Adam ili Eva...ko je kriv?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 121

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Adam ili Eva...ko je kriv?

    Svi znamo pricu o proterivanju Adama i Eve iz raja, probali su sto nisu smeli...plod sa zabranjenog im drveta, znali su da ne smeju to da diraju...

    E sada zmija je "nagovorila" Evu..a Eva Adama...

    Nekako citajuci taj deo, a i u kasnijim diskusijama celokupna krivica za njihovo (a automatski i nase) proterivanje se svaljuje na Evu (zenu)

    Ok, ona je nagovorila Adama...ali zasto taj isti Adam nije bio dovoljno jakog karaktera i lepo je odbio sa "Hvala, necu (ne smem) jer je tata tako rekao" ?

    Zajedno ucestvovali u tome, zajedno proterani..ali Eva je kriva...
    Budi pametan i pravi se lud

  2. #2

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    sve je to fikcija...

  3. #3

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku

    Ok, ona je nagovorila Adama...ali zasto taj isti Adam nije bio dovoljno jakog karaktera i lepo je odbio sa "Hvala, necu (ne smem) jer je tata tako rekao" ?
    A zašto je Sloba slušao Miru?
    Vuk Danicu?
    Bogoljub Milanku?
    Pera Leposavu? ...

    I svi su propali...svako na svoj način...


  4. #4

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    Zajedno ucestvovali u tome, zajedno proterani..ali Eva je kriva...
    ...
    Eva je bila mozak operacije "ZAGRIZI JABOOKOO", a Adam samo saučesnik.
    Pa ... i da im se danas sudi "U ime Naroda" .. "U ime Haga".. pa i "U ime Demokratije" - isto bi ih snašlo.
    Možda bi Adam dobio koji vek manje(robijanje), ali jedno je sigurno - duuuugo bi robijali zajedno.
    Ipak, čini se da je pravda u neku ruku zadovoljena - imam utisak.. kao da se zbog "majkaEvice" žene stvarno "više" zlopate.

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    A zašto je Sloba slušao Miru?
    Vuk Danicu?
    Bogoljub Milanku?
    Zato što je: Sloba mlaKONJa.. Vuk šonja.. a Bogoljub tupson
    Ali pametni Tesla (nije sisao ta vesla) nije imao, pa nije ni slušao ženu ... i "evo" dokle je dogurao.
    Zatim ni Bog nema ženu.
    I taaaako... ispada da se i sama slažem sa ovom muško.šovinističkom logi.com

    Nego ... tu mi je Hitler nesvrstan. On NIje slušao žene... (bolje reći maloletnice koje je mažnjavao-i svojom ljubavljukažnjavao).
    Valjda je skot znao za jadac.. pa ne 'tede da sluša ni Geli, a kamoli Evu.
    Al su zato one prošle ko bose po trnju i umesto do zvezda - redom stizale do grobova. Ubijale se same - k'o kamikaze.
    Ne znam ... baš ne znam šta je muškarcima pametno činiti ...

    U svakom slučaju:
    1. ako slušaju žene - grešni su i nagrabusiće oboje
    2. ako ne slušaju žene - nagrabusiće žene, a oni opet grešni - nosiće ih (kad se ubiju) na svojim dušama.
    Obrni okreni greh im nikako ne gine.

    ______________________________________

    Priča o Adamu i Evi je simbolična i samo tako je i treba shvatiti.
    Raj je simbolično - "nevinost".. čistota duše (kao kod dece dok ne počnemo da ih "učimo" - mi, ulica, društvo.. život...)
    Drvo znanja o Dobru i Zlu je simbol tog "učenja" raznih "fora i fazona" mimo suštinske istine, dobrote, nevinosti i čednosti - DUHA
    Zmija je simbolično "klackalica" u našim glavama večita dilema po pitanju "zabranjenog voća".. probati or ne probati?!
    Pakao je simbol košmara, kazni (i samokažnjavanja) za počinjene GREške koje najčešće sami preispitujemo kao GREhove.
    Extra Crkva (i pop Svetislav- sveti lopatar )

    Ja lično (i personalno) volim te simbolikE.
    I naročito volEm što ih samo na sebi svojstven način i čitam i pamtim ...i razumem.
    Poruku je izmenio CHichaGlisha, 07.06.2009 u 14:24 Razlog: smajlić klackalica

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  5. #5

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    @ser_gogsy dobri,fanatasticno izlaganje....to i jeste tako,ne prica zmija,wec djawo koji te nagoni...za swe je tako...i ako se mnogi pitaju,kako kao to da zmija prica (stuzi mi se kad citam tako to)
    i nemoj da te pogadja to sto te pojedini isprawljaju da se kaze 'podsetiti' a ne potsetiti...ocigledno u swom twom objasnjawanju,ona widi sustinu u 'podsetiti' ili potsetiti' ..ewidentno je da joj je znanje 'maleno' i to sto te prekorawa sa osmjehom za neke stwari koje weze s temom nemaju,samo se nasmijes..jer nije wrijedno

  6. #6

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    Mozda se pogresno gleda na tu pricu iz rajskog vrta.
    Bog je u biti kriv u celoj priči zato što im je namerno postavio zamku za koju je znao da ce upasti u nju.Bio je siguran u to!
    Da Eva nije ubrala jabuku siguran sam da bi im stari lisac zabranio nešto drugo!!
    Sledece bi mozda bila zabrana hodanja brze od 3 km/sat na putu između smokve i šipka!!Ili mozda...nema sedenja do podneva...ili bilo sta drugo.Bog je veoma dobro znao njihovu slabost...a to je sama LJUDSKOST...
    U meni se bore genije i ludak.Ako ostanem u Srbiji jos koju godinu,nije tesko pogoditi koji ce od njih dvojice pobediti.

  7. #7

  8. #8

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    Citat 11111 kaže: Pogledaj poruku
    Mozda se pogresno gleda na tu pricu iz rajskog vrta.
    Bog je u biti kriv u celoj priči zato što im je namerno postavio zamku za koju je znao da ce upasti u nju.Bio je siguran u to!
    Da Eva nije ubrala jabuku siguran sam da bi im stari lisac zabranio nešto drugo!!
    Sledece bi mozda bila zabrana hodanja brze od 3 km/sat na putu između smokve i šipka!!Ili mozda...nema sedenja do podneva...ili bilo sta drugo.Bog je veoma dobro znao njihovu slabost...a to je sama LJUDSKOST...
    bog je dao slobodnu volju ljudima.bog nije neko ko silom iska da ga ljudi slede.svako stvorenje je kušano zato što treba izraziti slobodnu volju.bez kušnje slobodne volje ne bi bilo,već zadata ljubav ka tvorcu.izlaz je povratak ka Hristu,koji je platio cenu za savsvet.

  9. #9

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    Citat ispravka kaže: Pogledaj poruku
    bog je dao slobodnu volju ljudima.bog nije neko ko silom iska da ga ljudi slede.svako stvorenje je kušano zato što treba izraziti slobodnu volju.bez kušnje slobodne volje ne bi bilo,već zadata ljubav ka tvorcu.izlaz je povratak ka Hristu,koji je platio cenu za savsvet.
    Slobodna volja ne postoji. Ako postoji bog. A bog postoji. Ako postoji bog, unapred je sve rešeno. Mogu da se složim s tim da su mogući mali, nebitni izleti levo i desno, u granicama statističkih grešaka, mada teško, jer sam više pobornik onoga da bog zna i kada se dlaka na tvojoj glavi pomeri.
    Slobodna volja je popovska priča koju ja neću da progutam. A onda će oni mene da pitaju: "Pa u čemu se sastoji smisao tvog života ako misliš da si nemoćan i da je sve rešeno? Lepota je u slobodnoj volji."
    Ja njih pitam: " Što ste vi tako arogantni i što ne dozvoljavate da je neko iznad vas i da vlada vama? Sami kažete da je bog najveći,a to u praksi ne pokazujete, hoćete vlast nad sobom, slobodnu volju."
    Lepote ima i bez slobodne volje: pomiriš se s tim da nisi najveći, da nisi svemoćan, iskoristiš maksimum toga što ti je dato.
    Kušanje rajske jabuke nije rezultat slobodne volje. Jednostavno, ljudska sudbina nije bila vezana za raj, već za zemlju. Bilo je zapisano da izletimo iz Edena, desilo bi se to ovako ili onako. Da je bog hteo da ostanemo u vrtu, ostali bismo, nikakva zamka nas ne bi omela u tome. Zamke ne bi ni bilo. Ako već paranoišemo da nam je podmetnuta zamka. Ne vidim zašto bismo ostajali u raju. Nije to za nas. Ne zato što smo loši, nego jednostavno nije za nas, i lepše, i zanimljivije, i komotnije nam je ovde gde smo sad.
    "All I got is a red guitar, three chords, and the truth."

  10. #10

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    Citat Bazarov kaže: Pogledaj poruku
    Slobodna volja ne postoji.
    Maa daaa, mi smo samo lutke, crtani filmovi...a zemlja je lutkarsko pozorište...



  11. #11

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    Citat Bazarov kaže: Pogledaj poruku
    Slobodna volja ne postoji. Ako postoji bog. A bog postoji. Ako postoji bog, unapred je sve rešeno. Mogu da se složim s tim da su mogući mali, nebitni izleti levo i desno, u granicama statističkih grešaka, mada teško, jer sam više pobornik onoga da bog zna i kada se dlaka na tvojoj glavi pomeri.
    Slobodna volja je popovska priča koju ja neću da progutam. A onda će oni mene da pitaju: "Pa u čemu se sastoji smisao tvog života ako misliš da si nemoćan i da je sve rešeno? Lepota je u slobodnoj volji."
    Ja njih pitam: " Što ste vi tako arogantni i što ne dozvoljavate da je neko iznad vas i da vlada vama? Sami kažete da je bog najveći,a to u praksi ne pokazujete, hoćete vlast nad sobom, slobodnu volju."
    Lepote ima i bez slobodne volje: pomiriš se s tim da nisi najveći, da nisi svemoćan, iskoristiš maksimum toga što ti je dato.
    Kušanje rajske jabuke nije rezultat slobodne volje. Jednostavno, ljudska sudbina nije bila vezana za raj, već za zemlju. Bilo je zapisano da izletimo iz Edena, desilo bi se to ovako ili onako. Da je bog hteo da ostanemo u vrtu, ostali bismo, nikakva zamka nas ne bi omela u tome. Zamke ne bi ni bilo. Ako već paranoišemo da nam je podmetnuta zamka. Ne vidim zašto bismo ostajali u raju. Nije to za nas. Ne zato što smo loši, nego jednostavno nije za nas, i lepše, i zanimljivije, i komotnije nam je ovde gde smo sad.
    najpre Bibilija ne spominje nigde koje je voće uzbrano,ni jabuku ni krušku.to je bila zapovest da ne bi smrt došla na ljudski rod.ako ti voliš takvu svoju slobodnu volju pa upravo to ti je Bogom dato.ali za tu stvar sledi i sud.to je sastavni deo toga.ako ne voliš raj radi ovog pakla ovde pa kusaj ga.ako ovo zoveš životom prijatno.smrt zoveš lepotom.prijatno.uživaj.bolest zoveš lepotom,uživaj.smrad greha zoveš miomirisom,miriši ga i gvuši se i dalje.to samo označava živog mrtvaca koji nema moć da spozna miris nebesa i dolazeće večnosti.pusti nas koji to osećamo da mirišemo tu dolazeću lepotu večnosti.kao što mi tebe puštamo po tvojoj volji kako to zoveš,da mirišeš taj ogavni đavolji smrad.

  12. #12

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    E sada zmija je "nagovorila" Evu..a Eva Adama...

    Zmija nagovorila Evu..sta joj je rekla?

  13. #13

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    Nisu zajedno ucestvovali, Eva je otkinula jabuku a greh je bio otkinuti jabuku sa Bozijeg drveta.
    A kaznjeni su oboje, proterivanjem iz raja!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  14. #14

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    Pa ne bas...greh je bio pojesti plod sa drveta spoznaje...

    Evo prepisacu iz Biblije za decu (lepo i plasticno je objasnjeno )

    Nista ne mogase da pomuti srecu Adamovu i Evinu u Edemskom vrtu. Tako se bar cinilo. Ali je neko snovao kako da pokvari sve sto je Bog stvorio. Bejase to Satana......
    Jednog dana zmija, koja bese najlukavija od svih stvorenja u vrtu, dosapnu Evi:
    "Je li istina da je Bog kazao kako ne smete jesti nijedan plod ovih divnih vocaka?"

    "Nikako", rece Eva......"Bog nas je opomenuo da ne jedemo od tog voca, jer ako to ucinimo, umrecemo" (zasto li ih je lagao )

    "To nije istina...Bog zna da cete, ako jedete od toga voca, postati mudri kao sto je i on" rece zmija
    .................................

    ....pa se Eva odluci i brzo ubra jedan od tih primamljivih plodova, zagrize i dade ga Adamu da i on okusi.

    Kada nastade vece, nisu se zurili u susret Bogu. Bili su postidjeni sto ga nisu poslusali. Cutke se sakrise u grmlje.
    "Adame, gde si?" zvao je Bog
    Oboje izidjose u susret Bogu oborenih ociju..

    "Zasto ste se krili?" upita ih
    "Plasio sam se susreta s' tobom jer sam go" promuca Adam.
    "Ko ti je to rekao?" upita Bog. "Da nisi jeo plod sa drveta poznanja dobra i zla?"
    "Nisam ja kriv, Eva me nagovorila" rece Adam (eto....pokusao da svali sve na Evu )
    "Nisam ni ja kriva, mene je zmija navela da okusim" rece Eva...

    ...dalje zna se....

    Ono sto je usledilo je...poruka Evi (zeni)...radjaces u mukama (zaradi greha svog), imaces mesecno ciklus i krvarices (opet radi greha svog), zena ne sme u oltar da udje jer je (toboz') prljava, na Kosovu zene kada imaju mesecnicu, ne smeju u crkvu da kroce...itd..

    Poenta, zajedno usestvovali u grehu...a samo je zena kaznjena u daljem zivotu..
    Budi pametan i pravi se lud

  15. #15

    Odgovor: Adam ili Eva...ko je kriv?

    ja se tacno secam rechi svoje bake, zabranjeno voce se nije smelo dirati i obrati.
    tada je zabrana pojedenja podrazumevana!

    Bibliju nisam citao, ipak mislim da se nesto zabranjeno ne sme ni dodirivati, kamo li pojesti. Opis je ipak simbolika, znaci bitna je (losa) namera!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Adam Zagajevski (Adam Zagajewski)
    Autor zosim u forumu Svetska poezija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 20.08.2013, 22:02
  2. Adam Važik ( Adam Wažyk)
    Autor zosim u forumu Svetska poezija
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 15.02.2012, 22:02
  3. Što mislite tko je kriv za raspad Jugoslavije?
    Autor JOHNNY DUGI u forumu Politika
    Odgovora: 66
    Poslednja poruka: 12.03.2010, 14:28
  4. Ko je kriv?
    Autor Necromancer u forumu Spomenar
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 19.06.2006, 11:26

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •