolaze kod nas iz poslovnih razloga), mislim da nam sad i nije potrebno.Veliki broj siptara boluje od raznih koznih oboljenja,radijacije..Uzas.Tako da ta teritorija bas i nije povoljna za smestaj nekadasnjih Srpskih porodica koje su zivele na njoj.Al' opet ovako gledano sa politicke strane,treba da ostane u sklopu Srbije.
    Ja sam negdje na Netu pročitao da su šiptari kupili stotinjak kuća u Vranju. Je li to istina? Nije valjda da je i dotle došlo.

    Žalosno ako je istina jer izgleda Šipci ne odustaju od teritorije do Niša.
    Poruku je izmenio yossarian, 16.04.2009 u 10:31

  10. #10

    Odgovor: Resenje za Kosovo i Metohiju

    Citat sa juga kaže: Pogledaj poruku
    ja sam negdje na netu pročitao da su šiptari kupili stotinjak kuća u vranju. Je li to istina? Nije valjda da je i dotle došlo.

    Žalosno ako je istina jer izgleda Šipci ne odustaju od teritorije do niša.
    Ма тако је, долазе, све ће нас преплавити пошто су они свемоћни и незадрживи, а онда ће нас све је*ати. Само је баба из приземља у мом улазу замолила да не прескачу.
    Ајде мани се паничарења.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  11. #11

    Odgovor: Resenje za Kosovo i Metohiju

    reshenje je podela kosava medjutim za to je sada kasno.da smo bili pametni kao shto nismo trebali smo im dati nezavisnost pod uslovom da se predeli gde su srbi vecina i gde se nalazi nasha kuturna bashtina pripoji srbiji a sa ostatkom nek shiptari rade shta oce.
    medjutim pitanje je da li bi i to prihvatili

  12. #12

    Odgovor: Resenje za Kosovo i Metohiju

    Citat maksimilijan kaže: Pogledaj poruku
    reshenje je podela kosava medjutim za to je sada kasno.da smo bili pametni kao shto nismo trebali smo im dati nezavisnost pod uslovom da se predeli gde su srbi vecina i gde se nalazi nasha kuturna bashtina pripoji srbiji a sa ostatkom nek shiptari rade shta oce.
    Medjutim pitanje je da li bi i to prihvatili
    Да, то је добра логика, хајде да сами себе раскомадамо. Ниједна република бивше СФРЈ није подељена и ником се то не намеће осим Србији. Иначе, ниједно поклањање територије нам није донело ништа заузврат.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  13. #13

    Odgovor: Resenje za Kosovo i Metohiju

    Pa zar nije bolje i "pokloniti" deo nego izgubiti sve? Posto trece ne postoji koliko vidim... Mada kao sto rece max za to je kasno...
    Everybody Wants to be a Cat

  14. #14

    Odgovor: Resenje za Kosovo i Metohiju

    Citat maksimilijan kaže: Pogledaj poruku
    reshenje je podela kosava medjutim za to je sada kasno.da smo bili pametni kao shto nismo trebali smo im dati nezavisnost pod uslovom da se predeli gde su srbi vecina i gde se nalazi nasha kuturna bashtina pripoji srbiji a sa ostatkom nek shiptari rade shta oce.
    medjutim pitanje je da li bi i to prihvatili
    Nije pitanje da li bi oni prihvatili,pošto nije njihovo da ga uzmu...ako si mislio na to da li bi šiptari prihvatili podelu...

  15. #15

    Odgovor: Resenje za Kosovo i Metohiju

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Да, то је добра логика, хајде да сами себе раскомадамо. .
    Али реално гледамо, ми на Косову имамо само неколико села и градова који одбијају независно ШиптароКосово
    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Ниједна република бивше СФРЈ није подељена и ником се то не намеће осим Србији. Иначе, ниједно поклањање територије нам није донело ништа заузврат.
    Максимум који можемо да добијемо а и минимум који је потребан за опстанак Срба на Косову је решавање неких животних питања
    Borimo se za zivotna pitanja a nije nihovo
    Predlagao sam prodaju* dok smo imali neku vrednost sad molimo za kilo struje

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kosovo ili EU - šta će narod izabrati
    Autor Turkmenbashi u forumu Politika
    Odgovora: 48
    Poslednja poruka: 10.10.2011, 12:25
  2. Crna gora priznala Kosovo ???
    Autor Bishop u forumu Spomenar
    Odgovora: 171
    Poslednja poruka: 29.08.2009, 09:12
  3. Back to Kosovo
    Autor Cold_Steel u forumu Igre
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 30.07.2007, 14:20
  4. Kosovo - skladište heroina
    Autor Necromancer u forumu Spomenar
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 27.07.2007, 15:21
  5. Peticija za Kosovo
    Autor goldie u forumu Spomenar
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 16.03.2007, 17:49

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •