4 dana i 1 kindžal
Prikaz rezultata 1 do 4 od ukupno 4
  1. #1

    4 dana i 1 kindžal

    Zamislite sledeću scenu:
    obrisali ste prašnjave cipele,obuli ih i pogledavši drveće nara,limuna i mandarina krenuli kao i svakog dana po hleb.ALI,to nije svaki dan,nije kao svaki dan jer znate da za tačno četiri dana dobijate odgovor na pitanje o tome da li ćete živeti još nekoliko godina,ili samo nekoliko meseci.Svi dobro poznati predmeti dobijaju nove obrise.Odjednom,sve vam je jasnije,vrednost svakog momenta je odrešena onim,budućim odgovorom i pokušavate da svedete račun o svom životu i svemu učinjenom.

    Čega biste se sećali?
    Evo,čega bi se sećala jedna žena koja je,odlučivši da joj ta četiri dana prođu u smislenom pokušaju da svede sva svoja dela na uspomene,zatvorila sećanja u zamišljenu,staklenu kutiju.U toj kutiji se nalaze sasušene mandarine koje su doputovale iz Tbilisija,jedna salveta sa ispisanim slovima đurijanskog pisma.Tu je nađeno Jevanđelje na ruskom,čiju vlasnicu Marinu poznatu kao Marinčik,nije mogla da nađe.Tu su i sva sećanja na sva svetla svih svetionika viđenih sa paluba raznih brodova,sa terasa;male palvo-bele vetranječe,strme hridi dok svetlucaju na popodnevnom suncu i morska pena.

    Tu je i jedan kindžal.
    Do trenutka kada ga je ona kupila,bio je u jednoj prodavnici u jednom gradu,u jednoj ulici prepunoj kujundžijskih radnji,zlatara,obućara u ulici kojom je prolazio Ali Paša i u kojoj je sahat kula.Kada je videla njegovu zakrivljenu oštricu od srebra i korice ukrašene lavovima,morala je da zapodene prču sa vlasnikom prodavnice i on joj je ispričao sve o srebrno-bronzanim koricama kindžala.
    A taj kindžal je posle,na neki način,završio u njenim leđima držen nežnim rukama
    poverenja i dugo je svrdlala ruka male zveri po njenim leđima njegovim,zakrivljenim,srebrnim sečivom.

    Tako,ta žena ima pred sobom 4 dana i sećanja dovoljno velika da ispune staklenu kutiju uspomena i dovoljno mala da se gurnu među korice onog jednog kindžala.

    Svega čega bi ona zapravo volela da se seća jeste trčanje kroz žito sa sestrom,njihovog putovanja do jedne ,daleke obale,ali zna da nema vremena.Mora da se odluči.Ima samo četiri dana.Koje uspomene poneti sa sobom?
    Čime svesti račun?

    Da imate samo 4 dana i 1 kindžal na srcu,kako biste sveli svoje,ovozemaljske račune sa prošlošću?
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  2. #2

    Odgovor: 4 dana i 1 kindžal

    Nikako me ne ostavlja ravnodušnim ova tvoja priča, ceo dan o njoj razmišljam.
    Nisam bio u situaciji da upoznam nekog, ko takvim očima gleda svet i sve se nadam da je to samo priča. Pročitao sam ih mnogo,
    ... o poslednjim danima, koliko se čula pojačaju u tim situacijama. Pa bi' duboko disali, mirisali, ukusno nešto pojeli, popili,...
    -Dal' sam ja od tih?
    -Nisam siguran.
    Mislim da bih jedno od prvih stvari koje bih uradio bilo da napravim party.
    Uf,...nekad sam po opasnim party-jima bio čuven, i danas se prepričavaju.
    Prvi sam na našim prostorima pravio rock and roll svadbu još davne 1994., gde se skupila cela klubska scena mog grada bez i jednog izuzetka.
    U ta četiri dana bi se sigurno uglavio i ovaj predivni film. Ne gledam filmove po više puta, al' za ovaj bi se našlo mesta.




    ... nemoj da se šalite, da ga neko ne pogleda...
    ...uf ne mogu više, dosta je.
    Ma mogu samo da lupetam,...-ko to može da kaže, dok se ne nadje u takvoj situaciji?
    Al' dala si nam dobru temu za razmišljanje!
    Meni je strogo zabranjeno da stavljam te u pesmu...

    Bane Krstić


  3. #3

    Odgovor: 4 dana i 1 kindžal

    4 dana su previše. Sva sećanja vredna pomena još uvek su živa u odajama moždanog prostranstva. A sastoje se od kratkih trenutaka, fragmenata prošlosti koji predstavljaju prava mala ostrva spokoja u uzburkanom moru života. Tu je poneki osmeh, neka suza, Nova godina koja beše lepa u punoj kući, livada na kojoj čekah voz koji je izmaglio iz sećanja... mnogo toga. Deluju kao kratki video klipovi podsećanja.

    Od ta 4 dana odvojio bih vreme za ta sećanja, oblikovao staklenku, podelio je s onima koji ostadoše i sačekao sud. Sud života i sud smrti. Uveren sam da bih presudu dočekao mirno, sa vizijom meseci ili godina koji mi ostaše za život na Zemlji.

  4. #4

    Odgovor: 4 dana i 1 kindžal

    Prvo bih morala da odlučim da li ću informaciju da podelim sa onima koje najviše volim ili ne. Mislim da ne bih pričala, bar ne u ta četiri dana. Čekala bih vest, pravu, da vidim šta i kako bih sa njom uradila.

    Te dane bih u nekoj bajci možda provela tako što bih ponovo odživljavala moje odlaske na crveno more i moje ronjenje sa mojim drugarom delfinom, onda bih se prebacila u ovaj gradić koji ću uskoro da ostavim, i otplesala tango do snova, otplivala mojih 1100 metara, otišla na večeru u jednu od najlepših beogrdaskih kafana sa mojih osam muza, provela dan u prirodi sa mamom, tatom i batom, obišla neke spomenike, da se pozdravim i ispričam sa nekima od najdražih. Poslušala bih neke omiljene tonove, pogledala omiljene filmove, čitala Miku dok me ima.

    U realnosti, u onome što jesam, nisam sigurna da bi mi sećanja bila tako organizovana i spakovana, mislim samo da bih radila i živela baš isto kao do tada. Četiri dana vakuuma bih pokušala da ispunim obavezama, da odagnam loše misli i da obezbedim sebi dobre sne noću i čistu glavu danju.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

Slične teme

  1. Hit dana
    Autor love hunter u forumu Muzika
    Odgovora: 804
    Poslednja poruka: 09.09.2017, 15:55
  2. Dogodilo se na današnji dan
    Autor Necromancer u forumu Belosvetske zanimljivosti
    Odgovora: 1455
    Poslednja poruka: 20.03.2015, 13:00
  3. Na današnji dan dogodilo (mi) se...
    Autor Sirijus u forumu Druženje forumaša
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 21.05.2013, 11:08
  4. Svakoga dana treba...
    Autor SQUAW u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 06.04.2009, 23:21
  5. Glupost dana!!!
    Autor Captain Jack u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 10.01.2009, 18:27

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •