Najveća potreba
Prikaz rezultata 1 do 13 od ukupno 13
  1. #1

    Najveća potreba

    Kada god razmišljam o svojim prioritetim,o tome šta je to što bih trebala da učinim ,dvoumim se oko toga koliko je od svih,tih ''piroriteta'' ono što mi je zaista potrebno,što mi kao čoveku treba kako bih bila celovita i mogla da kao ja,a ne neko drugi delujem u svetu u kome sam,a koliko je toga što mi je kao potreba nametnuto i što me zapravo odaljava od mene same?
    Da li je moguće odrediti svoje potrebe,one najveće?Meni se čini da i ije baš tako jednostavno razgraničiti ''moranje'' od ''istinske potrebe''.Čini mi se da je ta granica između nametnutog i onog što nas zaista određuje kroz želje mutna i nejasna.ponekad nam je potrebno ono što je u nama samo kroz druge,a što nas same ne dotiče onako kako nas dotiče ono što je kao potreba izniklo iz nas samih,iz naših snova i želja.

    Kakve su vaše misli o ''potrebama''?Da li mislite da se i kroz sasvim jednostavne,svakodnevne sitnice u odnosu na naš opstanak-ishrana,plaćanje računa,odlazak frizeru itd.-može uočiti neka zakonitost kada su želje kao potrebe i prinudne potrebe u pitananju?

    Da li nekada i sasvim lična potreba,drgima potpuno neznana,potreba duha,jošjedna od nametnutih vam obaveza?Da li se dešava da primetite kako se u vama zasnivaju potrebe toliko jednostavne,a toliko moćne da u vama stavraju osećanje radosti pri samoj pomisli da ih ispunite?
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  2. #2

    Odgovor: Najveća potreba

    Kad si roditelj, tvoje su potrebe u drugom planu .
    Izlaske , frizuru , garderobu , razne poroke ,... zamenili su: računi , internet, knjige, razni alati,
    ...a frizer mi plače gladan, -pinceta sve rešava.
    Naravno da svi imamo potrebe, ali moju listu prioriteta trenutno kroji jedan petnaestogodišnjak.
    Obično je lista kratka i realna, al se svremena na vreme pojavi neka stavka za češanje.
    Ma koliko bi ja išao na Claptona, to će ipak zavisiti od njegove ekskurzije.
    Vremenom smo se naučili skromnosti,... koliko-toliko, pa se za materijalne stvari lako dogovaramo.
    Ma koliko se žalio, uvek mi je zadovoljstvo njegove potrebe namiriti, a ja ću lako.

    Al me je lepo izdresirao petnaestogodišnjak , samo o njegovim potrebama,
    ...al oženiću ga ja , pa ćemo opet
    Meni je strogo zabranjeno da stavljam te u pesmu...

    Bane Krstić


  3. #3

    Odgovor: Najveća potreba

    Da,naravno,kada su deca u pitanju,tada svi oni koji se staraju o njima,preispituju svoje prioritete.
    Uvek ima tih,svakodnevnih pitaja koja ne trpe ''ne'' kao odgovor: preči je hleb od cigareta,preče je kupiti detetu,ili nekom od ukućana neki odevni predmet,nego odlaziti na piće,ili trošiti novac na nešto slično.

    A ima i onih potreba koje ne zavise od novca,ili barem ne u tolikoj meri.
    Ima onih potreba koje se nameću vašom željom da istražite neke situacije,pa tako imate potrebu da posmatrate ljude i njihova lica,da vam kažu neku reč koju ćete protumačiti prvo sluhom,pa zatim i umom.
    Postoji potreba za razbijanjem one,nevidljive tamnice najjačih i njačvršćih zidova-samoće.

    Tako je mnogo potreba,a tako malo snage i još manje vremena.
    Poruku je izmenio Mish, 27.02.2010 u 01:15 Razlog: nepotreban citat prethodnog posta
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  4. #4

    Odgovor: Najveća potreba

    Život me naučio, da me materijalne stvari ne usrećuju...mogu samo da mi čine život ugodnijim, ali bitno mi ne stvaraju neko zadovoljstvo.

    Bila sam od onih osoba koje su sve radile po p.s.-u..uvijek najbolja, uvijek istaknuta, uvijek vrijedna, uvijek primjer...onda sam se malo umorila, ispala iz tračnica...
    Potrebe i želje drugih postajale su tada moje potrebe, a ja počela da tjeram inat, i idem u korist svoje štete.

    Ono što mi se sada dešava...i postaje moja najveća potreba je da ja budem zadovoljna sobom...da ujutro kada ustanem osjećam da vrijedim, da mogu da se osmijehnem samoj sebi ujutro, u ogledalo, pogledam u oči, da budem zadovoljna onime što sam postigla. To mi je najveća potreba. To mi je prijeka potreba.

    Naći mir sa sobom.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  5. #5

    Odgovor: Najveća potreba

    sve egzistencijalne potrebe mogu da svedem na neophodni minimum koji diktira bazichni metabolizam. svih materijanih predmeta mogu da se odreknem ako je nuzzno. potrebu za posedovanjem per se nemam, lepo je shto je vlada pera istakao da su detetove potrebe preuzele prioritet u njegovim potrebama ali se ne bih slozzila s kohili da "je to normalno". to nije "normalno", to je izuzetno.retko koje dete ima privilegiju da roditelj o njemu razmishlja na taj nachin. misr sa sobom, koji pominje sunchica je svakako jedna od najvechih potreba. takva potreba sluzzi kao pokretachka snaga.

    moja najvecha potreba je da zzivim da bih detetu mogla da se nadjem. kad se sve podvuche jedino te potrebe ne mogu josh uvek da se odreknem.

    ali imam i potrebe chije me ispunjenje usavrshava kao choveka. omoguchava mi da budem zadovoljna i nasmejana, ispunjena. da postavljam pred sebe nove izazove, nove zadatke koje chu reshavati. od tih uspeha i nadogradnji chu se snazziti i samim tim mom detetu biti bolja i korisnija.
    & underpaid......

  6. #6

    Odgovor: Najveća potreba

    Citat Sunflower kaže: Pogledaj poruku
    Naći mir sa sobom.
    Sve ostalo u poredjenju sa ovim je ne vazno.

    Ljudski zivot je satkan od potreba.
    Najvaznije je umeti oceniti prioritete u potrebama, ali ljudska dusa je ponekad prokleta.
    Sto imas vise, tezis ka jos vecem i vremenom primetis da si u zacaranom krugu,vecito nezadovoljan.Ovde mislim na materijalne potrebne, koje ma koliko bile bitne u ovom nasem ludom ritmu zivota, ne mogu nadomestiti smiraj duse.

    Moja najveca potreba je bas ovaj mir, o kojem je Sun pisala.
    Od vecite borbe sa svojim unutrasnjim Ja, sam se umorila.
    Od preispitivanja, lutanja i nedumica.

    Da, najveca potreba mi je unutrasnji mir.
    Sve ostalo mi nije vazno i sa svakim novim danom cu se izboriti, kad spoznam samu sebe.

  7. #7

    Odgovor: Najveća potreba

    da pregrupisem svoje prioritete ,,,
    poslednjih godina su se prioriteti malo istumbali..
    a svi su usko povezani
    da ostanem pozitivna i svoj problem odrzim takav kakav jeste ,ako vec ne mogu da ga saniram
    a to je opet bitno ,da bih mogla da radim,,i da se osecam korisnom i ispunjenom,,
    da svrhu svog roditeljstva ispunim do kraja
    ako Bog i junacka creca to dozvole ...

  8. #8

    Odgovor: Najveća potreba

    Sigurna sam,da se vecina od nas ne zadovoljava zivotom koji nosi u sebi i u svom sopstvenom bicu..I sigurna sam da zbog toga, zivimo zamisljenim,iluzornim zivotima, daleko od svoje prave sustine......

    Neprestano radimo na tome da ulepsamo i ocuvamo svoje umisljeno bice,a zapostavljamo ono pravo...pod uslovom da ga poznajemo...i prepoznajemo,a ovo narocito zbog toga sto se nalazimo u svetu koji nismo sami stvorili, a rodjeni u drustvu u cijem stvaranju nismo ucestvovali...Na sve strane nailazimo na otpore koji u vidu prirodnih zakona i normativnih propisa postavljaju granice nase slobode...

    I tako kroz neuspesnost svojih pokusaja da se odomacimo u kosmosu upoznajemo se sa punom merom svoje nemoci...A,narocito jos i zbog toga sto verovatno postoji nesto drugacije , od onoga sto vidimo...

    Ponekad ispred ogledala stojim i gledam..:

    Zatvaram oci i vidim coveka, bez svetla ,ostavljenog samom sebi,kao zalutalog i ostavljenog u ovaj zabaceni kutak vasione,bez pojma,ko ga je tu stavio,sta trazi tu,sta ce biti od njega kad umre..
    .
    U svetlu takvoj polozaja ,najveca moja potreba je pokusaj da se ''dokopam pravog sveta'',jer ovaj postojeci bez obzira na snagu i silu koju osecam ,ne garantuje da mi ovaj pripada...i da sam na pravom putu...

    .:...''Nije potrebno imati uzvisenu dusu pa razumeti da na zemlji nema istinskog i pouzdanog zadovoljstva,da su sva nasa uzivanja samo sujeta,da su nam nevolje beskrajne,i da najzad smrt,koja nam svakog tenutka preti,ima neizbezno da nas stavi kroz malo godina pred strahovitu neminovnost da za vecna vremena budemo ili unisteni,ili srecni''...Paskal...

    Moj pravi svet...svet cudesa i pravih ljudi ,svet koji je iznedrio navazniju potrebu ...A,ona proizilazi iz toga da sam na sigurnom putu vracanja svojoj sopstvenoj sustini ,ostvarenju celine svoga bica...(nedostizan ideal...individuacija...)
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  9. #9

    Odgovor: Najveća potreba

    Jako sam "rentabilan" što se tiče potreba za "golim opstankom". Naučio sam da i spartanski organizovan efikasno funkcionišem. Nikada nisam bio neko kome je potreban komfor, "ptičje mleko", "parče oblaka", previše odmora ili sna. Sve je moglo da posluži.
    Jedina potreba sa kojom se čitav život borim je emocionalne prirode, potreba za ljubavlju. Svega može biti minimalno, na granici opstanka i ne smeta mi niti ulažem poseban napor da bi ih reducirao..ali tu potrebu za ljubavlju sam uvek morao da gušim svom raspoloživom snagom...da bih nekada opstao. Što je najgore...tada sam sam sebe doživljavao kao "zombija", mašinu koja samo odrobija život.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  10. #10

    Odgovor: Najveća potreba

    Ja sam neko ko je godinama (pre će biti od kad znam za sebe) rastrzan između želja i potreba drugih ljudi... uvek na dva mesta, uvek na putu, uvek nigde. Moja iskonska potreba trenutno je upravo jednina, napokon: jedno mesto, jedna osoba, jedna tačka oslonca....jedno. Jedan pravac u životu. Jedna osoba da joj ne budem sve, već dovoljno, jedno mesto da ga nazovem domom, mir ... bar na kratko.

  11. #11

    Odgovor: Najveća potreba

    Čamac i penta / dok ne stigne palata i jahta

  12. #12

    Odgovor: Najveća potreba

    Sedmica na loto-u.


  13. #13

    Odgovor: Najveća potreba

    @Sivi...

    Jedina potreba sa kojom se čitav život borim je emocionalne prirode, potreba za ljubavlju. Svega može biti minimalno, na granici opstanka i ne smeta mi niti ulažem poseban napor da bi ih reducirao..ali tu potrebu za ljubavlju sam uvek morao da gušim svom raspoloživom snagom
    ...

    Ti verovatno kao T.Rajk..

    Ljubav-teznja prema idealnom-sebe u drugome...

    A Spinoza:''I zaista,mora biti tesko ono sto se tako retko nalazi...Jer kako bi moglo biti da ga skoro svi zanemaruju-kad bi spasenje bilo pri ruci,i kad bi,bez mnogo truda,moglo da se nadje...Ali sve uzviseno isto je tako tesko kao sto je retko.''
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

Slične teme

  1. Duga veza kao obaveza, ili kao potreba
    Autor veljko yaric u forumu Ljubav
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 03.06.2011, 17:25
  2. Posao kao potreba?
    Autor veljko yaric u forumu Posao
    Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 09.05.2011, 13:34
  3. Potreba za pažnjom....
    Autor maski u forumu Psihologija
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 15.07.2010, 10:04
  4. Upoznajte ženu sa najvećim grudima
    Autor Morpheus u forumu Belosvetske zanimljivosti
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 19.05.2010, 19:50
  5. Najveći osvajači i najveće vojskovođe
    Autor memento u forumu Istorija
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 21.08.2009, 14:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •