Bovarizam...
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5

Tema: Bovarizam...

  1. #1

    Bovarizam...

    Pre nešto više od 150 godina objavljen je (kasnije čuveni, danas kultni) roman Gistava Flobera, Madam Bovari. Ovo književno delo, koje je pisac brižljivo planirao, dugo i studiozno stvarao, danas mnogi smatraju najboljim francuskim romanom XIX veka. Život nesretne Eme Bovari je sjajna metafora malog, običnog čoveka u svojoj večitoj želji da živi bolje, ali na svoj način i u skladu sopstvenih želja...

    Upravo su ovaj roman i njegova glavna junakinja poslužili kao šlagvort (svojevrsna intonacija) francuskom filozofu Žilu de Goltijeu za uvođenje pojma bovarizam, koji definiše stanje svesti, odnosno čovekovu sklonosti da sebe smatra drugačijim nego što zaista jeste, i da, baš kao i Ema Bovari umišlja i ponaša se kao da je rođen za neku drugačiju sudbinu nego što mu je život i namenio.

    Danas moderna psihologija i sociologija pod bovarizmom smatraju obrazac ponašanja u kojem se gubi osećaj za realnost zbog dugotrajnog i postojanog nezadovoljstva, koje je posledica razlike između umišljene slike o sebi i svog stvarnog postojanja.


    Da li ponekad podlegnete bovarizmu i da li ga uočavate u ponašanju osoba koje srećete?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Bovarizam...

    Svako od nas zeli ponekad da pobegne od stvarnosti u kojoj zivi i koja ga opkruzuje. I to najcesce desava se u periodima nezadovoljstva sobom, svojim zivotom ili jednostavno nakon dozivljenog razocarenja. Na to nas natera i zelja da se osetimo malo bolje, da se uverimo da nije sve tako crno i da postoji nada...sansa za bolji zivot.
    Samo stvar je u tome koliko je sposoban da sve to kontrolise i ne dozvoli da ga previse obuzme, pa da se izgubi.

    E sad neko nadje ljubavnika (ljubavnicu) a neko na sasvim drugi nacin bezi od licnog nezadovoljstva i razocarenja. Mada mislim da tu presudna uloga igra i to zbog cega se tako osecamo, t.e koji je izvor nezadovoljstava.


  3. #3

    14 Odgovor: Bovarizam...

    Da. Dešava mi se da podlegnem bovarizmu. Obično u situacijama, kada se osećam nemoćno.

    Dok mi iz guze u glavu ne dođe nešto drugo - ništa nije nerešivo, kao i da niko nije nezamenljiv.
    Čini mi se da sa godinama sve ređe ''odlazim / zalazim''.
    Shvatila sam da postoje ljudi kojima je stalo, ali zaista i koji mi ''drže glavu iznad vode''.

    Srećem bovarizam kod ljudi iz okruženja, ali ne obraćam pažnju. Što opet ne znači, da mi nisu bitni.
    Jednostavno, smatram da je to njihov način da reše svoje nemire, neizvesnosti, raskorake, dileme, trileme...
    Uvek im ostavljam otvorena vrata.

    Ukoliko osetim da će neko da zaluta u krajnost, reagujem... Nekada nežno, nekada možda surovo. Zavisi od osobe, kao i njenog stava prema ''ostatku sveta''.
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  4. #4

    Odgovor: Bovarizam...

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Danas moderna psihologija i sociologija pod bovarizmom smatraju obrazac ponašanja u kojem se gubi osećaj za realnost zbog dugotrajnog i postojanog nezadovoljstva, koje je posledica razlike između umišljene slike o sebi i svog stvarnog postojanja.
    I ja sam jednom izgubila osecaj za realnost i umislila sliku o sebi pa me namami djavo, u Turskoj, u aqua park i to onaj najstrmoglaviji pa sad i kad vidim onaj mali dechiji tobogacic na suvom padnem nichice i batrgam nozhicama.. To su za mene, odrasloj ovde, orkanski visovi.. Nikad vise necu prekoracivati svoje limite..
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  5. #5

    Odgovor: Bovarizam...

    Bravo za temu

    Otkad nisam chula za ovaj pojam..
    pretvaranje stvarnosti u teatar lichne fantazije
    mislim da poslednjih decenija svi imamo floberovske faze
    obzirom na to gde i kako zhivimo...
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •