Volite li Brehta?
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 40
  1. #1

    Volite li Brehta?

    Nemacki pesnik,pozorisni stvaralac,poklonik marksizma,kriticar drustva.

    Bertold Breht je rođen u Augsburgu (Bavarska) 1898. u buržoaskoj porodici. Prve svoje tekstove je objavio 1914. godine za vreme studija filozofije i medicine. Godine 1918, na kraju Prvog svetskog rata, napisao je svoju prvu dramu Baal. Sledile su drame Bubnjevi u noći 1919. i U džungli gradova 1921. Sve tri su izražavale njegove anarhističke stavove.

    Godine 1924. pridružio se Nemačkom teatru u Berlinu (Deutsches Theater) (tada pod upravom Maksa Rajnharta) i upoznao glumicu Helenu Vajgl. Pisao je političke drame. Veliki uspeh je postigao 1928. kada je napisao Operu za tri groša (muziku je komponovao Kurt Vajl), jedan od najvećih muzičkih uspeha u doba Vajmarske republike.

    Oženio se sa Helenom Vajgl i postao marksista. Jačanje nacizma u Nemačkoj, gde su njegova dela zabranjena i spaljivana, naterala su ga da ode u egzil 1933. Prošao je Evropu (Danska, Finska, Rusija), pre nego što je stigao u SAD, u Kaliforniju. Zbog marksističkih ideja, napustio je SAD 1947. Tokom ovog perioda, napisao je dosta drama, uključujući Galilejev život, Majka hrabrost i njena deca, Zadrživi uspon Artura Uija, Kavkaski krug kredom i Mali organon za teatar gde je teorijski obrazložio svoje shvatanje teatra.

    Definitivno se nastanio u Berlinu 1949, gde je bio upravnik Berliner ansambla. Predstave su ilustrovale njegove socijalističke ideje. Osnovao je marksistički pokret Epski teatar. Podržavao je diktatorski režim Valtera Ulbrihta i cinično poručio kritičarima: Ako narod loše misli, promenite narod!. Postao je omiljena ličnost režima u NDR i dodeljena mu je Lenjinova nagrada za mir 1955. Umro je od infarkta u Berlinu 14. avgusta 1956.

    Teorija teatra

    Breht je želeo dati odgovor na Lenjinovo pitanje Kako i šta treba naučiti?. Stvorio je uticajnu teoriju pozorišta Epski teatar, po kojoj predstava ne treba da navede gledaoca da se emotivno identifikuje sa akterima radnje, već da u njemu izazove racionalno preispitivanje i kritiku onoga što vidi na sceni. Verovao je da katarza emocija ostavlja publiku samozadovoljnom. Umesto toga, želeo je da publika iskoristi svoju kritičku moć da prepozna zlo u društvu i da ga promeni.

    Breht je opisivao svoje predstave kao kolektivne političke sastanke u kojima učestvuje i publika. Po ovome se vidi da je on odbacivao elitističko viđenje politike po kojem visoki političari izdaju uredbe za upravljanje masama.

    Da bi ovo postigao, Breht je koristio tehnike koje podsećaju gledaoce da je predstava slika realnosti, a ne sama realnost. To je on zvao efekat distanciranja (Verfremdungseffekt). Postupci koje je koristio su:
    - direktno obraćanje glumaca publici,
    - izlaganje teksta u trećem licu ili u prošlosti,
    - glasno deklamovanje,
    - neobični svetlosni efekti,
    - korišćenje songova, itd.

    Naglašavajući konstruisanost pozorišnih zbivanja, Breht se nadao da će publika shvatiti da je realnost konstrukcija koja se može promeniti.

    " Istorifikacija je još jedna od njegovih tehnika. Naime, njegove drame se često bave istorijskim ličnostima ili događajima. Smatrao je da će publika tako moći da održi kritičku distancu prema događajima i da će prepoznati paralele sa socijalnim problemima u savremenom vremenu.

    U jednoj od svojih prvih režija, Breht je upotrebio panoe sa natpisom Ne buljite tako romantično (Glotzt nicht so romantisch!). Stvorio je politički teatar u kome publika učestvuje interpretirajući značenje.

    Njegova teorija teatra je snažno uticala na savremeno pozorište, mada se smatra da se efekti epskog teatra gube posle nekoliko odgledanih predstava. Neke od njegovih inovacija su postale uobičajene u savremenom teatru.

    Brehtov uticaj je vidljiv i u savremenim filmovima. Režiseri poput Larsa fon Trira, Rajnera Vernera Fasbindera i Žan-Lika Godara u svojim su filmovima koristili Brehtovu teoriju distanciranja. "

    Wikipedia

    volite li Brehta?
    Poruku je izmenio Cecara, 27.09.2009 u 13:15 Razlog: izvor
    Ploviti se mora i bez broda ..

  2. #2

    Odgovor: Volite li Brehta?

    Zadovoljstva

    Prvi pogled kroz prozor u zoru
    Ponovo pronađena stara knjiga
    Oduševljena lica
    Sneg, promene godišnjih doba
    Novine
    Pas
    Dijalektika
    Tuširati se, plivati
    Stara muzika
    Udobne cipele
    Shvatati
    Nova muzika
    Pisati, saditi
    Putovati
    Pevati
    Biti ljubazan
    Ploviti se mora i bez broda ..

  3. #3

    Odgovor: Volite li Brehta?

    Često noću sanjam

    Često noću sanjam da se više ne mogu
    Zaradom svojom uzdržavati.
    Stolove koje pravim ne treba
    Nitko u ovoj zemlji. Trgovci ribom govore
    Kineski.
    Moji najblizi rođaci
    Gledaju me strano.
    Žena s kojom sam sedam godina spavao
    Uljudno me pozdravlja u hodniku
    I smiješeći se
    Prolazi.
    Ploviti se mora i bez broda ..

  4. #4

    Odgovor: Volite li Brehta?

    Tema je . Jedva čekam da čujem one koji su čitali i znaju više od mene, što nije teško jer sam pročitala samo Majku Hrabrost i dve zbirke poezije (to mogu da prekucam ako bude želje) i sada ću da se prešaltam na Operu za tri groša, a kanim se dugo - muzika me je podstakla, a sada i ti. Dovoljno mi je bilo Armstrongovo izvođenje "Mack The Knife" i čitanje delića drame kada sam prvi put čula Waits-a i "What Keeps Mankind Alive?".






    ~~~

    "Ko je veći kriminalac: onaj ko pljačka banku ili onaj ko je osniva?"

    ~~~
    * Jedno dobro lice je više od dobrog dana!

    * Za jednu snažnu misao žrtvovao bih sve žene... skoro sve.



    Dovoljno da natera da se otme od dana i ono vreme koga nikada nema dovoljno.



    ~


    O UBOGOM B.B.

    Ja, Bertold Brecht, dolazim iz crnih šuma.
    Moja me majka unijela u gradove
    Dok sam ležao u njezinu krilu. I hladnoća šuma
    Ostat će u meni dok ne odumrem.

    U asfaltnom sam gradu kod kuće. Od sama početka
    Snabdjeven posmrtnim sakramentom:
    Novinama. I duhan. I rakija:
    Nepovjerljiv i lijen i zadovoljan na kraju.

    Prijazan sam s ljudima. Stavljam na glavu
    Krut šešir po njihovu običaju.
    Kažem: to su životinje koje sasvim posebno mirišu
    I kažem: ne mari, ja sam takva životinja.

    U svoje prazne stolice – ljuljačke
    Posadim s vremena na vrijeme prije podne nekoliko žena
    I promatram ih bezbrižno i tiho im kažem:
    U meni imate nekoga s kim ne možete računati.

    Navečer okupljam oko sebe muškarce.
    Oslovljavamo se tada s „džentlmen“ i spominjemo rad.
    Oni drže noge na mom stolu
    I kažu: ide nabolje. A ja ih ne pitam: kad?

    Pred jutro, u sivu zoru, pišaju borovi
    I njihova gamad, ptice, počinju vikati.
    U to vrijeme ispijam svoju čašu u gradu i bacam
    Od sebe opušak od cigarete i smireno zaspim.

    Mi smo sjedali, lakoumni naraštaj,
    U kućama za koje se smatralo da su nerazorive
    (Tako smo gradili dugačka zdanja otoka Manhattan
    I tanke antene koje zabavljaju Atlantsko more.)

    Od ovih gradova ostat će: onaj koji je kroz njih prošao, vjetar!
    Kuća veseli onoga tko jede: on je prazni žedno.
    Mi znamo da smo privremeni
    I nakon nas će doći: ništa što je vrijedno spomena.

    Pri potresima koji će doći valjda neću
    Dopustiti da mi se ugasi virdžinija u ogorčenju,
    Ja, Bertolt Brecht, bačen u asfaltne gradove
    Iz crnih šuma u rano doba moje majke.

  5. #5

    Odgovor: Volite li Brehta?

    negde u prvom tekstu ove teme,istaknuta je njegova slicnost sa Trirom.....interesantno,ali dok sam gledala Dogvil pao mi je na pamet Breht.....
    postoji i neki londonski trio,"The Tiger Lillies",recimo eksperimentalni rok,neki,a mozda je blize teatarskoj muzici ukoliko taj zanr uopste postoji ,koji me takodje svaki put podseca na Brehta....i pesme,i kostimografija i scenografija...sve mi je ,bas,Brehtovski

    obozavam Brehta

    evo jos jedne njegove,a meni vrlo drage:

    ISPITIVANJE DOBROGA
    Iskorači: čujemo
    Da si dobar čovjek.

    Ne može te se kupiti, ali ni grom
    Koji pogodi kuću
    Ne može se kupiti.
    Pridržavaš se onoga što kažeš.
    Ali što si rekao?
    Iskren si, govoriš svoje mišljenje.
    Ali kakvo je to mišljenje?
    Hrabar si.
    Protiv koga?
    Mudar si.
    Za koga?
    Ne mariš za osobnu dobit.
    Za čiju dobit onda mariš?
    Dobar si prijatelj.
    Jesi li također dobar prijatelj dobrim ljudima?

    Slušaj nas: znamo
    Da si naš neprijatelj. Zbog toga ćemo te
    Sada staviti pred zid. Ali s obzirom na tvoje Zasluge i dobra svojstva
    Stavit ćemo te pred dobar zid i ustrijeliti te
    Dobrim metkom iz dobre puške i pokopati te
    Dobrom lopatom u dobroj zemlji.



    secam se da sam na nekoj temi o angazovanoj knjizevnosti rekla da je ne volim,ili da je smatram beskorisnom,ili tako nesto

    pa,Brehta volim


    jedan paradoks vezan za njega: Iako je bio marksista i kriticar vlade,on nikad nije bio miljenik radnicke klase..
    Ploviti se mora i bez broda ..

  6. #6

    Odgovor: Volite li Brehta?

    Poslušaj Ninu (Simone ) i ako si čitala ili gledala dramu koju ja krećem da čitam, biće ti jasno odakle asocijacije. Mislim na "Pirate Jenny" iz prvog čina Opere za 3 groša koja je von Trier-u bila inspiracija za film.

    A o brehtovskom bluz triu se pisalo Radio Student Ljubljana 89,3 MHz .

    Da... I o V efektu (distanciranje koje pominju u vikipediji, koje pominješ) - http://ksmiroslavantic.freeforums.or...reht-t141.html

    Gle te isprepletanosti...


    Ne mogu na tjubu da nađem nju, ali odlično je i ovako:

    Poruku je izmenio DrinChe, 27.09.2009 u 23:55

  7. #7

    Odgovor: Volite li Brehta?



    tekst svakako nije brehtovski,ali sve ostalo je tu....

    obozavam ih
    Ploviti se mora i bez broda ..

  8. #8

    Odgovor: Volite li Brehta?

    Kao i svako dobro pitanje, i ovo je jednostavno, a teško.

    Pozorište sam počela da upoznajem tokom osamdesetih, kada je ovde bukvalno bila ekspanzija pozorišta, a naročito brehtovskog teatra. U tome su prednjačili Slovenci, a ostali im se u velikoj meri pridruživali u toj vrsti traganja. Ne znam koliko sam objektivna, ali mislim da je taj period bio apsolutni vrh što se tiče angažovanosti pozorišnika, gledanosti, a i dometa pozorišne umetnosti na ovim prostorima. Mada, ok, nije mi se svidelo sve što sam gledala, upravo zato što se političnost nekad pokazivala kao prstom u oko, a ta preterana angažovanost mene nekako odbija. Ne volim kad je nešto na prvu loptu...

    Breht je kroz svoja dela uneo novine, da se publika ne vezuje za priču i junake sentimentalnom identifikacijom, nego da aktivno učestvuje u predstavi, kao na kakvom političkom skupu, gde je svako prozvan kao pojedinac koji treba da ima svoj stav. Predstava je zapravo buđenje svesti, definisanje problema, a završni aplauz ustvari je početak akcije - realne i privatne. Dešavalo se da se predstave postavljaju i tako da se glumci u njima predstavljaju svojim imenom i prezimenom. To je po meni tačna postavka, ali šta znam, previše direktna. Tako je često ovde kod nas, iz svega se isteruje maksimum, pa makar sve popucalo, pa je tako i sa Brehtom kada ga se dočepaju mahniti i isključivi ljudi.

    Volim vrstu otrežnjenja koju je Breht uneo u pozorište, ali ne volim kada se u ime kritike društva, pozorištu oduzmu i svi drugi kvaliteti. Ljudi sa scene moraju da utiču na celog čoveka, kako na mozak, tako i na emocije. Pametno napravljena predstava za rezultat ima moždanu aktivnost kod gledalaca, ali im daruje i katarzu, kao emotivnu potvrdu da ih je umetnost dotakla, oplemenila, u pravom smislu te reči prošla kroz njih. Kad jedno fali, ostaje osećaj praznine i nedovršenosti.
    Dela su mu genijalna, samo je pitanje ko ih drži u rukama i šta pokušava s njima.
    Vrag odneo šnalu...

  9. #9

    Odgovor: Volite li Brehta?

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku


    Dela su mu genijalna, samo je pitanje ko ih drži u rukama i šta pokušava s njima.
    naravno,ali zar se to ne odnosi na svaki dramski tekst?
    meni je Breht toliko originalan i upecatljiv da ga nepogresivo prepoznajem...ono nesto "brehtovsko" sadrzano u necemu jednostavno bode,iskace i nemoguce ga je ne primetiti makar ste samo povrsni poznavalac Brehta (kao ja ,na primer)...ta emotivna uzdrzanost je nesto sto se proteze kroz sve sto je napisao,cak i kroz pesme,izuzev nekolicine,izmedju ostalog i pesme "Govoriti ujutru i uvece" koju smatram jednom od najljubavnijih i najneznijih pesama ikad napisanih

    Govoriti ujutru i uvece

    Onaj koga volim rekao mi je
    da sam mu potrebna
    Zato se pazim, gledam kud idem i
    bojim se da bi me svaka kisna kap mogla
    ubiti



    Dakle,kad kazemo Breht,mi mislimo na epski teatar,na songove,na emotivnu uzdrzanost i na politicku ,odnosno drustvenu angazovanost,i naravno,na Majku Hrabrost i njenu decu.
    Svi mi zivimo u nekom istorijski teskom trenutku,pitanje je samo hocemo li u tom trenutku biti zaokupljeni sobom i licnim ili cemo biti istinski savremenici i sudionici tog trenutka.Pitanje je i imamo li hrabrosti za to.
    Ploviti se mora i bez broda ..

  10. #10

    Odgovor: Volite li Brehta?

    Citat believer kaže: Pogledaj poruku
    naravno,ali zar se to ne odnosi na svaki dramski tekst?
    Ne baš, jer ima mnogo onih katastrofalnih s kojima se ne može napraviti ništa, osim možda parodije, ili još veće gluposti.

    Inače, on je jedan od onih genijalaca koji nisu dobili Nobelovu nagradu za književnost. Ni on, a ni Čehov, recimo. No, to više govori o onima koji tu nagradu dodeljuju, a dela pomenute dvojice govore sama za sebe, govore o njihovoj bezvremenoj vrednosti.
    Vrag odneo šnalu...

  11. #11

    Odgovor: Volite li Brehta?

    ono sto si citirala odnosilo se na svaki genijalni tekst...dakle,ne mislim na splacine ,nego na dramu genija koju moze upropastiti los reditelj,bez po muke......

    kad vec govorimo o njemu,meni je fascinantan uticaj muzike u njegovim predstavama....naravno,muzike je bilo i kod Sekspira,ali je kod Brehta upecatljiva,i to namerno upecatljiva......on je nekako smatrao da ne treba da bude stopljena,u smislu da je podloga ili lajt motiv koji samo retki uoce,nego da treba da bude nekako...sta znam...gromoglasna,da sece,da bude celina sama za sebe....u tom smislu su i ti njegovi songovi prenaglaseni,kao vodvilj,recimo....njegovi songovi su i pevanje i komentar ,i predstavljaju samu srz komada

    recimo,jedan od songova:

    ''Jedini je izlaz iz ove dileme
    Da razmislite i sami, na vreme,
    Kako pomoci dobrome coveku
    Da i on bude srecan u svom veku.
    Cenjena publiko, sama biraj kraj!
    Mora da ima neki dobar, znaj!''


    Ploviti se mora i bez broda ..

  12. #12

    Odgovor: Volite li Brehta?

    Ovo je tako lepo:
    Vrag odneo šnalu...

  13. #13

    Odgovor: Volite li Brehta?



    b. breht o španskom građanskom ratu:

    možda smo izgubili rat, ali smo sigurno imali lepše pesme

  14. #14

    Odgovor: Volite li Brehta?

    Sjajna licnost,odlicni tekstovi

  15. #15

    Odgovor: Volite li Brehta?

    onima koji će se roditi poslije nas


    Zaista,u mračnim vremenima živim!...
    Bezazlena riječ je glupa.Vedro čelo
    Znak je bešćutnosti.Taj,koji se smije,
    Samo još nije primio
    Poraznu vijest.
    Kakva su to vremena,kad je
    Razgovor o drveću gotovo zločin,
    Jer uključuje šutnju o tolikim nedjelima?(...
    Ploviti se mora i bez broda ..

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Sta ne volite na forumu?
    Autor love hunter u forumu Druženje forumaša
    Odgovora: 570
    Poslednja poruka: 08.03.2015, 19:02
  2. Volite li ljuto?
    Autor memento u forumu Kulinarstvo i ishrana
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 19.05.2012, 23:54
  3. Volite li da kuvate?
    Autor irnik u forumu Kulinarstvo i ishrana
    Odgovora: 48
    Poslednja poruka: 19.05.2012, 23:52
  4. Da li volite skolu?
    Autor Painkiller u forumu Tinejdžerski kafić
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 08.04.2012, 21:32
  5. Da li volite skijanje?
    Autor Meggy u forumu Sportska centrala
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 05.12.2010, 12:11

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •