Romkinje i njihov polozaj u Srbiji
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 34
  1. #1

    Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    Milesa(rodj.1920), Kozuar

    Kazite nam nesto o sebi?

    Cuvala sam stoku, kad sam imala osam godina.Ni sestri ni meni roditelji nisu dali da idemo u skolu.Ja sam plakala, jer mi je bilo zao sto ne idem u skolu.Tako smo odrasle i svaka je otisla svojim putem.

    Od koliko godina ste se udali?

    Imala sam osmnaest, nisam htela ranije.Dolazili Romi da me prose,nisam htela!
    Sa devetnaest sam se udala, sa dvadeste rodila prvu cerku.Lepo smo ziveli, ja i muz.

    Kada ste se udali, sta ste radili?

    E, mucila sam se cero!Bilo mi je jako tesko,ustajala sam u tri ujutru da nahranim pilice.Dobro to sam radila i kod mog oca, ali sam ustajala u osam, ovde u dvanaest legnem, u tri sata ustanem.
    Mucila sam se u zivotu da bi stekla nesto.Sad kad treba da zivim, kad imam sve, onda ne mogu da uzivam.Eto, tako je to.

    Da li ste gledali u solju i karte, kad ste bili mladi?

    I sad gledam u solju sebi, svaki dan.Jedna doktorka, neromkinja, kod koje sam radila me naucila da gledam u solju.I sve necu da gledam, mislim greh je.Nekad potrefim.Slucajno.Petkom ne gledam u solju.

    Da li verujete u boga?
    Verujem.Radujem se kad dodje Uskrs, kad dodje Bozic.Imala sam neku debelu knjigu o Isusu, ali neko mi je ukrao.Sve sam procitala, znam sav njegov zivot, kako je patio,kako su ga ubili, kako je oziveo i kako je vaskrsnuo.Isla sam ranije redovno u crkvu, samo sad ne mogu, bolesna sam.

    Kako je bilo, kad je bio rat?

    Secam se cero, bili smo gladni i zedni.Nismo omali hleba.Bili smo i bosi,nismo imali ni sta da obucemo,nismo imali ni sta gde da kupimo.
    Namucila sam se - zive muke.
    I ovaj rat sam docekala, onaj je bio opasniji.Pet godina, toliko su Svabe bile kod nas.Seju neromi zito, seju kukuruz, a Svabe dodju i sve odnesu.

    Sta Vam sad tesko pada?

    Samoca.Sama sam otkako su deca otisla u inostranstvo, a muz umro.Trideset godina sam sama.Nisam imala grejanja i smrzla sam se nocu i dobila bronhitis.

    E, komsinici govorim
    -E, cero ne bilo tebi isto.Kakav doktor, kad imam punu tasnu lekova!Kad popijem lek, lakse mi.Trebala sam da popijem jedan za prehladu, danas, ja nisam - zaboravila.


    *izvor Romkinje - Svenka Savic

  2. #2

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    Htela bih nesto da napisem, ali ne znam sta...
    Nisu nasi Romi kao u filmu i predstavi Cigani lete u nebo...to je nesto sasvim drugo.
    Tesko im je da se odvoje od tog pacenickog zivota, ali nije nemoguce, jer znam neke koji su kultivisani, zaposleni, posteno rade. Izborili su se sa predrasudama i otporom sredine. A mnogo je vise onih drughih, koji zive tako kako zive, u nemastini, bedi, prljavstini.
    Nemam predrasuda prema njima kao narodu, ali imam prema onima koji su prljavi, zapusteni...
    Uvek dajem neku paricu jadnoj decici koja prose gola i bosa, ali ko zna gde to završava. Imam koleginicu koja nece da ima da pare, nego kaze, : Hajde da ti kupim pljeskavicu, i odbiju je, samo pare traze.
    Nadam se da ce se stvari polako menjati, da ce biti sve vise onih koji idu u skolu, i koji se bore za sansu u zivotu. Jer, ako su cisti i pristojno obuceni, ja i ne primetim da su tamnije boje koze i crnih ociju.
    "Ljepota nije u licu; ljepota je svjetlost u srcu."

  3. #3

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    Z. (1924)

    Kazite nam nesto o vasem detinjstvu?

    Moje detinjstvo je bilo do sedam godina.Imala sam igracke,sa decom sam se sigrala, volela sam jako da pevam.Onda sam pocela da pomazem mami.

    Da li ste isli u skolu?

    Sest godina.Moji me vise nisu pustili.To mi je jako zao, jer sam bila prvi djak, pevala sam u horu.Imala sam dvanajst godina kad sam pocela u selu da radim, nosila sam vodu, brisala sobe, a kad dodjem nasoj kuci perem i peglam.E to mi je bilo detinjstvo.


    Udaja?

    Kad sam imala sesnajst - sedamnajst godina moji me udaju.Plakala sam nisam htela.Kad smo pravili svadbu sestra me oblacila - ja placem, placem.Sve je ipak bilo dobro, ali tad nisam nikako volela da se udam.Moji nisu uzeli pare za mene.

    Kako ste proveli rat?

    Tezak je bio zivot u logoru, dobijala sam obrok kao dete jer sam imala sesnajst godina, stalno smo bili gladni.Ujutru ne jedemo nista, dok ne dodje podne,onda cekamo kod kazana da vidimo sta cemo dobiti.Vidimo eno dim, dolazi kazan.
    Uzmu nam onaj tanjir, stave krompir ili pasulj i to jedemo, za taj dan nema vise nista.Umiremo od gladi dok ne dodje drugo podne.Idemo na kupanje svakih osam dana.

    Sta je bilo posle rata?

    Posle rata sam rodila decu.U kucu sam se porodila.Rodila sam cerku,posle se ona razbolela na zivce.Ne znam di smo je sve vodili da se leci, ali nije mogla. Umrla je.Rodila sam i sina.Kad je narastao obesio se,moj Nikolica.Troje dece sam rodila.

    Da li ste bili zaposleni?

    Kako da ne!Radim, jaoj, na njivi i dan i noc.Cupala sam kukuruz,zito sam radila,kosilo se, ti to ne znas.Mi smo radili zito,velika vrucina, a mi ustanemo sabajle i radimo do podne.Kada dodje podne,sednemo u hlad, donese gazda da rucamo i tako dvajest jutara uradimo.Ma radila sam kao Isus ...
    Radila sam i u selu,prala sam , krecila ... ma, svasta sam radila.


    *izvor Romkinje - Svenka Savic

  4. #4

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    Olga (1927) Sabac, Mala Vranjska

    Detinjstvo?

    Imali smo kucicu malu, kao ja sad.Tu samo ziveli otac, majka i devetoro dece.Kad smo bile devojcice, nismo imale igracke, nego smo same nesto pravile lutkice i onda lutkicama sile haljine.Ako neko baci nesto na djubre u selu mi uzmemo, pa napravimo suknjicu, pa keceljicu, pa bluzicu, meni nesto od tih krpica sastavim da obucem , jadna.
    Kao mala bila sam sluzavka kod jednog naseg seljaka u Vranjskoj.Cuvala ovce i svinje.
    Kad je subota onda gazdarica kaze:
    - Olga, od deset sati dodji kuci da sejes brasno, da se sutra mesi hleb.Ako je , na primer, petak danas, ja cuvam marvu i sv po redu, onda odem tamo kuci, oni zatvore marvu, a ja navalim na one velike macve i mesim hleb.

    Da li ste isli u skolu?
    Nisam.Pa nismo znali sta je skola, pravo da ti kazem.Ni braca, ni sestre, niko.Sad mi je zao sto nas mati nije dala u skolu.
    Da sam pismena, sad bi mogla pisati mom sinu u Nemacku.

    Kako ste ziveli u porodici?

    Majka je isla sa torbom u selo, gatala je kao i ja sad.Mene je ona tome naucila, kad sam imala sesnajst godina.Tata nije hteo da radi.Radile smo mi devojke - prale, zgotivile,mesile, drva donele.On je pio i trosio.Mama je imala neku bolest, tumor neki.Kad je umrla , brat je bio u armiji, ja sam se bila udala.Saranili smo je kako to ide.Ma obukli smo joj sto smo imali.Isla sam joj na saranu. A ocu nismo bili.Zato sto sam ga mrzela.Sto je ostavio moju majku da se muci. I patim se kao ona.A nije htela da me rodi. A ja sam joj bila najbolja cerka.

    Kako ste se snalazili u ratu?

    U ratu nas nije niko dirao.Samo smo bili gladni.Metli nam trake na ruke.Nemci su zatvorili oca u sabackom logoru.Tri meseca je bio tamo. Bili su sa njim i Romi i Srbi.

    Udaja?

    Vencali smo se i u opstini i u crkvi.Dosli moji svi.Muzika ciganska pa svi pevaju.Mama ocu i ja da pevam.
    - Cuti ti si mlada, pevaces ti meni, mlada ne peva u svadbi.

    Kako je biti romska snaha?

    Kao snaja, morala sam sve da radim.Prala sam im noge, ujutru kad ustanem, odmah hoce jedan da mu sipam vode, pa drugi, pa treci, a zaove se same umivaju.Peskir na ruke uzmem i dam peskir deverima da se brisu.Drugacije sam se oblacila kao udata.Suknje, kecelje, maramu nikad nissam skidala.Da mi deveri vide glavu, ne!Kod nas nema.Nisam smela nikom da okrenem ledja ni deverima, ni svekrvi, ni ljudima kad sede pred kucom napolju.To je bio izraz postovanja velikog.

    Kad vam je bio najtuzniji trenutak u zivotu?

    Kad me napustio covek i ostala sama sa malom decom.Onda sam bila mucenica.Doslo mi je da ubijem samu sebe.I vukla sam decu na sebi.Odem u selo, donesem malo hleba, malo luka, malo krompira i dajem tako deci da jedu.Eto na cemu je baba ranila svoju decu.Vidis, na suvom komadu hleba.
    Cerke mi davno nisu bile - od letos.

    Vidim Titovu sliku na zidu?

    Ja volem Tita, kao oca.I dan danas ga volem.Zato sto je bio covek, prema nama svima.Bolje nam je bilo pre.Mi smo dobijali pomoc i imali smo svega da se obucemo,da imamo da radimo.A sad sta imamo?Sta sam je danas?Dobila sam malo para, dala sam za drva.Radila sam celog veka, kopala, snoplje nosila, vrla,dzakove nosila, isla u nadnicu, sve znam da radim, a nemam penziju.Nisam radila u preduzece nego kod privatnika od jutra do sutra.A nemam penziju danas i mucim se.

    *izvor Romkinje - Svenka Savic

  5. #5

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    SOMBOR - Svaka treća Romkinja u Vojvodini je žrtva nasilja, 100 je doživelo nasilje u porodici, a za pomoć se obratilo samo dvadesetak žena, navode rezultati istraživanja. Istraživanje je vršilo udruženje građana "Moji snovi", u 15 vojvođanskih mesta. !Anketirane su Romkinje svih uzrasta!
    Mnoge mrzimo bez ikakvih razloga, a da ih zavolimo, tražimo čvrste razloge!

  6. #6

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    Citat dori kaže: Pogledaj poruku
    SOMBOR - Svaka treća Romkinja u Vojvodini je žrtva nasilja, 100 je doživelo nasilje u porodici, a za pomoć se obratilo samo dvadesetak žena, navode rezultati istraživanja. Istraživanje je vršilo udruženje građana "Moji snovi", u 15 vojvođanskih mesta. !Anketirane su Romkinje svih uzrasta!
    Njihov nacin zivota i shvatanja je dobro poznat ne verujem im ni rec !
    Ima ko da se brine o njima,oni sto su ih pokrali a znaju oni kosu ti njihovi "bogovi"

  7. #7

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    Njihov nacin zivota i shvatanja je dobro poznat ne verujem im ni rec !
    Ima ko da se brine o njima,oni sto su ih pokrali a znaju oni kosu ti njihovi "bogovi"
    Ja ovu temu kad sam otvarala zelela sam da doprinesem polozaju Romkinja u drustvu.
    Kako i glasi naziv teme.
    Komentar je neumesan.
    I Romkinje su zene, ne gledam njihovu boju koze,navike,neobrazovanost.
    Ljudska su bica.
    Nisu krive sto su odrastale u takvom okruzenju, kakvom su odrastale, sto su od rodjenja zigosane predrasudama.
    Ima medju njima divnih i kvalitetnih zena,koja se bore kroz ovaj zivot i idu dignute glave, posle svih nedaca.

    Ako nemas sta pametno da kazes, ja bih te zamolila da i ne blatis ovu temu i uzdrzis se komentara, koja nemaju veze sa temom.
    Ako si ti okovan predrasudama nije svako.

  8. #8

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    Olga (1929) Stara Pazova, Sid

    Detinjstvo?

    Ja sam se rodilas cetrnajstog januara, na srpsku Novu godinu, ne znam koje godine.Moji su ziveli u Sremu, imali su konje, sinska kola,lepo su ziveli.Romi su tamo radili imali su svoju zemlju, zita, kukuruz i dobro smo ziveliOdranila nas je majka bilo nas je sestoro,cetiri sestre i dva brata.Ja sam najmladja.Ziveli smo u jednoj maloj kucici.

    Da li ste isli u skolu?

    Nisam puno isla.Samo tri - cetiri godine,posle sam morala da kuvam,moju bracu da perem, mama je isla u selo da radi.

    Udaja?

    Kako je to bilo, kazacu ti.Imala sam puno prilika da se udam, ja nisam htela. Imala sam sestru u Putincima, ali moj otac nije voleo da idem u Putince.Kad sam bila jednom kod svoje sestre, ona je zenila svog sina i ja sam tom detetu bila tetka.I tada smo po mladu isli u Kuzmin.A taj moj muz je bio iz Sida, a i to nije bilo tako daleko, tako da je on bio u tim istim svatovima.E tamo smo se mi upoznali na svadbi. I nista.Ja sam dosla kuci, svatovi su prosli, kad odjednom, oni dolaze da me prose.Moj otac je i hteo i nije hteo da me uda. I sta sad da radim?Videla sam ga na svadbi , meni se on svideo, a i ja njemu.E sad ja nisam smela da kazem da hocu da se udam za njega, a moj otac prvo nije dao da se udam za njega, oni su ponudili dvanajst hiljada, to su nekad bile velike pare.Mom ocu su bile malo te pare, jer kad bi pravio svadbu on ima mnogo familije iz Srema, mnogo sveta treba da dodje na svadbu, mnogo bi ga kostalo, a bilo je tako sve skupo.Tako da oni su otisli i nisu nista uradili.Moj muz ode u Putince i nagovori tetku, da ona dodje i razgovora sa mojim ocem. Ona mi kaze:
    - Znas sta, evo tebi ove pare!I sedi ti na voz i mi cemo te sacekati u Rumi,onda ce te se uzeti. I sta sad da radim, da li da idem ili da ne idem?Idem, pa sta mi bog da!Sednem na voz i direktno idem za Rumu.Kad sam dosla, a on nije tamo.Ali srecom imala sam odmah voz za Pazovu, da se ne cuje da sam posla da se udam, a nisam se udala.To je za nas Rome, velika sramota.Vec sam sela u voz kad njegov sogor kaze:
    - Sidji dole, ovde je momak za koga treba da se udas.
    Kad ono njegova baba, pitam gde je on , kaze otisao otisao da svira na najbogatiju svadbu.
    Dosl sam u Kuzmin.Odjednom se on stvorio.I tako smo dosli kuci.Imala sam tada nepunih sesnajst godina.Posle smo imali sedmoro dece, jedan sin poginuo, sestroro smo odranili.

    Sta ste radili kad ste se udali?

    Sve je bilo na meni.Morala sam da se borim sa decom, da ih okupam, da ih nahranim.
    A on je isao da svira, mora da ima cistu kosulju, peri i peglaj za njega.Mnoge zene su se cudile, kako se moj muz lepo oblaci, kako su nam deca lepo obucena.
    Govorili su mi:
    - Boze mili kako se lepo nose, a Cigani.
    Moj muz je bio priznat ovde u Sidu.
    Jednom sam isla na pijacu sa njim.
    Ju naopako! Svi se okrecu za njim.
    -Ej, Branko, ej zdravo.
    Po tome se vidi da je moj muz bio priznat i da danas cak i mala deca u Sidu, znaju za njega - onaj sto svira.

    * izvor Romkinje - Svenka Savic
    Poruku je izmenio bellissima, 31.10.2009 u 09:22 Razlog: izvor

  9. #9

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    Njihov nacin zivota i shvatanja je dobro poznat ne verujem im ni rec !
    Ima ko da se brine o njima,oni sto su ih pokrali a znaju oni kosu ti njihovi "bogovi"
    Ja nekako baš i ne verujem da su njihov život i shvatanja dobro poznati. Za razliku od tebe ja im verujem, ali, priznaću, ne sasvim. Naime, uveren sam da im je bilo još gore nego što su ispričale...

    Ali, ipak si u svom komentaru dodirnuo suštinu, pominjući da neko brine o njima, jer se Romkinje tretiraju u našem društvu kao da su predmeti ili u stoka, odnosno kao roblje i vlasništvo tih svojih gospodara...

    Uzroci zbog kojih su Romkinje u takvom položaju su brojni i složeni i svakako nisu samo u Romima i njihovom načinu života, već, i to u značajnoj meri, i u našem društvu, odnosno državi koja je svojim činjenjem, a pre svega nečinjenjem doprinela njihovoj marginalizaciji, pa i takvom položaju Romkinja...

    Put za emancipaciju Roma i poboljšanje položaja Romkinja u Srbiju je težak i prepun prepreka kao što su predrasude, neobrazovanost, a pre svega siromaštvo. Međutim, naša zajednica svakako treba da ima strategiju rešavanja tog i sličnih problema i da se prema svojim mogućnostima prihvati njihovog rešavanja...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  10. #10

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Ja nekako baš i ne verujem da su njihov život i shvatanja dobro poznati. .
    Slazem se u potpunosti.Do pre par godina i ja sam Romkinje gledala kroz predrasude, okovana tudjim pricama i nametanjem tudjeg misljenja.
    A onda igrom slucaja sam zasla u jednu romsku kucu u Turiji.
    I upoznala divne i prostodusne zene.
    Postene.
    Zene pune ambicija, zene koje su hrlile da ostvare svoje snove, iako ih je okolina odbacivala zbog istih tih predrasuda.Nama je poznato ono sto nam je predoceno.
    Ili ono sto u prolazu vidimo na ulici, devojke sa decom koje prose, zapustene, sa obaveznom cigaretom u ustima i kocijaskim recnikom.
    Na osnovu takvih slika iz prolaza, mi svi sticemo neko usputno misljenje, koja ovlada u nama i generalizujemo.
    Sama sam bila takva.

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Uzroci zbog kojih su Romkinje u takvom položaju su brojni i složeni i svakako nisu samo u Romima i njihovom načinu života, već, i to u značajnoj meri, i u našem društvu, odnosno državi koja je svojim činjenjem, a pre svega nečinjenjem doprinela njihovoj marginalizaciji, pa i takvom položaju Romkinja...
    Upravo je ovo sustina svega

  11. #11

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    Njihov nacin zivota i shvatanja je dobro poznat ne verujem im ni rec !
    Ima ko da se brine o njima,oni sto su ih pokrali a znaju oni kosu ti njihovi "bogovi"

    ...kaže neko ko tuđu fotku potura kao svoju
    Način na koji se ti prezentuješ,bar na ovom forumu jednak je i tvom načinu razmišljanja i nemalo puta izaziva podsmeh forumaša na tvoje komentare,uopšteno...

    Tipičan primer predrasude koji doprinosi takvom položaju Romkinja,kakav i jeste ovde u Srbiji.

  12. #12

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    Njihov nacin zivota i shvatanja je dobro poznat ne verujem im ni rec !
    Ima ko da se brine o njima,oni sto su ih pokrali a znaju oni kosu ti njihovi "bogovi"
    ...kaže neko ko tuđu fotku potura kao svoju
    Način na koji se ti prezentuješ,bar na ovom forumu jednak je i tvom načinu razmišljanja i nemalo puta izaziva podsmeh forumaša na tvoje komentare,uopšteno...

    Tipičan primer predrasude koji doprinosi takvom položaju Romkinja,kakav i jeste ovde u Srbiji.

    Razmirice bilo kog tipa rešite putem pp-a ili na nekom drugom mestu,tema ove diskusije je:

    Romkinje i njihov položaj u Srbiji


    Hvala
    I may not be perfect but I'm always me

  13. #13

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    Nurka (1933) Nis


    Detinjstvo?

    Ja sam rodjena dvadeset sedmog decembra tridesettrece godine.Odrasla sam u mahali.Kada sam bila mala, igrala sam se sa drugaricama, ali sam prvo morala da obavim poslove u kuci.Otac mi je bio sluzbenik u fabrici, majka domacica,sa sela je iz Luzana.Mi smo tri sestre i dva brata.

    Da li su vam pravili svadbu?

    Pravili su mi svadbu.Tri dana je trajala,vozili smo se fijakerom.I u gradsko kupatilo su me vozili fijakerom.Svi ljudi su pili rakiju.Moj ujak je doneo rakiju u kupatilo, da piju zene.Sve su zene izisle pijane.A moja sestra od tetke je u cergi sama pravila kafu svim ljudima i castila ih zato sto sam bila nevina.To je nas romski obicaj.

    Kako je poceo bracni zivot?

    Prvo sam sa muzem stanovala kod njegove macehe.A onda je moj otac pisao pismo svom drugu advokatu i dobili smo stan.Radila sam u fabrici.Slagala sam se sa muzem.Godinu dana nismo imali dece, a ja sam htela cerku.Nista bez cerke.A rodila sam prvo sina.

    Da li se secate drugog svetskog rata?

    Ne secam se kako su se Romi snalazili, bila sam mala.Znam da je jedne godine bio Uskrs i da je moj brat cepao drva u dvoristu, kad su nas bombardovali.Ja sam pobegla u park.Bombardovanje je trajalo oko sat - sva,posle sam otisla kuci.Majka je mislila da sam poginula.To je bilo cetrdesetprve,Majka je slavila uskrs, jer je pravoslavna, zato znam taj dan.

    Koliko je vas sin imao godina, kada se ozenio?

    Moj sin se ozenio na Paliluli, kad je imao dvadeset godina.Voleo se sa zenom.

    Kako provodite vreme sa muzem?

    Kada zavrsimo posao citamo knjige , koje dobijamo iz Baptisticke crkve.Ne vidim dobro pa stavim naocare da citam, a novine ne citamo.Nijedne.A u crkvu na propoved idem sredom i nedeljom.Lepo mi je u crkvi.Evo cetiri - pet godina idem u crkvu, krstena sam.

    Sada zivite na Paliluli.Kako se slazete sa Srbima?

    Cetrdeset i sest godina sam u koloniji, gde zivim sve vreme sa Srbima.Sada ima vise Srba nego Cigana.I druzimo se sa Srbima.I unuci moji se druze sa njihovim, ozenice se njihovim devojkama.

    Kako vidite sebe u proteklih 50 godina?

    Pa radili smo muz i ja.Cuvala sam decu, skolovala ih i brinula o njima.Postovala sam oca, majku, komsiluk.Sada smo ostareli, oboje smo bolesni.Imam zakrcenje krvnih sudova,doktori su mi rekli da se operisem, a ja nisam htela.Imam lepe trenutke u zivotu. I sa muzem i sa decom i sa unucima.Vodila sam ih u skolu, amog unuka Dalibora vodila sam i u obdaniste.Majka ih je samo jednom vodila u skolu, da vidi u koju ucionicu idu.A ostalo sve ja radim.Sad me unuci postuju.Nijednu losu rec mi nisu rekli.Kad mi muz bolestan, unuk pali kola i vodi ga kod lekara.

    Da li ima nesto sto vas nisam pitala, a zelite da kazete?

    Pravio je stricev sin,veselje, zbog krstenja cerke,tamo kod fabrike duvana.Tamo sam sedela.Pomogla sam pa su me i zvali tamo sam bila dva dana, spavala sam tamo.
    To nikad necu zaboraviti,bilo je to veliko veselje, bez greske.



    * izvor Romkinje - Svenka Savic

  14. #14

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    Vera (1935) Dren

    Detinjstvo?

    Moj otac i moja mati imali su osmoro dece.Ja sam peta. moja braca su nas odranila, siromasni smo bili jako.Roditelji nisu imali mogucnosti da nas sve daju u skolu.Troje brace su isle, a mi sestre nismo, nego nas je otac dao da sluzimo kod gospode.Ja sam sluzila kod neroma cetiri godine, cuvala sam ovce,svinje, krave po ceo dan.Nismo imali dobrih uslova za zivot u detinjstvu.Ja sam spavala kod neroma na jednom krevetu, jer nasa kuca je bila mala za sve nas.Pored toga moj otac je podigao sestrine dve cerke i posle ih udao.


    A da li se secate rata?


    Secam se kad je bilo oslobodjenje.Bila sam vec devojcica tada,secam se jednog tuznog dogadjaja.U jednoj basti je ostala bomba, mi deca nismo znali sta je to, otisli kod nase babe u sobu i nesto cackali i otimali se o nju.Sa nam su bili jos susedi, sestra i brat blizanci.Oni su otvorili bombu i ona je pukla u sobi.Svi smo bili ranjeni.Oni blizanci su na mestu poginuli.


    Kako ste se udali?

    E onda je mene prosio jedan decko, bio je lep, ali siromasan.Otac je bio protiv toga da se za njega udam.Ali taj decko me je hteo, ja sam htela njega, decko se zaljubio u mene i voleo me i kupio mi jednu snalu ...Ali jednom dosao drugi decko, momcic,on pridje da se pozdravi sa mnom,a ja nisam znala da ce on mene uzeti.On me uzme, ja laka, stavio me na rame i ubaci u sobu.To je bilo tako oko tri sata posle podne. Moj otac bio na sviranju,cuo je da je taj decko mene ukrao, ostavio svirku i dosao da me izvadi odande.Ja sam se mucila od tri sata do dvanajst sati da izadjem, nisam mogla izaci.Ostala sam tamo, ali sam se pokajala,e sta sad da radim, gde sam, tu sam.


    Kako ste ziveli sa muzem?

    Pa sam muzem sam zivela dobro, ali je njegova porodica bila velika,tesko je bilo.Rodila sam cerku, zivela sam sa muzem sest meseci, posle je on otisao u vojsku dve godine, a ja sam ostala sa svojom cerkom sama sa tolikom porodicom.Poslova preko glave!Nedelju dana ja pravim hleb za sve, nedelju dana moja zaova.

    Kako ste ziveli sa svojom porodicom, nakon udaje?

    Moj muz je bio mangup.Voleo druge zene, a voleo i da pije.Nije cuvao decu, a ja moju decu ostavim po drugim kucama i idem da radim.Mucila sam se i nisam mogla nikom da se zalim.Ako pita moj otac kako zivim, ja uvek kazem, dobro. Nikad nisam rekla ni bratu, ni ocu, ni rodbini kako zivim i kako mi je tesko.Kako mi je tako mi je.Ja moju decu nisam ostavila.Posle toga sam se zaposlila kod neroma u Beogradu, imala sam lepu platicu, ali ne vredi nisam bila pismena da radim drzavni posao.Ja nisam pismena, ne znam svoje ime da napisem.



    *izvor Romkinje - Svenka Savic
    Poruku je izmenio bellissima, 02.11.2009 u 18:30

  15. #15

    Odgovor: Romkinje i njihov polozaj u Srbiji

    Ruza (1936) Gornja Koritnica


    Detinjstvo?

    Moja porodica je bila siromasna.Bilo nas je petoro dece, nas dve sestre i tri brata.Kad smo porasli majka je od prevelike muke dobila zivcani napad i obesila se.Pamtim je kao brizljivu majku.Mnogo nas je lepo cuvala, osetila sam veliku ljubav sa njene strane.

    Da li pamtite rat?

    Bili smo vrlo mali kad je poceo rat i kad su Nemci naisli cetrdesetprve.Odveli su naseg oca, ne znam kuda, a nas petoro dece je ostalo samo sa majkom, na ulici.
    Kasnije sam cula da je otac pobegao od Nemaca i pobegao u Partizane.Cula sam kasnije i da su ga Nemci nasli u nekom selu i odveli u logor na Bubnju, da je bio dugo u logoru i kada je bilo grupno streljanje, ubili su i njega.U stvari, ne znam tacno sta se sa njim dogodilo.
    Majka nas je cuvala koliko je mogla da nas cuva, a posle mozda je to sreca, ne znam, pokupili su nas bugarski vojnici i sve nas odveli u Nisku banju.Okupali su nas, obukli i sve nas odveli u Bugarsko mesto Trojan.Odveli su svu decu koja su ostala bez roditelja.Mi ratna sirocad bili smo tamo sve do oslobodjenja.Tamo su dobro postupali sa nama.To je bio dom za ratnu sirocad.Kad smo se vratili u Jugoslaviju, poslali su svakog tamo gde je rodjen.Sve su nas razdvojili, uopste nismo bili u kontaktu, nismo se culi.Tek kad smo odrasli,onda smo se nasli.

    Kako ste pronasli bracu i sestre?

    Sta da vam kazem, to je vrlo tuzna prica.Znam da imam sestru, znam da imam bracu.Bila sam zabrinuta za njih.Isla sam svuda gde sam cula da su oni i sve sam ih pronasla.To je bilo strasno.Nismo mogli da se prepoznamo.


    Udaja?

    U medjuvremenu sam se udala.Bila sam mlada i lepa.Nasao me jedan Srbin.On je prema meni bio mnogo dobar, ali njegovi roditelji nisu pristajali na to da imaju crnu snaju i mi smo se razisli.Cetiri godine smo bili u braku, imam cerku sa njim.

    Ipak ste se ponovo udali?

    Na silu su me udali, tukli su me.Rekli su mi:
    - Moras da uzmes muza, ti si mlada, ne mozes da zivis sama.
    I tako su oni meni bili sudije.Rodila sam mu sinove, a on je nastavio da me tuce.Mnogo sam mucno zivela sa njim dvadeset godina.To sto je on radio sa mnom te muke ... Govorio mi je da sam necasna zato sto sam prvo uzela Srbina.Tukao mi je cerku zato sto je bila njegova, maltretirao ju je.

    Da li ste nekom prijavil to nasilje?

    Ne, nisam smela da ga tuzim.Oni bi me ubili.Nisam smela da komplikujem zivot, jer sam ih se jako plasila.Oni su bili opasni ljudi.Posle bi me jos vise tukli.

    Da li obracate paznju na svoj izgled?

    O mom izgledu uvek sam brinula, jer sam u domu vaspitana da mi je kosa uvek skracena,frizirana, da lice namazem pomadom, da perem zube.To sto sam naucila u domu, to mi je navika i sad u starim godinama.

    Imate li nesto da kazete, a ja vas nisam pitala?


    Mogu da dam jednu preporuku.Moze li nasa drzava, kao Amerika, da vodi brigu o ljudima koji su na ulici, koji zive kao zivotinje, a ne kako treba.Treba drzava vise da se brine za nas Rome.Ja sebe vidim kao pustinu.Na primer treba mi nesto, odem i trazim, oni kazu ... Dobro, dobro.Al' od toga nema nista.Samo nesto pisu. Ne zele da ti pridju kao ljudi.Mnogo puta su me uvredili.Kad je bio Jovanovic kaze mi:
    - Bezi od mene, bezi.
    A ja sam cista i namirisana , a on me ponizava.Znas kako se osecam,kao ...


    Sta bi bila vasa poruka deci?

    Da im ne da bog, da zive kako sam ja zivela.Neka im da bog da zive kao pravi ljudi.Da ne budu ponizeni od naroda.Ako ne rade ovde, neka rade u inostranstvu.Samo da budu dobri ljudi, da mogu da zarade i zive posteno.Kao sto sam ja zivela kad sam bila mlada.


    * izvor Romkinje - Svenka Savic
    Poruku je izmenio bellissima, 03.11.2009 u 13:32 Razlog: izvor

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. (ne)pismenost u Srbiji
    Autor exploited u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 15.03.2018, 15:54
  2. Monopol u Srbiji?
    Autor maleni u forumu Ekonomija
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 28.09.2012, 14:56
  3. Ribolov u Srbiji
    Autor Lady S u forumu Lov i ribolov
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 12.06.2010, 12:14
  4. Dokumentarac o srbiji
    Autor potsisvajz u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 17.08.2009, 02:22
  5. Mikroorganizmi i njihov odnos sa biljkama
    Autor Aca1983 u forumu Biljno carstvo
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 07.08.2007, 00:21

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •