Zabraniti ultradesničarske organizacije? - Strana 2

Prikaz rezultata glasanja: Treba li zabraniti ekstremistički pokret"64 županije"

Učesnika ankete do sada
21. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Treba

    16 76.19%
  • Ne treba

    4 19.05%
  • Ne znam

    1 4.76%
Strana 2 od 11 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 164
  1. #16

    Odgovor: Zabraniti ultradesničarske organizacije?

    Bila je priča o pokretanju postupka za zabranu organizacije "Obraz", jedno vreme je na televiziji bila dosta aktuelna priča kada je Čiplićevo ministarstvo najavilo pokretanje postupka pred ustavnim sudom. Sam program organizacije je označen kao sporan kao i aktivnosti organizacije, ali epilog ćemo morati da sačekamo.

    Mislim da organizacija ne može u potpunosti da odgovara za postupke pojedinaca. Isto tako fudbalski klubovi ne odgovaraju za postupke svojih navijača, mada je reč o grupama huligana koje prave nerede kako na utakmicama tako i mimo utakmica. Dakle, jedno je delovanje same organizacije a jedno ponašanje ljudi koji sučlanovi, simpatizeri itd. Za sada je jedino protiv "Obraza" takav postupak pokrenut jer su u ministarstvu smatrali da postoji dovoljno elemenata za zabranu.

    Dakle, organizacije koje zapravo propagiraju nacizam, rasizam i sl uglavnom nisu ni registrovane. "Nacionalni stroj", "Krv i čast" i sotali ne postoje u registru organizacija niti su ikada tamo bili. Deluju izvan Srbije i imaju svoje pripadnike unutar države. Problem su dakle, sledbenici neonacističke ideologije koji krše zakone ove zemlje. Za druge organizacije, nisam čuo da je pokretana neka priča o zabrani a iskreno, nisam ni čitao njihove programe, statute i ostalo kako bih se više upoznao sa delovanjem istih. Sve to policija zna i prati, pa čak i aktivnosti članova. Danas je bilo hapšenja po Beogradu. Pa ko bude širio mržnju i ntrpeljivost, ugrožavao tuđe živote i sl za to će odgovarati. Organizacija se može lagano ograditi od svojih članova koji su počinili neko krivično delo, pa ti dokaži da zapravo organizacija stoji iza svega. U Rusiji su, ako se ne varam zabranili sve NVO. Ipak smo mi ovde za demokratiju



  2. #17

    Odgovor: Zabraniti ultradesničarske organizacije?

    Ja mislim da se ovde "izmišlja topla voda" .
    I sami znamo, a uvodničar je kopirao, član koji se odnosi na zabranjivanje nekih organizacija.
    Ova tema meni više liči na lični obračun uvodničara sa nekim organizacijama nego na nešto drugo.
    Zašto ? Zato što je uvodničar sam uzeo pravdu u ruke i unapred osudio neke organizacije za ova dva napada na strance bez ikakvih dokaza. Verujem da bi policija iznela neke podatke o napadačima (makar pripadnost nekoj grupi).
    Nego...ja se sećam i hapšenja nekih 5 momaka koji su lepili plakate sa pozivom na linč nekih poliitičkih neistomišljenika u jeku otimačine za gradonačelnika Beograda. Ispostavilo se da su članovi DS. Je l' sad ovakav poziv uvaženog uvodničara se odnosi i na to...tj.da DS treba zabraniti ?
    Da pojasnim:
    - Imamo zakon koji to omogućava,
    - Imamo sudove koji treba da sude po njemu,
    - Imamo policiju koja bi trebala da prikupi dokaze i eventualno privede osumnjičene za takva dela.
    - Imamo konstantno kršenje prava od strane nekih čelnika raznih nevladinih organizacija (govor mržnje, izrazita netolerancija i nepoštovanje države u kojoj deluju) pa ?
    Verujem da policija lako može da izađe na kraj sa nasilnicima. Njih ima u svim državama i manji su problem od organizovanih i instrumentalizovanih grupa koje se kriju pod raznim plaštovima.
    Ako se ide u seču...onda da ta seča važi za sve po slovu zakona. Selektivizam koji sam primetio kod uvodničara meni ne liči na poziv dostojan onoga ko poštuje principe zakonitosti i pravde.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  3. #18

    Odgovor: Zabraniti ultradesničarske organizacije?

    Danas je uhapšeno 35 pripadnika organizacije "1389.", a njihov portparol je osuđen na 30 dana zatvora. Inače, pokrenut je postupak zabrane organizacije "Nacionalni stroj". Ustavni sud već mesecima ne donosi presudu u tom slučaju. Prema najavama iz tužilaštva, biće pokrenut sličan postupak protiv organizacija "Obraz", "Naši" i "1389.", kao i još nekih.

    Kako nije ugrožen Ustav? Ustav kaže da su svi građani pred njim ravnopravni. Ako se neko zalaže za obespravljivanje određenih kategorija stanovništa na osnovu rasnih predrasuda, on ne deluje protivustavno?

    Nema selektivizma. Sve organizacije koje pozivaju na gaženje Ustavom zagarantovanih prava građana treba da budu zabranjene. Sve! Ako je to i Fond za humanitarno pravo, neka bude tako. Uvodničar nema problem s tim. Plus, evo ga opet opravdanje. Ko šeta ulicama sa kamenicama i bokserima? Ja? Jesam li ja uhapšen zbog pripremanja napada na građane ove zemlje, ili članovi pokreta koje sam naveo u uvodnom postu? Ja nisam doneo nikakav zaključak, već postavio pitanje i rekao svoje mišljenje. Pitanje ostaje isto.

  4. #19

    Odgovor: Zabraniti ultradesničarske organizacije?

    Koliko članova DS-a je uhapšeno posle otkrića i hapšenja 5 njih koji su lepili one ogavne plakate po Beogradu sa telefonima i adresama ljudi ?
    Daj mi taj podatak...jer je meni i ono delovalo kao poziv na nasilje .
    Unapred hvala.

    P.S. Svakom po zasluzi...onog trenutka kada primetim selektivno "deljenje pravde" znam da ne vlada zakon već neko drugi.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  5. #20

    Odgovor: Zabraniti ultradesničarske organizacije?

    Chuj zabraniti?
    Ja sam za malo radikalnije mere..
    zna se ko to finansira i koliko ima veze sa patriotizmom, fashizam cveta u Evropi a Davidovica shatro u Italiji finansira supruga ..
    Mislim da je vreme da se podsetimo kako se bori protiv fashizma
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  6. #21

    Odgovor: Zabraniti ultradesničarske organizacije?

    Citat Morpheo kaže: Pogledaj poruku
    Pa, govorimo o svim organizacijama, nazvao sam ih ultradesničarskim jer one koje prednjače jesu takve. Ja bi ih nazvao neonacističkim, no nisam ja taj čije stavove ovde razmatramo.

    Pogledamo primere u uvodnom postu, to ipak nije samo netrpeljivost i mržnja. To je fizički napad na nekoga ko se usudio da progovori na engleskom i na nekoga ko navija za francuski klub, samo zato što su drugačiji. O razlozima za ovakve napade možemo razgovarati do sutra, ali uvek postoji neko nesuvislo opravdanje tih i takvih. Nema opravdanja! Nema opravdanja za ugrožavanje života. A te organizacije upravo životu prete. Mene, kao ni većinu ostalih građana, siguran sam, ne interesuje čiji je i kakav taj život.
    1. Nadam se da se slažemo da smo oboica protiv nasilja.

    2. Ovo što sam istakao u citatu, po meni je veom problematično. Ako statut, osnivački akt, pravilnik ili neki drugi akt u kojem su navedeni ciljevi predmetne organizacije govori o nasilju i mržnji na bilo koji način, takve organizacije treba zabraniti. Ali, ako toga nema u aktovima, onda i nema osnova za zabranu organizacije!

    Druga stvar su pojedinci, članovi tih organizacija. Njih po slovu zakona, a i žešće što se mene tiče, kazniti za izrečeno i učinjeno. Ali kao pojedince, a nekao članove organizacije.

    Da idemo dalje sa analizom.

    Ako ne zatvoriš sve problematične članove neke organizacije, ništa nisi uradio. Oni će se organizovati pod drugim imenom ili tajno.

    Ali ako pozatvaraš sve problematične članove neke organizacije koja u svojim aktima nema problematične stavove uradio si jednu od dve stvari:
    - Ako su svi članovi organizacije problematični i pozatvarani, ugasio si i organizaciju.
    - A ako organizacija ima i neproblematičnih članova, ostaće pročišćena i manje više korisna društvu.

    Znači, ne treba paušalno gasiti organizacije bilo kojeg opredeljenja.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  7. #22

    Odgovor: Zabraniti ultradesničarske organizacije?

    Citat AdrijanKronauer kaže: Pogledaj poruku
    Znači, ne treba paušalno gasiti organizacije bilo kojeg opredeljenja.
    Tačno tako. Nisam govorio o apriori zabrani. Organizacije za koje se dokaže da pozivaju na nasilje, koje šire rasnu mržnju i na druge načine protivustavno deluju, trebale bi biti zabranjene. Ne govorim o nekoj inkviziciji, već o zakonu i Ustavu.

  8. #23

    Odgovor: Zabraniti ultradesničarske organizacije?

    Usput...kod nas i u Parlamentu imamo organizacije koje u svom programu i delovanju imaju kršenje Ustava (odricanje dela teritorije ) pa su i dalje aktivne (čak zlatna rezerva aktuelnoj vlasti ). Šta ćemo sa njima ?
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  9. #24

    Odgovor: Zabraniti ultradesničarske organizacije?

    ***

    Ni po babu,
    ni po stricevima,
    vec po zakonu.

    Zakon vazi za sve.

    Ukoliko neko povredi zakon
    slede mu sankcije.

    Ali zabranjivati... to je 300 godina unazad za Srbiju.
    Krene se od jedne zabrane, pa se stize 1001-e.

    Jedno je ideja oko koje se neka grupacija okuplja
    drugo je vandalizam.

    Ideje treba staviti na probu
    pustiti ih da vreme pokaze da li su smesne
    ili mogu da dobiju podrsku ako to nisu
    i vrede... (generalno o svim i svakakvim grupacijama)

    A vandalizam u svakom obliku,
    izjednaciti sa terorizmom i kazniti.
    nemam obične sreće i nemam obične grehove

  10. #25

    Odgovor: Zabraniti ultradesničarske organizacije?

    Kakvi smo samo majstori da preokrećemo stvari.
    Napravljena je takva atmosfera da je nasilje normalna stvar, da se sve može opravdati.
    Kao da je Vesna Pešić napadala po ulicama Beograda barabe iz ovih organizacija.

    A ako ćemo o protivustavnom delovanju, što ne pomenemo one koji su doneli Ustav u kome piše da Vojvodina ima autonomiju, a sada im je najvažnija stvar da se ta autonomija ne ostvari?

  11. #26

    Odgovor: Zabraniti ultradesničarske organizacije?

    Citat pera lozac kaže: Pogledaj poruku

    A ako ćemo o protivustavnom delovanju, što ne pomenemo one koji su doneli Ustav u kome piše da Vojvodina ima autonomiju, a sada im je najvažnija stvar da se ta autonomija ne ostvari?
    Sa poslednjih fizičkih napada (koji su pripisivani nekim organizacijama a nigde nekog dokaza) polako smo prešli na kršenje zakona pa i Ustava.
    Ti pero nisi mali pa da ne znaš da vojvođanska autonomija ima kontinuitet od 45 godine. Normalno je da se okviri autonomije menjaju vremenom (zbog različitih stvari) ali tebe shvatih da je polemika oko verifikacije Statuta Vojvodine kršenje Ustava iako i sam znaš da ima podosta odredbi u tom Statutu koje se kose sa Ustavom .
    Nema te zemlje koja će dati ime Vlada nekom pokrajinskom telu ili titulu ministra funkcioneru iste.
    Uostalom zar nije zalaganje za zakon ono što je većini nas ovde zajedničko ? A pošto je Ustav najviši zakon iz koga proizlaze ostali (i moraju biti usaglašani sa njim) kako možeš kukati nad nečim što ga krši ?
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  12. #27

    Odgovor: Zabraniti ultradesničarske organizacije?

    Ja sam takodje za mnogo drasticnije mere a ne da nam drzavom vladaju huligani i napaljeni anarhisti koji ne postuju ni coveka niti zivot, ni drzavu ni njene zakone!

    Dokazalo se da mi nemamo drzavu. Da je drzava na delu pohapsila bi sve one koji napadaju strane drzavljane samo zato sto su stranci i osudila ih na 15 do 20 godina zatvora sve... isto tako i sve clanove organizacija koje sire mrznju i nasilje na celu sa popovima koji ih podstrekuju! E to kada se bude deslio onda je to znak da imamo drzavu... dok se to ne desi, paljenje drzavne zastave je normalna reakcija! Ako me drzava ne moze zastiti radi toga sto jesam i kakav sam ne treba ni da postujem njene zakone niti zastavu niti instutucije. Ovom drzavom vladaju ekstremisticke grupe koje seju razne strahove i nasilje!

    A, evo i zasto se to desava (govorim sa duhovne strane o stanju svesti)

    JA NISAM GAY NITI SAM TAKVE ORIJENTACIJE , ALI PODRZAVAM SVE LJUDE DA SLOBODNO IZRAZE SVOJE MISLJENJE... DOK JE TVOJ NIVO SVESTI VEOMA PRIMITIVAN! Hocete i strance da prebijate koji se slikaju sa nasom zastovom? Hocete ih napadati kada kupuju nase suvenira samo zato sto nisu srbi? Vi i vasa pravoslavna sekta sa vasim zaostalim svestenstvom pripadate 10. veku a ne 21. veku!

    Evo pogledajte duhovno ogledalo na kom ste vi nivou takvim razmisljanjima:

    Prva chakra: Podnozije kicme (krljeznice) = muladhara

    - Povezana za puko prezivljavanje i materijalizam, najcesce reakcije same po sebi su bas u tom odnosu pa najcesce izviru ili izlaze na povrsinu:

    - Naj nize strasti i primitivni nagoni kao i naj nizi oblici svesti poput: mrznje, osvete, pretnje, zla, sebicnosti, netrpeljivosti razlika i razlicitosti, razna podmetanja, zavist, ljubomora, ubistva i sve oko prezivljavanja...


  13. #28

    Odgovor: Zabraniti ultradesničarske organizacije?

    Alo bre...kakve to pravoslavne sekte pominješ čoveče ?
    Koga to podstrekuje sveštenstvo SPC ? Jako malo znaš o pravoslavnom hrišćanstvu i činjenici da nikada nije zagovaralo bilo kakvo nasilje. Čemu takva mržnja prema onima koji ne pripadaju tvojoj konfesiji ? To je tvoje viđenje tolerancije ? Hvala lepo.

    Dokazalo se da imamo državu i da se odgovorno ponela prema pripadnicima te populacije jer je donela zakon o toleranciji i angažovala velike resurse da bi omogućila bezbedno odvijanje te manifestacije. Sami organizatori nisu bili na visini tog zadatka (zašto ne pomenu da su mnogi istupili iz organizacionog odbora iste jer su shvatili da Odbor ne vodi računa o samim učesnicima ) jer su neki želeli samo medijsku pompu po svaku cenu (senzacionalistički pristup a ne bezbednost).
    Kakva lupetanja da se napadaju stranci sa našim zastavama, suvenirima i sl. Koji to navijač nosi zastavu protivničkog tima ?
    Nego..uništavanje simbola jedne države je krivično delo...pa ti samo pali zastave sopstvene zemlje i pridruži se u zatvoru onim nasilnicima koji su već iza rešetaka zbog nasilja.

    P.S. U emisiji B92, utisak nedelje je (i pored očigledne namere razapinjanja države ne stub srama) ipak pobedila izjava vladike u kojoj se nigde ne poziva na bilo kakvo nasilje.
    Poruku je izmenio Sivi, 21.09.2009 u 14:52
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  14. #29

    Odgovor: Zabraniti ultradesničarske organizacije?

    Citat sivi kaže: Pogledaj poruku
    dokazalo se da imamo državu i da se odgovorno ponela prema pripadnicima te populacije jer je donela zakon o toleranciji i angažovala velike resurse da bi omogućila bezbedno odvijanje te manifestacije. Sami organizatori nisu bili na visini tog zadatka (zašto ne pomenu da su mnogi istupili iz organizacionog odbora iste jer su shvatili da odbor ne vodi računa o samim učesnicima ) jer su neki želeli samo medijsku pompu po svaku cenu (senzacionalistički pristup a ne bezbednost).

    p.s. U emisiji b92, utisak nedelje je (i pored očigledne namere razapinjanja države ne stub srama) ipak pobedila izjava vladike U kojoj se nigde ne poziva na bilo kakvo nasilje.
    Јесте и када им Дачић онакав какав је обезбедио заштиту, онда су смислили паљење ЗАСТАВЕ !!!!!

  15. #30

    Odgovor: Zabraniti ultradesničarske organizacije?

    Homen: Zabraniti promotere nasilja
    21. septembar 2009. | 00:40 -> 16:36 | Izvor: Fonet, B92

    Beograd -- Ministarstvo pravde će se založiti da se sve grupe koje propagiraju nasilje rasformiraju, a njihovo delovanje zabrani, kaže Slobodan Homen.


    Državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen je gostujući u emisiji "Utisak nedelje" na TV B92 podsetio da je Ministarstvo pravde, zajedno s Republičkim tužilaštvom, iniciralo zabranu delovanja organizaciji "Nacionalni stroj".



    Republičko tužilaštvo je početkom godine predložilo Ustavnom sudu Srbije da zabrani delovanje te organizacije zbog širenja neonacističkih ideja. Homen kaže da otkazivanje "Povorke ponosa" ne znači da je država izgubila rat u borbi za demokratske slobode.

    “Pitanje je bilo da li je neko jači od države. Naravno da niko nije jači od države. Da li su nam ubili premijera? Jesu. Da li se ovo nije održalo? Da li smo ovu bitku izgubili? Jesmo, ali se rat nastavlja. Važno je da naučimo lekciju, jer ovo nije problem koji ima samo Srbija”, objasnio je Homen.

    Ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić kaže da je otkazivanje "Povorke" poraz društva, a ne države.

    “ I da smo svi bili čvrsti, mi bi danas bili pobednici, a ne bi bili oni koji nisu došli na dvoboj. Bez obzira što su intimno smatrali da bi oni lično bili poraženi ako bude Plato, a ne Ušće, daleko mudrije bi bilo za čitav događaj, za sve aktiviste i promociju slobode da se taj događaj održi”, objasnio je Čiplić.

    Dragana Vučković iz organizacionog odbora "Povorke ponosa" kaže da nisu imali garanciju države da će biti bezbedni čak i da su pristali na održavanje skupa na Ušću.

    Ona navodi da je zahvalna predsedniku Srbije i Vladi na podršci, ali su te podrške, kako kaže, stigle suviše kasno.

    “Tužno mi je da gradonačelnik reaguje i eksplicitno govori protiv nasilja onda kada je brutalno pretučen strani državljanin, a pre desetak dana navijači koji su uleteli u autobus na relaciji od Ade do centra grada tukli su 30 minuta jednu devojku zato što su je percipirali kao lezbejku i niko nije reagovao”, rekla je ona.



    USS: Zahtev tužilaštva prioritet

    Predsednica Ustavnog suda Srbije Bosa Nenadić izjavila je da je predlog Republičkog javnog tužilaštva za zabranu delovanja organizacije "Nacionalni stroj" jedan od prioriteta u radu tog suda, ali da zahteva vreme kako bi bio sagledan na celovit način.

    "To je jedan od prioriteta po našem planu rada, ali je predmet složen i zahteva vreme da se celovito, potpuno sagleda i da se pribave neophodni dokazi kako bi sudija izvestilac dao predlog sudu za odlučivanje", rekla je Nenadićeva Tanjugu.

    NVO: Nejasan i defanzivan stav države

    Organizacije za zaštitu ljudskih prava ocenile su da država, osim dužnosti da bude neprikosnoveni autoritet koji će garantovati slobodu i bezbednost, ima i obavezu da u društvu stvara atmosferu u kojoj građani mogu da bez straha od nasilja i represije ostvaruju sva svoja prava.

    U slučaju Povorke ponosa, državni organi su od početka zauzeli nejasan i defanzivan stav, ohrabrujući posredno nasilnike da se organizuju, nedeljama prete javnosti i otvoreno pokazuju nameru da izazovu teško nasilje na ulicama Beograda.

    Država se nikada nije vrednosno odredila prema tom događaju, prepuštajući uglavnom policiji da na tehničkom nivou tretira rizike najavljenog skupa, navodi se u saopštenju.

    Naredni dani, upozorile su te organizacije, moraju biti iskorišćeni za oštar zakonski i operativni obračun za svakom grupom koja deluje na neustavan način.

    Samo tako atmosfera u društvu biće dovedena na nivo primeren slobodnoj državi, a iz javnog delovanja isključeni svi koje posežu za nezakonitim postupcima i krivičnim delima, navodi se u saopštenju.

    Zajedničko saopštenje potpisali su Beogradski centar za ljudska prava, Građanske inicijative, Inicijativa mladih za ljudska prava, Evropski pokret u Srbiji, Fond za humanitarno pravo, Žene u crnom i Centar za unapređenje pravnih studija.

Strana 2 od 11 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Zabraniti izlaske posle ponoci mladjima od 18 godina
    Autor vlado u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 108
    Poslednja poruka: 23.03.2012, 20:01
  2. Nema Velike Albanije, Velike Mađarske,...
    Autor WEISHAUPT u forumu Spomenar
    Odgovora: 34
    Poslednja poruka: 02.11.2010, 16:12
  3. Nevladine organizacije
    Autor goldie u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 36
    Poslednja poruka: 14.06.2009, 19:20

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •