Stauros-Krst ili Stub???
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 18
  1. #1

    Stauros-Krst ili Stub???

    U klasičnom grčkom reč stauros označavala je jednostavno uspravni stub, kolac ili pilon kakav se koristi za temeljenje građevina. Glagol stauroo značio je "ograditi kolcima; napraviti drvenu ogradu (palisadu)". Nadahnuti pisci grčkih knjiga Biblije (takozvanog Novog zaveta) pisali su uobičajenim govornim grčkim jezikom (takozvanim koineom) i koristili su reč stauros u istom značenju koje je imala i u klasičnom grčkom, naime za obični stub, ili kolac, bez ikakve poprečne grede postavljene pod nekim uglom.

    U vezi sa značenjem izraza Stauros, W. E. Vine u svom delu An Expository Dictionary of New TestamentWords (Rečnik s tumačenjima novozavetnih reči) kaže: "Reč STAUROS (oraupog) prvenstveno se odnosi na uspravni kolac ili stub. Na njega su nabijali zločince osuđene na smrt. I samu imenicu i glagol stauroo, koji znači "pričvrstiti na stup ili kolac", u izvornom smislu treba razlikovati od krsta, izgleda sa dve grede, kojim se služe hrišćanske crkve. Izgled krsta potieče iz drevne Kaldeje, a koristio se kao simbol boga Tamuza (u obliku mističnoga Tau, početnog slova njegovog imena) u toj i u susednim zemljama, uključujući i Egipat. Do sredine 3. veka. crkve su ili napustile određene nauke hrršćanske vere ili ih izopačile. Da bi se povećao uticaj otpadničkog crkvenog sastava, pagane su primali u crkve premda nisu bili doživeli preporod verom i u velikoj im se meri dozvoljavalo da zadrže svoje paganske znakove i simbole. Tako je Tau ili T, u svom najčešćem obliku, naime sa sniženim poprečnim krakom, bio usvojen kao Hristov krst."

    Dok drugi smatraju da grčka rijes stauros nije stub nego krst:

    σταυρός, a cross (crux) strictly the tranversebeam (patibulum), which was placed at the top of the vertical part, thus forming a capital T. It was this transverse beam that was carried by the criminal: the crucifixion of Jesus.(A POCKET LEXICON TO THE GREEK NEW TESTAMENT by Alexander Souter, M.A., Oxford, The Clarendon Press, 1920)

    σταυρός = a cross, krst

    Dakle jeli stauros krs ili stub?
    Znam da nita ne znam...

  2. #2

    Odgovor: Stauros-Krst ili Stub???

    Citat Apolonija kaže: Pogledaj poruku
    U klasičnom grčkom reč stauros označavala je jednostavno uspravni stub, kolac ili pilon
    A da pogledaš malo originalni Hebrejski, na kom je i opisano Hristovo raspeće?
    Ne može da škodi...

    Igrom nekih "slučajnih slučaja" ja imam originalno i prevedeno, direktno sa hebrejskog jezika, Jevandjelje po Mateju !

    Citiram->

    27. Tada dvorski konjanici povedoše Ješuu(Isus) u sklonište i
    skupiše oko njega mnogo ljudi od raznih naroda.
    28. Svukli su ga i ogrnuli mu zeleni plašt,
    29. ispleli su venac od trnja te mu stavili na glavu i dali mu
    trsku u desnu ruku. Onda su pred njim klekli i počeli da mu se
    rugaju govoreći: “Zdravo da si caru Jevreja.”
    30. I pljuvali su ga u lice, potom mu uzeli trsku i udarali ga
    njome po glavi.
    31. I kada su mu se narugali, svukli su sa njega plašt i
    obukli ga u njegovu odeću, pa su naredili da ga razapnu.
    32. I kada su izlazili iz grada, naišli su na čoveka koji se
    zvao Šimon Kanaani. Njega su naterali da mu nosi krst.
    33. I kad su došli na mesto koje se zove Golgota, koje je na
    brdu Kalvari,
    34. dadoše mu da pije vino pomešano sa žuči. Kada je pro-
    bao, osetio je gorčinu i nije hteo više da pije.
    35. A kada su ga raspeli, podelili su njegovu odeću bacajući
    kocku,
    36 - 37. i staviše mu više glave jedan natpis na kojem je
    pisalo: “Ovo je Ješua, car Izraela.”
    38. Tada raspeše s njim dvojicu lopova, jednoga s njegove
    desne, a drugoga s leve strane.

    Ima li pitanja?

  3. #3

    Odgovor: Stauros-Krst ili Stub???

    Hrišćani do 4,veka nisu koristili krst...Isus je ubijen na mučeničkom stubu



    Stauros - Wikipedia, the free encyclopedia
    Znam da nita ne znam...

  4. #4

    Odgovor: Stauros-Krst ili Stub???

    Živo me zanima, ako je stauros=stub, kolac... kako se onda na grčkom kaže krst?

    hmm...

    ...pa otvorih rečnik i pogledah->

    KRST = Σταυρός



  5. #5

    Odgovor: Stauros-Krst ili Stub???

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Živo me zanima, ako je stauros=stub, kolac... kako se onda na grčkom kaže krst?

    hmm...

    ...pa otvorih rečnik i pogledah->

    KRST = Σταυρός


    Reč "ksrt" potiče od latinske reči crux. Ali, grčka reč koja je u mnogim savremenim prevodima prevedena imenicom "krst", glasi staurs. U klasičnom grčkom jeziku ta se reč odnosila na uspravnu gredu ili kolac. Kasnije se počela koristiti i za stub za pogubljenje koji je imao poprečnu gredu.
    Znam da nita ne znam...

  6. #6

    Odgovor: Stauros-Krst ili Stub???

    Prema svim mojim izvorima koje u stvari objasnjavaju poticanje reci, stoji da je stauros u izvornom grckom znacio uspravan stub.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  7. #7

    Odgovor: Stauros-Krst ili Stub???

    Rekao bih da je krst.
    Da nije krst u prevodu bi stajalo nabijen, a ne razapet.

    Ne vidim zashto je to bitno?
    Bitno je zbog chega je ubijen.

  8. #8

    Odgovor: Stauros-Krst ili Stub???

    idući tom kogikom dalje

    ne vidimm zbog čega je bitan razlog nečijeg ubistva?
    bitno je da je ubijen!

    Koliko sam ja shvatio, u bibliji je bitna svaka reč... svaki broj
    Poruku je izmenio Aiko, 08.09.2009 u 18:45

  9. #9

    Odgovor: Stauros-Krst ili Stub???

    Citat Apolonija kaže: Pogledaj poruku
    Reč "ksrt" potiče od latinske reči crux. Ali, grčka reč koja je u mnogim savremenim prevodima prevedena imenicom "krst", glasi staurs. U klasičnom grčkom jeziku ta se reč odnosila na uspravnu gredu ili kolac. Kasnije se počela koristiti i za stub za pogubljenje koji je imao poprečnu gredu.
    Pa dobro, čemu onda pitanje i ova tema ako već znaš etimologiju reči. Meni tvoje objašnjenje zvuči logično, iako nisam stručnjak za jezike...

    Međutim, treba znati da je jezik živa stvar i da se menja, pa tako i da neke reči vremenom dobijaju slična, ili nova značenja. Postoje delovi jednog te istog naroda koji istu reč koriste u različitom kontekstu...

    Ključni problem, po meni, u razrešenju ove dileme je duh vremena kada se Biblija prevodila na grčki jezik i kakvo je stanje tog jezika bilo u tom trenutku. Verujem da je već tada reč stavros dobila snažno značenje krst (od "raskrižen") pošto, pretpostavljam, stari Grci ili nisu imali izvornu reč za krst, ili su je koristili u sasvim drugom kontekstu, a način pogubljenja koji su praktikovali Rimljani nije bio deo njihove tradicije, pa tako nisu ni imali naziv za njega...

    Bilo kako bilo, potpuno sam uveren da stavros znači krst, jer ne verujem da je Crkva tako olako tu (i bilo koju drugu, uostalom) reč prihvatila u svojoj upotrebu...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  10. #10

    Odgovor: Stauros-Krst ili Stub???

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Pa dobro, čemu onda pitanje i ova tema ako već znaš etimologiju reči. Meni tvoje objašnjenje zvuči logično, iako nisam stručnjak za jezike...
    Ako ti smeta obriši je
    Znam da nita ne znam...

  11. #11

    Odgovor: Stauros-Krst ili Stub???

    Citat Apolonija kaže: Pogledaj poruku
    Ako ti smeta obriši je
    Ne bre. Čemu odmah gard. Samo sam mislio da imaš dobro predznanje iz te oblasti i da mi je tvoje objašnjenje sasvim logično, odnosno da si me ubedila da je to baš tako kao što si i sama napisala...

    Ništa više...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  12. #12

    Odgovor: Stauros-Krst ili Stub???

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Ne bre. Čemu odmah gard. Samo sam mislio da imaš dobro predznanje iz te oblasti i da mi je tvoje objašnjenje sasvim logično, odnosno da si me ubedila da je to baš tako kao što si i sama napisala...

    Ništa više...
    Temu sam postavila ne zato što imam predznanje nego što sam pomislila da je dobra za diskusiju jel postoji mnogo teorija koje se sukobljavaju oko pravog značenja.
    Znam da nita ne znam...

  13. #13

    Odgovor: Stauros-Krst ili Stub???

    Logički gledano, stauros, liči na krst a služio je kao stub za pogubljenje.

    Krst, jednakokraki krst, je simbol koji postoji daleko pre Hrišćanstva.
    Hrišćani su preuzeli simbol krsta upravo zbog Hristovog raspeća. To, ustvari i nije bio simbol krsta u pravom značenju simbola spajanja dva polariteta, već značenje žalosnog događaja- raspeća Hrista na staurosu-stubu za bogubljenje koji je u stvari bio visok stub koji je imao mnogo kraću, poprečnu gredu.

  14. #14

    Odgovor: Stauros-Krst ili Stub???

    Od hrista pa do sada se tri puta dogodilo javljanje casnog zivotvornog krsta,poslednji put u grckoj hiljadu devetsto dvadeset i neke,a jos nigde nisam cuo da se dogodilo javljanje casnog stuba ili cega vec ...Sam Bog nam salje znake i pomaze u tumacenju a niko nece da obrati paznju nego se svi uzdaju u mudrost ovoga sveta!


    NA KUCI SE ODZAK PUSI,NA TAVANU MESO SUSI,JA SAM SELJAK U SRCU I DUSI


  15. #15

    Odgovor: Stauros-Krst ili Stub???

    Σταυρός je imenica i zaista ima značenje ''krst'',a postoji glagol σταυρώνω- razapeti.Ovaj glagol je postao deo mnogih složenica διασταυρώνω-prekrštam,ukrštam η διασταύρωση-
    raskrsnica,ukrštavanje.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •