Nacionalizam
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 25

Tema: Nacionalizam

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Nacionalizam

    Interesuje me šta mislite o nacionalizmu? Da li je biti nacionalista svuda u svetu okarakterisano kao nešto loše, ili je to samo kod nas?
    Da podsetim, Vujaklija kaže: Nacionalist (fr. nationaliste) - narodnjak, rodoljub, patriota. Ne vidim tu ništa loše, za razliku od:
    Šovinizam (fr. chauvinisme) - raspaljivanje nacionalne mržnje, propovedanje nacionalne isključivosti.
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Nacionalizam

    Pa fora je shto kod nas ljudi brkaju nacionalizam i shovinizam. Po meni patriotizam i nacionalizam su pozitivne stvari i donekle deo svake formirane lichnosti.

    Shovinizam je ono shto ne' da valja!
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Nacionalizam

    -Pa kad ti sistematski ubijaju pojam i pretstavljaju nacionalizam kao nesto lose, ili u najmanju ruku zastarelo... "A zar ti nisi slusao sta nam je uciteljica pricala"
    A u pravu si da je samo kod nas los, i bojim se da ce morati da prodje jos neko vreme da se "nacionalizam" i kod nas pocne tumaciti onako kako i stoji u Vujakliji. Pre svega prema spolja, dok ne "prodje" R.Srpska i Kosovo.
    -Kako bese, i nacisti su krenuli sa Nacional-soci.dem. radnicka il"... i jes glupavo poredjenje, al' onima spolja moz' da padne na pamet.
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Nacionalizam

    Od kada su demokrate na vlasti, pojam nacionaliste se koristi u porešnom kontekstu. Dok je pokojni Sloba bio na vlasti, pojam nacionaliste se koristio u pogrešnom kontekstu.

    Citat Bacvanin kaže:
    Da podsetim, Vujaklija kaže: Nacionalist (fr. nationaliste) - narodnjak, rodoljub, patriota. Ne vidim tu ništa loše
    Ni ja i ponosim se što sam nacionalista.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!
      Vrh

  5. #5

  6. #6

    Odgovor: Nacionalizam

    Citat Kunic kaže:
    Od kada su demokrate na vlasti, pojam nacionaliste se koristi u porešnom kontekstu. Dok je pokojni Sloba bio na vlasti, pojam nacionaliste se koristio u pogrešnom kontekstu.



    Ni ja i ponosim se što sam nacionalista.
    ************************************************** *

    Stra izreka kaze: "CEGA SE PAMETAN KLONI, TIM SE ONAJ DRUGI DICI!"

    Ovde je to doslo do punog izrazaja.

    Nacionalizam sam po sebi nije los, postovanje svoje nacije, vere, korena, tradicije i ostalog...

    Ali, kada to predje u VELICANJE osobina svoje nacije i PREUVELICAVANJE STVARNIH VREDNOSTI, onda to prelazi u BOLESNI nacionalizam koji je vrlo stetan, jer vodi pravo u sovinizam...("Niko nema sto Srbin imade!")

    Sovinizam je MRZNJA PREMA DRGIM NACIJAMA U GLOBALU, sindrom koji jos uvek trese Srbiju...Zato nas i svi ostali mrze. (Pogledajte samo , da pocenemo, od komsija...)

    Nece biti da smo mi najbolji i najposteniji, a oni nam zavide pa nas mrze...
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Nacionalizam

    Citat Zlatni mis kaže:
    Nacionalizam sam po sebi nije los, postovanje svoje nacije, vere, korena, tradicije i ostalog...

    Ali, kada to predje u VELICANJE osobina svoje nacije i PREUVELICAVANJE STVARNIH VREDNOSTI, onda to prelazi u BOLESNI nacionalizam koji je vrlo stetan, jer vodi pravo u sovinizam...("Niko nema sto Srbin imade!").

    Posto zivim u USA, moram da se nadovezem na ovu temu. Ovdje u Americi na jedan jako pametan nacin ljude prevaspitavaju na americki nacionalizam. Vidim pojavu da svi koji su rodjeni u USA, bez obzira odakle su im roditelji dosli se osjecaju prvo Amerikancima, pa onda pricaju o nekom svom porijeklu. Govore iskljucivo engleskim i smatraju da su Amerikanci najbolji, najpametniji itd na svijetu. A koliko preuvelicavaju svoje vrijednosti, ne treba ni da spominjem. Kako lose govore o Meksikancima (prvim komsijama) i koliko ih potcjenjuju, ne moze ni u promilima da se mjeri sa onim sto se desava u Srbiji.

    Citat Zlatni mis kaže:
    Sovinizam je MRZNJA PREMA DRGIM NACIJAMA U GLOBALU, sindrom koji jos uvek trese Srbiju...Zato nas i svi ostali mrze. (Pogledajte samo, da pocenemo, od komsija...)

    Nece biti da smo mi najbolji i najposteniji, a oni nam zavide pa nas mrze...
    Mislim da se isto desava u svakoj drzavi. A ti i sam priznajes da nas komsije mrze. Pa niko tako "ne srbuje" van Srbije (npr. u Madjarskoj ili Rumuniji ili Bugarskoj), a i tamo ima Srba (valjda). Pa valjda ljudi imaju pravu da velicaju svoju drzavu i svoj narod u istoj.

    Mislim da manjine u Srbiji imaju mnogo vise prava za manjine nego u drugim drzavama. Ispravi me ako grijesim, ali koliko mi se cini u samo par drzava na svijetu ces naci da se npr. imena ulica prvo pisu na stranom jeziku pa onda na oficijelnom jeziku; da na drzavnoj televiziji imaju program na svom jeziku; da postoje drzavne skole na stranim jezicima... Koliko znam u drugim drzavama, strane skole su uglavnom privatne i program na "stranom" jeziku na televizijima su uglavnom placeni programi (ako postoje)...

    Ja npr. nisam iz Vojvodine niti sam ikada tamo zivjela i nisam imala prilike da naucim madjarski. Jednom prilikom, prilikom posjete Subotici imala sam vrlo neprijatno iskustvo. Nas nekoliko se setamo centrom Subotice i sve napisano samo na madjarkom i nazivi ulica i natpisi na prodavnicama itd. Udjemo mi u poslasticarnicu i narucimo kolace. Dok smo placali pitali smo za direkcije kako da nadjemo to i to. Nisu htjeli da nam kazu, gledali su nas kao neke neprijatelje (vidi se pogled pun mrznje) i govorili nesto na madjarskom.
    Ako bih ja razmisljala kao i ti i generalizovala sve ljude, ja bih, na osnovu tog iskustva, pocela da mrzim sve Madjare i nazvala ih sovinistima i ostalim pogrdnim imenima. Ali, po mom misljenju svi su ljudi na svijetu isti; i dijele se na dobre i lose ljude!

    Normalno je da svaka drzava razvija i njeguje nacionalni duh i patriotizam. Sto je drzava (nacija) manja, to je i potrba za tim veca (sto si manji vise se dokazujes - kompleks malog naroda).
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts
      Vrh

  8. #8

    Odgovor: Nacionalizam

    Citat Bacvanin kaže:
    Da podsetim, Vujaklija kaže: Nacionalist (fr. nationaliste) - narodnjak, rodoljub, patriota.
    Upravo tako. Međutim, postoji jedna neopisiva pojava da većina nacionalista ne ume da voli svoje, a da pri tom ne nipodaštava tuđe, te se nacionalizam i šovinizam vrlo često prepliću. Nije to slučaj samo kod nas, toga ima svuda. Kod nas je kulminiralo u ratovima u kojima si ponos na svoju naciju iskazivao mržnjom prema drugoj, pa otuda ta tesna povezanost i sve češće pogrešno tumačenje pojma "nacionalizam".
      Vrh

  9. #9

    Odgovor: Nacionalizam

    Pa nacionalizam i nacionalno uopshte je uvek bila najosetljivija tachka ovih prostora. Nacionalizam sam po sebi je ok samo je zgodna polazna tachka da se izrodi neshto negativno i u tom pogledu je vrlo popularan i korishcen.

    Daj budali pishtolj ubice sebe ili nekog.. ali daj mu kashiku ..i ubice sebe ili nekog.
    Poruku je izmenio HLEBmaster, 04.07.2006 u 19:21
      Vrh

  10. #10

    Odgovor: Nacionalizam

    Da, istina je da se na Balkanu nacionalizam vrlo često ispoljavao u obliku onoga što Vujaklija definiše pod šovinizam, al' dobro...

    Što se mene lično tiče, ja sam zadrti individualista, protivnik svakih kolektivizama, i to je jedan od postulata moje životne filozofije. Međutim, jesam i nacionalista, u neku ruku. Znam, reći ćete da je to apsurdno, jer upravo je nacionalizam jedno klasično kolektivističko osećanje, ali mislim da se te dve stvari u mom slučaju ne isključuju, jer nacionalizam je kod mene prisutan upravo u individualističkoj formi. Naime, jednostavno smatram da ja, kao individua, ne bih bio u ovolikoj meri kvalitetan, da nisam Srbin, te da je srpska nacionalnost neodvojivi deo moje ličnosti. Da sam, kojim slučajem, pripadnik neke druge nacije, deo mene bi nedostajao i moj kvalitet bi bio drastično manji. Ali ponavljam da to važi samo kada sam lično ja u pitanju, ne znači da je svako a priori kvalitetniji sam zbog toga što je Srbin. Podsetiću vas da su Srbi i Čedomir Jovanović i Mitar Mirić.
    If I had one wish, I would ask for a big enough ass for the whole world to kiss...

      Vrh

  11. #11

    Odgovor: Nacionalizam

    Citat Bacvanin kaže:
    Da podsetim, Vujaklija kaže: Nacionalist (fr. nationaliste) - narodnjak, rodoljub, patriota. Ne vidim tu ništa loše, za razliku od:
    Šovinizam (fr. chauvinisme) - raspaljivanje nacionalne mržnje, propovedanje nacionalne isključivosti.
    Slažem se, nacionalizam u normalnim vremenima i normalnim sredinama nije negativan. Ali, posle krvi, ratova i tolikih žrtvi na ovim prostorima, nacionalizam se može pogrešno shvatiti, pogrešno protumačiti, pogrešno manifestovati, i ponovo nas odvesti u zlo.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....
      Vrh

  12. #12

    Odgovor: Nacionalizam

    Demagogija,ispiranje mozgova,zamena teza koji su korisceni u javnom i politickom zivotu tokom 90-tih doveli su da se pod pojmom nacionalista kod nas smatra ono sto je u stvari svuda u svetu shovinista ,uz svu uzburkanu i prolivenu krv prethodne decenije(sto je olaksalo da pojmovi budu pobrkani) ,nazalost cini mi se da na ovim nasim prostorima to skoro nece biti ispravljeno.
    Za mene biti nacionalista znaci voleti svoju zemlju i narod,postovati i negovati obicaje,tradiciju,kulturu.Teziti ka ocuvanju i napretku zemlje i naroda.I u tom smislu da ja jesam nacionalista .
    Possibility of dream come true makes life worth living.....
      Vrh

  13. #13

    Odgovor: Nacionalizam

    Čini mi se da se na našim prostorima poslednjih godina mnogo daje na značaju upravo nacionalizmu. A pre nego što se razmašemo u njemu, možda treba naučiti ovaj narod da jednako kako voli, poštuje i čuva svoje, da drugima isto pravo, odnosno da nauči da poštuje tuđe.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....
      Vrh

  14. #14

    Odgovor: Nacionalizam

    Citat Miš kaže:
    Čini mi se da se na našim prostorima poslednjih godina mnogo daje na značaju upravo nacionalizmu. A pre nego što se razmašemo u njemu, možda treba naučiti ovaj narod da jednako kako voli, poštuje i čuva svoje, da drugima isto pravo, odnosno da nauči da poštuje tuđe.
    E, sa ovim se u potpunosti slazhem... Treba prvo nauchiti narod ovde, da samo zato shto je neko Madjar, Hrvat, Slovenac, Bugar, Afrikanac, ili shta ja znam, nije nishta manje vredan, nego da je Srbin, i da MORA da ima ista prava kao i mi...

    Podsetitju samo, da nashi ljudi u dijaspori, u svojim domovima, i sa sunarodnicima, prichaju srpski, kako bi i njihova deca znala srpski.... Isto to rade i shpanci u USA, i svi ostali, svuda po svetu... Normalna stvar... E, kad je tako, zashto onda Madjari ne smeju u svojoj kutji, da prichaju madjarski, kao i sa svojim zemljacima, kako ne bi zaboravili svoj jezik? Isto vazhi za Rumune, Bugare, Slovake, Indijance, Vanzemaljce...

    Dakle, prvo treba ovaj narod da nauchi da poshtuje tudje mishljenje, opredeljenje, kulturu, obichaje, i sve ostalo, pa tek onda da pochne da se busa u grudi... Jer, sami sebe brukamo svojim ponashanjem, i sami smo krivi shto nas svet gleda, tako kako nas gleda sad... Kao divljake sa nozhevima u ustima...
    Poruku je izmenio Galahad, 08.08.2006 u 12:50


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...
      Vrh

  15. #15

    Odgovor: Nacionalizam

    Citat Galahad kaže:
    E, sa ovim se u potpunosti slazhem... Treba prvo nauchiti narod ovde, da samo zato shto je neko Madjar, Hrvat, Slovenac, Bugar, Afrikanac, ili shta ja znam, nije nishta manje vredan, nego da je Srbin, i da MORA da ima ista prava kao i mi...

    Podsetitju samo, da nashi ljudi u dijaspori, u svojim domovima, i sa sunarodnicima, prichaju srpski, kako bi i njihova deca znala srpski.... Isto to rade i shpanci u USA, i svi ostali, svuda po svetu... Normalna stvar... E, kad je tako, zashto onda Madjari ne smeju u svojoj kutji, da prichaju madjarski, kao i sa svojim zemljacima, kako ne bi zaboravili svoj jezik? Isto vazhi za Rumune, Bugare, Slovake, Indijance, Vanzemaljce...

    Dakle, prvo treba ovaj narod da nauchi da poshtuje tudje mishljenje, opredeljenje, kulturu, obichaje, i sve ostalo, pa tek onda da pochne da se busa u grudi... Jer, sami sebe brukamo svojim ponashanjem, i sami smo krivi shto nas svet gleda, tako kako nas gleda sad... Kao divljake sa nozhevima u ustima...
    Biti nacionalista i voleti,postovati i cuvati svoje ne znaci automatski mrzeti svakog ko je drugaciji i da je on manje vradan . Naprotiv, to znaci i toleranciju i omoguciti i dozvoliti drugima to isto iako su razliciti(da vole,cuvaju i postuju svoje).Biti nacionalista NE znaci busati se u grudi i velicati sve svoje ,a sve drugacije potcenjivati i vredjati..... Jos uvek se ovde pod nacionalizam smatra ono sto je u stvari shovinizam....
    Possibility of dream come true makes life worth living.....
      Vrh

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •