Dobrovoljno davalaštvo krvi
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 21
  1. #1

    Dobrovoljno davalaštvo krvi

    Od kako znam za sebe, moji roditelji su bili dobrovoljni davaoci krvi. Koliko znam, to su postali kada je ujaku mog oca bila potrebna krv zbog lečenja, a kasnije su jednostavno nastavili da se nude vampirima. Kada sam postala punoletna, takođe sam počela da dajem krv. Ne, ne da bih izostala iz škole, ne da bih dobila dva dana plaćenog odsustva, ne zbog ne znam ni ja kojih privilegija, nego, eto, tako. Ja mogu i imam, a nekom treba. Dok sam radila u firmi koja je imala jak aktiv dobrovoljnih davaoca krvi o mojoj dobrovolji su se brinuli poglavice aktiva. Imali su evidenciju kad je ko dao i pozivali bi nas na svaka tri (kolege), odnosno četiri (koleginice) meseca sa pitanjem da li bi išli da damo krv. Pitani smo, ne terani. Od kako sam promenila firmu, priznajem, ne dajem toliko redovno, ali se ipak pojavim u Zavodu za transfuziju jednom u šest ili devet meseci (obično onda kada pročitam da je nestašica moje krvne grupe).
    Da, naslušala sam se i ja priča koliko se plaća onima što daju krv u belom svetu. I da smo mi budale koji dajemo svoje zdravlje za džabe, a neko to debelo naplati, kako da meni ili nekom mom treba, neko bi sigurno tražio da se plati,... Svaka sumnja o ispravnosti mog davalaštva mi je nestala u doba kada mi se drago biće borilo za život. Imao je retku krvnu grupu. Otišla sam mu u bolnicu u posetu, on je primao transfuziju. Niko nas nije zvao, niko nam ništa nije tražio, jednostavno, njemu je trebalo i dobio je ono što mu je trebalo bez bilo kakvog maltretiranja porodice.

    Dajete li krv bilo kome ko je treba? Da li bi dali krv samo ako treba vašem najrođenijem? Da li bi i za najrođenijeg tražili nekog drugog davaoca čak i da ste kompatabilni?
    Zapravo, kakav je vaš stav o doborovoljnom davalaštvu krvi u Srbiji.

    I za one neodlučne, evo linka da se informišu, možda i odluče.
    Institut za transfuziju krvi Srbije, Vodič za davaoce krvi
    Poruku je izmenio Mish, 03.09.2009 u 19:26
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  2. #2

    Odgovor: Dobrovoljno davalaštvo krvi

    Ja sam univerzalni davalac dao krv i kada bude organizovano davanje u mojoj blizini ponovo ću dati, bez gore navedenih dilema.



  3. #3

    Odgovor: Dobrovoljno davalaštvo krvi

    Nekoliko puta sam dao krv ali zadnjih godinu dana nisam ni jednom nekako me nije put vodio tamo.

  4. #4

    Odgovor: Dobrovoljno davalaštvo krvi

    Ne znam tačno koliko sam puta dao krv. Možda čak i onoliko koliko imam godina, ili vrlo blizu. U ratu to nisu evidentirali, kao ni slučajeve kada sam je davao i Hrvatskoj i Crnoj Gori, tako da je cifra pored mog imena u evedineciji republičkog zavoda za transfuziju, siguran sam, veća od broja godina većine forumaša...

    Na žalost, poslednjih godina ne dajem krv, ne zato što ne želim, već zato što sam hronični bolesnik i stalno pijem lekove pa neće da mi je "uzmu"...

    Lično sam uveren da je povremeno davanje krvi blagotvorno za organizam, a da ne pominjem mogućnost da nekom spasemo život. Šta ima lepše od svesti o tome...
    Poruku je izmenio memento, 03.09.2009 u 21:22 Razlog: slovce
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  5. #5

    Odgovor: Dobrovoljno davalaštvo krvi

    Nikad nisam davala krv.
    I svaka cast ljudima koji to rade iz zelje da nekom pomognu.

    Kod mene je prisutan, panicni strah od igle.
    Pre dve godine su mi vadili krv za neke raznorazne analize, pa sam morala dati vise nego sto je obicno.Tri puta sam padala u nesvest.
    To je nesto jace od mene ili samo problem u mojoj glavi ...

  6. #6

    Odgovor: Dobrovoljno davalaštvo krvi

    Kada bih pobijedila svoj strah od krvi i kada ne bih bila anemična koliko jesam...ja bih svakako davala krv. Tata mi je preko 30 godina bio dobrovoljni davalac, i uvijek sam to smatrala nečim plemenitim.
    Ja nažalost nisam u stanju da dajem...i kad bih dala, sve bi se završilo sa pružanjem hitne pomoći meni.
    Ne znam ni koja sam krvna grupa. Treba stisnuti pa izvaditi krv.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  7. #7

    Odgovor: Dobrovoljno davalaštvo krvi

    ja imam anemiju. kad god ponudim neche d'uznu...
    & underpaid......

  8. #8

    Odgovor: Dobrovoljno davalaštvo krvi

    Dugogodišnji sam dobrovoljni davalac krvi..ne znam tačno koliko sam puta dala krv, a nije ni bitno..jedini razlog za to što radim je želja da pomognem onima kome je pomoć potrebna, a pošto sam i zdravstveni radnik, znam da mnogima bukvalno znači život..i to je zaista predivan osećaj, barem za mene..

    Bila sam u situaciji kada su me poznanici zvali da pomognem njihovom detetu, a isto tako sam bila u situaciji kada je i mom detetu krv bila potrebna..a za mesec dana ću to opet biti..

    Volela bih da nas ima što više..apsolutno nije ništa strašno, ni bolno, a ekipe su sjajne i to rade brzo..i zaista je tačna ona, Vaših pet minuta, nečiji život..malo li je..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  9. #9

    Odgovor: Dobrovoljno davalaštvo krvi

    Prvi put sam dao krv još kao student, a nastavio i kad sam se zaposlio.
    Međutim, kako reče Mish, u preduzećima i ustanovama je uvek bilo aktivista koji su pozivali i opominjali...
    Od kada sam privatni preduzetnik nisam bio...
    Zauzetost, lenjost... Kad vidim prilog na TV gde se apeluje na dobrovoljne davaoce, pomislim sutra ili prekosutra ću... međutim ne odem...

    Ali sigurno ću opet ići

  10. #10

    Odgovor: Dobrovoljno davalaštvo krvi

    Zapravo, kakav je vaš stav o doborovoljnom davalaštvu krvi u Srbiji.
    Naslusala sam se svakakvih prica, uglavnom ne onih lepih. Jedan covek, poznanik roditelja moje drugarice, je 20ak godina bio davalac krvi. Nesto se teze razboleo, zaglavio u bolnici i bila mu je potrebna krv za transfuziju i uglavnom, trazili su mu novac za transfuziju a jedan njegov prijatelj je dao krv zbog njega, a on, koji je dugo bio dobrovoljni davalac, vise nikad nije dao krv.
    Misljenja sam da je davanje krvi veoma plemenito, ali rabljeno, iskorisceno, kao uostalom i sve u ovoj zemlji.
    Licno, dala bih krv da mogu, ali osim sto sam anemicna, pritisak mi je nizak. Moja sestra je dobrovoljni davalac krvi i ponosna sam na nju
    Krek, krek.. Ne gudra

  11. #11

    Odgovor: Dobrovoljno davalaštvo krvi

    Ne treba se udubljivati u rabljenja i zloupotrebe.. Kome god da je data, trebala mu je.
    Dobrovoljni sam davalac vec par godina.
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  12. #12

    Odgovor: Dobrovoljno davalaštvo krvi

    Ne treba se udubljivati u rabljenja i zloupotrebe
    Zasto? Jeste, plemenito je biti davalac krvi i ni najmanje ne umanjem znacaj u vrednost ljudi koji daju krv, naprotiv. Umanjem vrednost onima koji to zloupotrebe, a eto, verujem da toga ima i da je prisutno.
    Kome god da je data, trebala mu je.
    Sasvim sigurno. Samo, da li je stigla do svih kojima je trebala?
    Krek, krek.. Ne gudra

  13. #13

    Odgovor: Dobrovoljno davalaštvo krvi

    Citat starsica kaže: Pogledaj poruku
    Sasvim sigurno. Samo, da li je stigla do svih kojima je trebala?
    Nije verovatno.
    Sve to sto ti pricas stoji ali mislim da tom problemu treba prici s druge strane, ne prestankom davanja krvi.
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  14. #14

    Odgovor: Dobrovoljno davalaštvo krvi

    Nisam ni ja rekla da treba prestati davati krv ali da je problem, jeste. Mozda ne bode oci toliko kao korupcija ili glupost onih koji nam vode drzavu, ali je prisutno. Resenje nije ukinuti bilo sta dobro, sramota je sto se to zna a nista ne preduzima.
    Krek, krek.. Ne gudra

  15. #15

    Odgovor: Dobrovoljno davalaštvo krvi

    E ja da mogu "lako" da dam krv (za analizu)...upisala bih voznju

    ...a nesto se mislim, ne dao Bog...ali ne bih volela ni da primim tudju...
    Budi pametan i pravi se lud

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Tumačenje laboratorijske analize krvi
    Autor Aiko u forumu Zdravlje
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 23.07.2010, 12:34
  2. Alkohol u krvi vozaca
    Autor yige_gui u forumu Auto-moto
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 12.06.2009, 11:59
  3. Pad,ili dobrovoljno posrnuće
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 07.05.2009, 00:12
  4. Testovi krvi
    Autor suzo-moja u forumu Zdravlje
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 31.03.2008, 02:44

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •