Ti si mi uzeo Istok... - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 28 od ukupno 28
  1. #16

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    -"Napred vise ne mogu
    nazad nemam kud
    idem putem i sam pricam
    misle da sam lud"

    Nemoj bezati od problema, napi' se ko covek - ima zivota posle razocarenja, nisi ti kriv uhvatio-la te je na foru / treba se u zivotu kockati (au omladino, posle alkohola navodim vas i na kocku) al' po malo i u ono sto si spreman da izgubis.

    -"Da si moja devojcica
    zivela bi ko kraljica
    danju ko kraljica
    a nocu ko carica"


    JA ne obecavam,
    ne lazem
    i necu te zajebati;
    al'
    "Ej, nemoj jebat me
    jednog dana kada tada
    ja cu sjebat te"

    Bol u bes,
    bes u kafanu
    bos iz kafane
    pa u teretanu

  2. #17

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    Verujem da svako od nas ponekad naiđe na osobu koja nam može uzeti i istok i zapad i jutro i veče i san i javu i sve osatalo što nam je bilo vredno i lepo pre tog susreta...

    Međutim, to je tek naša predstava o toj osobi. Realno, ona nam ne uzima ništa, već joj mi sve to dajemo. Zašto? Pa da bi dobili za uzvrat ljubav, pažnju sigurnost, odnosno neku nedefinisanu lepotu koju slutimo i za koju očekujemo da je vredna te žrtve...

    Jer, međuljudski odnosi, pa i oni ljubavni, su suštinska trgovina i pijaca na kojoj svi mi pokušavamo da u razmenama svojih taština, osobina, sklonosti i inetresa zadovoljimo prvenstveno svoje emotiven potrebe i svoja nadanja.

    I zato patimo kada nam neko uzme Istok, a ostanu nam neispunjene nade, ali je zato sasvim neka druga priča kada mi drugoj osobi uzmemo i Istok i Zapad. Tada nam je manje važno da li je osoba kojoj smo to uzeli baš uvek srećna sa nama...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  3. #18

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    Kada dobrovoljno predamo,potpišemo bezuslovnu kapitualciju pred nekim kome smo mogli''diktirati'' pravila,tada nam je oduzet Istok,svanuće,tada nam je otet Zapad,zalazak,simiraj i tada,tada se najviše plašimo,a ipak žurimo u ponor i tada,upravo tada oduzet nam je i bog;žurimo u dobrovoljno iznanstvo,jer sve ostalo je ionako zbog odluke da ''krenemo u susret maloj ptici'' dobrovoljna samoća.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  4. #19

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    Obratila bih pažnju na ''onu malu pticu'': to je ona vrsta osećanja koje je na neki način ovenčano ''velikim'' i ''strašnim''.Postoje ljubavi velike i dobre-prilično retko se nalaze,postoje i one velike i strašne-i one su prilično retke,a ''ptica'' iz pesme je upravo jedna od tih.Ona ne dozvoljava isključivost,kakvu je napomenuo ser_gossy u svom postu,jednostavno čim se ona nađe pred čovekom,ona u njemu
    izaziva takve sumnje u posedovanje svega,da je samim tim već zacarila umom istog stavljajući crva sumnja u njegove misli,u sve one temlje odbrane kojim je pokušavao do tada da odbije samu pomisao na jednu takvu mogućnost,mogućnost da mu se oduzme Istok,Zapad,pa i sam bog.Sve ono to mu je vredno,sve ono što je njemu samom bedem.

    Ima sitnih ljubavi,ima i sitničavih,ima onih malih,ali koje funkcionišu u stvarnosti,ima lažnih,ima kupljenih i prodavanih,ali ''mala ptica iz šume'' je uz dobu i veliku ljubav,ona vrsta koja ostaje u pesmama.Ako je nikada niste upoznali,onda ste ili srećni,ili je jednostavno nikada niste sreli.Kome ona stane na put,više nema nikakve sumnje da je sam/sama pristao/pristala na preispitivanje svega onoga što je smatrao/smatrala švrstim i nerazrušivim.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  5. #20

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Ako je nikada niste upoznali,onda ste ili srećni,ili je jednostavno nikada niste sreli.Kome ona stane na put,više nema nikakve sumnje da je sam/sama pristao/pristala na preispitivanje svega onoga što je smatrao/smatrala švrstim i nerazrušivim.
    Od tih malih ptica imao sam samo papagaje a i to jos davno kad sam i ja bio mali al' nisam znao da mogu da budu toliko opasni.

  6. #21

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    Meni su draga preispitivanja o kojima pišete, a mislim da nisam mazohista.

    U nekim posebnim periodima u životu mi je lakše da dam na zajedničko vaganje većinu onoga u šta verujem, nadajući se da sam jako pametan izbor napravila i majstorski prepoznala dušu koja ovde i sada može sve što kažu da je bog i samo u njegovoj moći. Skoro po pravilu su to periodi kada je čovek slab i kada je pitanje sreće izbor čoveka kome se tolika odgovornost i ljubav daju naizgled bezuslovno, a u suštini sa očekivanjima koje i jako pozitivno ljudsko biće samo nadljudskim naporima a uz ogromnu ljubav, donekle može da ostvari.

    Jednostavnije, taj neko je "osuđen" da bude proglašen čak i izdajicom ili onim koji nije dao onoliko koliko ume, čak i kada je dovoljno dobar za bilo koje druge životne okolnosti.

    Nadčoveka ne upoznah, a jake koji ne obećavaju čudesa - da. Kada je pravi trenutak, reč "uzimanje" (budućnosti, nade, svega) oboma može da se pretvori u davanje sa voljom i bez ikakvih uslova. Sreća je to.

    Mudri su oni koji se odluče za takvu sreću, koji ne daju često manipulatorima sve ono za šta će ih kasnije optuživati da su im uzimali, a što je samo mrvu tačno. Odlično znam ako ne odmah, ono kroz neko vreme, i kada i zašto i zbog čega baš takvog čoveka odabrah da mi bude pokriće i za moje loše poteze. Naizgled je lakše imati takvog kradljivca, nego stati i sam opstati kada zaduva sa svih strana a onog što očekujemo ni za lek. Greške, ljudske, malo kome strane.

    U celoj zavrzlami koja se napravi zbog neshvatanja potreba i očekivanja onog drugog, najveći dar je kada prođe što bezbolnije, a kada se izađe krotkiji i sa verom u sebe i dobro u čoveku.
    Skoro me je jedan nepoznati mladi čovek, bolestan kao i mnogi sa kojima sam pre njega pričala, oduševio i često ga se setim kada mi je teško. Jedini mi je rekao da ga je bolest (telesna) učinila boljim čovekom, da je jači i da je napokon naučio da pokrene sebe samog , a da ne rasipa snagu na bespotrebnu ljutnju, traženje nepostojećih krivaca i čudotvorca van onog u sebi.

    Možda se samo bolje preispitao nego kada se za to nema vremena. Tako mi se učinilo.

  7. #22

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    Čovek sam sebi uzima Istok i Zapad...i sve ostalo...samo je pitanje da li je toga svestan

  8. #23

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Čovek sam sebi uzima Istok i Zapad...i sve ostalo...samo je pitanje da li je toga svestan


    Ovo je jedna od mogućnosti koja se u potpunosti podudara sa slučajem kada čovek sve predaje ''maloj ptici''.Zapravo,to je jedan segment te predaje.Tačnije rečeno-njen uslov.Eto,tako se odmotava jedna priča-poput ove teme i ovog posta.Tako se dolazi do srži problema,pa i od tajne male ptice..


    DrinChe

    Ne,nije potrebno biti mazohista kako bi se moglo osetiti nešto od onoga što je ovom temom obuhvaćeno.Ono što je u Vašem postu dobro rečeno jeste da ponekad pronalazimo ljude koji su nam pokriće za sopstvene greške koje verovatno unapred prepoznajemo baš kao takve.
    Poruku je izmenio Goga, 01.06.2009 u 22:07 Razlog: DrinChe, ne euridika
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  9. #24

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    .Ona ne dozvoljava isključivost,kakvu je napomenuo ser_gossy u svom postu,jednostavno čim se ona nađe pred čovekom,ona u njemu
    izaziva takve sumnje u posedovanje svega,da je samim tim već zacarila umom istog stavljajući crva sumnja u njegove misli,u sve one temlje odbrane kojim je pokušavao do tada da odbije samu pomisao na jednu takvu mogućnost,mogućnost da mu se oduzme Istok,Zapad,pa i sam bog.Sve ono to mu je vredno,sve ono što je njemu samom bedem.
    E takve "male šumske ptice" se bave crnom magijom, okultizmom, čaranjem/baranjem, spravljanjem ljubavnih i ostalih "napitaka"... a nazivaju se -> "babe vračare" ili -> "stručnjaci za horoskop" i tumačenja "Istoka i Zapada" iz šoljice za kafu"
    Jednom rečju-> "Male šumske koke, jarebice i svrake" me se ne dotiču...I ne da mi ne mogu oduzeti/uzeti gore citirane vrednosti, nego ni zanokticu, nokat i ono ispodNokata im ne daMm !

  10. #25

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    E takve "male šumske ptice" se bave crnom magijom, okultizmom, čaranjem/baranjem, spravljanjem ljubavnih i ostalih "napitaka"... a nazivaju se -> "babe vračare" ili -> "stručnjaci za horoskop" i tumačenja "Istoka i Zapada" iz šoljice za kafu"
    Jednom rečju-> "Male šumske koke, jarebice i svrake" me se ne dotiču...I ne da mi ne mogu oduzeti/uzeti gore citirane vrednosti, nego ni zanokticu, nokat i ono ispodNokata im ne daMm !


    Mislim kako ste,ser_gogsy otišli u jednu krajnost koja nema neke naročite veze sa suštinom izraza ''mala ptice'' kako sam je upotrebila.Suština upotrebljene fraze jeste upravo u pesmi koju su ljubazno našle i prevele DrinChe i Cecara.Radi se o jednoj vrsti svesnog posrtanja u emocinalni ponor usled osećanja privrženosti na koju nije uzvraćeno na isti način. Potpuno ljudski.Možda pogrešno na najtragičniji način,ali opet,jedna takva vrsta poverenja i predaje upravo zbog toga i jesu toliko ljudski shvatljive.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  11. #26

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Mislim kako ste,ser_gogsy otišli u jednu krajnost ..... Radi se o jednoj vrsti svesnog posrtanja u emocinalni ponor usled osećanja privrženosti na koju nije uzvraćeno na isti način.
    Dobro.

  12. #27

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    Zanimljiva tema, svašta je napisano, ali aj da pokušam da se fokusiram na ono što kohili cilja......

    Citat kohili kaže:
    Šta se dešava kada shvatimo kako nam je oduzeto,našim pristankom,sve,a da su zauzvrat nije dobijeno ono što je oduzimanjem-predajom obećano?
    Kada neko Ovo (i ovako) shvati sigurno će da "posrne u emocionalni ponor" o kojem pokretač teme piše kasnije:

    Citat kohili kaže:
    Radi se o jednoj vrsti svesnog posrtanja u emocinalni ponor usled osećanja privrženosti na koju nije uzvraćeno na isti način.

    Ono što nekome damo nije nam uzeto, dato je. Radi se samo o spremnosti te druge strane da uzme. Radost davanja je u uzimanju, nesreća može doći iz ravnodušnosti, a bol od odbijanja.
    Dobro je umeti se zaustaviti na vreme i prepoznati zid, ili "svinju", kako reče izabelitta, ali se ne bih složio da je tek tako lako: "sakupiš bisere i 'ajmo dalje", za to treba kleknuti pa dobro umakati šake da se iskopa i poslednji biser, usto šopaš svinju jer stalno nešto navrće i rije njuškom, pa kad završiš sa skupljanjem, treba i da se okupaš, presvučeš a na kraju i nokte da očistiš... nije to lak a ni prijatan proces... Zato: "ne treba bacati bisere pred svinje! To nije lepo!", baš mi neko skoro reče.

    Dalje, "sve" ne može niko nikom da "uzme", onaj ko misli da mu je neko "uzeo sve" ima veliki problem i ako znate nekoga takvog pomozite mu da ga prevaziđe, a nije mi jasno kako je nešto "obećano oduzimanjem-predajom". Ne sme se sebi dozvoliti da za dato očekujemo nešto za uzvrat, čak ni da to bude uzeto.
    Onoga ko brzo i olako obećava "kule i gradove" ne treba ozbiljno shvatati, ta obećanja su lepa, slatka, najčešće nemoguća za ostvariti, u njih se slepo poveruje, a samo se zanemari ta jedna mala činjenica da je obećano nemoguće, jer ona se izgovaraju u zanosu i u njih se poveruje u zanosu. "Voleću te zauvek", nije obećanje, već izraz trenutnog stanja zanesene svesti tim momentom u kome se izgovara i ne znači da onaj ko to izgovora nije iskren, već jednostavno u tom trenutku opijen je blizinom, mirisom, dodirom, strašću, srećom samog momenta i reči nekontrolisano izlaze... (jbt, počeo sam sm sebi da zvučim k'o DzuP )...

    Na prelep i iskren način Arsen je to opisao u ove četiri strofe:

    Citat Arsen Dedić "Prazna obećanja" kaže:
    Samo prazna obećanja dajem ja,
    Više ne znam ni da djelim stvarnost od sna.
    Samo prazna obećanja dajem ja.

    Samo pričam kakve dane spremam za nas,
    Pa ti kažem i kad sumnjam, doći će čas.
    Samo prazna obećanja dajem ja.

    Sva bogatstva želim da ti dam,
    I sigurnost koju dugo već tražiš ti.
    A ne mogu danas naći put,
    Ni u život koji pored nas žive svi.

    Mojim riječima se smiju, čuje li tko?
    Samo ljubav tvoja čista vjeruje to.
    Samo prazna obećanja dajem ja.

    Dok sam čitao postove na ovoj temi, a pročitao sam ih sve, palo mi je prvo na pamet da citiram Andrića koji je kazao:

    Citat Ivo Andrić kaže:
    Život nam vraća samo ono što mi drugima dajemo.
    onda sam dalje čitajući, pomislio kako forumaši samo vrte "staru pesmu"

    Citat Mika Antić "Stara pesma" kaže:
    Kad sunce sija
    mi plačemo kao ludi,
    jer će uvek posle jednog sunca
    biti nama jedna strašna kiša.

    Kad kiša pada
    mi pevamo kao ludi,
    jer će uvek posle jedne kiše
    biti nama jedno lepo sunce.

    Posle dobrog uvek dođe loše,
    jer nikad nam ništa bolje
    nije bilo iza najboljeg.

    Posle lošeg mora doći dobro,
    jer nikad nam ništa gore
    nije bilo iza najgoreg.
    da bih na kraju odlučio da ništa od toga ne postujem već da okačim ovo....


    MEGAUPLOAD - The leading online storage and file delivery service



    aj...
    Боље је наставити да пијеш, него престати кад не треба.

  13. #28

    Odgovor: Ti si mi uzeo Istok...

    Citat DBlica kaže: Pogledaj poruku
    Dobro je umeti se zaustaviti na vreme i prepoznati zid, ili "svinju", kako reče izabelitta, ali se ne bih složio da je tek tako lako: "sakupiš bisere i 'ajmo dalje", za to treba kleknuti pa dobro umakati šake da se iskopa i poslednji biser, usto šopaš svinju jer stalno nešto navrće i rije njuškom, pa kad završiš sa skupljanjem, treba i da se okupaš, presvučeš a na kraju i nokte da očistiš... nije to lak a ni prijatan proces... Zato: "ne treba bacati bisere pred svinje! To nije lepo!", baš mi neko skoro reče.
    Naravno da je teško skupljati bisere, ali je ipak mnogo teže na vreme prepoznati svinju. Moraš da uložiš biser da bi znao kako će se neko prema njemu odnositi. Naravno, moji-tvoji biseri, nekom možda izgledaju potpuno bezvredno, a neko ih preceni. I verovatno smo svi mi nekad u životu ispali svinje koje nisu uspele da prepoznaju vrednost nečijih zaloga...

    Svi mi mahom jurimo kroz život u potrazi za dve stvari, dva kulta, a to su novac i ljubav. I duboko nam je u podsvesti usađen strah da, bez ta dva, ne možemo biti srećni u životu. Zato se biseri često ne štede, pa se i rasipaju uludo. Iz paničnog straha da ćemo možda propustiti neku šansicu da budemo voljeni. Pojeftinjujemo standarde, neki i zagrokću samo da se ne bi sudarili sa samoćom.
    Pri tom patimo od simptoma uzajamnosti. Verujemo Andriću. Dajemo da bi dali, ali i da bi nam se vratilo. Ne to isto, nego nešto novo, obojeno u sklad, u zajedništvo.

    U zanosu se obećava svašta. Neko se grčevito uhvati za te reči, protumači ih ko zakletvu. Naravno da je to greška.

    No, ipak se ne može sa prezrenjem gledati na sve te stvari, ironisati, šegačiti se. Ljubav traži hrabre. Samo je važno da ih moguća izdajstva ne slome, nego ojačaju.
    Nije Istok sapun da se potroši.
    Vrag odneo šnalu...

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Revolucija - Bliski Istok, Severna Afrika,...
    Autor vladapera u forumu Spomenar
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 22.03.2011, 21:29

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •