Ajde da ne tupimo...Ćosić kao političar je bio bleda senka u vremenima ludila junoša žednih kruna. Zar neko zaista veruje da je bilo kakav uticaj nekoga iz kruga "sedih staraca" mogao da smiri ratničku krv odmetnutih plemića ? Lokalizam je slepilo svih političara zadnjih decenija na ovim prostorima. Smejurija je što se mnogi deklarišu totalno suprotno kao barjaktari "europskih integracija" . Setite se...92 g je EU faktički nastala ( da ne računamo prelazne periode). U to vreme na našim prostorima besne ratovi o podeli do kućnoga praga.
Pisac koji se bavi istorijskim spisima uvek će biti prozivan...jer svaki pobednik hoće "popeglanu istoriju", i biografiju ravnu svecima. Taj poriv je imao i Hitler i Tito i svaki "spasitelj naroda". Verujem da će uskoro biti i podosta knjiga o Tačiju i kompaniji (treba opravdati zločine "višim" ciljevima...koji su najčeće "viši" jer su njihovi).
Stoga..sam nikada nisam doživljavao Ćosića kao političara...on je po meni bio pre kompromis, zavesa, iza koje su se krili oni koji su povlačili poteze. Zar su mnogi zaboravili Lilića...i njemu slične ?
Sve "vođe" bivših republika su učile istu školu, i posle smrti Starog, samo su se trudili da dosegnu taj stepenik. Svi su isto radili, samo su neki nagrađeni a neki kažnjeni. Neki odlikovani, neki anatemisani. Iluzija je da je jedan čovek Ćosićevog kalibra mogao bilo šta promeniti u partiji sa već podeljenim kartama i ulozima.
P.S. Koliko se ja sećam...šiptari su se sem 81g uveliko organizovali i 87g i sledeće. Znali su da će se junoše otimati za sebe, a da njih neće smatrati bitnima.