Ko je miroljubiviji ateisti ili vernici?
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 69

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Ko je miroljubiviji ateisti ili vernici?

    Ima mišljenja da su miroljubivije nacije u kojima preovlađuje broj ateista u odnosu na broj vernika. Ako je to tačno, koji su uzroci tome?

    Epiphenom: Atheist nations are more peaceful
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Ko je miroljubiviji ateisti ili vernici?

    (mi) ateisti, naravno..ljudi neopterećeni pitanjem vjere, nacije, božanstvima...ljudi koji imaju pametnija posla od 'žrtvovanja' Bogu..ateisti ne vuku nikog za rukav da ih ubijede u svoje ideje i preobrate. opšte je poznato da su religijska načela idealno utočište za nekog ko želi da sakrije svoju zlu prirodu i prošlost? Idealan primjer za to je film 'Kum' i kako su svi mafijaši dobri katolici - vjernici...
    Ateisti su odgovorno prihvatili svoju slobodu, a religiozni su vrlo neodgovorno prihvatili svoje ropstvo autoritarnom sistemu ...
    ali opet svi smo dio društva i društvenog sistema...
    'Ako vam se neka ptica posere na glavu, obrišite se diskretno i pravite se ludi, kao i uvek kad su vas posrali.' - čika Dušan Radović

  3. #3

    Odgovor: Ko je miroljubiviji ateisti ili vernici?

    Mislim da je podela apsolutno neprimerena, naime pol verniku nije ateista vec nevernik. A izmedju ta dva pojma postoji razlika...

    Fanatici su ratoborniji ali to ne znaci da i vise ratuju.

    Mislim da pravila za ratovanje nema, ratovi se odavno ne vode iz verskih ubedjenja vec zbog konktretnih motiva.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  4. #4

    Odgovor: Ko je miroljubiviji ateisti ili vernici?

    Ni na vernike ni na ateiste ne gledam kao na nekoga ko (uopšte) mora imati "osećaj za mir".
    Logika bi trebala da nalaže da su vernici miroljubiv(ij)i ... ali onda se samo setim onog svetog popa lopatara,
    i zaključim kako gadno i "bolno" logika ume da laže.

    Miroljubivi su samo oni "vernici" koji VERUJU - u MIR,
    Nekada su to bili (samo) HipiCi ...
    a danas su to ... ...
    danas su to ...
    ...
    ..
    .




    npr - miroljubiva sam ja ...

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  5. #5

    Odgovor: Ko je miroljubiviji ateisti ili vernici?

    Citat CHichaGlisha kaže: Pogledaj poruku
    Miroljubivi su samo oni "vernici" koji VERUJU - u MIR,
    Nekada su to bili (samo) HipiCi ...
    a danas su to ... ...
    danas su to ...
    ...
    ..
    .
    Dokaz koliko je sve relativno je to da su mnogi hipici, postali dio 'demokratske' americke administracije (na celu sa Klintonom), i clanovi mnogih uticajnih institucija, koje vec tri decenije kroje kapu po svijetu i pokrecu 'humanitarne ratove'.. Skoro sam gledao bas dug dokumentarac o pocetku i kraju hipi pokreta.. Ostao sam malo poslije toga.
    Scar tissue is stronger than regular tissue. Realize the strength, move on.

  6. #6

    Odgovor: Ko je miroljubiviji ateisti ili vernici?

    Citat greco kaže: Pogledaj poruku
    Skoro sam gledao bas dug dokumentarac o pocetku i kraju hipi pokreta.. Ostao sam malo poslije toga.
    Da ... ... i ja ...

    zato sam ih i smestila u prošlost - "nekada bili" !

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  7. #7

    Odgovor: Ko je miroljubiviji ateisti ili vernici?

    Citat Vojvotkinja kaže: Pogledaj poruku
    (mi) ateisti, naravno..ljudi neopterećeni pitanjem vjere, nacije, božanstvima...ljudi koji imaju pametnija posla od 'žrtvovanja' Bogu..ateisti ne vuku nikog za rukav da ih ubijede u svoje ideje i preobrate. opšte je poznato da su religijska načela idealno utočište za nekog ko želi da sakrije svoju zlu prirodu i prošlost? Idealan primjer za to je film 'Kum' i kako su svi mafijaši dobri katolici - vjernici...
    Ateisti su odgovorno prihvatili svoju slobodu, a religiozni su vrlo neodgovorno prihvatili svoje ropstvo autoritarnom sistemu ...
    ali opet svi smo dio društva i društvenog sistema...

    Generalizovanje nije bas adekvatan nacin argumentovanja za ovu temu..sadista i fanatika, kao i dobrodusnog svijeta ima na sve strane..ovom tvojom logikom i navodjenjem primjera iz filma (pa i stvarnog zivota, sto jest', jest'), moze se 'ladno reci i da su Hitler i Staljin bili ateisti, pa pobise vise ljudi (sto svojih, sto drugih) nego ikad iko u istoriji..
    Ko je spreman da oduzme neciji zivot, iz bilo kakvog razloga, bio on vjernik, ateista, klingonac ili nesto peto, nije dobrodosao na mom spisku..
    Scar tissue is stronger than regular tissue. Realize the strength, move on.

  8. #8

    Odgovor: Ko je miroljubiviji ateisti ili vernici?

    Izvor ove teme je vise nego diskutabilan.
    Banalna statistika gde se sabira, oduzima, mnozi i deli.
    What I've done in the figures here is to take data from the World Values Survey on the percentage of people in each country who say they are a committed atheist, and also on the percentage of people who say that they go to a religious service at least once a month.
    Ne vidim nigde podrsku sociologa, istoricara i drugih naucnika ovoj hipotezi.
    Ateiste i vernike mozemo da zamenimo sa tamnoputim i belim.
    I opet ce statistika da da odgovor kakav zelimo cuti...
    Qui vit content de rien possde toute chose.

  9. #9

    Odgovor: Ko je miroljubiviji ateisti ili vernici?

    Ne znam da li se ateizam,odnosno verovanje u boga mogu automatski povezivati sa miroljubivošću,odnosno njenom suprotnošću.Kao primer društva u kome preovlađuju ateisti mogla bi se uzeti današnja Albanija-tu zaista ateizam nema nikakve veze sa miroljubivošću.
    Mislim da svaki čovek u suštini sam odlučuje koliko će i u kojim slučajevima biti miroljubiv,a da se na velike grupacije,narode preslikava taj odnos uvećan za onoliko puta koliko je pristalica jednog,ili drugog načina razmišljanja u istoj grupaciji.
    Mislim kako ateiste,a ni vernike ne možemo nužno povezivati sa miroljubivošću jer obe strane imaju svoje ideale zbog kojih bi prekršile osnovne principe upravo te iste miroljubivosti.
    Svaki način razmišljanja podrazumeva jedan put,koračanje prema onome što isto ''diktira'' kao idealno;samim tim neminovno dolazi u sukob sa onim što je drugačije.Ukoliko se jedna grupacija oseti ugroženom od strane suprotne strane,dolazi do sukoba i potiranja miroljubivosti bez obzira na to da li je grupaciji/narodu način života određen ateizmom,ili verovanjem u boga.

    Svi ljudi u sebi nose određenu dozu nasilja,samo je pitanje stečenih uslova neophodnih da se snaga tog nasilja i pokaže u svoj svojoj veličini.Drugim rečima,svako ima svoju ''tačku pucanja''.Svaki pojedinac,a i svaki narod koji se poistovećujći se sa idealima onoga što smatra svojim oseti ''napadnutim'' kroz ugrožavanje opstanka tih ideala,reagovaće nasilno.
    Nasilje se najviše ispoljava onda kada pojedinac-''član'' naroda/grupacije oseti kako mu je ''napadnuta suština postojanja'' dovodeći u pitanje opstanak istog,be obzira na toda li je ateista,ili vernik.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  10. #10

    Odgovor: Ko je miroljubiviji ateisti ili vernici?

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Ima mišljenja da su miroljubivije nacije u kojima preovlađuje broj ateista u odnosu na broj vernika. Ako je to tačno, koji su uzroci tome?

    Epiphenom: Atheist nations are more peaceful

    religije su UGLAVNOM usmerene na miroljubivost i ljubav,
    ali u slabije razvijenim sredinama
    sa neobrazovanim stanovnistvom
    to se moze zloupotrebiti

    za razliku od ateista, medju vernicima ima fanatika,
    a svaki fanatizam je los, pa cak i poguban po bilo koju od religija


    svaki fanatik je podlozan manipulaciji
    u okviru (i za interese) te ideologije
    samim time sto je slep za ista drugo
    i ista stvarno izvan tog njegovog sveta
    nemam obične sreće i nemam obične grehove

  11. #11

    Odgovor: Ko je miroljubiviji ateisti ili vernici?

    Fanatizam (lat. fanaticus = bogom inspirisan)
    je opsednutost idejom, predstavom ili ubedjenjem povezana sa intolerancijom prema svakom
    mishljenju koje odstupa od sopstvenog.
    Fanatik chesto zheli druge da ubedi u ispravnost svojih nazora ali sa druge
    strane ne dopushta nikakve sumnje u njegova ubedjenja i njihovu posebnu vrednost.
    Svoja uverenja brani od svake kritichke analize i kao takav je
    apsolutno nepristupachan za svaku racionalnu, razumnu argumentaciju.
    Tim ponashanjem povezane negativne posledice, po sebe ili druge se od
    strane fanatika ignorishu ili jednostavno ne primechuju.

    Prema tome svaki vernik je manje-vishe fanatik.
    Poruku je izmenio Uriel, 20.09.2009 u 04:30 Razlog: neshto mi se ovde mota ...jaoooo jaooo grize

  12. #12

    Odgovor: Ko je miroljubiviji ateisti ili vernici?

    Citat Uriel kaže: Pogledaj poruku

    Prema tome svaki vernik je manje-vishe fanatik.
    Potpuno isto kao i onaj koji je izričito na suprotnoj strani od vere i na sve moguće načine pokušava da je ocrni i dokaže da je Bog šarena laža..ne vidim razliku..

    Ništa bolje od zlatne sredine, otvorenosti i dara da se ponekad promeni mišljenje..i naravno, tolerancije prema neistomišljenicima, uz dozu nepovodljivosti, ali bez nepresušne potrebe da se nametne svoje mišljenje..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


Slične teme

  1. Ateisti su mentalno zdraviji, srećniji i slobodniji
    Autor memento u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 18.05.2011, 22:45

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •