Албанци присвојили и Милоша Обилића
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 32
  1. #1

    Албанци присвојили и Милоша Обилића



    Њујоршки издавач „Палгрејв Макмилан” за 7. јул најављује издање књиге „Битка за Косово, 1389: албански мит”, у којој се описује сукоб између султана Мурата Првог и Албанца витеза Милоша.

    Бој на Косову између српске и турске војске, чију годишњицу смо прекјуче обележили, убиство султана Мурата, херојски чин Милоша Обилића и мит који га прати до данас, добиo je и албанску верзију. Према најавама њујоршког издавача „Палгрејв Макмилан”, 7. јула биће објављена књига Ане Ди Лељо „Битка за Косово, 1389: албански мит” која, према опису издавача, нуди „фантастичну причу о Муратовом нападу на Косово и убиству Мурата које је извршио албански витез Милош Копилик (Millosh Kopiliq).

    У наставку приказа књиге на Интернету, издавач објашњава да је Милош чешће био приказиван из српске перспективе, која је истицала част српског витеза Обилића.

    – Нудећи алтернативну верзију, „Битка за Косово” пружа боље изнијансирану причу за разумевање овог снажног мита о национализму и припадности – објашњава издавач „Палгрејв Макмилан”.

    Књига, која се, према најави издавача, бави анализом епских и новијих албанских песама о Боју на Косову, садржи и текстове ауторке који истражују значај ове епске приче и битке у контексту последњег рата на Косову, са намером „да се ојача колективни идентитет који истиче отпор против стране силе и идентификује се снажно са европском, доминантном хришћанском културом”.

    nastavak na politika.rs kliknite OVDE
    Poruku je izmenio goldie, 30.06.2009 u 02:06

  2. #2

    Odgovor: Албанци присвојили и Милоша Обилића

    Eh sta sve nece smisliti
    Verovatno je autorka primetila trenutnu "popularnost" teme o Kosovu u svetu pa je zelela malo da se ogrebe od toga napisavsi knjigu za koju je pretpostavila da ce izazvati skandalcic. A skandali prodaju knjige
    Everybody Wants to be a Cat

  3. #3

    Odgovor: Албанци присвојили и Милоша Обилића

    Ко нема своју историју мора да присваја туђу....
    Узгред да ли сте знали да су албанци такође присвојили Александра великог?

    Famous Albanians | Alexander the Great


  4. #4

    Odgovor: Албанци присвојили и Милоша Обилића

    ... a ša kaže Аna Di Leljo za Cara Lazara ... živo me interesuje, kako li je njega uklopila u svoju prepevku



    ... bude li palo nature amerima na pamet da ga prisvoje , možda Miloš jednog dana postane i indjanac .

    mada... kad bolje razmislim indjanci ne mogu da se odbrane ni od "svoje bele braće" budala ... ni za svoju zemlju,
    neće oni to nama da rade (kad smo u istom sosu),

    pre će amerikanci da ga proglase kauboj Džimijem,
    pa da tako pronađu I istorijsko opravdanje za svoj boravak ovih dana na Kosovu.
    Poruku je izmenio CHichaGlisha, 30.06.2009 u 02:04

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  5. #5

    Odgovor: Албанци присвојили и Милоша Обилића

    Elem Hunjadi Janosa zovu i Sibinjanin Janko pa i Iancu de Hunedoara.
    Cini mi se, sve tri nacije tvrde da je njihov sin!
    Moze li iko suditi sem nepristrasnih istoricara?
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  6. #6

    Odgovor: Албанци присвојили и Милоша Обилића

    Ponekad je stvarno neverovatno dokle su Albanci spremni da idu da bi stvorili sebi istoriju koju nemaju

  7. #7

    Odgovor: Албанци присвојили и Милоша Обилића

    Ovo je samo nastavak. Već su prošle godine štampali turistički vodič u kome glavnu reč vodi "obilazak crkvi i manastira albansko-vizantijskog stila" . Ovde se sada "kače" na tezu "snažne identifikacije sa dominantnom, hrišćanskom, kulturom" .
    Mada...kada se uzme u obzir koliki su ameri laici što se tiče osnovnih, opštih znanja o svetu van USA, nije daleko od pameti da će mnogi oni "progutati" takve presne laži .
    Nego...zar vam nije zapalo za oko koliko se šiptari trude da prikriju da su preko 90% muslimanske veroispovesti jer su svesni da to nije baš najbolji način da se "podvuku" amerima i Evropi ?
    Usput...bljuje mi se (kako je govorila moja baka ) od onih koji se kite tuđim perjem, a još više od onih koji takvo ponašanje podržavaju .
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  8. #8

    Odgovor: Албанци присвојили и Милоша Обилића

    A na "Albanskim Alpima" žive beli medvedi komedija su ovi Šiptari, nemam reči...



  9. #9

    Odgovor: Албанци присвојили и Милоша Обилића

    ček.. ček.. znači ... :češčeščeš: Bajazit je bio čis' Srbin ?

    i Murat ...razume se ... ! Joooš čišći !

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  10. #10

    Odgovor: Албанци присвојили и Милоша Обилића

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Elem Hunjadi Janosa zovu i Sibinjanin Janko pa i Iancu de Hunedoara.
    Cini mi se, sve tri nacije tvrde da je njihov sin!
    Moze li iko suditi sem nepristrasnih istoricara?
    Naravno da ti se čini. Iako se Sibinjanin Janko pominje u srpskim narodnim pesmama svakome u Srbiji je potpuno jasno da je on bio mađarski plemić, ali i da postoji realna mogućnost da mi je deda bio srpskog porekla s obzirom da se zvao Srb. Srb je imao tri sina i to: Vojka (Vojk), (Janošev otac), Magoša (Magos) i Radola (Radol). Nije baš preteško i njihovim imenima prepoznati slavenske korene.

    Ali, bez obzira na to sigurno je da se Janoš osećao Mađarem i da je bio relativno značajan faktor na ovim prostorima u prvoj polovini XV veka. Iako je bio otac Matije Korvina, jednog od najpopularnijih ugarskih kraljeva, Janoš nije bio plemić tolikog ranga da bi i sam mogao postati kraljem...

    "Vojk je svoje prezime Hunjadi uzeo kada mu je kralj Žigmund poklonio 1409. godine baštinu i zamak Vajda-Hunjad. Naslov Korvin je prvi koristio bibliograf Janoševog sina Matijaša.

    Janoš Hunjadi je imao starijeg brata Janoša, severinskog bana (često je bio zamenjivan s njim), koji je umro negde oko 1440.

    Pričalo se u narodu, a i sam Hunjadi je glasine podsticao, da je on sin Žigmunda Luksemburškog (Sigismund of Luxemburg). Vezu je predstavljao Jankov otac, koji je dvadeset godina verno služio kralju Žigmundu. Ovo predanje zdušno su koristili njegovi potomci u borbama za ugarski presto." - wikipedia

    Ali, Janoš Hunjadi i odnos Srba i Hrvata, u tradiciji, prema njemu se nikako ne mogu upoređivati sa sadašnjim pokušajima (zvaničnih, da kažem) Albanaca u prisvajanju srpske istorije i kulturnih dobara koje je u toku, tako da ja lično doživljavam ovaj prmer sa Sibinjanim Jankom kao relatviizaciju jednog kulturnog nasilja koje se već duži period dogaća nad Srbima na Kosovu, ali i ukupnoj srpskoj istoriji i suštinsko podmetanje i zamenu teza u svemu tome...
    Poruku je izmenio memento, 30.06.2009 u 13:03 Razlog: slovce
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  11. #11

    Odgovor: Албанци присвојили и Милоша Обилића

    Prisvajaju oni šta hoće,a evo i kako ratuju...može im se .




  12. #12

    Odgovor: Албанци присвојили и Милоша Обилића

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Naravno da ti se čini. Iako se Sibinjanin Janko pominje u srpskim narodnim pesmama svakome u Srbiji je potpuno jasno da je on bio mađarski plemić, ali i da postoji realna mogućnost da mi je deda bio srpskog porekla s obzirom da se zvao Srb. Srb je imao tri sina i to: Vojka (Vojk), (Janošev otac), Magoša (Magos) i Radola (Radol). Nije baš preteško i njihovim imenima prepoznati slavenske korene.

    Ali, bez obzira na to sigurno je da se Janoš osećao Mađarem i da je bio relativno značajan faktor na ovim prostorima u prvoj polovini XV veka. Iako je bio otac Matije Korvina, jednog od najpopularnijih ugarskih kraljeva, Janoš nije bio plemić tolikog ranga da bi i sam mogao postati kraljem...
    ...............
    Ali, Janoš Hunjadi i odnos Srba i Hrvata, u tradiciji, prema njemu se nikako ne mogu upoređivati sa sadašnjim pokušajima (zvaničnih, da kažem) Albanaca u prisvajanju srpske istorije i kulturnih dobara koje je u toku, tako da ja lično doživljavam ovaj prmer sa Sibinjanim Jankom kao relatviizaciju jednog kulturnog nasilja koje se već duži period dogaća nad Srbima na Kosovu, ali i ukupnoj srpskoj istoriji i suštinsko podmetanje i zamenu teza u svemu tome...
    Ne zelim biti krivo shvacen, prisustvovao sam jednom zucnoj raspravi gde se po svaku cenu dokazivalo Srpko poreklo za Sibinjanina, a postojale su/postoje i Rumunske teznje...
    Smatram da su u srednjovekovnim kraljevstvima osnovnu ulogu su igrali feudalni odnosi svojine i prava, a ne nacionalno poreklo. Po konverzaciji sa nekim istoricarima verujem da se nacionalna pripadnost tada mnogo manje eksploatisalo.

    Zeleo sam reci samo da, kako ja ne znam Albansku istoriju, verujem da 99% clanova foruma takodje nista ne zna o tome.
    Ne znamo njihove legende, verovanja, pa cak ni tradiciju.
    Postoji dubok prezir medju dva naroda koje se odavno pretvorilo u neprijateljstvo i sprecava svako zblizavanje cak i na nivou upoznavanja.

    Naravno da ne opravdavam bilo kakvo prisvajanje tudjih istorijskih aktera ili dogadjaja. Bas zato tezim na nepristrasnom istorijskom posmatranju stvari i na ne insistiranju apsolutnog prihvatanja istorijski nedokazanih ili nedokazljivih informacija.

    Sa tog aspekta sam naveo svoj primer onako kako jesam.

    Za konkretan primer u uvodu teme ne znam, mogu da proverim, ali sam zeleo samo otvoriti oci od nekritickog napada, jer medalja uvek ima dve strane. Bez proucavanja druge strane ne mozemo dobiti tacan odgovor.
    Takodje bez ovog mog posta tema bi bio prost napad, bez imalo ulaska u neke dublje analize.

    Drugim recima potrebno je realno sagledati motive objavljivanja knjige. Ukoliko je ona stvarno cisto ``nasilje`` nad istorijom onda se argumentovano i na odgovarajuci nacin potrebno je reagovati (politicki ili strucno). Medjutim ukoliko postoji legendarna tradicija u albanskoj teznji, tada bi takva odbrana sa srpske strane pretvorila u bruku i fijasko. U tom slucaju je problem moguce odreagovati jedino sa strucne (istorijske) strane. Verujem da bi prosecnom Americkom intelektualcu bile smesni fanaticki pokusaji dokazivanja narodne pripadnosti nekog vremenski i prostorno dalekog istorijskog lika (i sa srpske i sa albanske strane).
    Poruku je izmenio biterlemon, 30.06.2009 u 17:20
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  13. #13

    Odgovor: Албанци присвојили и Милоша Обилића


    Tačno je to da:
    ima mesta i razmišljanju i analiziranju raznoraznih likova koji na istorijskoj sceni tako nezaštićeni i "neautorizovani" stoje,
    ima mesta vaganju njihovih dela ili nedela,
    ima mesta dokazivanjima i opovrgavanjima,
    ima mesta i sumnjama u verodostojnost spisa i knjiga koje obično piše onaj koji je prethodnika "skratio za glavu" i sklonio,

    Ima mesta i dilemama - kao na primer dileme oko Tita i Draže ... Hu iz Hu ... tu ???
    Uvek će biti podeljenih tabora, od kojih će suprotni tabori (naravno) uvek tvrditi i nuditi - sasvim suprotne "istine".

    Ima mesta!




    Ali ne kada je u pitanju Miloš. Obilić ! ()

    Pa to bi bilo isto kao kada bismo sada mi napisali knjigu o GjergjU KastriotiU SknderbeU......
    i rekli da je to Srpski knez Đorđe Kastrotić, naš čuveni predak-junak koji je poznat po tome što se još u () XV veku borio
    za slobodu susedne nam zemlje, a protivU Osmanlija (i kučukalija),
    kao i ostalih bahanalija

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  14. #14

    Odgovor: Албанци присвојили и Милоша Обилића

    ...i raspori Ga...od uchkura...do grla bijeloga...
    ...hell ain't a bad place to be......

  15. #15

    Odgovor: Албанци присвојили и Милоша Обилића

    Citat CHichaGlisha kaže: Pogledaj poruku

    Pa to bi bilo isto kao kada bismo sada mi napisali knjigu o GjergjU KastriotiU SknderbeU......
    i rekli da je to Srpski knez Đorđe Kastrotić, naš čuveni predak-junak koji je poznat po tome što se još u () XV veku borio
    za slobodu susedne nam zemlje, a protivU Osmanlija
    (i kučukalija),
    kao i ostalih bahanalija
    Заиста необичне тврдње....

    Albania



    CASTRIOTA E BRANAI(GRANAI) CASTRIOTA

    CASTRIOTA E BRANAI (GRANAI) CASTRIOTA


    Branilo (+ assassinato a Jannina nel 1379 circa), di origine serba, Governatore di Jannina nel 1368. Sposa N.N.
    Погледати остала имена породице Кастриота,звуче некако познато....

    Скендербегово писмо граду Дубровнику:



    Занимљиво....

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Мали екрани наших ТВ пријемника...
    Autor yossarian u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 44
    Poslednja poruka: 24.08.2015, 23:19
  2. Омиљени позоришни глумци
    Autor broj310 u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 23.08.2013, 08:39
  3. Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 01.04.2010, 19:34
  4. Милутин Миланковић
    Autor Turkmenbashi u forumu Nauka
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 26.11.2009, 22:11
  5. Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 23.07.2009, 20:19

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •