Drugarica Jovanka Broz
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 34

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Drugarica Jovanka Broz

    Zena ciji mi je zivot oduvek bio tajanstven, o njenoj proslosti znamo ono sto nam je
    servirano,ona sama ne zeli da otkriva detalje iz svog zivota.Zivi povuceno od Titove smrti, a javnost o njoj samo nagadja,ona cuti ...







    Rodjena 07.decembra 1924 god. u selu Pecani u Lici.
    Sa 17. godina prikljucila se partizanskom pokretu i postala pripadnica Seste licke divizije.U tadasnjoj partizanskoj vojsci,postala je najmladja zena sa cinom - dogurala je do cina majora.
    1945 god.rasporedjena je u Marsalat, kao higijenicarka i vec 1951 god. postala gospodja Broz,prva dama tadasnje SFRJ.
    Iz seljacke porodice vinula se u zvezde,morala je da uci bonton i protokol,ali izuzetno brzo je savladavala "gradivo".Optuzivali su je da zeli vlast,da veruje kako ce posle Titove smrti upravo ona biti sef drzave.
    Bila je optuzivana da je sovjetski spijun, za odrzavanje drzavne tajne, za postavljanje i smenjivanje najvisih funkcionera, ucestvovanju u zaveri protiv Aleksandra Rankovica, planiranje drzavnog udara ...



    Posle Titove smrti oduzeli su joj bukvalno sve,godinama je bila u kucnom pritvoru, bez licnih dokumenata,od tada zivi povuceno ...
    Danas Jovanka ima 84 godine, skriva se od ociju javnosti intervijue retko daje.Da li cemo ikad saznati koje ustvari bila Jovanka Broz?
    Sta mislite kakva je njena uloga bila ( i da li je ona uopste imala tu moc) u godinama dok je Tito vladao Jugoslavijom?

  2. #2

    Odgovor: Drugarica Jovanka Broz

    par puta sam rucala s njom...jednom godisnje je dolazila,uvek u pratnji dva muskarca....odlazili smo u jedan restoran....pratnja je bila dole,mi na spratu u banket sali.....bila je uvek besprekorno odevena i sa uvek istom frizurom.....smejala se lepo,i siroko.....ponekad je prepricavala anegdote sa putovanja,ne ogovarajuci nikad nikog poimence.....uistinu lepa zena....
    jednom nam je zapevala pesmu koju je narod ispevao a ticala se nje i Savke.....
    rodjaka moje rodjake je jos uvek u kontaktu s njom....znam da nema licnu kartu i da su joj svi licni pokloni oduzeti....nema pasos,ne ide na glasanje,a privatne posete mora unapred da najavi....

    ne razumem zasto njen status ostaje nepromenljiv uprkos smenama vlasti...kao da je zaboravljena od svih..
    Ploviti se mora i bez broda ..

  3. #3

    Odgovor: Drugarica Jovanka Broz

    Citat believer kaže: Pogledaj poruku


    ne razumem zasto njen status ostaje nepromenljiv uprkos smenama vlasti...kao da je zaboravljena od svih..
    Medijska javnost je oduvek bila zainteresovana za nju,godine prolaze, ali to i dalje ne jenjava.
    Vlast nijedna do sad, nije pomogla ovoj zeni, ne razumem zasto,citala sam jedan interviju sa njom koji je izdao Nedeljni Telegraf,pre nekoliko godina,ona ni u jednoj recenici nije uprla prstom na nikoga, o Titu je rekla sve najlepse, sasvim sigurno je da i ako je imala sta da kaze, a do sad nije rekla, jer zivi povucenim zivotom, daleko od ociju javnosti,nece ni reci.
    Da je imala iole neku vlast, koju su joj prisivali ona sad ne bi zavrsila tako kako je zavrsila, daleko zaboravljena ...
    Mnogi njeni saborci su velicani u zvezde, ona je odbacena tri meseca nakon Titove smrti,tako je i danas, pitam se zar se nije mogla izboriti za neka prava ili jednostavno nije htela ...
    Ma kako, mene je Jovanka Broz kao persona oduvek fascinirala, sve sam o njoj procitala sto je bilo dostupno, a dostupno je samo ono sto drugi serviraju, bez njenog prava glasa, nazalost ...

  4. #4

    Odgovor: Drugarica Jovanka Broz

    Jovanka Broz dobila lična dokumenta



    Ministri unutrašnjih poslova i rada i socijalne politike Ivica Dačić i Rasim Ljajić posetili udovicu bivšeg predsdnika SFRJ Jovanku Broz i uručili joj ličnu kartu i pasoš.

    Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić uručio je danas lična dokumenta Jovanki Broz, udovici nekadašnjeg predsednika SFRJ Josipa Broza Tita.
    Ministri sa Jovankom Broz

    Dačić je sa ministrom za rad i socijalna primanja Rasimom Ljajićem, Jovanki Broz predao ličnu kartu i pasoš.

    Titova udovica je zahvalila ministrima, dodajući da je jako srećna, jer sada može da putuje.

    "Ovo mi znači puno. Ovo smo započeli pre dve godine", rekla je Jovanka Broz, na šta joj je Dačić rekao: "Ovo nije ništa posebno, svako na to ima pravo".

    "Za mene jeste", rekla je Jovanka Broz.

    Jovanka Broz je, prema pisanju medija, bez ličnih isprava od 1980. godine, kada joj je preminuo suprug.

    Dačić je 12. maja ove godine bio u poseti Jovanki Broz, kada je i obećao da će brzo biti rešeno pitanje njenih ličnih dokumenata, a ranije je u kontaktu sa njom bio i Ljajić, na čiju inicijativu je nedavno i dobila državljanstvo.

    Rasim Ljajić je prvi ministar koji je pre tri godine posetio Titovu udovicu i tada se upoznao sa lošim uslovima u kojima živi.


    izvor: RTS
    Vrag odneo šnalu...

  5. #5

    Odgovor: Drugarica Jovanka Broz

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Ministri unutrašnjih poslova i rada i socijalne politike Ivica Dačić i Rasim Ljajić posetili udovicu bivšeg predsdnika SFRJ Jovanku Broz.
    Neverovatno... a istinito.
    Izgleda da je tu jedino prisutna inicijativa Rasima Ljajića.
    Pre tri godine bio je jedan kratki izveštaj, kada je baš on posetio (posle dvadesetšestgodina )...
    kada ju je našao u oronuloj kući ... bez ili sa polupanim prozorima ... bez grejanja ... bez IKAKVIH primanja ... bez dokumenata ...
    bez zdravstvene knjižice.



    I tri godine je trebalo da prođe, dok se Ivica odlučio da joj se da Lična karta.
    Verovatno se sa Maricom (tinuninuuu) izgubio u šumici ... pa ga je onako debelog zla veštica zarobila i pripremala za ražanj,
    čime ga je sprečavala da uključi zeleno svetlo na semaforu, da Jovankina lična karta "prođe".
    Za zdravstvenu knjižicu će verovatno tek Ministarstvo za zdravlje da veća ... još bar tri. Godine.


    Znachi da nije bilo "(R)Asime Spasi me " ... verovatno bi joj dali i zdravstvenu i Ličnu ... posthumno.


    A što se tiče (Perinih) nedavno donešenih zakona, oni su donešeni za nedavne vladare,
    pa tako i Interpol izgleda traži mamamiru, da bi joj uručio milionske iznose penzija koji je na šalterima naših banaka strpljivo čekaju, pa u koju uzmogne da svrati.
    Čak kažu, može da ovlasti bilo koga da tu sumu umesto nje podigne .

    E, ona stvarno prima preCedničku penziju.






    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  6. #6

    Odgovor: Drugarica Jovanka Broz

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Sa 17. godina prikljucila se partizanskom pokretu i postala pripadnica Seste licke divizije.U tadasnjoj partizanskoj vojsci,postala je najmladja zena sa cinom - dogurala je do cina majora.
    Čini mi se da je ona čak potpukovnik, a to je valjda, koliko se ja razumijem u činove, unapređeni major. Dakle, mnogo je postigla, a niko joj ništa ne priznaje. Danas mnogo manji i nebitniji borci primaju redovno boračke penzije, a ona tako visoko rangirana, ništa.

    Juče čitam u našim novinama članak o Titovoj ostavštini, nekom navodnom testamentu, koji je još '89. Jovanka osporila, navodno, nisu bile navedene sve stvari koje je Tito posjedovao. U tom istom članku čitam da uz angažovanje Rasima Ljajića prima penziju u iznosu 1500 Eura. Po kojem osnovu prima tu penziju, zanima me. Po meni bi ona mnogo više trebala da prima.

    Žalosno je to što posljednje 3 godine Titovog života, ona nije imala nikakav kontakt s njim. I način na koji je izbačena, bez mogućnosti da ponese svoje stvari...sva ta socijalistička smijurija, mene pomalo plaši. Navodno joj je rečeno "da bude sretna što je uopšte živa".

    Svim tim poklonima koje je Tito primao, ali i Jovanka, sve što je zaradio, stvorio...sve je palo u ruke nekih skorojevića, nekih koji nisu zaslužili ni da budu u istoj sobi sa Titom. Ja sam se rodila poslije Titove smrti, ali sam itekako osoba koja veliča njegov lik i djelo. Samim time volim i Jovanku, sjećam se Titovih staza revolucije, kada sam naizust morala da znam sve o njima. Danas me ne zanima niko od političara, apsolutno.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  7. #7

    Odgovor: Drugarica Jovanka Broz

    Verovatno prima penziju kao udovica bivšeg predsednika.
    pre par godina je donešen neki zakon, da bivši predsednici ( pa logično to pravo prelazi na udovice), imaju određene penzije, obezbeđenje, službeno vozilo, sekretara ...
    Ne znam sve detalje zakona, ali znam da je nedavno donešen.

  8. #8

    Odgovor: Drugarica Jovanka Broz

    Citat Sunflower kaže: Pogledaj poruku

    Žalosno je to što posljednje 3 godine Titovog života, ona nije imala nikakav kontakt s njim. I način na koji je izbačena, bez mogućnosti da ponese svoje stvari...sva ta socijalistička smijurija, mene pomalo plaši. Navodno joj je rečeno "da bude sretna što je uopšte živa".
    Čitala sam nešto o tome... Kažu da su Tito i Jovanka bili u žestokom sukobu zbog njegove sentimentalne vezanosti za maserku, koja ga inače nije napuštala do samog kraja, tj. bila je s njim i u Ljubljani. Jedna njihova rasprava u vezi sa tim, po toj priči, završila je šamarom...
    Koliko je od svega toga istina, stvarno ne znam. Pričama iz života velikih ljudi mnogi su se okoristili, pa tako i svi oni koji su pokušali da prodaju svoja sećanja na Tita, Jovanku, njihov javni i privatni život...
    No, ostaviti ženu da živi bez ličnih dokumenata, u siromaštvu, svakako je krajnje nehumano, bez obzira na to čija je to odluka bila. Ljajiću svaka čast na inicijativi...
    Vrag odneo šnalu...

  9. #9

    Odgovor: Drugarica Jovanka Broz

    Cinjenica je da je Jovanka bila vrlo aktivna kao omladinka, bila je odabrana od 750 Licanki u Prvu zensku cetu /ikad formiranu u Evropi/,njih 75 Licanki. Izasla iz rata sa vojnim cinom itd. Svoje dve sestre je odvela posle rata u Begrad i skolovala, ali radi istine u selu joj ostaje maceha Kosovka /zvana Koka/ i sestra po ocu Marija, koje su zivele prilicno bedno. Marija je zavrsila fakultet, kasnije udata za Micu Sadzaka, ziveli u Zadru. Jovanka nije komunicirala sa njom. Maceha je zivela vrlo bedno, u trosnoj kucici, podbocenoj sa stozinama i drvima, pa je opstina Korenica, sagradila malu i skromnu kucicu u kojoj je starica i umrla 70-tih godina. Znam i da Jovanka nije dolazila u svoje rodno selo, prosli su sa Titom 1969.g. i zadrzani od seljana na 3 min. u selu. Seljani su bili, pomalo ogorceni na njen nedolazak i slabe kontakte sa rodnim krajem isirom rodbinom. Bili su svesni da je ona supruga predednika drzave, zivi po posebnom rezimu, protokolu i sl. Medjutim, po njenom padu u nemilost setila se mnogih blizih, daljih rodjaka i poznanika. Medjutim, ona, kao i svki drugi covek zasluzuje korektan tretman u danasnjem drustvu. Sigurno da je ucesnik ili posmatrac mnogih dogadjaja, ali nije bila odlucujuci subjekt.

    Nama ne trebaju neprijatelji, sami sebi zlo i sramotu nanosimo. Ko ce danas da se uzdigne i ispravi greske proslosti? Postoji li neko ko bi nama obicnim smrtnicima mogao konacno da kaze zasto se drugarica Jovanka sve ove godine drzi u kucnom pritvoru. Da li mozda drugarica Jovanka cuva nesto mnogo vazno sto bi moglo da uzdrma nekog gore? Kako stvari stoje, ako je to tacno, to nesto smeta svim drustvenim uredjenjima za ovih poslednjih 35 godina komunizmu, socijalizmu, kapitalizmu. Koji li su pravi razlozi ?

    Ocigledno nije umrla od gladi a mozda joj je nekad i bilo hladno. Sigurno nije jedina. Mnogi srpski penzioneri nemaju para za mleko pa je zato mozda logicno da Jovanka nema ni za kola da je odvezu po mleko.

    Neka ima tretman kao i druge supruge, tadasnjih i sadasnjih funkcionera. Imati na umu i izreku: u sreci se ne ponesi, a u tuzi se ne ponizi ili ona mi se mozemo zaustaviti kad se penjemo, ali ne i kada padamo. Izuzetno podrzavam vrednosti: patriotizam, cast, postenje, korektnost i dr. osnovna ljudska prava, neka ih svi poseduju i uzivaju, normalno i Jovanka.



    da nije zalosno bilo bi smesno

  10. #10

    Odgovor: Drugarica Jovanka Broz

    Bilo je to u vremenu Ckalje, serije Pozoriste u kuci i klicanja predsediku gde god odlazi i dolazi, kada su se komsije iz naseg dvorista okupili na terasi i saptajuci zestoko pricali nesto... Kao klinac, ja sam razumeo samo reci Tito i Jovanka...

    Verovatno sam i zato te veceri primetio da je nas predsednik bez svoje zene na prijemu nekog svetskog zvanicnika. Jovanka se nikada vise nije pojavljivala u javnosti...

    Tretman prema njoj, posle promene rezima, govori o nama samima. Vreme antikomunizma je i vreme negacije svih pozitivnih i negativnih tekovina koje poticu iz tog doba, vreme negacije svih uspomena, vreme kolektivnog zaborava. Tako je i sa nekadasnjom prvom damom. Ona kao da nije postojala, kao da nije caskala sa kraljicama i prvim damama i kao da nas nikada nije predstavjala. Stidimo se svoje proslosti i zaboravljamo, da bi sve to opet ponovili i opet stideli pa zaboravili... Krug je to bez kraja...

    Cenim njenu dostojnost i neeksponiranje u medijima.
    Poruku je izmenio biterlemon, 08.07.2009 u 16:33
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  11. #11

    Odgovor: Drugarica Jovanka Broz

    Malopre na `Index.hr` videh vest da ce Jovanka Broz letovati na Brionima.
    Pise da ju je jos pre dve godine pozvao istarski zupan Ivan Jakopcic, a sada kada je dobila dokumente obnovio je poziv, na koji je Jovanka pristala.

  12. #12

    Odgovor: Drugarica Jovanka Broz

    Sinoc sam videla najavu emisije Mire Adanje Polak,u kojoj je ekskluzivno, najavila Jovanku Broz, kao gosta.
    Zao mi je sto sam je propustila, jer je ovo njeno prvo pojavljivanje, posle ,mnogo,
    mnogo godina.

  13. #13

    Odgovor: Drugarica Jovanka Broz

    Tražeći to ... pronašla sam ovo





    i ovo ...


    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  14. #14

    Odgovor: Drugarica Jovanka Broz

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Sinoc sam videla najavu emisije Mire Adanje Polak,u kojoj je ekskluzivno, najavila Jovanku Broz, kao gosta.
    Zao mi je sto sam je propustila, jer je ovo njeno prvo pojavljivanje, posle ,mnogo,
    mnogo godina.

    Gledala ja danas. Intervju je iz '95. i samo je bio tonski zapis, sa slikama koje je valjda Jovanka dala...i nekim snimcima. Malo sam se razočarala kad sam vidjela da je iz davne 1995. ali je bila jedna slika nje kada je primila dokumenta, sada u julu. Sve u svemu, jako zanimljiva emisija, voljela bih da joj se posveti mnogo pažnje, imala bi ona šta reći.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

Slične teme

  1. Odgovora: 234
    Poslednja poruka: 13.09.2011, 20:17
  2. Drug ili drugarica kojeg mrzite?
    Autor Josipovic u forumu Tinejdžerski kafić
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 23.01.2009, 05:04

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •