Joseph Conrad (Džozef Konrad)
Prikaz rezultata 1 do 4 od ukupno 4

Threaded View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Joseph Conrad (Džozef Konrad)

    Joseph Conrad


    Džozef Konrad (J�zef Teodor Konrad Korzeniowski) je rođen 3. decembra 1857. godine u ruskoj Ukrajini, u porodici poljskih zemljoposednika, koja je učestvovala u organizovanju pobune protiv ruske vlasti, Konrad je od šeste godine živeo kao izbeglica u severnoj Rusiji. Rano je ostao bez majke, a u 12. godini i bez oca.
    Dečaštvo je proveo u Krakovu, uz romantičnu književnost, sanjario o pomorskom životu. U sedamnaestoj već stigao je u Marsej, krenuo na prve plovidbe i u buran život po lukama.

    A onda je, u 21. godini, stupio u britansku trgovačku mornaricu, položio ispite za kapetana broda. Kapetansku karijeru završio je u svojoj 37. godini, naglo, zbog narušenog zdravlja.

    Jednom je rekao: �Nikada se nisam odrekao mora u duši i srcu. Prinuđen sam sada, nesvesno prinuđen da pišem knjigu za knjigom, kao što sam u minulim godinama bio prinuđen da se otiskujem na more, iz putovanja u putovanje... Ne znam koji mi se od ova dva poriva čini tajanstvenijim i čudesnijim.�

    Prvi roman: �Almejerova ludost� (1895) � junak Evropljanin živi duboko u unutrašnjosti Bornea, sa ženom Malajkinjom, i sanja o povratku u Evropu...
    Najpopularniji mu je �Lord Džim�, roman posebno omiljen kod mladih. O mornarskim avanturama, ali i priča o moralu, o tome kako moralni prestup ostavlja duboki trag u ljudskoj duši. Ima mišljenja da su tu i neka autobiografska iskustva, iz krakovskih đačkih dana.
    Remek-delo, roman �Nostromo�, iz 1904. je godine. O junaku koji je istovremeno prestupnik, navodeći čitaoca na razumevanje za onoga koji je, zloupotrebivši poverenje, ukrao srebro dato mu na čuvanje za vreme neke od pobuna u Južnoj Americi. Tu su i takozvani politički romani: �Tajni agent�, �Očima Zapada�,�Srce tame�.

    Ostali romani:

    * Almayer's Folly (1895)
    * An Outcast of the Islands (1896)
    * The Nigger of the 'Narcissus' (1897)
    * Heart of Darkness (1899)
    * Lord Jim (1900)
    * The Inheritors (1901)
    * Typhoon (1902)
    * Romance ( 1903)
    * Nostromo (1904)
    * The Secret Agent (1907)
    * Under Western Eyes (1911)
    * Chance (1913)
    * Victory (1915)
    * The Shadow Line (1917)
    * The Arrow of Gold (1919)
    * The Rescue (1920)
    * The Nature of a Crime (1923)
    * The Rover (1923)
    * Suspense: a Napoleonic Novel (1925; nedovrsen objavljen posthumno)

    Džozef Konrad je umro 3. avgusta 1924. godine.

    Izvor: Wikipedia
    Poruku je izmenio Cecara, 09.02.2015 u 22:21
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •