Pekinska patka
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 20
  1. #1

    Pekinska patka

    I pored svega tri objavljena singla i dva albuma, Pekinška patka skoro tri decenije kasnije važi kao neizostavan deo punk nasleđa, predvodnik Novog talasa i prvi punk bend na Balkanu koji je ostao i danas zapamćen po britkom, melodičnom punk zvuku. Svojim nastupima samo dve godine posle punk revolucije u Velikoj Britaniji svojim nastupima šokirali su tadašnju javnost, izazivali reakcije i bili omiljeni kod publike. Grupa možda više ne postoji, ali buntovni zvuk Pekinške patke odjekuje i danas.

    Pekinška patka LP 2006 (Multimedia Records)
    Posle 25 godina nakon poslednjeg albuma Strah od monotonije, Multimedia Records nedavno je izdala do sada najkompletnije izdanje Pekinške patke.
    1. Poderimo rock
    02. Homburg
    03. Bolje da nosim kratku kosu**
    04. Stop stop
    05. Biti ružan, pametan i mlad*
    06. Ori ori**
    07. Skakadak
    08. Kratkovidi magarac
    09. Bela šljiva*
    10. Ja sam panker u sakou starom
    11. Kontracepcija
    12. Šta je zbližilo nas
    13. Gledaj, ja sam svoj
    14. Never my love
    15. Ljubav
    16. Za Yoko Ono
    17. Bila je tako lijepa***
    18. Buba rumba***
    19. Strah
    20. Krug
    21. Lica (The Watcher)
    22. Sive eminencije
    23. Sive eminencije 2
    24. Monotonija
    25. Neko
    26. Apatija

  2. #2

    Odgovor: Pekinska patka

    "Naš značaj u jugoslovenskom panku i novom talasu analogan je značaju grupe Sex Pistols u Engleskoj. I po impaktu i po dužini trajanja. Njihov prvi singl, parodija na državnu himnu "Bože spasi Kraljicu", dospeo je na vrh top liste u Engleskoj a da nije bio emitovan na radiju. Znači, dobro se prodavao. Oni su, dakle, otvorili vrata ostalima. Istu ulogu kod nas odigrao je naš debi singl "Biti ružan, pametan i mlad". Da je on propao, ubeđen sam da se stvari s novim talasom ne bi odvijale kako su se odvijale. Dobrom prodajom našeg singla otvorila su se vrata i Idolima, i Šarlu, i Orgazmu, pa ako hoćete i Kazalištu, kasnije i Filmu." *

    Jednu od prvih autentičnih punk grupa u Jugoslaviji oformili su jula 1978. godine Nebojša Čonkić - Čonta, profesor u Elektro-tehničkom školskom centru i gitarista Sreten Kovačević " Srele (< Kafe Express < Trafo). U originalnoj postavi pored njih bili su bubnjarPihler Laslo " Cila (< Kafe Express < Tanker) i Miloš Žurić - Žura, bas gitara.Od ranih šezdesetih, kada su se u Novom Sadu pojavili prvi "električari", do danas u našoj varoši status rok zvezda imala su samo dvojica muzičara - Miroslav Nedić Bili, pevač i gitarista legendarnih Zlatnih, kasnije Novih akorda, grupe koja je sudeći po gitarijadama na kojima je učestvovala, spadala u desetak najboljih bit sastava u nekadašnjoj Jugoslaviji, i Nebojša Čonkić Čonta, frontmen najpopularnije domaće pank grupe Pekinška patka. Uspeh prvog je fascinantan jer je status rok zvezde stekao isključivo zahvaljujući koncertima, a ovog drugog ništa manje značajan jer je postignut na osnovu svega tri singla i jednog albuma, a sve to za samo dve godine! Punk je, kao i u svetu, i kod nas izazvao veliku frku. Mada se nisu sprdali sa himnom ili Predsednikom, kao njihovi slavni uzori iz grupe Sex Pistols, imali su velikih problema samom činjenicom da "nikog ne šljive i sviraju punk". Posebno otežavajuća okolnost je ta što je grupu prevodio i "kvario omladinu" onaj koji je od društva bio zadužen da ih vodi u bolju i svetliju budućnost.

  3. #3

    Odgovor: Pekinska patka

    Debitovali su na Mašincu pred rekordnih četvoro slušalaca: Škora, Kara, Nega i Laza! Posle tog fijaska napušta ih Žura, dolazi Srbislav Dobanovački - Srba, sa kojim nastupaju u diskoteci u Žablju, a tek kasnije u Novom Sadu, (klub Sonja Marinković, koji je ubrzo promenio ime u Studio 24), koncertom koji je posle pet-šest izvedenih kompozicija bio prekinut, navodno zbog nestanka (čitaj isključenja) struje! Pred kraj godine grupa svira na poslednjem Boom festivalu u Novom Sadu, gde sa skromnim znanjem i repertoarom, ali pravim vizuelnim identitetom i fantastičnom energijom ostavlja veoma dobar utisak.Početkom '79. godine odlazi Srba, a dolaze novi basista Boris Oslovčan - Bora (< Gomila G.) i drugi gitarista Boško Prosenica - Brča (< Direktori). Krajem maja sa producentom Gaborom Lenđelom (ex-Teška industrija) u studijima Radio Novog Sada snimaju sedam kompozicija (tokom devedesetih objavljene su na piratskim diskovima i slove kao raritetno izdanje). Nova postava uspešno se predstavlja u beogradskom KST-u, gde ostavlja izvanredan utisak i biva inaugurisana u prvi srpski punk bend.

    [ Biti ružan, pametan i mlad/ Bela šljiva 7" - One of the 10 best punk singles EVER! I'm not kidding. Both tunes are fast, catchy, unique slices of punk history. Consider yourself blessed if you can dig one up.]Ron Lacer

  4. #4

    Odgovor: Pekinska patka

    "Mi se sigurno nismo ničega plašili, jer smo znali da ne smemo da imamo političke tekstove, da ne smemo, barem direktno, da napadamo Savez komunista. Ali smo, na pr. na koncertima palili njihov list Borbu, što je zapravo značilo isto. Bilo nam je jasno da ne možemo da napadamo i rušimo jednopartijski sistem."


    "Tekstove nisam pisao da bi se dopali publici. To sam tada jednostavno bio ja! Znaš, studirao sam težak fakultet i praktično se nisam puno zajebavao. Kada sam ga u dvadesetčetvrtoj završio, osećao sam se kao da imam tek dvadeset, I zbog toga ti tekstovi izgledaju tako.Ja sam stajao iza svih mojih tekstova, bez obzira što su bili na nekom tinejdžerskom nivou. Uostalom, njima sam se i obraćao. E, sad tu moram da priznam nešto. Kada sam pisao tekstove, ipak sam morao da vodim računa da ne upotrebim neku prejaku reč zbog koje bi nam zabranili ploču. Na primer, naziv pesme "Poderimo rok" je "Zajebimo rok" ili "Šta je zbližilo nas" je zapravo "Gumena stvar", u tekstu pesme "Bela šljiva" pominjem drkanje" Tako smo ih uvek najavljivali i pevali na koncertima, ali bi se u najmanju ruku sa izdavačem natezali oko naslova, a to nam nije trebalo."

  5. #5

    Odgovor: Pekinska patka

    "Ostali smo neka vrsta legende i to ne treba dirati. Nudili su nam nekoliko puta da se sastanemo, da zaradimo neke pare, ali bi to bila izdaja onoga što smo nekada radili."

    "Ostali smo neka vrsta legende i to ne treba dirati. Nudili su nam nekoliko puta da se sastanemo, da zaradimo neke pare, ali bi to bila izdaja onoga što smo nekada radili."*

    "Pre nas su već postojali Pankrti u Ljubljani i Paraf u Rijeci. Ali, ja sam rekao da ćemo mi biti prvi pravoslavni pank bend na svetu! Tako je i bilo, mada niko nije smeo to da napiše."

    Novi Sad,
    april 2006.
    Bogomir Mijatović

    * Citati su iz intervjua sa Čontom iz leta 2002. godine, prilikom jedne od njegovih redovnih poseta rodnom gradu.



    Postava benda od 1979 do 1980

    Nebojša Čonkić - ČONTA
    vokal

    Sreten Kovačević - SRELE
    gitara, prateći vokali

    Laslo Pihler - LACI
    bubnjevi, prateći glas

    Boris Oslovčan - BORA
    bas, prateći vokali

    Boško Prosenica
    gitara


    Postava benda od 1980 do 1981

    Nebojša Čonkić - ČONTA
    vokal, čontajzer

    Zoran Bulatović - BALE
    gitara, klavijature, prateći vokali

    Marinko Vukmanović - MARE
    bas, prateći vokali

    Laslo Pihler - CILA
    bubnjevi

  6. #6

    Odgovor: Pekinska patka

    Biti ružan, pametan i mlad

    Ti si kao malo ko
    uvek zgodan i tip top
    za žene si pravi lav
    a ja sam ružan, pametan i mlad!

    I dok tebe jure tetke
    ja uzalud cuvam metke
    ti si uvek bio lep
    mene briga baš za sve!

    Ali to je naša stvar
    biti ružan, pametan i mlad
    ionako nema veze...

  7. #7

    Odgovor: Pekinska patka

    Pa sta je ovo?
    Nema jos nijednog komenta na ovaj naslov a moj je na ovoj listi tema odmah postao prvo mesto.
    Obozavalac sam njihov oduvek.
    Ona stvar Bila je tako lijepa nisam imao pojma da je obrada tek kada sam se rastao od svoje drage onda sam to ukopcao
    Inace sve the best o njima!
    Poruku je izmenio Bombica, 24.10.2009 u 22:12
    I tako u beskrajno!

  8. #8

    Odgovor: Pekinska patka

    Hehehehe, a ja sam sa "Bila je tako lijepa" dovodila baku do ludila a specijalno onim delom "Bila je tako gadna i bubuljičava, a ja sam bio mrtav pijan..."

    Nisam ja tih godina bila neznamkakav panker, pa i od Patke najviše volim klasiku (Bolje da nosim kratku kosu, Budi ružan, pametan i mlad i Bila je tako lijepa), ali ono što sam uvek volela je buka (), ko god je pravio (možda zbog toga više volim bas, ima snagu)... a PP su to radili sasvim dobro...

    Svakako respect od SQUAW za svakoga ko je profuravao neki bunt u ovoj zemlji, i to je ono što mi nedostaje najviše kada se prošetam gradom... i obradujem se kada prepoznam to u klincima... retko, ali ima ih... (al' opet razumem ih... oni su odrastali u agresivno vreme, za razliku od nas, pa su se tražili u nečem drugom) zato se mi matori odlično prepoznajemo

    Dobrom prodajom našeg singla otvorila su se vrata i Idolima, i Šarlu (), i Orgazmu, pa ako hoćete i Kazalištu, kasnije i Filmu.” *
    Boldovala ja. Hmmmm Kazalište... prvi album čist punk, na drugi dodat ska (pozdravljam, mada su verovatno razočarali određenu populaciju), a ostalo... Rado bi ih izbacila iz ovog citata

    “Ostali smo neka vrsta legende i to ne treba dirati. Nudili su nam nekoliko puta da se sastanemo, da zaradimo neke pare, ali bi to bila izdaja onoga što smo nekada radili.”*
    Volim kada ovo čujem. Ne volim one što se prodaju!

    I NOVI TALAS
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  9. #9

    Odgovor: Pekinska patka

    Intervju sa Contom u Novostima

    Dali smo dosta, a mogli smo mnogo više
    V. PANTELIć, 26. avgust 2006

    TAČNO 25 godina od poslednjeg albuma "Strah od monotonije", izdavačka kuća "Multimedija rekords" objavila je kompilacijski album prvog srpskog pank benda "Pekinška patka". Na njemu je kompletan opus ovog kultnog novosadskog benda. Njihov značaj u jugoslovenskom panku i novom talasu analogan je značaju grupe "Seks pistols" u Engleskoj.

    Na pitanje da povuče paralelu između njih i "Pistolsa", osnivač i pevač grupe "Pekinška patka" Nebojša Čonkić Čonta, koji živi i radi u Torontu, priča nam u bašti kluba "Ptica":

    - "Seks pistols" proslavili su se TV nastupom u kome su podrigivali, psovali i izgledali tako kako su izgledali. A mi smo se proslavili 1979. u finalu subotičkog festivala kada smo napravili ršum, a sve emitovala JRT. Postojale su dve bine, jedna za zabavnjake, a druga za rok grupe. Dok bi prvi pevali, drugi bi se nameštali na bini. I, nameštaju se moji iz benda i čuje se žagor. Ja utrčavam, skakućem ko kengur i tako počinje pesma "Bela šljiva". Na 16. akordu počinjem da pevam i svi počinjemo da skačemo. To traje dva minuta. A vežbali smo da u roku od pet sekundi nestanemo sa bine. I kad se to dogodilo, znaš šta se čulo? Ueeeee... Pazi, to je bila Subotica, 1979. godine, gde dolaze bake i deke sa unucima. Tako da smo prevazišli "Pistolse" u samom nastupu. Druga paralela je to što je naš prvi singl prodat u 35.000 primeraka, što je 350.000 u Engleskoj. Toliko ni oni nisu prodali "Bože, spasi kraljicu". A treća je to što smo kratko trajali. Oni čak i kraće nego mi.

    Jedan od vaših prvih nastupa u novosadskom klubu "24" bio je prekinut. A onda je to postalo tradicionalno...

    - Tad smo izašli i odsvirali pet-šest pesama, a organizator je jednostavno isključio struju. Ne znam šta ih je toliko šokiralo, da li način na koji se ponašamo ili pevamo. A verovatno su neki iz tadašnjeg Saveza omladine pomislili da će imati problema kasnije ako mi održimo koncert do kraja. Redovno su nam otkazivali koncerte na dan nastupa. Odemo da sviramo negde u Vojvodini, ali: "Žao nam je, drug Tito je bolestan, ne mogu pankeri da sviraju." U Novom Sadu godinu dana nismo mogli da održimo koncert, a bili smo u naponu snage.

    Zašto je tadašnji PGP RTB odbio da vam objavi album, pa ste potpisali za zagrebački "Jugoton"?
    - PGP je posle Subotice bio vrlo zainteresovan da izdamo singl za njih, ali je odjednom sve prekinuto. To znači da je neko od političara rekao - kaširaj pankere! Međutim, "Jugoton" je forsirao "Prljavo kazalište" i "Azru" više nego nas. Da ne pominjem Sloveniju, gde su "Pankrti" u to vreme pevali "Ne računajte na nas". "Pekinška patka" dala je dosta, a mogli smo mnogo više.

    Dok ste na koncertima pevali "Biti ružan, pametan i mlad"...

    - A sada je "Biti ružan, pametan i star"!

    ..i "Bolje da nosim kratku kosu", bili ste profesor elektrotehnike u srednjoj školi. Kako je to izgledalo?

    - Išao sam u starim patikama, lanenim pantalonama koje sam nosio na koncertima, starom sakou i oklembešenoj kravati, labavo vezanoj. Štipaljke, ziherice i tamne naočare nisam nosio. Jedino sam imao dva mala bedža na levom reveru. Iako su bili mali, mnogo su smetali mom direktoru, nastavio sam da ih nosim, a on me je ostavio na miru kada sam dogurao do četiri bedža. Što se tiče učenika, na času su učili. Nisam se zezao, davao sam im teške kontrolne zadatke. A na koncertima su ti isti đaci skakali i polivali me pivom, a ja njih hladnom vodom iz kofe.

    Da li je pank mrtav?

    - Pank nije mrtav, kao što ni rokenrol ili džez ne mogu da budu mrtvi. Pank se samo drugačije manifestuje. To je danas melodični pank, kakav sviraju "Grin dej", "Blink 182" ili "Ofspring", čiji smo rodonačelnici bili, a da nismo ni znali. Neki hrvatski kritičari su tada pisali da su pankeri "Pankrti" i "Kazalište", a da je "Pekinška patka" srpski odgovor na pank, praktično parodija panka.



    ŠLjIVE I MANDARINE

    ZAŠTO ste bend nazvali baš "Pekinška patka"?

    - Bilo je nekoliko imena u opticaju ali su sva bila loša. Rekao sam ostalim članovima, hajde da se zovemo "Pekinška patka u sosu od šljiva sa dve mandarine". Svi su se oduševili, ali smo, ipak, na kraju morali da skratimo ime.

    ODSVIRALI SVOJE
    STARI bendovi se opet okupljaju i idu na turneje, a vi odbijate. Zbog čega?

    - Turneja se neće desiti. Protiv toga sam. Naš stav je da je uloga benda "Pekinška patka" na koncertnoj pozornici završena. Ali, ako uđemo u Evropsku uniju kao monarhija, obećavam da ću napraviti povratničku turneju.

  10. #10

    Odgovor: Pekinska patka

    Jebo ih ja.
    Ima sto pre da izadju na scenu bilo gde i neka pokazu ko je naj
    I tako u beskrajno!

  11. #11

    Odgovor: Pekinska patka

    Citat laPapun kaže:
    Jebo ih ja.
    beeeep... hehehe...nemo' da psujes

  12. #12

    Odgovor: Pekinska patka

    први албум скроз панк и ту нема поговора- најјачи панк израз у нас во вјеки вјеков!!!

    други,право откровење за мене,тада,почетком деведесетих,када сам га први пут чуо... иако многи оспоравају "страх од монотоније " сматрам да су много ангажованија музика & текст допринели незаборавном амбијенту и на прави начин скренули пажњу на праве и суштинске проблеме одрастања...филозофски албум,чак.
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  13. #13

    05 Odgovor: Pekinska patka

    to su bili dani... više ništa nije bilo isto!
    da je bolje ne bi valjalo...
    Jesus Saves!.
    diste daste?!

  14. #14

  15. #15

    Odgovor: Pekinska patka

    Pevac je rodom iz mog malog mesta (ZABLJA) kako sam cuo..............
    predavao je mom komshiji kada je ishao u srednju elektro shkolu u novom sadu, prico mi komshija da mu je jedared trazio autogram ali ga on otero u tri kurca i nije mu dao autogram

    NEVER MY LOVE...hehe
    Zivot je kurva, zato ga treba jebati.......

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Zbog seksualnog uznemiravanja tuži Paju Patka
    Autor Turkmenbashi u forumu Belosvetske zanimljivosti
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 15.08.2010, 17:32
  2. Pekinska Patka
    Autor gaga73 u forumu Domaći spotovi i tekstovi
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 09.04.2009, 18:11

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •