Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki? - Strana 2
Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 53
  1. #16

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Naime kako ste rekli, ``i deca su posesivna``,
    ukoliko ih ima vise, ponasat ce se kao mladuncad pred sisom, svaka ce se toliko nametnuti majci da mu sva potreba za ljubavlju bude zadovoljena. Deca to ravnotezno stanje odlicno znaju uspostaviti i ne verujem u tezu da dve, tri, petoro dece dobija manje majcine ljubavi od jednog.

    Daleko bilo da sam to rekla... i da mi je to teza... ?"
    Da dobiju manje ... i da MISLE da dobijaju manje - su suštinski različiti pravci.

    Verovatno da nikada nisi čuo pitanja:
    - "mamaaaa... koga više voliš. mene ili batu/seku...?"
    - "njega/nju voliš više pa si joj kupila/dala to... a meni nećeš/ne daš..!"
    ...i slično ...

    Period nametanja i "ponašanja k'o mladunčad pred sisom", je relativno kratak period u odnosu na odrastanje i život koji posle toga sledi.
    A i taj period nametanja je diskutabilan ...(znaš da ima mladunčadi koja kraj majke uginu... na domak sise,
    ne mogavši ili ne umevši da se izbore za svoje mesto pod istim suncem ... tj. pod istom sisom.)

    Tako da ... prepucavanja u tom smislu skoro po pravilu ima ... i među rođenom braćom i sestrama,
    kao i verovanja/pomisli da jedinac/jedinica - "dobijaju više" .

    Nasuprot tome - jedinci/jedinice ... skoro po pravilu "prokukaše" ...i skoro svi bi rado menjali to umišljeno "više" ...
    u zamenu za "dobijanje" brata ili sestre.



    ____________________
    ko bi to sve udovoljio ... od ovoga može i da se rikne ()
    Poruku je izmenio CHichaGlisha, 22.06.2009 u 12:32

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  2. #17

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Mislim da nigdje, pa tako ni ovdje nema mjesta generalizaciji.

    No, međutim... iako je dokazano da je mišljenje kako su jedinci egocentrični i samoživi čista predrasuda,
    kad se osvrnemo oko sebe vidimo drugačiju sliku. To znači da ipak dosta roditelja upadne u zamku odgoja jedinca.
    Tu je posebno osjetljiv odnos između majke i sina.

    Jako je bitno znati održati osjetljivu ravnotežu između bliskosti i samostalnosti.

    Tijekom djetinjstva djeca emocionalno, kao i fizički u svoja istraživanja odlaze uz sigurnost i bliskost majke.
    Kako odrastaju moraju naučiti ostaviti majku bez da je potpuno izgube i vratiti joj se, a da ne izgube sebe.
    Majka mora nastojati razumjeti i odgovoriti na potrebe svog djeteta u različitim fazama njegovog života.

    Rođenjem drugog djeteta se roditeljska ljubav ne dijeli. Ona se množi.

    Ali se zato sve ostalo dijeli... Svi dobijaju manje. Roditeljsko vrijeme, enrgija... sve se to dijeli.

  3. #18

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Citat Annie kaže: Pogledaj poruku
    Rođenjem drugog djeteta se roditeljska ljubav ne dijeli. Ona se množi.

    Ali se zato sve ostalo dijeli... Svi dobijaju manje. Roditeljsko vrijeme, enrgija... sve se to dijeli.


    u Centar !

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  4. #19

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Citat CHichaGlisha kaže: Pogledaj poruku
    Daleko bilo da sam to rekla... i da mi je to teza... ?"
    Da dobiju manje ... i da MISLE da dobijaju manje - su suštinski različiti pravci.

    Verovatno da nikada nisi čuo pitanja:
    - "mamaaaa... koga više voliš. mene ili batu/seku...?"
    - "njega/nju voliš više pa si joj kupila/dala to... a meni nećeš/ne daš..!"
    ...i slično ...
    Obzirom da sam vrsna majka, mislim da sam autorizovan da dam odgovor:
    Ne, kod nas su ta pitanja zabranjena i moderatorki se brisu, cim se postave.
    Medjutim imamo simptome guranja, tj. ono drugo odmah dolazi kad se ono prvo grli i mazi. (Skoro isti fenomen nam se javlja i kod porodicnih dzukaca)

    Citat CHichaGlisha kaže: Pogledaj poruku
    Period nametanja i "ponašanja k'o mladunčad pred sisom", je relativno kratak period u odnosu na odrastanje i život koji posle toga sledi.
    A i taj period nametanja je diskutabilan
    Da, iscezava nam polako sa oko 10. godine zivota...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  5. #20

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Mish:
    Rasparave ovog tipa me podsetiše na jednu moju raspravu sa koleginicama. Naime, pre par godina, jednoj mojoj koleginici je preminuo sin jedinac. I dok smo svi bili u šoku, stiže komentar moje koleginice: "Strašno. Da je bar imala više dece, ne bi bila tolika tragedija."
    Moj ortak Sima je umro od raka 2004. Imao je 28 godina i bio je jedinac. Da ne širim puno priču, reći ću samo ovo: njegov ćale je jednom rekao predamnom: "E, da mi je ostao bar neko..."...

    Setih se još nekih budalaština. Recimo, izjave majke muškog deteta majci ženskog da ona ne može spoznati kompletnu majčinsku ljubav dok ne rodi muško dete. Na šta je dobila odgovor da njeno muško dete nikad od oca neće biti voljeno koliko žensko dete njene sagovornice od strane supruga iste.
    Mnoogo je više primera gde su majke bliskije sa muškom decom, a očevi sa ženskom nego obrnutih. I ja bih bio takav. Mislim, unapred mogu da kažem da bih voleo neku malu kokoškicu koju bih razMazivao i razPazivao sve u 16, dok bi sa crvićem stvari bile ipak maalčice drugačije.

  6. #21

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Memento, drugi put kad priskluškuješ, ne moraš baš takve kokoške prisluškivati.
    Baš tako

    Tema je glupa za raspravu skroz

  7. #22

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Citat Najgora kaže: Pogledaj poruku
    Baš tako

    Tema je glupa za raspravu skroz
    50% svih tema je glupa za raspravu...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  8. #23

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku

    Naime, jedinci umeju da se razlikuju od dece odrasle u porodicama sa dvoje ili više dece. Ko tvrdi suprotno, taj u najmanju ruku nije obavešten. Ideja ove teme je da pokušamo da sagledamo situaciju kakva su majke (u proseku i nikako pojedinačno, naravno) koje imaju samo jedno dete i kolikoj meri i na koji način one učestvuju u formiranju ličnosti svog deteta, s obzorom da jedno dete ne odrasta sa bratom ili sestrom, odnosno sa više njih...
    ja sam temu tako i shvatila, pa tako i odgovorila..sticajem okolnosti i sama sam bila jedinica čitavih 12 godina i onda dobila brata..sećam se perioda kad sam odrastala sama i sećam se kad je stigao moj mali bata..promenila sam se tada kao dete, na bolje..
    i sama sam kasnije deset godina imala jedno dete i rodila drugo..i opet sam se promenila, ovaj put kao zrela žena i kao roditelj..

    ne osuđujem one koje iz ovih ili onih razloga ostanu na jednom detetu, ne kažem da su manje vredni ili ne znam šta još..samo sam iskreno napisala da sam se promeniula na bolje, a pri tom ne mislim da sam bila loša majka sina jedinca..ni slučajno..

    a to o merenju ljubavi je totalno bezveze, ljubav prema detetu je nemerljiva, pa bilo da je jedno ili desetoro..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  9. #24

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    - Da li su majke sa jednim detetom bolje od majki koje imaju dvoje ili više dece?
    Nema razlike. Ako je majka dobra i trudi se, ta će se truditi jednako imala ona jedno dijete ili dvoje njih. Smatram da je u dolje napisanim postovima dosta toga rečeno i ne želim ponavljati.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  10. #25

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Citat Najgora kaže: Pogledaj poruku
    ...

    Tema je glupa za raspravu skroz
    Ne postoje glupa pitanja (teme). Mogu postojati samo glupi odgovori!

    U toku rasprave na ovoj temi, kao uostalom i na mnogim drugim, većina učesnika polazi isključivo od sebe i svojih znanja i iskustava kao jedine ispravne reference u raspravi, što ipak nije, po mom skromnom mišljenju, dovoljno za kvalitetnije apsolviranje ovog problema. Naime, lako je uočiti da se ne koriste skoro nikakva saznanja iz psihologije, čak ni i ona najosnovnija o čovečijoj ličnosti, kao i faktorima koji utiču na njeno formiranje, a da ne pominjem neka složenija i specijalizovana saznanja kao što su formiranje ličnosti deteta koje nema ni sestru ni brata...

    Fraze kao što su: Svaka je majka najbolja majka svom detetu nisu netačne, ali ne govore ništa suštinsko, jer, dozvolićete, i prosijaci u Balkanskoj ulici su najbolji roditelji svojoj deci. Da ne pominjem neke druge još drastičnije primere.

    Zatim, tvrdnje da se ljubav ne deli su takođe u granicama fraze, jer se ona i ne deli u smislu intenziteta, već u smislu vremena. To je jasno. Siguran sam da je jedno dete, gotovo po pravilu, više okruženo pažnjom u smislu, ne možda kvaliteta, već same količine vremena, ako zbog ničega drugoga, a ono zbog čiste fizike...

    Znači, dobra namera majke ne mora biti i zaista dobra. Često i nije, mada je ona (majka) uverena da čini nadljudske napore za dobro svog deteta. To je toliko očito, čak i u svakodnevnom životu, da verujem da ne treba previše objašnjavati. Kupite novine, upalite TV, i možete svaki dan saznati slučajeve nekih porodičnih tragedija i anomalija. To se ne događa na Marsu, već u našem okruženju....

    Naravno da u svemu ovome ni očevi nisu nevini, kao ni bez zasluga. Baš kao i majke. Uvek je bilo dobrih i još boljih majki i očeva, kao i onih loših, na žalost, ma šta mi mislili o nama samima i drugima kao roditeljima. Ali, i dalje tvrdim, kao uostalom i nauke koje se bave tom problematikom, da jedinci, baš kao i njihove majke, umeju da budu specifičniji od proseka ostale dece i ostalih majki upravo što nemaju s kim da se upoređuju (ne takmiče) i da se koriguju, druže i sve ono ostalo što nosi život u porodici sa više dece. To ne mora biti nužno hendikep, ali se dešava i da jeste...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  11. #26

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku

    U toku rasprave na ovoj temi, kao uostalom i na mnogim drugim, većina učesnika polazi isključivo od sebe i svojih znanja i iskustava kao jedine ispravne reference u raspravi, što ipak nije, po mom skromnom mišljenju, dovoljno za kvalitetnije apsolviranje ovog problema. Naime, lako je uočiti da se ne koriste skoro nikakva saznanja iz psihologije..
    A ja opet mislim da je najbolje da svi pođemo prvo od sebe, ali iskreno, bez ulepšavanja i dodavanja onoga kakvi bi ustvari želeli da budemo..pa i ta psihologija je sabrala milone pojedinačnih primera i od njih napravila neki ključ uopštenog ponašanja..
    više volim da pročitam nečiji lični stav, ali da je iskren, a ne uopšteno palamuđenje kako bi trebalo da bude..to nije život..
    i volim kad pročitam samokritiku, a ne samo hvalospeve o sebi..volim kad neko obrazloži svoju grešku, lako je pričati o greškama drugih..
    a izgleda je najteže priznati greške u roditeljstvu..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  12. #27

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Citat Aiko kaže: Pogledaj poruku
    A ja opet mislim da je najbolje da svi pođemo prvo od sebe, ali iskreno, bez ulepšavanja i dodavanja onoga kakvi bi ustvari želeli da budemo..pa i ta psihologija je sabrala milone pojedinačnih primera i od njih napravila neki ključ uopštenog ponašanja..
    više volim da pročitam nečiji lični stav, ali da je iskren, a ne uopšteno palamuđenje kako bi trebalo da bude..to nije život..
    i volim kad pročitam samokritiku, a ne samo hvalospeve o sebi..volim kad neko obrazloži svoju grešku, lako je pričati o greškama drugih..
    a izgleda je najteže priznati greške u roditeljstvu..

    Da, ali prvo je potrebno sebe samokritično pronaći, kao što si to lepo rekla, u toj čitavoj složenoj relaciji. Jer, svi mi činimo greške, veće ili manje, priznavali to ili ne. I tate i mame. i upravo ta sposbnost roditelja da na vreme uoči i shvati svoju grešku da bi je ubuduće otklanjao, čini ga boljim u odnosu na neke koji to nisu u stanju...

    Šta to čini blokadu u shvatanju sopstvenih grešaka očeva i majki kao roditelja u vaspaitavanju svoje dece? Razlozi su brojni, ali je najčešći upravo nekritička ljubav prema svom detetu i to je ta slaba karika majki samo jednog deteta (ali ne samo njihova), jer je ona ipak u većem broju prisutnija kod njih nego kod majki dvoje ili više dece...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  13. #28

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    U toku rasprave na ovoj temi, kao uostalom i na mnogim drugim, većina učesnika polazi isključivo od sebe i svojih znanja i iskustava kao jedine ispravne reference u raspravi, što ipak nije, po mom skromnom mišljenju, dovoljno za kvalitetnije apsolviranje ovog problema. Naime, lako je uočiti da se ne koriste skoro nikakva saznanja iz psihologije, čak ni i ona najosnovnija o čovečijoj ličnosti, kao i faktorima koji utiču na njeno formiranje, a da ne pominjem neka složenija i specijalizovana saznanja kao što su formiranje ličnosti deteta koje nema ni sestru ni brata...
    I opet ti kažem da je tema glupa za raspravu jer sam majka koja je jedno vreme bila majka samo jednom detetu a sada sam majka više dece. Imam iskustva i ne možeš da mi navodiš tamo neke teorije iz psihologije

    Fraze kao što su: Svaka je majka najbolja majka svom detetu nisu netačne, ali ne govore ništa suštinsko, jer, dozvolićete, i prosijaci u Balkanskoj ulici su najbolji roditelji svojoj deci. Da ne pominjem neke druge još drastičnije primere.
    Deca ne mogu da biraju roditelje.

    Ali, i dalje tvrdim, kao uostalom i nauke koje se bave tom problematikom, da jedinci, baš kao i njihove majke, umeju da budu specifičniji od proseka ostale dece i ostalih majki upravo što nemaju s kim da se upoređuju (ne takmiče) i da se koriguju, druže i sve ono ostalo što nosi život u porodici sa više dece. To ne mora biti nužno hendikep, ali se dešava i da jeste...
    Vodi računa šta pišeš...jer ja sam jedinica
    Jel piše u toj psihologiji da je svako lud na svoj način?

  14. #29

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    da li su majke jedinaca bolje od owih sto imaju wise djece mislim,sta da kazem odje,da su majke jedinaca bolje od drugih majki Boze,oprosti mu

  15. #30

    Odgovor: Da li su majke jedinaca bolje od ostalih majki?

    Imam cerku jedinicu kojoj ce uskoro biti 26 godina. Da li bih bila bolja mati da sam imala vise dece... ne znam! Pretpostavljam da bih bila podjednako dobar roditelj i sa dvoje, ili vise dece. Imala sam starijeg brata; majka nam je podjednako pruzala, podjednako nas vaspitavala, podjednako brinula i volela. E sad'? Pitanje je, ko je od nas dvoje bio njen ljubimac!?
    Ne mislim da sam bolja od moje majke, samo zato sto imam jedno dete, niti da sam bolja od svih drugih majki, ciji je izbor ili sreca bio, da imaju vise dece! Isto tako ne mislim da svoje dete volim vise, nego svaka druga majka sa vise dece. Voli se jedno, isto koliko i sto i jedno!
    neunistiva zlojebaba!

Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Majke
    Autor SQUAW u forumu Domaći spotovi i tekstovi
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 17.03.2009, 23:26
  2. Surogat majke
    Autor makilli u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 03.07.2008, 13:35
  3. Vozila leš majke u kolicima za pijacu
    Autor makilli u forumu Spomenar
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 04.09.2007, 23:15

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •