Književna pitalica - Strana 17
Strana 17 od 23 PrvaPrva ... 71516171819 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 241 do 255 od ukupno 343
  1. #241

    Odgovor: Književna pitalica

    negova majka napisala njegovom ocu: "The little fellow has a life in him, an unbelievable strength, a powerful will, and, for his four years of age, a truly astonishing mind. How can he express all that? It truly gnaws at my life, this internal fighting against his tyrannical temperament, his passionate turbulence (...) God must shape this prideful spirit, then it will become something noble and magnificent -- but I shudder to think what this young and passionate person might become should his upbringing be false or weak."



    inspirisao kontrakulturu...iliti hippie pokret ....



    ... kako je fascinantno da osoba sa ovakvim idejama zzivi bash u naaaajmrachnije doba.....
    & underpaid......

  2. #242

    Odgovor: Književna pitalica

    zadatak

    umro je 2008

    Naravno da sam čitao Stendala i Balzaka, Dostojevskog, Tolstoja i Šolohova, Beketa, Zilahija, Tomasa Mana i Hesea, Nagiba Mahfuza, Singera, Ketrin En Porter, Markesa, Gombroviča, Krležu, Andrića i Crnjanskog. Ali, kad god me đaci, kojima već dugo govorim svoje stihove, pitaju koji mi je najdraži pisac, odgovaram: ____________. Neizostavno sledi njihovo pitanje: ko je taj? Kažem im da je to pripovedač iz daleke Kirgizije, da je napisao prelepe priče i romane, pa im nabrojim neke: „Prvi učitelj”, „Džamilja”, „Topolice moja u crvenoj marami”, „Zbogom, Guljsari”, „Pegavi pas”... Kažem im da je bio kandidat za Nobelovu nagradu, ali im ne kažem da mu je izmakla (po mom sudu), jer je pisao na kirgiskom i ruskom i nije bio komunistički disident. Bio je pesnik za nas egzotičnog kraja, pesnik tradicije i duše svoga naroda.

    Uputim ih na i _______________ knjige kod nas prevedene. Do nas su, koliko mi je poznato, prve priče ________________ dospele u knjižici „Džamiljina ljubav” (četiri priče) u izdanju beogradske „Kulture”, 1964. godine. Slede, potom, tri pripovetke u zbirci „Kamilje oko” („Progres”), kratak roman o kolhoznom konju „Zbogom, Guljsari” („Rad”, 1969), romani „I duže od veka traje dan” („Prosveta”, 1981) i „Gubilište” („Dečje novine”, 1987). Pet godina pre romana „I duže od veka traje dan”, beogradski „Vuk Karadžić” i moskovski „Progres” su, zajednički, na srpskom objavili desetak tomova sovjetskih pisaca – jedan je pripao __________ „Priče stepe i planine”, u njemu su umetnička snaga i poetika ovoga pisca ponajbolje predstavljene.

    ___________ je, poput I. B. Singera, verovao da se tematskim vezivanjem za običaje, legende i sudbinu svoga malenog naroda, i pišući na maternjem jeziku, može stvoriti univerzalno delo. „Samo reč maternjeg jezika, koju smo savladali u detinjstvu, može ispuniti dušu poezijom rođenom u iskustvu naroda, probuditi u čoveku prve izvore nacionalnog ponosa, doneti estetsko uživanje mnogomernošću i mnogoznačajnošću jezika predaka”, zapisao je __________ u svojim „Beleškama o sebi”. Pišući tako, njegove priče i novele su prevedene na mnoge jezike, a kirgiskoj književnosti i piscu izborile međunarodni ugled. Nije li Aragon, prevodeći 1959. godine „Džamilju” na francuski, izjavio da je reč o najlepšoj ljubavnoj priči na svetu!

    Inspiracija __________ peru su, pojednostavljeno rečeno, promene posle Drugog svetskog rata, u aulu (selu) Kirgistana. No, reč je o slojevitoj prozi čije karijatide čini „narodno pamćenje”, snažno razvijeno u njegovom nacionu, koje se proteže daleko u gustine prošlosti, sve do „Epa o Manasu”, verovatno najdužeg na svetu, sa oko 400.000 stihova. Ogromna je njegova ljubav za zemljake – njegovo delo je himna tim malim, nepoznatim ljudima, tom svetu vekovima zatomljenom izvan svetskih zbivanja. I ne samo za Džamilju i Seita iz pomenute pripovetke, Jedigeja iz romana „I duže od veka traje dan”, Sultanmurata iz „Ranih ždralova”, bogoslova Avdija Kalistratova iz „Gubilišta”, ne samo za ljude – piščeva ljubav se prelila i na konje Guljsarija, Čabdara i Čontorua, kamilu-mužjaka Karanara, dostojnog potomka mitske bele Akmaje koju je jahala legendarna Najman-Ana, na vučji par Akbaru i Taščajnara. Poenta je u sudbinskoj povezanosti ljudi i životinja u stepama i planinama Kirgizije ili bilo u kojem predelu na planeti gde se malo odmaklo od iskona, od prve stranice Knjige Postanja. __________ je znao da bdi nad iskonski čistim ambijentom i „od sviju na svetu skrajnutoj ledenoj tišini” do koje, kasneći ali sigurno, stižu zla moderne civilizacije.

    __________ je izuzetan predstavnik onoga što u književnoj teoriji nazivamo magični realizam. Povodom svog 90. rođendana, Viktor Šklovski je rekao u „Literaturnoj gazeti” da „treba pisati tako da bi se čitalo polako, da bismo se čudili i zaustavljali”. Pripovetke i romani __________ su upravo tako napisani.

    Boško Lomović
    [objavljeno: 29/06/2008.]
    & underpaid......

  3. #243

    Odgovor: Književna pitalica

    YES ! YES YEEEEESSSS!

    Herman Hese!

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  4. #244

    Odgovor: Književna pitalica

    Citat maski kaže: Pogledaj poruku
    zadatak

    umro je 2008

    naravno da sam čitao stendala i balzaka, dostojevskog, tolstoja i Šolohova, beketa, zilahija, tomasa mana i hesea, nagiba mahfuza, singera, ketrin en porter, markesa, gombroviča, krležu, andrića i crnjanskog. Ali, kad god me đaci, kojima već dugo govorim svoje stihove, pitaju koji mi je najdraži pisac, odgovaram: ____________. Neizostavno sledi njihovo pitanje: Ko je taj? Kažem im da je to pripovedač iz daleke kirgizije, da je napisao prelepe priče i romane, pa im nabrojim neke: „prvi učitelj”, „džamilja”, „topolice moja u crvenoj marami”, „zbogom, guljsari”, „pegavi pas”... Kažem im da je bio kandidat za nobelovu nagradu, ali im ne kažem da mu je izmakla (po mom sudu), jer je pisao na kirgiskom i ruskom i nije bio komunistički disident. Bio je pesnik za nas egzotičnog kraja, pesnik tradicije i duše svoga naroda.

    Uputim ih na i _______________ knjige kod nas prevedene. Do nas su, koliko mi je poznato, prve priče ________________ dospele u knjižici „džamiljina ljubav” (četiri priče) u izdanju beogradske „kulture”, 1964. Godine. Slede, potom, tri pripovetke u zbirci „kamilje oko” („progres”), kratak roman o kolhoznom konju „zbogom, guljsari” („rad”, 1969), romani „i duže od veka traje dan” („prosveta”, 1981) i „gubilište” („dečje novine”, 1987). Pet godina pre romana „i duže od veka traje dan”, beogradski „vuk karadžić” i moskovski „progres” su, zajednički, na srpskom objavili desetak tomova sovjetskih pisaca – jedan je pripao __________ „priče stepe i planine”, u njemu su umetnička snaga i poetika ovoga pisca ponajbolje predstavljene.

    ___________ je, poput i. B. Singera, verovao da se tematskim vezivanjem za običaje, legende i sudbinu svoga malenog naroda, i pišući na maternjem jeziku, može stvoriti univerzalno delo. „samo reč maternjeg jezika, koju smo savladali u detinjstvu, može ispuniti dušu poezijom rođenom u iskustvu naroda, probuditi u čoveku prve izvore nacionalnog ponosa, doneti estetsko uživanje mnogomernošću i mnogoznačajnošću jezika predaka”, zapisao je __________ u svojim „beleškama o sebi”. Pišući tako, njegove priče i novele su prevedene na mnoge jezike, a kirgiskoj književnosti i piscu izborile međunarodni ugled. Nije li aragon, prevodeći 1959. Godine „džamilju” na francuski, izjavio da je reč o najlepšoj ljubavnoj priči na svetu!

    Inspiracija __________ peru su, pojednostavljeno rečeno, promene posle drugog svetskog rata, u aulu (selu) kirgistana. No, reč je o slojevitoj prozi čije karijatide čini „narodno pamćenje”, snažno razvijeno u njegovom nacionu, koje se proteže daleko u gustine prošlosti, sve do „epa o manasu”, verovatno najdužeg na svetu, sa oko 400.000 stihova. Ogromna je njegova ljubav za zemljake – njegovo delo je himna tim malim, nepoznatim ljudima, tom svetu vekovima zatomljenom izvan svetskih zbivanja. I ne samo za džamilju i seita iz pomenute pripovetke, jedigeja iz romana „i duže od veka traje dan”, sultanmurata iz „ranih ždralova”, bogoslova avdija kalistratova iz „gubilišta”, ne samo za ljude – piščeva ljubav se prelila i na konje guljsarija, Čabdara i Čontorua, kamilu-mužjaka karanara, dostojnog potomka mitske bele akmaje koju je jahala legendarna najman-ana, na vučji par akbaru i taščajnara. Poenta je u sudbinskoj povezanosti ljudi i životinja u stepama i planinama kirgizije ili bilo u kojem predelu na planeti gde se malo odmaklo od iskona, od prve stranice knjige postanja. __________ je znao da bdi nad iskonski čistim ambijentom i „od sviju na svetu skrajnutoj ledenoj tišini” do koje, kasneći ali sigurno, stižu zla moderne civilizacije.

    __________ je izuzetan predstavnik onoga što u književnoj teoriji nazivamo magični realizam. Povodom svog 90. Rođendana, viktor Šklovski je rekao u „literaturnoj gazeti” da „treba pisati tako da bi se čitalo polako, da bismo se čudili i zaustavljali”. Pripovetke i romani __________ su upravo tako napisani.

    Boško lomović
    [objavljeno: 29/06/2008.]




    Čingiz ajtmatov.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  5. #245

    Odgovor: Književna pitalica

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Čingiz ajtmatov.


    my favorite
    & underpaid......

  6. #246

    Odgovor: Književna pitalica

    Citat maski kaže: Pogledaj poruku


    my favorite


    Ajtmatov je napisao,u sklopu knjige ''I duže od veka traje dan'',neke od najlepših priča o ljudskoj prirodi.Jedna od njih je i tužna priča o ''mankurtu''-robu koji ubija strelom sopstvenu majku jer je više ne prepoznaje...

    Da li sada ja smem da postavim pitalicu?
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  7. #247

    Odgovor: Književna pitalica

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Ajtmatov je napisao,u sklopu knjige ''I duže od veka traje dan'',neke od najlepših priča o ljudskoj prirodi.Jedna od njih je i tužna priča o ''mankurtu''-robu koji ubija strelom sopstvenu majku jer je više ne prepoznaje...

    Da li sada ja smem da postavim pitalicu?
    da taj deo koji opisuje nachin na koji je on izgubio pamet je za mene fenomenalan prikaz ljudskog uma. da che i najprimitivniji um iznachi genijalan nachin za destrukciju daleko lakse nego shto che neshto kreirati. zar to nije fascinantno?

    mozze zadatak, naravno.
    & underpaid......

  8. #248

    Odgovor: Književna pitalica

    Dakle,postavljam zadatak!
    Pisac koga tražimo umro je S.S.S.R-u 1951. godine.Njegova dela su zabranjivana,a jedna od njegovih najboljih knjiga ima za naslov reč ''pozajmljenu''iz jezika jednog naroda na istoku Rusije i u prevodu znači ''duša''.
    Izuzetne inteligencije i obrazovanja,ovaj čovek,pisac,stvaralac svoj ''radni vek'' proveo je kao čistač školskog dvorišta i sakupljao je često opuške cigareta koji su ostajali za učenicima/studentima.Ovi su ga se po tome sećali i tek dugo posle njegove smrti,otkrili su ko je zapravo bio ''čistač' koga su prezirali.

    Ko je on?
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  9. #249

    Odgovor: Književna pitalica

    Dzhan



    Klimentov
    & underpaid......

  10. #250

    Odgovor: Književna pitalica

    Citat maski kaže: Pogledaj poruku
    Dzhan



    Klimentov


    Da,Andrej Platonov!(Klimentov)
    ps.izgleda da imamo sličan ukus po pitanju knjiga.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  11. #251

    Odgovor: Književna pitalica


    pomogla sam se s guglom. sramota me da slazzem.

    aj neshto malo drugachije ....

    ovaj je josh uvek zziv. zzivi u rimu sa zzenom i dva sina. diplomirao je filozofiju i klavir. objavio eseje o kritici muzike. dopao mi se momenat o pticama u krletki u textu koji nije ni roman a nije ni pripovetka chiji naslov je proizvod buba.
    & underpaid......

  12. #252

    Odgovor: Književna pitalica

    Алесандро Барико?

  13. #253

    Odgovor: Književna pitalica

    jesje
    alessandro baricco

    aj pichi dalje.....
    & underpaid......

  14. #254

    Odgovor: Književna pitalica

    Posto niko ne zadaje novi zadatak..

    Ovo je lako

    Roman govori o jednom lepom mladicu koji je bio inspiracija za jednog slikara i koji je tu njegovu lepotu "hvata" na platnu. Lepota mladica uhvacena na slici je starila umesto njega.

    Koji je roman u pitanju?
    Krek, krek.. Ne gudra

  15. #255

    Odgovor: Književna pitalica

    Dorian Gray.


    Film (mi) je "još bolji". "Oči Dorian Gray".

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


Strana 17 od 23 PrvaPrva ... 71516171819 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Književni konkursi
    Autor gospoica u forumu Književnost
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 18.11.2013, 16:31
  2. Književne nagrade
    Autor zrNce u forumu Književnost
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 01.06.2012, 10:03
  3. Filmska pitalica
    Autor SQUAW u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 139
    Poslednja poruka: 25.11.2010, 22:15
  4. Muzička pitalica
    Autor makilli u forumu Muzika
    Odgovora: 357
    Poslednja poruka: 25.09.2010, 01:20
  5. Književni časopisi
    Autor Kalina u forumu Književnost
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 20.02.2010, 17:01

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •