Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 77

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima

    Bliži se početak primene novog Zakona o bezbednosti saobraćaj na putevima. Većina nas sa vozačkom dozvolom zadovoljiće se sa upoznavanjem sa novinama preko medija.

    Ako čuvate svoj džep i vozačku dozvolu, takvo upoznavanje može biti nedovoljno.

    Tekst Zakona u celini možete preuzeti sa sajta MUPA Srbije (u PDF ili Word formatu) a ovo je link za tekst u PDF-u

    Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima Srbije

  2. #2

    Odgovor: Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima

    Pisao sam o MUP-ovom ZOBS-u još dok je bio predlog i u skupštinskoj proceduri na istoimenoj temi na Društvu. Zakon, kakav je takav je od decembra je u primeni. Rezultati će se videti tek nakon nekog vremena implementacije, iskreno se nadam da će uz primene zakona biti preduzete i mere koje će doprineti smanjenju broja nezgoda. Ono što me brine je da još uvek nije osnovana Agencija za BS koja bi trebala da bude jedna od stubova sprovođenja nove politike bezbednosti saobraćaja.



  3. #3

    Odgovor: Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima

    Nazalost vecina saobracajnih policajaca nije dovoljno obucen za efikasno prepoznavanje prekrsaja a posebno me iritira kada kaznjavaju protivzakonito.

    Recimo, cak i novi zakon kad procitate, vidi se da na pr. na izlazu iz Backe Topole prema Malom Idjosu kaznjavaju protivzakonito, naime stoje na nenaseljenom mestu gde je dozvoljena brzina 80km/h. Oni kaznjavaju jer je tabla o prestanku naselja pomerena negde u zivicu izvan naseljenog mesta (cak se i ne vidi na samom izlazu iz B.T.). Nemaju pravo kaznjavati, ako posle zadnje zgrade u naselju nisu stavili tablu da i dalje vazi ogranicenje od 60 km/h. I postoje bezbroj slicnih slucajeva.

    Sa druge strane vec 1/3 Srbije ne koristi indeks ni za zaustavljanje i parkiranje, ni za promenu trake.
    Nadajmo se da ce drzava proraditi i na tome.

    Nazalost smanjivanje maksimalne dozvoljene brzine na 50km/h u naseljenom mestu je stetno za nasu privredu (radni sati, smanjenje produktivnosti prevoznika i drugih radnika).
    Novi zakon propisuje ukljucenje oba indeksa i nosenje trougla kod vuce neispravnog vozila, sto je nonsens, indeks mora da sluzi za prikaz namere skretanja. Propisajuci oba indeksa, dolazi se do situacija opasnih po saobracaj. Nadam se da ce to neko da primeti u Skupstini, te da ce Skupstina vratiti dati clan na razmatranje.
    Poruku je izmenio biterlemon, 03.11.2009 u 20:28
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  4. #4

    Odgovor: Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima

    Ja sam gotovo siguran da od primene tog zakona od 10.12. nema nista. Bice to jos jedan u nizu zakona koji se ne primenjuje, odlaze ili delimicno primenjuje. Nema sanse de se stvore svi preduslovi za njegovu primenu za mesec dana.
    Uzgred, nisam znao da se migavac zove indeks, jel' to tako ili je neka greska u postu iznad???

  5. #5

    Odgovor: Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima

    Jeste da novi zakon još nije počeo da se primenjuje, ali isti Qrac će da bidne kao i sa ovim. I ovaj je dobar, sigurno ne najbolji, da se primenjuje u celosti. Opet će panduri sami sebe da izuzmu od njegove primene. I to je ono najcrnje. Imamo zakone, ali se selektivno primenjuju.

    Komandir policije ispao iz kola i poginuo
    Petak, 27. novembar 2009. 09:19


    Pomoćnik komandira stanice policije Novi Beograd preminuo je noćas u Urgentnom centru, od povreda koje je zadobio kada je na putu kod Progara najverovatnije ispao iz automobila u pokretu, saznaje nezvanično agencija Beta.

    Portparol Hitne pomoći Nada Macura rekla je agenciji Beta da je mlađi muškarac bio zbrinut u mestu Jakovo i prevezen na reanimaciju u Urgenti centar.

    "Hitnoj pomoći oko 23.30 javljeno je da je u saobraćajnoj nesreći teško povređena osoba koja je verovatno ispala iz vozila", rekla je Macura.

    Agencija Beta u policiji nezavnično saznaje da je stradali pomoćnik komandira stanice Novi Beograd.

    (Beta)
    Ne sećam se kada sam video pandura vezanog, msm sigurnosnim pojasom, u službenom autu. I što onda da se čudim ili žalim čoveka kojem se ovo desilo?! Dobro 'ajde, ne shvatajte ovu izjavu suviše eksplicitno, ali u krajnjem slučaju ko mu je kriv!?

    Ali najviše na ganglije mi ide kada se vozaju 26 km/h po gradu, sa laktom kroz prozor, zapaljenom cigarom, ne vezanim sigurnosnim pojasem i kolooooonoooooom nesrećnika iza njih.

    Neće biti pravde i zakonitosti dok ja kao građanin ne budem mogao da prijavim nepoštovanje zakona od strane onih koji su dužni da ga primenjuju i kontrolišu njegovu primenu, te video da su isti na bilo koji način sankcionisani. Kod nas pandur dobije po ušima samo kada nekoga ubije.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  6. #6

    Odgovor: Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima

    Pa primena zakona i jeste jedna od najvažnijih karika u celoj strategiji koju treba primeniti. I stari zakon jeste bio dobar, ali je bio prilično zastareo, tako da je neka nova rešenja trebalo ubaciti u ZOBS, uskladiti sa evropskim zakonima, omogućiti upotrebu novih tehnologija u saobraćaju, novih mera itd.
    To kako će se primenjivati zavisi opet od policije i njihove unutrašnje kontrole. U Republici Srpskoj su to odavno završili, bukvalno u hodu sa formiranjem policije i to sve njihova unutrašnja kontrola. Kada su počeli prvi da lete sa posla zbog korupcije u saobraćajnoj policiji sve je polako došlo na svoje. Kako će kod nas sve to da ide, videćemo.



  7. #7

    Odgovor: Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima

    Citat babic kaže: Pogledaj poruku
    Uzgred, nisam znao da se migavac zove indeks, jel' to tako ili je neka greska u postu iznad???
    Iskreno, i ne secam se kako se zove sluzbeno, u zakonu, ja sam ucio kao zmigavac, ili strucni naziv indeks. Na netu sam sreo i oblik: smigavac.

    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  8. #8

    Odgovor: Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Iskreno, i ne secam se kako se zove sluzbeno, u zakonu, ja sam ucio kao zmigavac, ili strucni naziv indeks. Na netu sam sreo i oblik: smigavac.

    Stručno bi bilo pokazivač pravca (kretanja) Mislim da tako stoji i u zakonu.



  9. #9

    Odgovor: Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima

    Usvojen je i Pravilnik o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima. Koje sve tehničke uslove mora da ispunjava vaše vozilo, šta vam je od opreme u vozilu neophodno, nova kategorizacija vozila i ostalo možete pročitati ovde: Pravilnik .PDF



  10. #10

    Odgovor: Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Usvojen je i Pravilnik o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima. Koje sve tehničke uslove mora da ispunjava vaše vozilo, šta vam je od opreme u vozilu neophodno, nova kategorizacija vozila i ostalo možete pročitati ovde: Pravilnik .PDF
    Cudno,novine pisu jedno Turk nadje nesto drugo,a lokalni sefovi policije kazu nesto trece.Bice ovde velikih zbrka od 10.decembra i sto kaze jedan saobracajac,ma ko ce sve to postovati nema sanse bice kao i do sad

  11. #11

    Odgovor: Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    Cudno,novine pisu jedno Turk nadje nesto drugo,a lokalni sefovi policije kazu nesto trece.
    A zakon je prilično jasan. Ko god ima nedoumica neka pročita zakon, tako će znati svoja prava i obaveze u saobraćaju. Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima i Zakon o osnovama bezbednosti saobraćaja na putevima, tamo uglavnom sve piše. A ovaj pravilnik je donet na osnovu novog zakona

    Kako će izgledati primena novog zakona, to ćemo tek da vidimo. Ja nemam informacije da li je doneta nacionalna strategija za bezbednost saobraćaja i da li je uopšte osnovana agencija za bezbednost saobraćaja, ili ćemo se i dalje oslanjati isključivo na MUP kao do sada.



  12. #12

    Odgovor: Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    A zakon je prilično jasan. Ko god ima nedoumica neka pročita zakon, tako će znati svoja prava i obaveze u saobraćaju. Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima i Zakon o osnovama bezbednosti saobraćaja na putevima, tamo uglavnom sve piše. A ovaj pravilnik je donet na osnovu novog zakona

    Kako će izgledati primena novog zakona, to ćemo tek da vidimo. Ja nemam informacije da li je doneta nacionalna strategija za bezbednost saobraćaja i da li je uopšte osnovana agencija za bezbednost saobraćaja, ili ćemo se i dalje oslanjati isključivo na MUP kao do sada.
    Razumem ja,nego zna se koliko ce se to postovati kao i do sad kad hoce,hoce kad nece,nece.Prosto takvi smo ti mi.Zakon je dobar i postuju ga dok se ne usvoji posle toga ga niko ne postuje(mislim na policiju)

  13. #13

    Odgovor: Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    Razumem ja,nego zna se koliko ce se to postovati kao i do sad kad hoce,hoce kad nece,nece.Prosto takvi smo ti mi.Zakon je dobar i postuju ga dok se ne usvoji posle toga ga niko ne postuje(mislim na policiju)
    Pa i policija bi trebala da usvoji nove pravilnike koji uređuju njihov rad uz zakon o policiji i niz drugih zakona. Ne možemo govoriti u napred moramo sačekati primenu zakona kako bi videli kako sve izgleda u praksi i kakvi će se efekti postići. Sve to u vezi rada policije nije do samog zakona, a ko bude poštovao zakon neće imati puno problema sa policijom



  14. #14

    Odgovor: Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima

    Damir Okanović iz Srpskog komiteta za bezbednost saobraćaja odgovara na neka pitanja čtalaca lista "Blic":

    1. Šta ćemo sa novijim vozilima koja u prtljažniku fabrički nemaju rezervni točak, čak ni mesto za njega?
    Predlog novog pravilnika o opremi u vozilu predviđa sledeće: Rezervni točak ne moraju da imaju motorna i priključna vozila ako su pneumatici ili naplaci opremljeni nekim sistemom za sigurnu vožnju s izduvanim pneumatikom ili ako vozilo poseduje odgovarajuće sredstvo za privremeno osposobljavanje izduvanog pneumatika (npr. sprej, pena u boci pod pritiskom, komplet za brzu popravku pneumatika i sl.).

    2. Ko će da prijavljuje službena ovlašćena i privilegovana lica za počinjene prekršaje?
    Ovlašćeni predlagač prekršajnog postupka je policija, dok u slučaju saobraćajne nezgode prekršajni postupak može da pokrene i lice koje je oštećeno. Ne postoje posebna pravila kada su u pitanju službena lica.

    3. Ako uhvatim policajca da čini prekršaj, šta treba da uradim i kome da se obratim da bi i dotični policajac osetio čari novog zakona. Da li, kad me zaustavi policajac, mogu i ja njemu da tražim da mi pokaže prvu pomoć
    Zakon o bezbednosti saobraćaja važi i za policajce, osim kada se radi o zaustavljanju i parkiranju. Ako građanin zatekne policajca u prekršaju, može da zabeleži prekršaj kamerom ili telefonom, ili jednostavno da da iskaz u kome će opisati prekršaj. Prijavu protiv policajca građanin može podneti u najbližoj stanici policije gde će primiti njegovu prijavu ili uputiti građanina u nadležni organ MUP.

    4. Kako ne smeš da pričaš mobilnim dok voziš, a smeš da pušiš? Pa isto koristiš jednu ruku?
    Zakonom se ne mogu predvideti svi posebni slučajevi kojim se može ometati upravljanje vozilom (šminkanje tokom vožnje, doručkovanje za volanom i sl.) pa zato zakon načelno zabranjuje ponašanje na način kojim se mogu ometati, ugroziti ili povrediti drugi učesnici u saobraćaju.

    5. Po zakonu se ne sme obavljati radarsko merenje brzine na mestima gde to nije zakonom regulisano. Mora na delu puta stajati znak deonica puta na kome se vrši radarska kontrola. Policijsko vozilo mora se jasno videti, tj. ne sme biti sakriven iza žbuna/kamiona itd. Da li je to tačno?
    Zakon o policiji nalaže da policija mora javno da saopšti nameru da sprovede snimanje na javnom mestu, s tim što nije precizirano u kom roku i na koji način policija to saopštava. Tačne lokacije radarskih kontrola nisu definisane važećim propisima, kao ni način postavljanja policijskog vozila prilikom kontrole brzine.

    6. Hoće li biti objavljeno gde su postavljene kamere?
    S obzirom na to da je svrha sigurnosnih kamera sprečavanje opasnog ponašanja u saobraćaju a ne kažnjavanje, bilo bi razumno objaviti tačne lokacije kamera, kao što je to uobičajeno u pojedinim državama EU.

    7. Gde može da se preuzme zvaničan dokument vezan za opremu u automobilu, jer u dokumentu o bezbednosti saobraćaja na njihovom sajtu ja nisam uspeo ovo da pronađem.
    Obavezna oprema u vozilima određena je Zakonom o bezbednosti saobraćaja na putevima koji se može preuzeti sa sajta Narodne skupštine Narodna skupstina Republike Srbije - National Assembly of the Republic of Serbia i pravilnikom o dimenzijama, ukupnim masama i osovinskom opterećenju vozila i o osnovnim uslovima koje moraju da ispunjavaju uređaji i oprema na vozilima u saobraćaju na putevima iz 1982. godine, koji je još na snazi, a očekuje se da ga uskoro zameni novi pravilnik čije usvajanje je u toku.

    8. U toku vožnje zabranjuje se slušanje preglasne muzike. Ko će da utvrdi šta je preglasna muzika?
    Ako dođe do saobraćajne nezgode zbog toga što vozač zbog npr. glasne muzike nije čuo zvučni signal drugog vozača, tada se radi o preglasnoj muzici. Tako bi postojao propust i vozača koji nije čuo nailazak vozila Hitne pomoći i zbog toga ga nije propustio u raskrsnici.

    9. Kakav mora da bude fluo-prsluk ? Jedni tvrde da mora biti žut, drugi kažu zelen, treći narandžast
    Osobine svetloodbojnog prsluka definisaće se odgovarajućim podzakonskim aktom ministra nadležnog za saobraćaj, čije usvajanje je u toku.

    10. Policajac kad sačini zapisnik, ponudiće građaninu da potpiše taj zapisnik, a građanin to može a ne mora da uradi? Koja je onda svrha tog zapisnika?
    Zakon o opštem upravnom postupku određuje da je zapisnik dokaz o toku i sadržini radnje postupka i datih izjava, a ako u zapisniku o kontroli nema izjave kontrolisanog lica, onda takav zapisnik ne bi mogao biti dokaz o priznanju, tj. negiranju odgovornosti za saobraćajni prekršaj. Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima, protivno načelu slobodne ocene dokaza u prekršajnom postupku, određuje da je zapisnik o kontroli učesnika u saobraćaju isprava kojom se dokazuje izvršenje prekršaja.



  15. #15

    Odgovor: Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Damir Okanović iz Srpskog komiteta za bezbednost saobraćaja odgovara na neka pitanja čtalaca lista "Blic":
    1.
    ...
    9.
    Hajde da kažem da mi je sve bilo, manje ili više jasno i bez obrazloženja, nego me buni ovo 10. pitanje, odnosno odgovor na njega.
    10. Policajac kad sačini zapisnik, ponudiće građaninu da potpiše taj zapisnik, a građanin to može a ne mora da uradi? Koja je onda svrha tog zapisnika?
    Zakon o opštem upravnom postupku određuje da je zapisnik dokaz o toku i sadržini radnje postupka i datih izjava, a ako u zapisniku o kontroli nema izjave kontrolisanog lica, onda takav zapisnik ne bi mogao biti dokaz o priznanju, tj. negiranju odgovornosti za saobraćajni prekršaj. Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima, protivno načelu slobodne ocene dokaza u prekršajnom postupku, određuje da je zapisnik o kontroli učesnika u saobraćaju isprava kojom se dokazuje izvršenje prekršaja.
    Da li je zaista dovoljan samo, kako proizilazi iz napisanog, taj famozni zapisnik za određivanje krivice, ili tužioc (policija) mora dostaviti i druge dokaze koji bi potkrepili napisano u zapisniku.
    I nameće mi se pitanje ima li razlike između zapisnika potpisanog i nepotpisanog od strane građanina (optuženog za prekršaj)?!
    Ako nema, čemu u opšte potpisivanje?

    Možda je neko već naišao negde na odgovor na moja pitanja, ili je dovoljno stručan da samostalno protumači.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Izmene Zakona o bezbednosti u saobraćaju
    Autor Necromancer u forumu Auto-moto
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 26.02.2015, 12:00
  2. Saobraćajni znaci
    Autor zmax u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 30.05.2010, 22:34
  3. Predlog Zakona o bezbednosti saobraćaja
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 60
    Poslednja poruka: 31.05.2009, 17:24
  4. Zakon o bezbednosti saobraćaja.
    Autor alokin74 u forumu Spomenar
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 09.08.2008, 08:35
  5. Putevima vina
    Autor ZOE u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 27.07.2007, 19:06

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •