Priče iz starog Banata - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 45
  1. #16

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    Kad je kum taka kera od čoveka

    Svircima usvatove i tako i onako. Lepo, čerez tolkog sveta i veselja, a mož uz pogodbu i bakšiš das uvati. Al s odone strane ima kad ne dadu dušom da daneš. A suvatiš za kašiku jal fićok, oma vičedu: Ajte, svirci, kolo, poručiva taj i taj... Il napriliku: Traži kum tu i tu pesmu... A di smes da kumu ne udovoljiš. Pa još kad nije tvrd na novce i bože me prosti, al kade je što kažedu na svoju ruku, onak nam ta zarada trired iziđe nanos. Ne volem taki svatova ni das spominjem.

    Eto, onaj Mita Živuljev, pokojni je bog da mu dušu prosti, baš sedo u nas sokak, dole kod mline... Kad sono ženio Cveta Letan, a i on iz našeg sokaka, oma do Cengera. Pa Mila bio kum. Bogara mu njegovog, ta nije da j tero komendiju... Ajd što je nas muštro, neg su i svatovi lepo fasovali. Prvo, kad so išli po mladu, šes puti je uterivo fijaker kod Uglješini u avliju, pa isterivo na sokak. Te nije kapidžik širom otvoren, te nije vino dobro, te nisu svirci njegovu pesmu potrefili, te ni mlada mu nije baš po volji... Dobro da su Uglješini i pristali da dadu Zlaticu. Onak kod Mate Baraća na ćošak, nije dao da fijaker pređe preko ćuprije, neg preko jendeka, pa Josa Škundrin skrjo rudu, a mladoženjina tetka iz Perleza, štos kerila na papuču od fijakera, zabolas u ono blato naglavu, ko struk luka.

    Tri dana je zaktevo i izvoljevo, a tek kade smo ga kući pratili! Pa sve na hoklice, da čizme ne ukalja. Četr sata smo išli za njime, a nema od mladoženjine kuće ni dve ćoške. Pođe, pa stane. Naruči pesmu da sviramo, al da stojimo svi na levu nogo... Pa onak kolo, a svirci na hoklice, da nas bolje vidi... Kad smo bili naspram Špirtini, tražio da mu donesedu supu, al frišku i vruću. Reduše mu pcovale i oca i mater, jer su i tako spale snogu, al supu je dobio!

    Kod avlijski vrati stajo je tri frtalja sata i nije teo da uđe u konk, a svi ga lepo molili. Sve dok sonako pijan nije strovalio s hoklice i onak ga tek uneli unutri. On istero njegovo, pa sade ni brigeša ga. Spava u šesnajst i struže ko firizana kod Mateka u drvaru. I šta da divanim? Kad je kum, soproštenjem, taka kera od čoveka, onak ga više u kumstvo i ne zovedu, sem akoz je kumstvo od starine, pa moradu. A onak nek je i njima bog upomoć.
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  2. #17

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    Ima djeram na kraju


    Digod si kreno iz sela, na izlaz svugdi imo deram.
    Onaj na švapsku stranu bio pločički. onaj na Skošac budžakarski. a ovaj di sedidu Srbi krajčanski, zoto di je nakraj sela. Nema od prvi' kuca ni trijes meteri. Kad se kopo, za Marije Terezije, onak stojo na utrine.
    Nije tuna bio sokak neg put što udaro od Gospinog brega, preko Vasinog placa, uprav na groblje. Sad vidiš drukše sasvime. Nije onak bila ni Bacina kuca, ni Prodanovi, ni ništa. Pose nazidadu sve jedno nuz drugo Suvajački, Zubovici, Pavkovi, Pirini i opravidu sokak. Jel n' ovu stranu nije imalo di, neg upolje. Bio nuz deram drven valov da mož da napoju konje kad idedu na radnju il' se vrcedu,
    Voda bila zdravo dobra, a 'ladna. jel imo je i svi osam fati duboko. Za pice, al` za pasulj obaška.
    Ti što sedidu bliže furt tuna išli navodu. Vecem žene i devojke, zoto ga neki još zovedu i ženski. Prošo zajutra. prošo navece. bar nji' dve stojidu tuna i divanidu. Jel nije to d' ideš povodu neg i da s' vididu i da s' pitadu. Zoto valda i spevali onu:
    ,,Ima deram na kra|u. tu se žene sastaju.
    Tu se žene sastajedu, ej, da se izlajedu".
    A imadu one furt o cemu: šta si prestavila za rucak, kad ce da mesiš lebac, di si kupila maramu, da dodeš da ti prepišem recolis z' onaj kuglof što sam mesila na Preobraženje, kolko pilica ti izlegla kvocka, pa da l' si vid'la da se ta i ta cinkvajsom belila, pa ko je koga i ko je s kime i vazdan koješta. Povede mene mati jedared, da ne bidem sam u avliju, jel sam vijo pacice i birice, pa koje u'vatim a ja prebacim preko zida kod komšija.
    Bio sam mali, još nisam uškolu pošo. Secam se da sam se prepo ko nikad, jel Bisa Pašina pricala kako nocom došli preho Dunava 'ajduci, pa poarali Ćiribiševe, oterali im konje i sve novce i jastuke iz gostinjske sobe odneli. Ovi brali vinograd taj dan, pa tako tvrdo spavali da ništa nisu culi u drugu sobu.
    A Bosa Pirina kazala da nije zoto, neg da ovi aramije okadili i` rukom od mrtvaca! Ta ne b' se probudilm taman da su prangije pucale!
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  3. #18

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    Ako moze oma

    - Kojim dobrom, Melo?
    - Idi s milim bogom, kako dobro? Neg dopraviš ovo!
    - Si skrjala obranicu?
    - Nisam ja, neg svekar.
    - Svetozar? E, steta, dobro drvo, a i lepa forma.
    - Dabom, to jos valjda tvoj pokojni deda Steva opravio. Ja zatekla kad sam dosla kod Uglješini ukucu.
    - Pa kako je tako satario?
    - Itno se šnjome na Ružu, udari kraj o ciglju i otkrje se.
    - Mora das najedio.
    - Kaki je uljav, ne treba mu mlogo. Ovu godinu sejo majoran, pa prostro da suši na ciglje u avliju, a Ruža dosla ispolja, pa oma tamonaka. Mislila valda da za nju metuto, sta zna marva beslovesna. On kako izišo iz konka, dovati sta mu prvo doslo podruku. Malo mi sto muku mucim kad treba da pomuzem. Dirni je di oces, samo nemoj za sise vatati, jel tugaljiva na vimenu. Kad ne vežem uz rudu, fartokne se, pa prevrne vedro.
    - Mani sad Ruzu, neg sta oćes s obranicom?
    - Pa dopraviš, ako može oma.
    - Kako dopravim?
    - Sta znam kako, meti tutkala. Jel s ti majstor, jel ja?
    - Nemož to kako ti misiš. Ne da drzi, jel je sav teret tuna! Tako tutkalo nema!
    - Onak nema pomoci? A bas sam se navikla nanju.
    - Mož duzmem mustru, pa dopravim istu taku.
    - Pa opravi onak, jel kako cu brez obranice navodu? Di je čak Gospin breg! A kad ce da bide gotovo?
    - Sta da kazem, velik poso, mala koris. A preksutra mi dolazidu zove taljige, obećo sam. Nemož sad natrag.
    - Kolko vidim, sotim si gotov.
    - Ima da predjem jos jedared s firnajzom, al mora sutra da teram točkove kod Velje da mete šine.
    - E, dok Velja okiva, ti zavrsi obranicu i gotov poso!
    - Mora i drvo da nadjem, nemoz to od makar cega!
    - Ajde bogati, pun ti verkštet drva. Neg, kad da bide?
    - Sutra do podne, al da me ne teras da ti molujem ove mindjušice!
    - Mani cvece, sam da bide dobra ko ova sto je bila. A kolko će da košća?
    - Tebe nista, al Tozi kazi da mi zovo dodje satljik portogizera iz onog bureta sto za njega ostavio!
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  4. #19

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    Kukuriku kokoda


    Izmeđ Tokini i Belanovi u bašticu debo zid, zavr glave. Nekad tuna bila taraba i dera, dok deda Laza nije zido štalu i ambar i napeko ciglje i prekoviše, ponak dićedu šnjome, neg opravidu zid. Sad kad oćedu stogod jedni odrugi, ne izlazidu na sokak, neg vičedu preko zida. Navikli.

    - Ej, Biso, dodji malko! zove Spomenka, a prepela se na male lotre sto stojidu nuzid snjine strane.
    - Sta si tela? pita Bisa i penje se na panj od oraja sto je nuzid sodone strane.
    - Dal tvoje kokoske šantadu?
    - Ju, daleko bilo! Nista im ne fali, okrom peto da i gazi.
    - Gledim juce, ona moja golosijanka sto nosi jaja ko pacja nemož nanoge. Odjutros vabim zivinu, jos dve šantadu. Ne znam sta da misim.
    - A nisi Branka pitala?
    - Ta sta njega, di se on u zivinu razume?
    - Razume se u šantanje.
    - Idi s milim Bogom, teraš komendiju...
    - Sve cu po redu, al nista nisi od mene cula. Preključe oko podne prigrejalo, ja bas iznela krompir u avliju da preberem, kad cujem tvog Branka di pcuje: Sta ces tuna, bem ti gazdaricu! Pogledim preko zida, kokoske kljucadu rasad u basticu, a on se ita na nji ščim je stigo. Valjda digo zaklopaca sa leja das rasad ne potpari potim suncu, a zivina cim vidla zeleno, oma s guvna u basticu.
    - Jed ga izo, i njega i papriku. Lepo dosad pazarili kod Jove Bugarina, al ovu godin oce on sam da rasadi i papriku i paradajzle. Će dizidje trired skuplje. Dal znas kolko dao Vaji dopravi ramove i te zaklopce sa stakladima. Nimi ni kazo.
    - Ta mani ga, a sta ovaj moj opravio u nedelju? Prijela mu se supa od petla i rinflajš, a zna da neb dana dostanedu kokoske brez petla. Onak nagovori slugu, uvatu ga i napoju s rakijom. Dal je kukuriko siroma? Peva, a ne zna sta peva. Ide, pa sve zanosi pod jedan kraj. Kaze, hajt ti njega u lonac dok je vreme i sta sam mogla? Pose mi sve isprico. Seo zastal pa se smeje, kaze: Ziva istina, sto svet divani. Dal vidis kako rakija moze da dodje glave!
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  5. #20

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    Alti nisi

    Da l' je kog tero maler ko Desu Šicarovu, al' opet furt vesela. Imala taku narav. Bila lepa devojka, pristala. Njena sestra Jovanka ni polak ko ona. Još i malko gluva. A onak tako bilo, me mož' mlada pre da s' uda. Onu necedu, ovoj otac ne da. Pa kad vido da ce obe d' ostanedu, da Jovanki šes' lanaca u miraz i udadu je u Plocicu. Desi ostanu dva lanca, al' svršila domacicku školu u Bavanište i tako oma se udala za Jocu Pirinog. Ne sastavu ni tri meseca, stane on na zardo jekser i umre od sepse. Ne znaš je l' pre mlada, je l' pre udovica. A onak živela kako je mogla i kako umela. Svet svašta pripoveda, al' ni ona nema pardona. Kad treba, imala jezik ko cešagija. Cešce bila reduša u svatove, jel umela da kuva na angro, pa onak zvali di treba. Jedared, svadba kod Egicevi, ona u kujnu, a sviro Đura Cajkeš i njegovi. U neka doba Gavra begešar, što biro di da svira potim kaki je kost, dode kod nje u kujnu, pa: „Je l', Deso, kako si, ta šta si lepo spremila da jemo", pa štrpne tamo, lizne onamo, a ona oma: „Sevaj iz kuj-ne, otac te muzikantski! Samo mis'iš di ceš šta da poješ) Da l' vidiš kol'ka ti pabušina, još ce te šlog trefiti!" Gavra imo trbu veliki, al' zna šta je dobra ženska, pa ka-že: „Nemoj, Deso, tako, da l ti znaš kaki kukuruzi ispod brega rastidu? Neg, ti udovica, ja neženjen, pa da s' nekako spomognemo". Pa ce ko malko da štipne, a ona ga raspali suparom: „Begaj tamo, ne diraj! Ja sam ženska brez felera, mogu da biram koga 'ocu, a kojega necu". Znala ona da Gavra još od mladosti šaro, al' iije 'tela šnjime. Pose iznosi Desa sarme za astal, muzikanti baš sviradu be^arac, a Gavra, kad je vido, oma zapeva: „Kaži nama, mala brez felera, koliko te ljubilo švalera?" Ti mis'iš da s' ona štagod postidela il' zagrebla? Ot-kud! Drži onu šerpenju sa sarmom uruke i oma mu otpevava: „Triput sedam dvadeset i jedam '. i još troje, eto koliko je!" . Pa doda: A l' ti nisi, *ebo te ciji si!"
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  6. #21

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    Čvarci i bećarci

    A, nemož to svaki, ko Mile štoj umo. Zoto mora da si rođen. Teo otac da Mile bide popa, al kad otšo u Karlovce uvatis tamo s nekim bećarima, pa birtaške škole naukovo i onak ga isteradu. Svi kažedu šteta, jel bi bio dobar popa: Mogo da poje za trojicu, da popije straota božja, ko kad na kacu otvorena slavina, pa odozgore sipa:, a odozdole otiče, al glas je imo heruvimski, milina da slušas. Popa Mata molio da drži pevnicu u crkvu, al Mile kazo: Oče Mateja, da vi Boga u birt molete, ja bi sdrage volje, ovako prašćajte.

    Sade neznam što ga Raspop prozvali, kad nije ni posto popa. Gazdaški sin, nikad u novce nij oskudevo, za paoršag slabo mario, a najvolo u birt. Znaos njegov astal di je, a nastal furt satljik vina i sifon. Češće bi kazo: Pesma nas je održala, al birtiji fala! Volo svirce, ali i svirci njega jel dobar bakšiš davo, a i mloge pesme od njega čuli. Samo kaže: Dal znate onu?, i počne onako istija, a oni oma vatadu svaki svoj štim. Imo roda i u Sombor, i u Petrovaradin i u Bečkerek i u Pančevo i svugdi, pa dok sve obiđe, kad ide ugosti, skupi pesama onoliko. A umo i dizmišlja ganc nove, štogod si teo.

    Sećam se, Joca Bazajin kazo da mu smisi nešto da iz komendije korinđa kod komšije Žike Šatarebca, kasapina, a Mile oma ko iz rukava: Dobro veče, gazda Žiko, domaćin si kao niko, jel darivaš svakom licu, čvarke i kobasicu!, a za Žikinu Zoru: Dobro veče, prija Zorka, ta i ti si dobrotvorka, jel i ti bi svakom dala, ko bi kazo fala! Stiglo to do Žike i pre neg badnje veče, al on bio veseljak i razumo šalu.

    Jedared usvatove kod Toše Bibinog, kum Kosta Dunđerov muštro svirce, a na novce tvrd, pa Laza kontraš pito Mileta neki bećarac da malko potkačidu kuma. Al kad otpevali: Evo kuma, evo bekrijaša, u šarajtov nema ni marjaša! aoooj štos Kosta nazoljio (jel kad kuma dirneš, ko das u ikonu dirno!). Dajte sikiru dubijem skota! viče kum, pas opravi larma i gungula, a Laza zagrebe u avliju na oraj. Onak kum naredi da sečedu oraj i kaže: Pevaj sade bećarac, bem ti sortu muzikantsku!, a Mile tuna, pa oma šapne muziki i oni zapevadu složno: Šta ću svetu, mater mu prokletu, kad oćedu oraj da sečedu! Zasmeju se svi, a i Kosta s odobrovoljio pas pomiridu i pose pevali bećarac tri frtalja sata.
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  7. #22

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    Konjska slava

    Da ti kaže deda Maksa, nema to sade. Nema. Ne drži to niko, a ni konje ne držidu. Ta ni gosn popa nije bio zoto s drage volje. Neg paori, da marva bide zdrava.
    Pada furt u prvu subotu na Uskršnji post, ta Todorova subota. Spremo se kolač, onak u sredu probodu s jekserom ( iz potkovice ), pose dadu marvi da je' i domaćin popi zdravicu... Bilo tuna vazdan koješta, ko ne valja das putuje jel u petak nanoć letidu konji nevidljivi, a sve iz nji vatra seva. Kažedu sveti Todor pošo s konjima da sunce doveze. Ima ono, kako bi kazo, reč: " Sveti Todor konja kove, tera zimu, leto zove". Mladjarija u petak nanoć veže štrik na kolečke, a odnatrag prikačidu lance, pa onak tako juridu sokakom, plašidu svet. To, ko ti konji nevidljivi, moš i čuti, a viditi nemoš. Zovedu negdi i Konjski Uskrs. To sve čerez konja i marve, da bidu zdravi nagodinu.
    Jel di paor brez marve pristo, nigdi!
    A mene te godine ni sveti Todor nije pomogo. Mož da bide da me kaštigovo, jel sam konje prodo. Da ti kaže deda Maksa, imo sam konje ko vile, sam što po nebu nisu letili. Ridje, ličili jedno nadrugo, ko jabuke. Ja i mojom rukom odranio, al što kažedu, valda bilo sudjeno tako. Teo novu kuću da zidam, a novaca nikad dosta. Oteram na vašar u Debeljaču. Ta nema koji se nije za njima okreno. Oma nadjem mušteriju, dao brez reči, kolko god sam reko. Kaže:" Da častiš, lepe si novce uzo", a ja kažem: " I ti da častiš, dobre si konje pazario". Didemo u birt, a bila i Nevenka samnom. Ko da me neki andrak tero, uzmem kolko da popimo, a ono resto dam njojzi. Reko, idi ti nakola, oma ću ja. Ona veže u šnuftiklu i mete tako tuna. Kad sam se vrno, a Nevenka bela ko ta firanga. Ukrali, ta tolko samo kolko je do koli došla. Reč joj nisam kazo. Eto nje žive, neg povtori. Od jeda nedelj dana nisam ništa u usta meto.
    Fala bogu, opet sam steko i kuću sazido i decu poženio i poudavo i dobri sam konja imo. Jel tuna ti kumst da je dobre fajte i da raniš i neguješ. Kad daš tuluzinu, detelinu, šalamide, sena, to je rana, a kad daš zobi, to je nega. Nema tuna špekulacije.
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  8. #23

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    Ko sto golub golubici guče


    Zimnje doba. Kod Egićevi ukujnu baba Kosara, snaja Smilja i najmladja cerka Negica. Baba s maje oko sporeta, a nji dve vezedu i vodu zenske razgovore.

    - Da znas, mati, sto sam vidla lepi šustikli kod Trudi Švorcove. Tako tolke, okrugle dodjedu, bas za natkasne u gostinsku sobu. Pa cvetovi razni, a grane s sve tako preplićedu, oko da ti stane. Šesnajs farbi konca!
    - A sta fali ovim sto si trukovala kod Jovanke Bažižine? Mogla si da biras koju si tela, ima iljadu mustri.
    - Al kad više za mašinu. Lako njojzi, nogom točak, a gorenaka sam tura pod iglu di treba.
    - Sta moz na masinu, moz i naruke! Sta ti gledis na Jovanku, njojzi je šlingeraj poso. Tolke bile kod nje da im pokaziva, pa kolko ima masinu? Nijedna.
    - A Nina Pargarova?
    - Ne brojidu se ti sto imadu novaca i besnidu.
    - Išo joj Baca cak u Sloveniju da dotera masinu.
    - Iso i sade im stoji u konk, da pokaze dimadu. A cujem Baca tamonaka u Sloveniju lepo fasovo. Stiglo mu štrofa dve iljade, pričo Gaja podbeležnik.
    - Das nije skime potuko? pita baba Kosara.
    - Ta nije, neg ga u jedan ma pritera, pa ušo u nužnik nastanicu, a unutri ko u apateku. Tako sotim bio zadovoljan da s plajvazom na zid napiso: Nigdi nisam s takim guštom, ko ode!. Meto i sime i atres i potim ga nadjedu. Na opštinu stiglo.
    - E, svasta od njega i od tebe kore je baba. U moje vreme znalo se sta je red i sta štafir devojacki: tolko peškira vezeni, tolko čaršava, tolko šlifera, tolko jastuka, tolko dunja, i to ne ko ove sade, neg u jednu dodje dvanajs kila novog perja! Moš podnjom za Svetog Savu na utrine spavati.
    Bilo i ti vezova razni i šlingeraja, al sve naruke. Ko je ona za masinu znao... A ja, opet, kuvarice najvolela. Istrukujem, izvezem na srpsko platno, operem, uštirkam, pa prepeglam s peglajzom, pa kad okacim na sporet, ja sva sretna. Ko god ti dodje, moz da vidi... On i ona drzidu se zaruke, iznad njini glava ljubu se dva goluba, a dolenaka izvezeno: Ko sto golub golubici guče, tako i ja volem moje luče!
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  9. #24

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    Kocina lopata

    Ta mora neko i da saranjiva, jel?! Što kažedu, nise taj rodio koji ne dumre. Ponak tako i došlo ono: Kocinoj lopati nije niko izbego! Pravo mu sime Zlata, a što ga prozvali Koca, to ti nebi znao kasti. Nije on s drage volje grobar, neg siroma, već momkom nadničar bio, a kads oženio, došla deca, pa nema di, sedidu jedno drugom naglavu. Išo u nadnicu, pravio kotarice, trsku seko i ribe vato i nikad nakraj, jedva stigne za leba.

    Umre Ješa grobar, sažalu se u oboku na Kocu i dadu mu tu kuću na groblje, a zoto imo da kosi, duređiva dis prolazi, a za iskop plaćali obaška. Ni mu bilo hrđavo tuna, kuća taka kaka je, al imali da jedu, jel donosili zadušnice, al i rakiju i vino, pa jedni danas, jedni sutra, kako ko, al Koca furt i takos propije sasvime. Pose samo dolivo.

    Jedared, lednje doba, omorina, strefi Lazi Ćurčiju hercenšlus. Koca još zajutra otšo na pecanje, kad ga našli prešlo podne. Kopa, nuz njega politra dudare, pa greje i iznutri i odzgore. Iskopa zavr glave, a dole friško ladovina, ko u podrum, aj da odmori malko, pa kako seo, tako zaspo. Naiđe Angelina Kukulj, sanjala ružno pokojnog Živu, pa bila na grob dupali sveću. Viče ona: Ej, Koca, dokopaš onu prcu na Živin grob, zakorovilo sasvime! Koca ćuti. Nadviri sona, a on leži dolenaka. Oma se prekrsti pa vikne: Ju, crna Slavujka, eno tis čovek prestavio! Dotrči žena, a Koca s probudio pa nateže onu politru.

    A bio neki Rada Vlaški, armunikaš, furt sviro kod gospa-Mare u birt. Imo rusku dugmetaru na dva reda, a najvolo onu: Meti ruke pod pazuke, pa uvati dve jabuke! Kads opije, a to bivalo češće, krene niz sokak, pa prvo kod njegove nesuđene predkuću i onak rastegli iz sve snage:

    Oj, Gospava, Gospava, u usta te rutava
    Kad si se obećala, šta me nisi čekala?

    A Gospava otvori pendžzer pa ga izruži na pasja kola. Onak ode na grob njegove matere Olge, pa plače i peva: Aoj, moja Olgice, mene niko ne vole! Dok mu ne dosadi, posle lupa Koci na pendžer i traži rakije.

    Koca jednu noć mete čaršav naglavu i čučne za jedan krs. Naišo Rada u neka doba, a Koca suspravi tako, nišsta ne govori. A onaj armuniku pod mišku, pa lagano u rikverc i sve gledi u čaršav. Koca jedan korak, a on dva, sve unatraške. Kad stigo do grobljanski vrati, taki je zagrebo da mus armunika do zemlje razvukla.
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  10. #25

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    Pismo

    Oma to prvo da ti odgovorim - bolje, Stevice, da mi nisi ni piso. Tolke godine ne divanimo, p' onak nisi moro ni da pišes. Gledim d' otim i nemislim, neg kolko mora, a šta ima izmed nas, to ćemo sudom ko i do sade što smo.
    Što pitaš šta sam tebe tužio, jel ništa samnom nisi imo, ću oma da ti kažem. Ja se s tvojim pokojnim ocom sudim frtalj veka, pa sade kad je otšo bogu na istinu, a ja do pravde nisam došo, moro sam da tužim tebe. Taki je red. Ti si njegov i kad si nasledio šta si nasledio, onak ima da naslediš i parnicu.
    Dugo sam ja trpeo i jeo šta se ne je. Dok bili u jednu kuću ja kućio, on raskućivo. Kad kažem štagod, a on oma : "Ti, brate, piši, a ja pošten dužnik" i di sam stigo, da pose 'ulja digne ruku na mene! Tuna krivim i oca i mater jel furt njemu držali stranu. A kaki je ko i ko je šta steko znadu ljudi.
    Ako ti on nije kazo, onak ja da ti kažem, ovu kuću kupijo dvajstreće pokojni deda Djoka od Andre Stamatovog i oma na nas dvojicu prevo gruntovno. Kad bilo šta je bilo i došlo da s' delimo, ja sam kazo grej je da prodamo neg' d' isplatim ja njega il on mene, a on kazo nema novaca, neg' da mi da njegovu polutinu, a da dobi' baba-Kruninu kuću celu u Tikvicu. I to sam pristo, manda babina kuća veća. Pose oma tu kuću prodo i kupio tuna di ste sade. kako je baba-Krunu izdržavo, to samo opna zna sirota. Kolko je novca na rakijanje spisko, dobro da te i tolko zapalo.
    Što pitaš di je ikona svetog Jovana, koju je on tebi zavešto, mogo je tako da ti zavešta i papu rimskog. Ikona je kod mene i tuna će d' ostane. Da je njegovi ruku dopala, prodo bi ko ikonu svetog Nikole što j' prodo s babinom kućom. A da ja pitam di su moji šesnajs košnica i vrcaljka što bili kod baba-Krune u baštu? Di je čekićar što sam kupio u Sakule od Dobre Milakovog d' imam za prekrupu? Di je escajg za dvanajs persona što donela u miraz moja Djudja? Da l' imaš tapiju n' oni pedešes ari nuz Ponjavicu što oreš? (Zna se čije je to!)
    Pitaš ko da plati oti sto sedamnajs ročišta što j' bilo, jel će to na debelo d' izidje, to si trebo pokojnog tatu da pitaš. Će da plati ko izgubi parnicu, kako presudidu. A pravda će nakraj da pobedi, manda se sudili još frtalj veka.
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  11. #26

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    Klaker i kabeza

    Lepo decama za svaku slavu, a obaška za Spasovdan. Ne zoto di je seoska slava, pa dolazidu ugosti sa sviju strana, neg čerez velikog vašara u Dudaru. Digod baciš oko, svugdi šatre, a unutri, što kažedu, od tice mleka! Prosto ne znaš di pre da potrošiš ono malo novaca što ti dao otac i familija, jel tuna i alvadžije i lecederi i ono što prodavadu ušećerene jabuke i luše i bombondžije i sladoledžije. A kad ožedniš, biraš oćeš klaker, jel kabezu, ili ti navolju malina sa sodom.
    Nisam mogo ni klaker ni kabezu, jerbo mi već nanos izašli. Celu nedelju pred Spasovdan Sava Purak, sodadžija, pravio klaker i kabezu na angro, ko i uvek pred vašar. Klaker bio crven i sladak. Gore na grlić guma, unutri kliker, pa pretisak gura kliker da dihtuje. A kabeza bila žuta. Flaša imala odozgore porculanski zaklopac što se zatvaro na žabicu. Mi dečurlija iz komšiluka okrećali točak nonu pumpu da puni gas u flašice, a on nije plaćo, neg davo da pijemo kolko oćemo. Dabom da smo pili dok nam trbu ne dođe ko luftbalon.
    Zoto sam više volo bozu kod čika-Marjana. Imo radnju oma nuz birt kod gospa-Mare, do Njanjaša. Pose rata, tu neki Neša držo kasapnicu pa pravio kobasice od konjskog mesa, dok mu nisu zatvorili.
    E sad, odakle i kade je došo čika Marjan, to ti ne bi mogo kasti. Pričadu iz Dalmacije, neki kažedu da nije. Pravio luše, orasnice, jabuke u crvenim šećeru, bozu, sladoled i neke kolače što ličidu na silvester. Furt išo na vašare i slave pa to prodavo. Leti kad su omorine, te čuješ di gura kolica niz sokak i viče: Sladoled sladak kao med! Srce ladi, dušu sladi!, a Dobra pekar odvikivo: I novce iz džepa vadi! Mi dabom nismo imali novaca, neg kad ga čujemo, a mi ne trčimo oma na sokak, neg u šupu il pod kamaru, već di su kokoške nosile. Nemož da postigne da pokupi tolka jaja, a pose svakim ko je dono, mete sonom kašikom sladoleda u fišek, pa dobro i njemu i nama. Jedino mati pose ždroncala kako ćemo kuću da raskućimo i da smo rano počeli, al nema sladoleda brez friški jaja.
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  12. #27

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    Samo da s ne jedimo

    Dvared nagodinu dolazio iz Pančeva Moca Kendler, da doveze za trgovce u selo espap i da sravni račun šta je ko dužan. Nijes on kršteno zvao Moca, neg Moris, al mu mati odmalena tepala Moca, pa onak privatila rodbina i komšiluk i osto pose stim simenom
    Čak i za neke špecije, što je imo na lager, oglas potpisivo ko Moca Kendler. Na priliku: Ništa nema da te brine od ovoga pacov gine! Ispitan i iljadu puta probani Arkanum za trebljenje pacova, kućni i poljski miševa! Garantuje i prodaje na malo i veliko Moca Kendler, Jabučki drum kod Zlatne kruške. Po tom ga prozvali Moca Pacolin. Od sveg što je davo unovine, Arkanum se najbolje prodavo. A jedared, bogme, stiglo i do suda. Toza Živuljev isporučivo svinje na angro, pa di svinje i tolka rana, zapatidu se i pacovi, onoliko. I ne sam da jedu kukurzu neg i na nazimce udaradu, pa onak Toza štetovo. Pazari on taj Mocin pacolin i reši se bede, al svinje ko beslovesna marva poju i one taj mamac, pas neke potrujedu. Onak Toza digne tužbu, al se Moca branio da nije kriv, ni on ni Arkanum, neg Toza, jel se nije držo recopisa, di lepo piše i srpski i švapski i madžarski, da treba svinje das preteradu u drugu kočinu. Jedva s nekako nagodidu.
    Kraljevsku pomadu za ćelave niko nije kupovo, il bar nisu oni što su ga znali. Bio, siroma, ćelav ko bilijarska kegla. A kad ga štruciradu daj sam zoto slaba preporuka, on bi kazo da mu tako baš po volji: nema troška za bricu, ne mora das češlja, samos ubriše sas šnuftiklom i gotov poso.
    Neki ga opet zadevali di je mali rastom, a njegova Sofi veća od njega zaglavu, a on se smeje pa kaž: Ta ite, moliću lepo, toj samo dok stojimo. Kad legnemo, onak se ne vidi.
    Kad svrši poso kod Majstorovića i Bosnića u dućan i špecerajsku radnju kod Jove Škulića, znalo se, ručak u birt kod gospa Mare Racić. Spojidu šes astala uzduž i sednu i zvani i nezvani, a Moca digne prvu čašu p održi slovo: Da radimo kolko moramo, da rodi kolko da Bog i godina, da jemo i pijemo kolko ko može, al das jedimo sačuvaj Bože! Neg da pevamo i das veselimo. Ajd, živili! Pose zatvoridu na birt vrata, Moca mete pred svirce bunt iljadarki i kaž: Ovolko je vaše, al das zaustavite kad ja kažem. Za tolke novce nisu stajali do sutra pospodne!
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  13. #28

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    KLAJ, KLAJ PA U ŠINTERAJ

    Moj bata Mita neb nikad ucitelj posto da nije deda Sava primeno njegovo vospitanje. Mene skola bas i nije isla, a Mita bio bristar i digod sta cuje sve upanti. Ta i sam ucitelj, gosn Pera, stoput kazo da nema od Mite boljeg djaka. A ko zavrsi cetr razreda, taj je onak u Pavliš svrsio svu skolu. Da, al gosn Pera nije teo da se mane, neg furt oca saleto:Andro, gre na moju i tvoju dusu, da ne das dete dalje uskolu! Otac se tuna klimo i ovamo i onamo, od askurdjela bili paori, a škola košća. Nemam ja ti novaca, gosn Pero. Ajd da ga dam na zanat ako oce, pa i kojekako, al sta da bide kad svrsi te skole? Al ucitelj tera njegovo:Ta makar da bide ucitelj ko ja, dima ko da me odmene kad dodje vreme. Sta men fali, imam stan drzavni, dobim drva kolko mi treba nagodinu, nije plata bogzna kaka, al mos opet lepo ziviti. Eto do Vršca po sata oda, tuna gimnazija, tuna uciteljska... Ako treba ce da pisem gosn ministru i prosvetnim vlastima da bide drzavni pitomac.

    I tako bata Mita podje u tu, onak se zvala niža gimnazija. S pocetka bio zdravo dobar i sve ga profesori falili, a udrugo polugodje uvati se s nekim, te fuzbal, te ludorije razne i popusti malko. Cuje to gosn ucitelj i sve oma ocu kazo.

    Aoj, bem mu kolač njegov, ima dubim boga u njega viče otac. A deda Sava ne da:Man se ti, treba drukše šnjima! Ja cu njega da vospitam. A bilo negdi, bas kukuruz se kopo, dodje on navece Miti:Ti ne dideš zajutra uškolu, neg ces s nama na kopanje. I kad dejka kaze, nema tuna. A Mita nit volo paoršag nit na poso sviko, ta nije ni vrstu najkraj istero iskočidu mu tolki plikovi. A deda kaze:Vidis da za paora nisi, uškolu neces i onak nema drugo neg da te damo digod na zanat.

    Proslo dan-dva, kaze deda:Ajdemote Mito, ja sam vec sve s majstorom utanacio, i podjedu nji dva za Vrsac. Nista deda ne govori di ga vodi. Prodjedu pekara, prodjedu kovaca, prodjedu snajdera, prodjedu sve redom, vec na drugi kraj stigli, al idedu dalje, klaj, klaj pa u šinteraj! A šinteraj onak drzo neki Grga Novakov, sto bijo vise pijan neg trezan, a imo gadnu narav i furt pcovo bem ti mrtve!

    Eto vidis, z ovaj zanat ne treba mlogo dučiš, imas ode i di da spavas, ne moras ni da dolazis kuci. Tuna ce da naucis da vatas kere, da im dereš kožu i da pravis sapun i viksu. Kad izucis, onak mos dimaš tvoj šinteraj i da bideš gazda.

    Nemoj dejka, molem te ko Boga, ne da bide bolji djak od mene samo das vrnem uškolu kuka Mita. I misiš da nije? Sve svrsio s odlikom, a prvu sluzbu dobio u Margitu. Pose dve godine, kad gosn Pera otiso u penziju, prešo u Pavliš.
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  14. #29

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    KARAVAJ

    - Zimnje doba, a dan ko prolecni. A štagar sveta bilo da g ispratidu. Lepa sarana, a i smrt lepa. Akoz možda bide lepa. Lego naveče, zdrav prav, a zajutra prestavio se. I lepa staros, osamdes dve. Kaku je narav imo, misio sam dozivece i svi sto.
    - Ko to?
    - Zvona ga trired oglasila, gosn popa zdravo lepo pričo i hor pevo ko nekad, a nakraj tamburasi otpevali, kako je zaktevo, onu njegovu Cele noci ladovina
    - Ko to dejka?
    - Boža Komendija, krsteno Boza Trnjanac, a od Grgini, to im špicname. Vece spadalo od njeg tesko ko da panti. I zoto nije bilo svatova u koje ga nisu zvali.
    - A jel i u tvoje?
    - I u moje i tvog oca! Jel obicaj u svatove das nosi karavaj i uzdarje. Pa onak kad prodju ceremonije, negdi naveče, u mladozenjinu kucu tos prikazivlje. I uvek s biro ko to ume dizvede. Izidje na komendiju i sprdnju, al to se znalo pas niko nije štruciro. E zoto Boza bio rodjen.
    Stane na oklicu da ga svi vidu, pa mu jedan dodaje kotaricu il paket di je karavaj i dar i on vice:Ovo dono taj i taj, a dariva tim i tim. Da, al to nije tako kazo, neg nagaravi il onog ko je dono, il onog kome je, il oboje. U karavaj neko donese peceno prase, neko curku, neko patku, il tako stogod uglavnom za jelo, nakitidu s cvecem, pa kad s prikaže onak metedu sve pred kuma, a pose jedu svi svatovi i reduše. Uzme Boza kotaricu pa ce:Ovo prase od komsije Vase, domastimo brkove, ova tegla meda i oraji mladozenji da ne obruka komsiluk, oklagija mladi da razvija obge za supu i da ravna muzu ledja das ne izgrbavi! Prija Biserka s dala u velik trošak. Donela peceno pile i tanjir ludajnice. Fala joj sto vodi brigu das ne prejemo, moze da nam skoci pretisak. Gazda Nova birtaš dono dve curke pecene, jedna za mene, i burence piva pancevackog. Pivo moz da popimo, al burence kazo da vrnemo! Za uzdarje dono mladozenji vedro, d oma zajutra ide navodu, a svekrvi veker da zna kolko je sati, da ne budi mladu zdravo rano. Strina Mara i stric Sava obaška voledu kuma, pa ce da dobi od nji patku i nov šarajtov jel mu kesa izgorela sasvime.

    Akoz svatovi bili veliki onak s prikazivlje u nekoliko puti, al Boza uvek tera njegovo. E, sto kazedu bilo nekad da se pripoveda..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  15. #30

    Odgovor: Priče iz starog Banata - Slobodan Vukadinović

    A KO APRIKOZNA

    E, da sam s ja stogod pito, bio bi tišler, ko majstor Steva, al deda nije teo da cuje. Imali zemlje sedamnajs lanaca i vinograd i ovce i marve onoliko, pa furt pričo:Otkad se panti, od askurdjela, bili smo paori, i sta nam falilo? Bas ti naso das pišmaniš! Pa kom tolki kapital dostane?

    Volo sam da slusam sta divanu matori ljudi, a osobito kad se skupu uzimu pa citadu naglas junacke pesme ili štogod iz kalendara... I uvek mi bilo krivo kad me mati otera da legnem pa ne cujem kraj.

    Zoto sam teo da naucim da citam i pre neg sto podjem uskolu. Noso sam neki stari sanovnik brez korica i furt zapitkivo koje je koje slovo. Neko kaze, neko ne, neki me zadevadu, a najvise mi pomogo majstor Steva. Treca kuca do nase. I kad svi drugi odu na njivu, on mi uvek tuna, radi u verkštet.

    - Opet ti, komsija, a jel si zatvorio kapidžik, da mi ne pobegne prase? pita majstor Steva i ne zaustavlja se neg makljom doteriva levču zutegnutu u tezgu.
    - Jesam, majstor-Stevo kazem ja, iako svi znadu da nije drzo svinje, neg kupovo uranjene na pijace.
    - Sta je sad zapelo? pita i gledi me preko naocara.
    - Akoz oces da mi kazes koje je ovo slovo sto ovako stoji raskreceno?
    - Tesko ces ti, brate, tako. A sto ti deda ne kupi bukvar neg se zlopatis? De sedi ode n ovo bure.

    Onak uzme parce one zute debele artije sto u nju pakujedu jeksere, pa sonom tišljerskom olovkom pise. Ovo ti A ko aprikozna, onda i nacrta aprikoznu, ovo ti B kao bradva, eno nuz tezgu, i nju nacrta, V kao vile, J kao jekser, F kao furuna, H kao hobla... I ispise sva slova i nacrta.

    - Da cuvas ovu artiju i dučiš. Kad upantis, da dodjes da te preslisam. A sad ti mene da pomognes. D okreces malko tocilo, istupila mi s dleta za drebank, a treba duradim glavčinu. Stavra Gagin skrjo točak na taljige! I da ti kaze majstor Steva, da ne bides ni tišler ko ja, ni paor ko tvoj deda Toza, neg das drzis knjige. Dobro si počo.

    Nucio sam za nedelju dana. Prvo sam srico, a pose tecno, pa nuz dedu i matore i ja naglas cito da slusadu o Marku Kraljevicu i Musi Kesedziji, il stogod iz Sanovnika il Kalendara. Kad sam poso kod Bose u prvi razred, vec sam znao bolje neg oni iz cetvrtog, al koja koris? Bilo onako kakoj deda kazo.
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kako da se oslobodimo starog i priviknemo na novo?
    Autor diktatorka u forumu Psihologija
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 07.08.2011, 11:58
  2. Pesme starog Japana
    Autor DrinChe u forumu Poezija
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 10.08.2009, 14:36

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •