Romkinje i njihov polozaj u Srbiji - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 34
  1. #16

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    skoro pa sam ubedjena da velika vecina roma voli svoJ nachin zzivota ....
    pa da bi i samoJ sebi skochila u usta evo jedne priche iz zzivota ....


    odrasle smo zaJedno....u istom soliteru....
    udala se sa 30 .... razvela godinu dana kasniJe kada je prvi put popila shamar .....
    zavrshila vishu pedagoshku .... na biroU joj otvoreno govorili da su njene shanse ravne nuli ....
    u startu odbachena od sistema i drushtva ..... vremenom odbachena od ''svoJih'' zbog lichnih izbora i nachina zzivljenja .....


    danas ima oko 45 .... radi u podrumu nekog hotela .... lepa i ponosna .... sama i ostavljena ....




    -Uchitelju,mozzesh li mi reci
    kad ko rani crnog malishana,
    hoce li iz rana
    crna krv poteci?

    -Svako je ljudsko srce isto,
    svako voli i svako pati;
    kada ko rani i crno dete,
    crvena krv ce
    zemlju i travu pokapati.

    Desanka Maksimovic

  2. #17

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    Ljuba (1936) Mandjelos


    Detinjstvo?

    Ja sam trijes sesto godiste.Rodjena sam u Mandjelosu u Sremu, to je kod Sremske Mitrovice.Onda je poceo rat i secam se da su nam tri ili cetiri kuce izgorele,za vreme rata i da su partizani pravili bunker od nase kuce i bili smo terani za Mitrovicu.Ko nas je terao ne znam, Svabe, ustase ili ko.Vidis onamo onog tuku,onamo onaj lezi ubijen.
    Prvo u Mitrovicu su nas sve terali i Srbe i Cigane, onda videli da smo mi Cigani i nas oteraju u logor u Sisku.Sve su Cigane iz Mandjelosa oterali u logor.Mnogo je u Mandjelosu poginulo, mnogo.Sve su udarali kundacima, pa su ubijali tu.

    Kako je bilo u logoru?

    Pa da moj otac nije slao pakete ne bi mogli preziveti.Ima koga su tamo tukli sve kundakom ... Cudo bozije!Ima koji doso, a ima koji nije doso kuci.Umro je tamo.Ubili su ih tamo.Uglavnom smo po barakama bili, nista se nije radilo.Tu su samo Romi bili svi zajedno i zene i muskarci ideca.Svako je skupio svoju decu oko sebe.Pa to je bila jedna prostorija, legnes tako dole na patos, a oni dodju, pa te udaraju nogama ...

    Udaja?

    Pedes pete, osamnaest sam imala kad sam se udala, pa rodila Trivu pedes seste i posle set godina Milana.Mica i Triva sest godina je razlike.Triva me isto uvek pitao kako je bilo pre.A ja kazem:
    - Mani me sine, nemoj me to pitati.Ma ne mogu sine tesko mi je da pricam.
    Kad se setim toga, svi su mi pomrli, samo ja ostala.Potresem se sva kad se setim toga.I bolesna sam ...
    Samo da je moj sin ovde, jako mi je tesko za Trifuna,bio je samnom kad smo imali sud u Sremsku Mitrovicu, rasprava ... Brate, tebi kuca i zemlja, tvoje je da ih 'ranis i saranis, a ja sta budem hteo dacu mami i tati, moj Triva je bio taki.
    Advokat kaze ciji je mali?Moj ...
    On uzo Trifuna za glavu i kaze:
    - Bice pametan.
    To nikada necu zaboraviti, to sam mu uvek govorila.Jaoj, sine moj! Nema da on nesto ne zna.

    Imali ste infarkt?

    Slog, desna strana i njemu je desna strana.

    To se dogodilo posle Trifunove smrti?

    Posle Trive, pa sad ce biti valjda avgusta godina kako sam ja slogirana.A Milan je pre Trive slogiran.On je govorio:
    - Izgubicu mamo brata ...
    A on je pre oso nego brat. Eh!

    Da li imate osecaj da ste vi Romi, kao narod sada u gorem polozaju?

    Pa mi smo Romi.Ja nigde ne krijem da sam Ciganka, jesam i jesam.Ja ne mogu da krijem od svoje nacije, ja volim svoju naciju.Neko krije: nisam Ciganka!Ja posebno kad sam se udala za svog muza.Kazu jao pa ta nije Ciganka.
    Ja nisam Ciganka?!
    Ja sam prava Ciganka.
    Ja volim sto sam Ciganka, nemam sta da krijem, nikom ja ne krijem, vidis moja unuka, ista na mene.
    Ja ne krijem ja sam Ciganka i Ciganka cu i umreti.


    *izvor Romkinje - Svenka Savic

  3. #18

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    N. (1937) Slankamen



    Detinjstvo?

    Kad sam bila mala, bili smo jako siromasni, moj otac je bio mrcinar u selu.Donosio nam je pilice, jeli smo i crknute kokoske.Od tog posla je otac zaradjivao.Tako je mogao da nas izvede na put.Kazem, tesko smo ziveli, nije bilo tada struje imali smo samo lampe u kucama.


    Da li ste isli u skolu?

    Isla sam u skolu. U ono vreme bilo je dosta da ides dva - tri razreda.Isli smo u skolu do podne i poslepodne.Ostavljali smo tasne kada smo dosli ujutru u skolu, onda odlazimo kuci bez torbe i vracamo se u skoludo pet popodne.To je bilo vreme rata.Lepo su me prihvatili u skoli, druzili su semnom, bez obzira sto sam Romkinja.Ima dosta razlike izmedju mog i ovog vremena,u moje vreme nisu smele da se nose kratke suknje, to je bilo sramota.Snaja koja ima svekra, mora da pokrije glavu maramom, da je ne vidi bez marame.Takvi su bili obicaju u to vreme, kod Roma.Nasa majka je morala da ide da radi kod Sokaca, da bi nas othranila.Nismo imali nikakvih zdrastvenih problema.Kad je prosao rat, vratio se nas otac iz logora, a mi vec odrasla deca.Onda je i on vodio racuna o nama.Bila je velika nemastina.Nismo imali nista da jedemo, a kamoli da se obucemo.

    Kakva je bila vasa mladost?

    Secam se, imala sam samo dve haljine, jednu operem i ostavim je do subote da se ne isprlja,kada svane nedelja, obucemo se ... Druzila sam se najvise sa Sokcima.Moj otac je rekao: Svinje iz polja, devojke iz kola!Kad je cetiri sata , moramo da dodjemo svi kuci, lampa se ugasi. Ako nismo kuci, budemo bijeni.

    Udaja?

    Ja sam bila siromasna kad sam bila devojka i moj muz je imao malu kucu.Dok se nije zaposlio radio je kod seljaka, bio je sluga do groba.Ja sam odbegla za njega sa slave u Feneku.Kad sam stigla kod svog muza on je narucio muziku, igrali su i pevali, veseleli smo se sve do zore.
    - Djelem, djelem lungone dromenca,
    maladilembarvale romenca.
    A, Romalen, a chavalen ...


    Da li vam je poznato da su se mlade kupovale?

    Ja sam odbegla, ali je poznato da je kod nas u ono vreme bilo kupovine mlade.Npr. ako momak voli devojku i ona njega, onda roditelji prodaju svoju cerku.Dodju svekar i svekrva i plate. Ne znam koliko je bilo para, ali znam da su roditelji davali pare, a mladozenja pravio svadbu.

    Imate li decu?

    Ja sam bila mnogo siromasna kad sam se udala pa sam do zadnjeg dana radila na njivi.I takoreci sa njive su me doveli kuci.Tu je dosla babica i tu sam se porodila, rodila sam mog Zikicu.

    Da li su vasi roditelji slavili, vas rodjendan?

    Kad sam bila dete bili smo jako siromasni.Kada sam se udala, kod mene su dolazili moji roditelji i tada smo slavili rodjendan.Donosili su mi poklone.Kada mi je bio rodjendan ja sam spremala neko lepo jelo svojoj deci i govorila: - Danas je mami rodjendan.

    Kako ste zenili sinove?

    U moje vreme, mlada je morala da bude postena, jer ako nije bila nevina, ona bi se vracala kuci kod svojih roditelja.Kada je mlada nevina, iznosi se carsaf napolje, ali sada to nije tako.Kada sam pravila sinovima svadbu nisam to radila, nego sam im rekla: Pamet u glavu i nebojte se nista.

    Dobro se slazete sa snajama?

    Pa one mene cene!Tako su vaspitane.Rekla sam im da me postuju, da rade svoj posao, a ja mogu da pomognem.

    Kakav je obicaj kad neko umre?

    Tako je Bog dao da niko nezivi vecno, svako mora umreti kad dodje onaj po tebe.Tada ljudi dolaze jedan kod drugog i izjavljuju saucesec, zale.Familija daje crne marame onima koji su u zalosti, to nose za nedelju dana, pola dodine ...

    Da li se druzite sa neromkinjama?

    Druzim se .Idem u penzionerski dom sa neromkinjama.Tamo se okupljamo, kartamo se, ko hoce peva, svira ... mnogo se lepo druzimo.Onaj prica ono, onaj prica ovo.Bila sam i na ekskurziji u Subotici ...



    * izor Romkinje - Svenka Savic

  4. #19

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    Zivka ( 1938 ) Ljubovija

    Detinjstvo?

    Ja sam iz romske porodice.Bili smo u porodici zajedno cica i moj otac, cica je imao petoro dece, a moj otac sedmoro.Mi smo sedeli u tu jednu kucu, sve zajednicki i bednicki, kako da ti kazem.Uvek smo se mucili ... T o je bilo siromastvo, bilo je puno naroda u kuci, nije moglo dobro da se zivi.

    Posle su se moj otac i cica podelili,moja majka je isla po selima radila, borila se.U skolu nisam imala mogucnost da idem, jer moji nisu mogli da mi kupe odecu, ni obucu, ni knjige.Bila sam na tecaju za nepismene posle,znam da se potpisem na neki poziv, mogu da citam stampana slova cirilicu, a latinicu ne znam.

    Kako ste se kao deca slagali?

    Mi smo se slagali, ono sto smo imali, to smo i delili.Ako nam donese majka nesto iz sela da pojedemo to smo delili, kao braca i sestre.Za igranje nismo imali toliko vremena, nismo ni imali cega da se igramo,igrali smo se onako.
    Npr. oraje stavimo i onda tucemo i ko pogodi u te oraje, on nosi sve oraje, a ko ne pogodi, on gubi.Majka je prosial pom selu, davali su joj brasna,, masti i slanine, ili bilo sta.Nekad je isla sa torbom i davali su joj dzaba i u prodavnici, zato sto nije imala sa cime da plati.Ja sam isla sa njom dok sam bila mladja, kad sam malo odrasla nisam htela,jer ce mi se deca rugati.

    Da li je majka, pravila razliku izmedju sinova i kceri?

    Pravila se.Bojala se sto nema mogucnosti da svi jedemo jednaku hranu.Morala je da sakrije muskarcima da im da vise da jedu, da bi sluzili Armiju,ko nije sluzio Armiju, taj nije sposoban ni za sta.A nama sto ostane, jeli smo i cutali.Sta da radimo/ Moramo da cutimo.

    Da li devojka koja se udaje, mora biti nevina?

    Devojka koja se udaje i pre i sad, mora biti nevina.To se obavezno vidi da li je nevina ili nije.Taj carsav, na kojem je spavala mlda prvo vece sa muzem, izvadi se napolje, ako je cura bila nevina onda svadba pocinje.Ako nije on je stavlja na konja obratno i vrati je svojim roditeljima.Tako je to u Valjevu, a tek kod nas u Ljuboviji!Mi samo protresemo carsav kad dovedemo novu snaju.

    Da li verujete u madjije?

    Pa verujem, jer me to snaslo u mojo avliji.Bili su mi deca posli na pijac,ja sam izasla da otvorim kapiju.Medjutim ja sam osetila da imam nesto pod nogu, kad ono neka kost.Ne mogu da spavam, ocu da poludim , sa da radim?
    Kad sam dosla kod Djoke vracara, on mi kaze:
    - Dobro Zivka sto si dosla odma, jel su ti neke dve zene nabacile, da te nema nikako zive.Dao mi je nekakvu vodu ja sam se umivala tri veceri, posle sam tu vodu skupila u neku posudu i to sam bacila u reku i meni je posle bilo bolje.

    Da li ste ponosni sto ste Ciganka?

    Ja sam ponosna, ja sam krstena Ciganka.Slavim slavu kao i Srbi, slazemo se lepo sa komsijama, oni su Srbi, a mi smo Romi.Dolazimo jedni drugima na slavu i ivece sedimo.


    *izvor Romkinje - Svenka Savic

  5. #20

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    Smilja ( 1940 ) Batajnica


    Detinjstvo?

    Rodjena sam petog februara u romskoj siromasnoj porodici.
    Moje detinjstvo je bilo siromasni i veoma tesko.Sa tri godine sam ostala bez majke.Stariji brat je cuvao stoku, cistio stale, radio kod drugih pa je mene i mladjeg brata odhranio.Kad smo malo odrasli, otac mi se ozenio, drugu zenu uzeo, nas nije ni gledao.Nas je selo othranilo.Kad smo se malo podigli, stric nas je prihvatio, otac nije mario.Vise moja baba, moga oca mati. A kad je ona umrla, otac nas je nacisto odveo kod njega.Imali smo macehu, strasnu, opasnu.Nije nam dala ni da jedemo.Nije nas volela.Odvajala nas je od svog deteta.Svojoj deci je davala da jedu, a nama nije.Ima stalno da sedimo i mi ne smemo da trazimo da idemo napolje.Deca idu da se igraju, a mi ne smemo.Kada smo gladni mi nesmemo ni da trazimo da jedemo.

    I ko vas je prihvatio?


    Stric nas je prihvatio.I mi smo tako imali kucicu posle nase majke i tamo smo bili ostali na stanu. I tamo smo se igrali sa decom, brat stariji nam je donosio da jedemo i tako ...

    Da li ste sviju decu radjali kuci ili u porodilistu?

    Ja sam moju decu radjala u kuci.Meni je jedna zena pomogla da svo moje troje dece, kad sam ih radjala.Ne znam za porodiliste.Radila sam svih devet meseci do zadnjeg dana.

    Kako se slazete sa vasim muzem?

    Pravo da vam kazem, moj muz ne govori sa mojim sinom, niti se slaze sa mojim sinom, sto je on takav.A mene srce boli zbog dece.Mi se svadjamo svaki dan, nikad nismo onako kao muz i zena da razgovaramo, uvek se svadjamo.Jos mi je teze sad u zivotu, nego kad sam bila mlada.Mogu da vam kazem da sam ja par puta ostavljala muza.Kad smo bili mladi mi smo se stalno rastajali.Kad sam se razvela ja sam htela da idem sa mojom sestrom u inostranstvo da radim.I moj brat uzme veliki noz i mene tera natrag kod moje dece da odem.A ja nisam volela muza i nisam htela da zivim sa njim.I moj brat je terao mene svaki put kad ja njega ostavim.Ja sam gorko plakala i dan danas placem, ne mogu da podnesem ovaj tezak i teretan zivot.To niko ne zna kako ja provodim dane.

    Kako se proslavlja svadba kod Roma?

    Otac i majka rese i onda dodje devojka kod momka i prave svadbu.Devojka mora da bude cestita, valjana, da je prava devojka, da nije isla sa drugim.Drugi dan kad dodju babe, zene da vide taj carsav kako treba.Ako nije carsav kako treba, oni oteraju mladu, onda je sramota od oca i majke.
    Ako je prava devojkaonda prave svadbu, kolju, rade, pevaju, igraju, veseli se narod.Svadba je po dva - tri dana ... i tako.


    * izvor Romkinje - Svenka Savic

  6. #21

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    Vaska ( 1941 ) Aleksinac


    Detinjstvo?

    U detinjstvu sam bila puno mucena.Nije imao ko da mi da leba i vode. Bila jedna zena u komsiluku. Dodje i donese jedno parce hleba, a ja kad vidim hleb, voda mi ide na usta!Ja trazim da mi da malo hleba, a ona kaze:
    - Ocu da ti dam, al' da te vezem za ovu vrbu i sibam.Onda cu da ti dam!

    Pristajem ja i ona me veze za onu vrbui siba me kaisom, a kad mi da hleb, ne mogu ni da sedim, suze mi na oci idu! Nije imao ko vode da mi da da pijem,nego idem na reku, pa kako se savijem da pijem, tako padnem u reku.
    Narod me spasavao iz vode, eh ...

    Jednom jede strina pitu, a ja sedim i gledam u nju.Ona pita zuta od jaja, onaj sir se samo topi ... Ona gleda u mene i jede pitu, preokrece ono u ustima, pa guta, a ja gutam pljuvacku. Ona mi ne da da jedem!

    I dan danas mi je ta pita pred ocima!


    Da li ste isli u skolu?

    U skolu sam isla do cetvrtog razreda.Bila sam primeran ucenik, mirna sam bila.Nisam se tukla ni sa kim, ali su mene uvek drugi tukli.Bio jedan decko, koji je gledao samo da me udari po nogama, sve su mi sine, oziljci ostali.Kad me udari cipelom u nogu, ja padnem dole.
    Uvek dodjem izubijana kuci.

    Kako je izgledala vasa udaja?

    Moja udaja je bila kad me je majka izbacila iz kuce, pa sam bila kod mog strica dve godine u Nisu.Nisam imala momka, nisam nigde lutala, jedino sto sam prvog coveka nasla. Moj stric je drzao Udruzenje cigansko, a ja sam tamo pevala i u folkloru igrala.

    Zasto vas je majka izbacila iz kuce?


    Pa da bi ostala sama da spava sa covekom.Ozenio se jedan brat, ozenio drugi, jedna sestra se udala, druga sestra se udala, a ja ostala u kuci.Ne moze zena da spava sa covekom.Rekla mi je otvoreno u oci.

    Koliko dece imate?

    Cetvoro.Dva sina i dve cerke.Prvo dete sam dobila u dvadesetoj.


    Imali ste i drugi brak?

    Posle sam se udala sedamdesetprve u Obrenovac.Covek je bio gradjevinski masinista, dobar, politicki aktivan radnik.Zivela sam sa njim trideset godina, umro je.Posle njegove smrti sam ostala u njeovoj kuci.

    Da li ste se kao Romkinja druzili sa drugim zenama?


    E sad cu da ti kazem! To pitanje nemoj da me pitas. Ja nisam Romkinja, ja sam srpska ciganka.Nikad nisam bila Rom, niti cu da budem Rom. Ja ti otvoreno govorim sad! Nikada "Rom kao grom".Mi smo vise oni pirocanski cigani, nego ovi drugi.Ako sam Ciganka, ciganka sam, ali nisam Rom.U kuci smo vise srpski govorili, nego ciganski.Ja da znam ciganski, ja bi pricala ciganski.Ja ne znam ciganski da pricam i ono malo sto sam znala zaboravila sam.Kad sam se udala za ovog drugog coveka, mogla sam da idem gde god hocu. Isla sam i provodila se sa njim i zivela sam kao normalan svet.E onda je dosao jedan sin, pa dosla moja cerka, pa dosla druga cerka, pa onda mladji sin.Posle sam imala vremena da se obucem, da se karminisem, da idem u kolo da igram , da pevam.On se dicio samnom.Kad je oboleo on je ostajao kuci, a ja sam se prikljucila u Socijalisticku partijuSrbije i isla sam svugde bez njega.U Feketic, Novi Sad di god je trebalo da se ide ja sam isla. Nikad mi nije branio.Lepo smo ziveli, kako je on umro, on je moju dusu odneo ...

    Sta ste zeleli u zivotu da postignete?

    Ja sam htela da budem pevacica, ali mi braca nisu dali.Kazu pevacica - mrdacica.Dobila sam iz Beograda poziv i placene putne troskove da dodjem u Muzicko drustvo da pevam za Novu godinu. Medjutim, moj brat nije dao i tako sam ostala slepica.Da sam otila mozda bi danas bila neko i nesto.Ja sam imala lep glas. Pevala sam bolje od Usnije Redzepove.


    *izvor Romkinje - Svenka Savic

  7. #22

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji



    PRVA ROMSKA STUDENTICA NA
    ZENIČKOM UNIVERZITETU


    Elda Sejdić živi svoj mladi život onako kako živi veliki broj mladih ljudi. Ona studira, ali pronalazi vrijeme i za brojne aktivnosti. Međutim, Eldina priča ima svoje specifičnosti, a iznad svega je inspirativna.

    Elda Sejdić, devetnaestogodišnja Zeničanka, ove godine pohađa prvu godinu Pravnog fakulteta. S obzirom na to da je Elda prva Romkinja upisana na Zenički univerzitet, taj podatak svakako ima historijski karakter.

    Elda živi s majkom i starijim bratom. Otac joj je poginuo u ratu, tako da ova tročlana obitelj živi od šehidske penzije koju prima njena majka dok se Elda školuje. Po prestanku školovanja prestaje i pravo na penziju. Djetinjstvo je ova djevojka provela u mjestu Gornja Gračanica.
    Pa iako je svaki dan putovala to je nije spriječilo da bude odlična učenica i da nađe slobodno vrijeme da se bavi manekenstvom.

    „Osnovnu školu Mak Dizdar pohađala sam u mjestu Crkvice, koje je udaljeno od Gornje Gračanice oko sedam kilometara. Ustajala sam u pet sati ujutro da bih stigla na autobus koji bi me dovezao do glavne autobuske stanice. Zatim bih 'uhvatila' gradski autobus i s njim stigla do škole“, priča Elda.

    Poslije završene osnovne škole, ova lijepa i vrijedna djevojka odlučila je da upiše u Pedagošku gimnaziju u Zenici.

    „U srednjoj školi nisam morala putovati jer je mama u međuvremenu dobila stan na korištenje u Zenici. Opredijelila sam se za ovu gimnaziju jer je rad s djecom nešto što me je privuklo. Međutim, finansijska situacija u našoj porodici nije najbolja, tako da sam udžbenike za školu kopirala, a nije mi bilo svejedno kada sam morala kupiti neku knjigu i odvojiti dvadeset pet maraka.“

    Ali ni ovo nije pokolebalo Eldu i bez obzira na sve ona je nastavila dalje.

    Poslije srednje škole odlučila se za Pravni fakultet. I upisala ga.

    „Vidim sebe kao advokaticu i želim da zastupam i nacionalne manjine. Iskreno se nadam da ću udžbenike moći kopirati, jer su puno skuplji u odnosu na srednjoškolske. Mada ću neke morati i kupovati. Ono što je najvažnije i što je na prvom mjestu, to je obrazovanje. Kad čovjek ima cilj, onda će pronaći i volju i biti uporan da ga ostvari“, kaže Elda.

    Ono što vas ne ostavlja ravnodušnim je sigurnost koja zrači i osmijeh kojim se pobjeđuje svaka prepreka.

    ELDA o životu
    „Vrlo je teško odrastati bez oca. Majka je jedini borac za starijeg brata, koji je nezaposlen, i mene. Perspektiva u Bosni i Hercegovini je veoma loša, pogotovo za nacionalne manjine. Ovdje se čovjek mora izboriti za svoja prava, da dobije ono što je zaslužio. Bilo je puno trenutaka u mom životu u kojima mi je otac nedostajao. Ponekad sam zavidjela djeci koja imaju oba roditelja, a ne znaju da ih poštuju i cijene. Roditelji su najveće blago za dijete“, kaže Elda.

    LDA u udruženju
    Elda Sejdić se bavila i raznim aktivnostima i sportovima, kao što su: rafting, košarka, odbojka. Članica je Udruženja „Romano Centro“ od samog formiranja. U udruženju je najviše radila na edukaciji djece predškolskog uzrasta. Također je imala aktivnosti i sa udruženjem „Naša djeca“, gdje je radila sa djecom romske i neromske populacije i učila ih da pišu i crtaju. Uime udruženja prisustvovala je raznim seminarima, završila kurs engleskog jezika i informatike.

    Izvor
    Poruku je izmenio Turkmenbashi, 12.01.2010 u 20:38 Razlog: Kada prenosite vest navedite izvor ili autora, ukoliko nije Vaš tekst
    Mnoge mrzimo bez ikakvih razloga, a da ih zavolimo, tražimo čvrste razloge!

  8. #23

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    Прво би требало разјаснити њихова права у уквиру њихове породице и оквиру њихове националне групације, јер шта им вреде права у држави, када им и сама породица не даје могућност да их користе.

    са овим ће основано тражити од државе, да се држава избори за права која им је дала, а оне га не могу конзумирати, па ће милиција морати ићи по ромским насељима и ватати ромкиње и водити их у за то о дређене институције, да присилно користе дата им права.

    Када то не успеју те ће исте Ромкиње тужити ту исту државу, зато што им није омогућила да користе своја права !!!!!

    Нормално ко плаћа рачун свега овог овако накарадно реченог зна се .....

  9. #24

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    Zlata ( 1954 ) Golubinci

    Detinjstvo?

    Moje detinjstvo pamtim od pete godine.Rodjena sam u Golubincima.Imala sam mamu, babu, dedu , tatu, koji je svirao i starijeg brata.

    Brat i ja , smo isli u isti razred, zajedno smo sedeli u klupi.Obecala sam da cu biti dobar djak u drugom i trecem razredu.Postojala je i tada ekskurzija u poslednjem razredu.Posto smo moj brat i ja bili iz jedne porodice, onda direktor kaze da jedno dete plati ekskurziju, a drugo ne mora.E sada, ja ne smem da idem na ekskurziju, posto sam zensko, a moj brat kaze:
    - Ako ne ide moja sestra Zlata, ne idem ni ja! Tako nisam isla na ekskurziju.

    Zavrsila sam cetvrti razred sa vrlodobrim uspehom.Moji mi nisu dali da kupim ni knjige, ni sveske,nego sam uzimala od devojcica, a citala sam iz citanke mog brata, ucila sam kako sam mogla.Secam se casova fizickog.Volela sam da igram rukomet, ali meni moji nisu dali da se skinem u sorc.
    Vec je trebalo da se udam, jos godinu dana i mene treba da stave na glas za udaju ...
    Moram da budem vredna, cista, pedantna, da sklanjam po kuci, da ne idem u skolu. I meni smanje uspeh u skoli, zbog fizickog.Nisam radila fizicko, jer nisam imala opremu.

    A kada je dosao osmi razred, baba me nije pustila da idem u skolu.
    U kuci smo imali svinje, konje, trebalo je raditi.Moram da ostanem u kuci sve da namirim.
    E onda kad nisu hteli da me puste u skolu, ja sam na silu bezala.
    Od babe sam svaki dan dobijala batine.
    I ja sam zavrsila skolu, bila sam druga medju romskim devojcicama u Sremu, koja je zavrsila osmi razred.

    Zaboravila sam da kazem da su mi jos u osmom razredu, stavili zlatan zub, takav je obicaj kod Roma.A za mene je to bilo toliko zalosno kada sam dosla u skolu i kada su pocela deca da mi se smeju.

    Kako je bilo kad su Vas prosili?

    Trebala sam da operem bokal da sija na stolu, jer to je moje lice.A zasto je to bilo moje lice ni dan, danas mi nije jasno.E onda moram da sedim, ali ne za stolom nego u cosku. Kako oni kazu tako mora biti!

    Kako ste se udali?

    E, dosla je njegova mama, posto sam odlucila da uzmem bas njega, a u zamerci smo bili velikoj, to je bilo vrlo tesko. Moji su me dali, jer su videli da hocu samo Dragana.A bili su i njegovi protiv.Ali mi smo bili toliko jedno za drugo.

    Prvi dani braka?

    On nije smeo da sedne pored mene, ziveli smo sa njegovima.
    Ja rodim mog prvog sina, a on mene ne sme da vodi u bolnicu, jer to je bilo sramota.
    On me nije odveo niti je dolazio u posetu, jer je sramota.
    Nego dodju moja svekrva, moja mama, moja baba oni su me i doneli kuci.Ja dolazim kuci, moj covek farba kolevku!Meni je to toliko bilo drago, kad se setim kakva je to ljubav bila!

    Udaja Vam je omogucila da postanete samostalna?
    E ta ideja je potekla od mene i mog brata, jer smo bili ipak malo sposobniji, eto tu se vidi koliko skola znaci.I napravili smo Kulturno - umetnicko drustvo Roma u Golubincima.

    Puno je bilo neroma odusevljenih tom idejom, prvi smo bili u Sremu, registrovano drustvo.
    Imali smo splet srbijanske igre: Vojvodina - Backa i Banat, Kosovo i Srbija.Poslednji folklor sam napravila vise romskih i vojvodjanskih igara.
    Ipak je moja Vojvodina!
    To je zadnje i nek' ostane zapecaceno, moja Vojvodina - svakog svoje vuce.

    Sta Vam se od zelja ostvarilo?

    Ono sto sam mislila to sam sve dobila u zivotu.Nisam zelela mnogo.Nisam zelela da budem bogata,da budem prva, da budem nesto, nisam zelela bogzna sta.Zelela sam da imam skroman zivot, da zivim normalno, da imam samo najvaznije uslove za zivot.
    Uspela sam u tome, imam svoju skucu, imam kupatilo, imam deciju sobu, sredila sam svoje dvoriste, betonirala i malterisala nasu kucu.
    Stavila dve kapije, bila je to moja zelja.Napravili smo svinjce i kotobanje.


    * Kotobanja je pokrajinska rec kojom se oznacava vrsta kosa,
    cardaka, spremista cije su strane od razmaknutih letava, a sluzi obicno za drzanje kukuruza u klipovima


    * izvor Romkinje - Svenka Savic

  10. #25

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    Kajka (1958 ) Novi Sad

    Detinjstvo

    Otac mi je bio visokokvalifikovani vodoistalater, a ma ti je, kasnije kada smo mi deca odrasli, pocela da radi kao bedinarka - po tudjim kucama je spremala.Zavrsila sam osam razreda osnovne skole, u srednju skolu, nisam isla.Roditelji su bili strogi prema nama, narocito otac.
    Nije dozvoljavao nigde da izlazimo, ni sestre , ni ja.
    Tako da stvarno nigde nisam isla, nikada, ni na igranku, u bioskop ako sam isla deset puta pre braka i to jedino sa bratom od ujaka.

    Ovde u ulici, tu sam odrasla, na Telepu, imala sam razne drugarice, bile su Srpkinje, Madjarice, bilo je i Ciganki, vecinom mesovito, znate kako je to ovde u Vojvodini, u ulici imas cetiri - pet nacija.

    Udaja

    Udala sam se sa sedamnaest godina.Njegovi su me lepo prihvatili, iako je on Srbin.

    Upoznala sam ga ovde u ulici.
    Mi smo zajedno u istoj ulici rasli.On je nekoliko kuca udaljen od nas.Igrali smo se na ulici i ta ljubav se rodila, jos dok smo bili deca.

    U aprilu sedamdesetcetvrte smo imali svatove.
    Imala sam vencanicu, slajer, muzika je bila.Velike svatove smo pravili, kod kuce pod satorom.Moj otac je morao da ide samnom u sud da potpise, posto sam bila maloletna.

    Prve godine braka


    Kad smo se uzeli, muz je bio isto tako siomasan.Nismo imali gde pa smo ziveli kod mojih, prve dve godine braka.Posle toga je moj muz, otisao da radi godinu dana u Irak.
    Vratio se, pa smo zajedno otisli u Nemacku.I ja sam radila tamo sa njim, cetiri meseca, ali na crno.U restoranu.Bila sam od osam do dvanaest spremacica,a od dvanaest do pet sam izdavala jela.
    Strasno mi je bilo tamo.Nisam mogla da se uklopim.Falila mi je rodbina,mada su samnom tamo bili moj muz i sin, ali bilo mi je neshvatljivo.

    Vera

    Od malena verujem u Boga i krstena sam u pravoslavnoj crkvi.I ucena sam da Bog postoji i ja mu se molim i molim se Svetoj Petki,jer je to moja devojacka slava.

    Obicaji


    Pa sine, nasi obicaji su vojvodjanski. Ja ti mogu reci za nase obicaje,koje smo ovde u Vojvodini imali.Mi smo dosta vojvodjanskog preuzeli i mi smo srpski Cigani.Ali obicaji vremenom pocinju da se gube.
    Eto ima dosta mesovitih brakova.E ja sam mozda imala srece da se moj muz prilagodi ciganskom nacinu zivota, zavisi kako drugi to prihvataju.
    Mesovitih brakova ima puno,postoji mogucnost da se gube obicaji.
    Jer tradicija nasa se prenosi sa kolena na koleno.

    Cigani su jako dobri ljudi.Ne zato sto sam ja Ciganka, niko nema dusu kao Cigani.
    Ti Ciganu dodji, pozali se da nemas, on ce ti pomoci.
    On ce podeliti sa tobom sve sto ima, dok drugi ne.
    Reci ce " Pa meni ovo treba i za sutra ce mi trebati."
    A Cigan zivi od danas do sutra, ono sto on ima, on ce ti dati, a za sutra ce se Bog postarati da ima.Cigani su jako dobri i dobru dusu imaju.
    Samo nas Cigane treba razumeti.

  11. #26

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    Dragica ( 1958 ) Vrsac

    Detinjstvo


    Otac je bio fizicki radnik, zaposlen u "Otpadu", majka je bila domacica.Inace nas je bilo sestoro dece u kuci, mnogo clanova porodice. Ja sam sa bracom i sestrama dobro zivela.Imali smo u nasoj porodici pravilo,ono sto je moje i tvoje je i nase je.
    Majka je zatekla oceve dve cerke iz prvog braka, dovela je cerku i zajedno su stekli nas troje, mene i dva brata.Slagali smo se jako dobro, ali majka je imala miljenike, bracu, koja su bila izdvajama u svakoj prilici.

    Kao devojcica, radila sam sve kucne poslove i dok ne podjem na nastavu u skolu, kad sam imala popodnevnu smenu, ja sam generalno spremala nasu kucu celu,prala sudove, cistila stan, ulicu, dvoriste, sve ...

    Majka i otac nisu imali vremena za nase vaspitanje.

    Udaja

    Posle zavrsenog prvog stepena Pedagoske, doslo je do jednog braka, koji je kratko trajao.
    Nekoliko meseci.
    Nakon toga odlazim u Svajcarsku,gde sam radila sezonski, otprilike pet godina.
    Posle je doslo do drugog braka i iz tog braka imam tri sina.

    Kako se slazete sa decom?

    Nikako!
    Jako lose, zaista.To nije samo u pitanju generacijski jaz ... ne verujem.
    Obicno im kazem kad sam ljuta da geni imaju svoju ulogu, tesko je boriti se protiv gena.
    Ja sam sa njima sama, muz nas je napustio kad su oni bilil mali.
    Posle toga nije bas bilo rodbinske pomoci, na zalost, da kazem.

    Najstariji je zavrsio za automehanicara.
    Srednji je napustio drugo polugodiste osmog razreda, a najmladji Sasa je napustio vec sesti razred.
    Ja sam se zajedno sa njihovim razrednim staresinama, koji su zaista bili sjajni ljudi, ogorceno borila, ali ... nismo uspeli da ih zadrzimo u skoli.
    Nije bas da nisu imali uslove, mogli su bar osnovnu da zavrse.
    Dok sam ja isla trbuhom za kruhom, oni su bili kod kuce, nisu isli na nastavu.
    Nije bilo drugog resenja, morala sam da idem da zaradim, a njih da ostavljam same.
    I verovatno da je to jedan od razloga sto su danas takvi.

    Da li imate poverenja u svoju decu?

    Nemam, nazalost.
    Ja ih pomazem, ja ih izdrzavam, medjutim oni nece i ne znaju da ekonomisu, nece da slusaju.
    U stvari je u kuci pakao, gde svako ekonomise za sebe.

    Sin je razbio moj mobilni telefon pre neki dan, pa sam ja u afektu razbila njegov.
    I on sad hoce da se vrati da mi uzme televizor.
    Rekla sam mu "Uzmi sve, samo mi dajte mira."
    Ne mogu vise da podnesem ovo nasilje.Stid me je pred drugim ljudima.
    Posto sam javno poznata u Vrscu, sramota me je sto moram jedanput nedeljno zbog jednog sina, a jdruge nedelje zbog drugog sina da zovem miliciju da me zastite.
    Poceli su i fizicki nasrtaji i pretnje da ce me ubiti zbog ovog stana.

    Vidim Rome kako prose ispred crkve u Vrscu ...

    To su uglavnom Romi muslimanskog porekla, nasi domaci retko prose, ali u novije vreme i oni su poceli, narocito deca.

    Romska deca, nemaju nikakve uslove za zivot.
    Nemaju vodu, struju,oni dolaze kod mene da pogledaju neku seriju, film.
    Neki zavrse osnovnu skolu, a koliko njih ode u srednju skolu?
    Pa oni da zavrse i srednju skolu,sa takvim svedocanstvom nece moci da se zaposle.
    Zato ne upisuju srednju skolu.


    Poruka drugima


    Zadrzite ljubav prema ljudima, bez obzira kakvi su oni prema vama,nemojte se svetiti, prastajte ..
    Budite uporni dok ne ostvarite svoj cilj,ako je on cist i ako je pravi, ako ste ubedjeni da je to prava stvar za koju treba da se borite, nemojte odustajati bez obzira na prepreke.

    Pomazite drugima u ostvarivanju takvih ciljeva, radjajte se svakog dana iznova i zaboravite sve lose sto je bilo juce ...



    izvor Romkinje Svenka Savic

  12. #27

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    Zlata ( 1964 ) Stari Banovci


    Detnjstvo


    Moj otac je bio zidar, a majka je isla u selo i radila kod gospoja,prala je ves, sklanjala, cistila.Nas je cetvoro dece.Svi smo isli u skolu do cetvrtog razreda osnovne skole.Nismo isli dalje, zato sto nismo imali para.
    Kad sam zavrsila cetvrti razred,znaci sa deset godina, a posto sam bila najkrupnija i najjace dete, ja sam isla sa mojim ocem da zidam.Pomagala sam mu oko maltera, vukla ciglu,znam sada sve da zidam i malterisem, naucila sam taj zqanat od oca.

    Slabo sam isla na slave i igranke.Od sesnajst godina sam imala momka tu u mojoj ulici, peta kuca od nase, tu sam se i udala.
    Inace su moji roditelji znali za mog momka, tri godine smo isli zajedno.
    Moji se nisu bas sa tim slagali, jer je on bio malo opasan.
    Branili su i njegovi i moji.
    Njegovi su mi zamerali da sam od njega siromasnija,jer su zamisljali da se on ozeni nekom bogatijom,da im donese miraza.
    Trazili su nesto bolje od mene, a ustvari su ga ozenili siromasnijom od mene.

    Ustvari on je bio puno ljubomoran.
    Nigde mi nije davao da idem.
    On se i ja posvadjamo i moj brat od tetke ga udari, a njegova majka jedva docekala pa pocela da huska protiv mene.
    I ode njegova majka i ozeni ga, a on kakav je bio, pristao.
    I onda je non stop pio i nije dolazio kuci, vecito je dolazio kod mene.I tako prodje pet mesesci on se valjda onda otreznio i oterao tu zenu, a ja pobegnem za njega.

    Brak

    Moji su znali da ja idem sa njim i dok je bio ozenjen.
    Nije bilo svadbe.Ne, to kod nas nema tih nekih carsava i sta ja znam.Kad sam usla kod njih u kucu i kad sam prihvatila da budem oko sporeta, kao nova mlada, za njih je to bilo cudno.Jer mlado dete sam bila.Dobro nisam bas bila tako mlada imala sam punih osamnajst godina!
    Uglavnom su oni mene zavoleli, kd mi je neko nesto govorio nisam odvracala,nego sam cutala, nisam se ni njemu zalila.


    Deca

    Imam dve cerke.
    Prvi porodjaj je bio lak,a drugi tezak, jer sam imala dvojke.
    Sin mi je odmah umro, a cerka mi je ostala ziva, ali je ostao problem sa njom,jer ima deformaciju stopala.Pogresila sam, nisam isla na ultrazvuk, jer su svi kazali da je drugi porodjaj laksi od prvog.Cerka nije bila razvijena, tako se rodila.

    E sad,izgleda da smo muz i ja u rodu.
    Verujem da i to ima neke veze,sam bog zna sta je tu.

    Kako je tekao zivot


    Pa nije bas bilo sjajno.Muz je voleo da pije, isao je po kafanama,po dva , tri dana ne dodje kuci.Ja sta cu?
    Malo dete imam,ostani da zivis.Nisam volela da se rastanemo, da idem kod mojih, da se vratim.Pa bogami dugo sam zivela tako, on je lutao i pio.Kad se rodila druga devojcica, onda je kao malo zbog nje bio bolji.Dok se druga cerka nije rodila, maltretirao me je i tukao.Bio je jako ljubomoran i nije me pustao nigde da idem.


    Kako vidite sebe

    Pa da ostanem verna muzu i deci i da im sutra, kad se moja deca udaju, ne kazu njihov svekar ili svekrva e tvoja mama je bila onakva, a tvoj otac ovakav!
    Ima nekih porodica koje oteraju devojku, zato sto joj je mati bila kurva.Ja sebe vidim da sam majka i supruga, ja se zrtvujem za decu.

    Svaka Romkinja i ne samo Romkinja, koja je samo oko sporeta, oglupavi.
    Ja smatram moj zivot, promasenim zivotom.
    Udala sam se za koga sam htela,uzela sam onog, koga sam volela.
    Sreca je kratko trajala!


    izvor Romkinje - Svenka Savic

  13. #28

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    ne znam tačno iz kojeg je položaja došlo ali mogu da primetim da je teško sresti Romkinju između 14 i 50 godina a da nije trudna...ne kritikujem,ne osuđujem,tiče me se kolko lanjski sneg,samo posmatram i zaključujem..
    The rest...is silence.

  14. #29

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    Glupo je da se uklucujem na ovu temu,ali one pripadaju nekom drugom svetu,a ni prema svojim mladima nisu nista bolje.
    Vidim bas danas romkinju i njeno mladunce,vuce ga ko lutku,upeklo sunce,ono ne daje znake zivota.Prosi sa njim,uzas.,,,,
    Ovo vazi za jedan mali broj koji je dugovno odskocio od te sredine,ali se mesati tu i nesto sugerisati je isto,kao da se neko mesa u nase zivote.
    Ironija povijesne zbilje
    Neka Umre Svako Ko Mrzi Partizan

  15. #30

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    Zašto bi bilo glupo mešati se?
    I ovim ljudima treba socijalizacija. Treba poticaj društva da budu prihvaćeni.
    A društvu, pak treba da se izleči predrasuda.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. (ne)pismenost u Srbiji
    Autor exploited u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 15.03.2018, 15:54
  2. Monopol u Srbiji?
    Autor maleni u forumu Ekonomija
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 28.09.2012, 14:56
  3. Ribolov u Srbiji
    Autor Lady S u forumu Lov i ribolov
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 12.06.2010, 12:14
  4. Dokumentarac o srbiji
    Autor potsisvajz u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 17.08.2009, 02:22
  5. Mikroorganizmi i njihov odnos sa biljkama
    Autor Aca1983 u forumu Biljno carstvo
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 07.08.2007, 00:21

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •