Ti si mi uzeo Istok...
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 28

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Ti si mi uzeo Istok...

    Dešava se da čovek u svojoj neiscrpnoj želji za sajedinjavanjem sa bićem sličnih doživljvanja ove jedne,a opet za sve nas tako različite,stvarnosti dođe u situaciju sličnu šahovskom matu:potpuno sabijen u jedan prostor bez mogućnosti da napravi korak,a da ne ugrozi sam sebe,pokušava da odgonetne kako se tu našao,ali sve što može da pronađe i ponudi sebi kao odgovor na ovo jeste nepobitna istina da je sam želeo to pusto ostrvo na kome se našao.
    Čovek tada shvata da je dozvolio da mu onaj drugi čovek,ono drugo biće koje je,kako kaže jedna,irska pesma,bilo ''ona mala ptica koja bi pevala sam u šumi'' da njega nije bilo,oudzme sve.Baš sve.A da u zauzvrat ostavi samo obećanja suviše teška za ispuniti.
    Da mu,kako dalje kaže spomenuta pesma ''oduzme istok i zapad''.

    ''Ti si mi oduzeo Istok
    ti si mi oduzeo Zapad
    ti si mi uzeo boga..''

    Ovim rečima se završava pesma o oduzimanju i predajiu svega što čovek ima u svojom krhkom postojanju.
    Šta se dešava kada shvatimo kako nam je oduzeto,našim pristankom,sve,a da su zauzvrat nije dobijeno ono što je oduzimanjem-predajom obećano?

    Kada predamo zoru Istoka,noć Zapada,kada predamo i verovanje u ruke drugom biću nejakom da ispuni obećanje date na samom početku primopredaje našeg života u njegove ruke,kuda odlazi ono malo nas samih koje nam je ostalo u šakama?
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  2. #2

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    -Sve zavisi koliko si jak, mislim, moze Hiding da mi prica o taktici fudbalske igre i imam da cutim i slusam a kazem ako imam nesto pametno ali nedam da mi se prica kako je M'boro krs od ekipe (moz' misliti poznavalac video na tabeli da su ispali iz lige) npr. Druga je stvar kada te ne razume neko ko ti toliko znaci i cija ti je podrska neophodna ili jos gore kad se zaljubis a ona to ne zna pa se bojis da uprskas jedinu sansu koju ces imati, napijes se i naravno uprskas.
    Resenje;
    Brate, sestro, cico, ribo, sreco, da draga, direktore, kapetane OVO-ONO !

  3. #3

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    Citat valter kaže: Pogledaj poruku
    -Sve zavisi koliko si jak, mislim, moze Hiding da mi prica o taktici fudbalske igre i imam da cutim i slusam a kazem ako imam nesto pametno ali nedam da mi se prica kako je M'boro krs od ekipe (moz' misliti poznavalac video na tabeli da su ispali iz lige) npr. Druga je stvar kada te ne razume neko ko ti toliko znaci i cija ti je podrska neophodna ili jos gore kad se zaljubis a ona to ne zna pa se bojis da uprskas jedinu sansu koju ces imati, napijes se i naravno uprskas.
    Resenje;
    Brate, sestro, cico, ribo, sreco, da draga, direktore, kapetane OVO-ONO !



    Ovaj post je nekako u početku obećavao,mislim na upotrebu fudbalske taktike na koju se kasnije nadovezuje i taktika na emotivnom planu,ali nekako ne uspevam da povežem sve to u jednu celinu koja bi mi objasnila misao,Valtere.
    Pročitala sam dva puta i smisao mi izmiče,kao da je misao nedorečena,ili je prebrtzo sročena?
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  4. #4

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    Dešava se da čovek u svojoj neiscrpnoj želji za sajedinjavanjem sa bićem sličnih doživljvanja ove jedne,a opet za sve nas tako različite,stvarnosti
    Eto ja na primer: "Mene niko ne razume, ja kao da sam pao sa neke druge planete" a imam neisrpnu zelju za sajedinjavanjem i sta onda, da pravim kompromise sa samim sobom?
    Ne!
    Ostacu ne razumljiv uz nadu da ce to sto se smeskam dok pricam odvesti razmisljanje o meni i o onome sto sam rekao u pravcu pozitivnom za mene.
    ...ali nekako ne uspevam da povežem sve to u jednu celinu koja bi mi objasnila misao,Valtere.
    Ako ipak uspes, molio bih te da i meni objasnis

  5. #5

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    Citat valter kaže: Pogledaj poruku
    Eto ja na primer: "Mene niko ne razume, ja kao da sam pao sa neke druge planete" a imam neisrpnu zelju za sajedinjavanjem i sta onda, da pravim kompromise sa samim sobom?
    Ne!
    Ostacu ne razumljiv uz nadu da ce to sto se smeskam dok pricam odvesti razmisljanje o meni i o onome sto sam rekao u pravcu pozitivnom za mene.

    Ako ipak uspes, molio bih te da i meni objasnis



    Naravno,postoji mogućnost da neko nema previše želje za dobrovoljnom primopredajom onih,naizgled nevidljivih,stvari koje su najbitnije jednom čoveku.Dešava se da su kompromisi sa samim sobom nemogući,ali upravo u tome i jeste suština:jednom neko u nama izazove podizanje ''bele zastave'',''kapitulacije'' i tada umesto kompromisa dolazi do potpunog odricanja samog sebe.Šta se tada dešava?koliko je takva situacija izdržljiva?

    A kada sve ono što vodi ka pozitvinom pravcu i dovede ono što očekuješ,tada budi siguran da jesi predao i Istok i Zapad i da ti je oduzet i bog.Zvuči nemoguće,ali nje.Upravo je sigurno da će jedan ''tvrdokorni'' pristalica nemirenja sa svetom oko sebe pristati na bezuslovnu predaju.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  6. #6

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    Valterovo "OVO-ONO", po mom mišljenju, ima vrlo precizno značenje. Mogu pokušati...

    To je relativizacija davanja i očekivanja. To je vaganje u hodu, traženje prave mere. Tu nema onog ushita koji nosi let u neizvesnost. Na taj način se sreća gradi malo po malo. Nije možda spektakularno, ali je sigurnije. Možeš sačuvati Istok, pre nego ga naseli jed, bol, osećaj izneverenosti...

    Možeš u neki san o sreći uložiti selog sebe. Rizik je podeliti ga još sa nekim. Nema veće sreće ako uspe. Ako propadne, odgurneš svinju, skupiš bisere i 'ajmo dalje.
    Vrag odneo šnalu...

  7. #7

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku

    ''Ti si mi oduzeo Istok
    ti si mi oduzeo Zapad
    ti si mi uzeo boga..''



    Kada predamo zoru Istoka,noć Zapada,kada predamo i verovanje u ruke drugom biću nejakom da ispuni obećanje date na samom početku primopredaje našeg života u njegove ruke,kuda odlazi ono malo nas samih koje nam je ostalo u šakama?
    anyway,disanje se nastavlja...to je jedino sigurno
    zivimo li ,pitanje je
    neki kazu da je to Ostrvo,neko Vrt opasan Kineskim zidom
    a unutar?
    kako je ko sklepan
    materijali od kojih smo napravljeni su razliciti
    i u skladu s tim,onda sledi nesto sto se zove Improvizacija
    Ploviti se mora i bez broda ..

  8. #8

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku

    ''Ti si mi oduzeo Istok
    ti si mi oduzeo Zapad
    ti si mi uzeo boga..''

    Kada predamo zoru Istoka,noć Zapada,kada predamo i verovanje u ruke drugom biću nejakom da ispuni obećanje date na samom početku primopredaje našeg života u njegove ruke,kuda odlazi ono malo nas samih koje nam je ostalo u šakama?
    Odlazi prvo gore, u maštu, u svoj svet, u lepši svet. Onda naiđe i vreme kada fizički sledimo svoju maštu, svoj duh...i tako izađemo iz prethodnog, dobrovoljnog... izgnanstva.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  9. #9

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    Mada čovek nakon jednog,ovakvog iskustva apsolutne potčinjenosti osećaju vezanosti za''malu,usamljenu pticu'' koja je doletela pravo iz ponora usamljenosti,odlazi u tamu u koju gleda bez bojazni jer je raskrstio sa svim onim što ga je povezivalo sa nekadašnjim odlikama njegovog bića?

    Ovakva uništenost,pokorenost sudbini izdiktiranoj od strane žudnje da se ostvare ona obećanja ''male ptice'' sa početka jeste jedan odonih momenata u životu čoveka koji oslikavaju njegovo,jedino,pravo ''ja'',onu snagu da stvara i uništava sve oko sebe,pa i sebe samog.
    Oduzimanje Istoka,Zapada i boga jeste jedna priča o prevelikoj snazi osećanja koju izazivaju ljudi jedni među drugima.Priča o bolu.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  10. #10

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    Upravo;
    Ovo-ono,
    ili je ovo pismeni zadatak za ocenu pa moram da ispunim i formu pored brige da ne promasim temu / pa da lazem - besomucno lazem i zaglibim u tolikim lazima.

    Dakle
    Nema skrivanja, ali nema ni pojednostavljivanja / Riki Martine, znacji brate shfati me mislim ovo ono / mislim / razumem ja tebe al' razumi i ti mene.
    Bice rima kad nadodje plima.

  11. #11

    14 Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    Citat valter kaže: Pogledaj poruku
    Bice rima kad nadodje plima.

    Jer... gde ima plime, ima i rime

    Ne može meni / nama niko, ništa da oduzme, ili pokloni,
    ukoliko se, kao što reče Cecara, ne zagledamo u sebe. Najpoštenije i najiskrenije.
    Pomorenje sa dobrim i manje dobrim osobinama u nama. Osećanjima takođe.
    Jeste - boli...
    Bolje je da boli, jer je to još jedan znak u nizu, da smo živi (makar i ''bitno drugačiji'')...
    Opet borba, najteža - unutarnja... Pobeda - jer drugi izbor ne postoji.
    Povremeni ''izleti u sanjarenje'' nas mogu samo oplemeniti,
    pod uslovom da nisu dugoročni.



    Otišla sam na Istok - tragom preDivnih ljudi...
    Gle... Novi dan se budi
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  12. #12

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    ''Ti si mi oduzeo Istok
    ti si mi oduzeo Zapad
    ti si mi uzeo boga..''

    Ovim rečima se završava pesma o oduzimanju i predajiu svega što čovek ima u svojom krhkom postojanju.
    Šta se dešava kada shvatimo kako nam je oduzeto,našim pristankom,sve,a da su zauzvrat nije dobijeno ono što je oduzimanjem-predajom obećano?

    Može "mala ptica koja bi pevala sam u šumi'' da mi oduzme ne samo Istok i Zapad, nego ladno dajem i Sever i Jug Ali, Boga ne mož' da mi oduzme ni celo jato pevajućih ptičica...A moje krhko postojanje, postaje još postojanije, iz prostog razloga-> Bog će mi nadoknaditi sve što mi je ptičica oduzela, i Istok i Zapad....i ceo svemir je moj... jer, ptičici je oprošteno.
    A ostale ptičice neka nalaze utehu, zadovoljstvo i trenutan osećaj sreće zbog dobijene šahovske partije, Istoka i Zapada....ništa im ne vredi, kad' ostaju u kavezu

  13. #13

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    Kad su dosli dani u mojoj dusi kada sunce vise nije izlazilo, u pocetku sam terala inat sama sebi pokusavajuci da dokazem da ja to mogu. Da mogu i bez sunca i da je mala ptica dovoljna. Prestala sam da okrecem glavu ka Istoku.

    Vremenom je njen glas postao jedino sto sam cula. A onda sam pocela da slusam malo pazljivije sve te pesme i da se pitam kakva li to ptica moze biti, kakav neverovatni stvor omamljujuceg pevanja kada uzima sve meni drago? Ne zeli mene sa suncem u ocima nego slugu, roba koji ce biti samo njen, koji ce biti aplauz za njenu pesmu. Vremenom je postalo toliko mracno da ni pticu vise nisam videla. U tom mraku preobrazila se u lesinara koji mi dise za vratom, cekajuci da mu vecera bude servirana. Pesma je davno utihnula a stare rime poprimile su potpuno drugo znacenje u tom mraku. A ja sam se sagla i zagledala se duboko u sebe. I tamo nasla svoj Istok.

    I otisla.
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  14. #14

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    ...
    Da mu,kako dalje kaže spomenuta pesma ''oduzme istok i zapad''.

    ...

    Rado bih vam se pridružila ovde, a dok se ne steknu uslovi, ostaviću pomenutu staru pesmu sa sve srcem boje drenjina. Neka se raskravi i omekša fleka, pa da pređemo na ispiranje do zdravog krv crvenog kolorita.


    Donal Og

    If you go across the sea,
    bring myself with you and do not forget it;
    and you will have a sweetheart for fair days and market days,
    and the daughter of the King of Greece beside you at night.

    It is late last night the dog was speaking of you;
    the snipe was speaking of you in her deep marsh.
    It is you are the lonely bird through the woods;
    and that you may be without a mate until you find me.

    You promised me, and you said a lie to me,
    that you would be before me where the sheep are flocked;
    I gave a whistle and three hundred cries to you,
    and I found nothing there but a bleating lamb.

    You promised me a thing that was hard got for you,
    a ship of gold under a silver mast;
    twelve towns with a market in all of them,
    and a fine white court by the side of the sea.

    You promised me a thing that is not possible,
    that you would give me gloves of the skin of a fish;
    that you would give me shoes of the skin of a bird;
    and a suit of the dearest silk in Ireland.

    My mother said to me not to be talking with you today,
    or tomorrow, or on the Sunday;
    it was a bad time she took for telling me that;
    it was shutting the door after the house was robbed.

    My heart is as black as the blackness of the sloe,
    or as the black coal that is on the smith's forge;
    or as the sole of a shoe left in white halls;
    it was you that put that darkness over my life.

    You have taken the east from me; you have taken the west from me;
    you have taken what is before me and what is behind me;
    you have taken the moon, you have taken the sun from me;
    and my fear is great that you have taken God from me!


    NN, VIII vek

    Ako neko od vas koji volite ovu temu i poeziju ume da lepo prevede ovu pesmu, bila bih vrlo zahvalna na pomoći jer su moji pokušaji trapavi, a žao mi je da ne bude ovde gde joj je, čini mi se, mesto jer je kohili koliko shvatam primarni impuls povukla odatle.

    Hvala
    Poruku je izmenio Goga, 31.05.2009 u 04:41 Razlog: uzastopni postovi

  15. #15

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    Evo da probamo :


    Donal Og

    Ako kreneš preko mora,
    Ponesi me sa sobom i ne zaboravi to
    I imaćeš draganu za vašarne i pijačne dane
    I ćerku grčkog kralja za noći.

    Kasno sinoć pas je govorio o tebi,
    Šljuka te je pominjala duboko u svojoj močvari.
    Ti si ta usamljena ptica u šumi
    I bićeš sam dok mene ne pronađeš.

    Obećao si mi, a slagao si
    Da ćeš biti uz mene gde se ovce u stada skupljaju
    Zviždala sam i tri stotine puta te dozivala
    a ničeg nije bilo, osim blejavog jagnjeta.

    Obećao si mi stvar za tebe tesko ostvarivu-
    Zlatni brod pod srebrnim jarbolom,
    Dvanaest gradova-sa pijacom svaki
    I divan beli dvor na obali mora.

    Obećao si mi nemoguce-
    Da ćes mi dati rukavice od riblje kože,
    Da ćes mi cipele od kože ptica darivati
    I odelo od najskuplje svile u Irskoj.

    Majka mi reče da sa tobom danas ne govorim,
    Niti sutra, kao ni u nedelju.
    Pogresno vreme za to je izabrala,
    To je poput zatvaranja ulaznih vrata nakon što je kuća već pokradena.

    Moje srce crno je poput trnjine,
    Crno kao ugalj na kovačevom ognjištu,
    Crno kao đon cipele ostavljene u belim hodnicima
    A ti si taj koji je moj život obavio crnilom.

    Uzeo si mi istok, uzeo si mi zapad,
    uzeo si mi budućnost i prošlost,
    uzeo si mi mesec, uzeo si mi sunce
    A najviše se plašim da si mi Boga uzeo!


    Poruku je izmenio Cecara, 30.05.2009 u 20:40 Razlog: mala greska
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Revolucija - Bliski Istok, Severna Afrika,...
    Autor vladapera u forumu Spomenar
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 22.03.2011, 21:29

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •