Banana
Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9

Tema: Banana

  1. #1

    Banana

    Banana je ime roda zeljastih biljaka i ekonomski važne vrste (Musa sapientium) iz familije Musaceae, kao i ime za plod ovih biljaka koji ljude koriste u ishrani kao voće. Banane su visoke, uglavnom jednogodišnje zeljaste biljke, koje svojim izgledom podsećaju na drveće. Imaju široko i veoma dugačko lišće (1,5 m). Areal rasprostranjenja je u tropskim krajevima. Domestifikovana banana poreklom je iz jugoistočne Azije, čiji je plod ukusan i hranljiv. U Evropu se uvozi iz Srednje Amerike i Zapadnoindijskih ostrva (Antili).

    Za pravilan razvoj banani je potrebna topla i vlažna klima, jer kvalitet ploda zavisi od velike količine vode i visoke temperature. Najbolji rezultati se ostvaruju pri srednjoj godišnjoj temperaturi od 20C i srednjoj količini padavina od 150-170 mm mesečno. Banane nemaju specijalne zahteve u pogledu tipa zemljišta. Energetska vrednost banane iznosi od 81 do 103 cal. Banana takođe sadrži brojne hranljive materije i vitamine.

    U Crnoj Gori banane rastu na primorju, ali plod ne sazreva već ostaje zelen.



    Wikipedia
    Poruku je izmenio Meggy, 02.02.2015 u 20:29
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  2. #2

    Odgovor: Banana

    Kako ste to uradili da bude u basti_?
    Zakopali saksiju???

    Inace banana moze da se razmnozi iz semena a ko vec poseduje stablo moze da ocekuje puno izdanaka

  3. #3

    Odgovor: Banana

    Citat Radivoje kaže: Pogledaj poruku
    Kako ste to uradili da bude u basti_?
    Zakopali saksiju???
    Ona leti bude u dvorištu u zemlji, a zimi u nekom velikom buretu u podrumu. Ove godine je prvi put rodila. Problem je što je kasno procvetala, tako da od plodova na kraju, maltene nije ništa ostalo
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  4. #4

    Odgovor: Banana

    Banane nisu sazrele, već su se osušile, a sa bananama je uvelo celo drvo. Sva sreća pa pored nje nikne i par mladih drveća. Navodno kažu da svake treće godine "rađa" cvet.
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  5. #5

    Odgovor: Banana

    Volim banane.
    Svako jutro kad pođem na posao svratim u radnju i kupim bananu i usput na putu do posla pojedem.
    To mi je preddoručak,tako već mesecima.
    Kontala sam da mi je to zdravije i lepše od suve kifle.
    Šta ću kad sam gladna čim oči otvorim.
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  6. #6

    Odgovor: Banana

    Ove još neće da rađaju ali lepo napreduju

    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  7. #7

    Odgovor: Banana

    Vilim bananu al nesmem mnogo da pojedem,jednu nedeljno.Zabranili



    A onda može i koktel od banana.

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  8. #8

    Odgovor: Banana

    Ovako je kod nas rodila 2009. godine


    Ime: b.jpg Pregleda: 342 Veličina: 34.6 KB

    Prilog 7833

    Ime: ban.jpg Pregleda: 479 Veličina: 61.0 KB

    Ime: banana.jpg Pregleda: 746 Veličina: 51.5 KB
    Priložene slike Priložene slike  
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  9. #9

    Odgovor: Banana

    Ovako je rodila prošle godine :D

    Ime: 20150621_143751.jpg Pregleda: 549 Veličina: 91.4 KB
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •