Dinaroidni sindrom u Vojvodini - Strana 3
Strana 3 od 6 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 79
  1. #31

    Odgovor: Dianaroidni sindrom u Vojvodini

    Evo da nešto kažem za dnevnik, kao rođeni Novosađan.

    Elem, sve dole citirano, što je Mišica rekla je živa istina.

    Citat Miš kaže:
    Upravo zbog ovih koji upadaju u oči, koji na sve načine pokušavaju da promene moj način života, moju rodnu grudu, i sama sam neretko sklona etiketiranju svih "dođoša". Znam kakvu nepravdu ovim etiketiranjem nanosim poštenim izbeglicama koji se samo bore za svoju egzistenciju, ali jednostavno budem isprovocirana šljamom i polusvetom.
    Daklem, jedna ružna ljudska osobina je traženje mana, umesto vrlina. Činjenica je da izbeglice poistovećujemo sa ratnim profiterima. To je sasvim logično, jer retko srećemo ljude koji su došli na traktoru, a danas isti voze. Te koje srećemo su već posle par meseci traktor zamenili golfom, golf novijim golfom, noviji golf audijem i na kraju audi mečkom. Činjenica je da svoj primitivizam pokušavaju da prenesu na nas "starosedeoce" (namerno pod navodnicima, jer ovde niko nije starosedelac), a primitivizam i bahatost svakog civilizovanog i kulturnog čoveka nervira. Na svu moju sreću, poznajem nekoliko izbeglica koji su došli na traktoru i taj traktor i danas voze. Ne kukaju, jer su srećni što su živi i zahvalni jer ih je sredina primila. A primila ih je, jer nisu nametali svoje navike. To što govore jekavicom je najmanji problem. Ko želi da ih razume - razumeće ih. E sad, većina je i dalje po kolektivnim centrima ili se infiltrirala u sredinu, tako da ili ih ne primećujemo ili nemamo prilike da ih primetimo.

    A sada reč-dve o onome što me nervira i dovodi do ludila: šta će, koji moj, 20 sarajevskih ćevabdžinica u Novom Sadu? Šta će gomila nadrkanih kola koji u proseku koštaju 100 somića evrića sa tablicama "tri broja-slovo-tri broja"? Kod koga oni dolaze? Ko su oni? Šta će toliko bosanske muzike u Vojvodini? Selma, Halid, Haris, Baja mali Knindža itd. Ljudi, imate svoju državu, kakva je takva, sami ste je pravili. Ako hoćete da živite u Vojvodini i Srbiji, prihvatite naš mentalitet. Nemojte nas trovati vašim primitivizmom. Vrhunac bezobrazluka i drskosti je doći u Srbiju/Vojvodinu i kukati kako je ovde loše, a kako je preko Drine bolje. Pa, pali preko ako ti je bolje. Sećam se, '99. godina, јedan moj poznanik komentariše: "U jeb'ga, gdje god da dođem počne rat. Idem ja za Bosnu." Takođe se sećam i '95. godine, kada je ceo plato pored Spensa i stadiona Vojvodine bio crven od traktora. Imao sam tada 12 godina i išao sam u mesnu zajednicu da poklonim svoje stare stvari tim jadnim ljudima. Pitam se koliko ih danas živi u kućama sa pozlaćenim WC šoljama. Jednom prilikom mi se osoba sa nadrkanim kolima i tablicama "tri broja-slovo-tri broja" najebala i postojeće i nepostojeće familije jer sam prešao na zeleno svetlo, a on je imao uslov. Znači, takvi govnari treba da idu na pusto ostrvo, po mogućnošču vulkanskog porekla, gde vulkan svakog sekunda može da proradi. Nabijem ih...
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!
      Vrh

  2. #32

    Odgovor: Dinaroidni sindrom u Vojvodini

    Sad dozvolte da ja kazem koju....Da li je of topic to neka drugi prosude...

    Kakve rasprave o starosedeocima,dodjosima,bosancima i krajisnicima..... i
    ostalim nacionalnostima..... Evo kako ja vidim sta znaci biti Vojvodjanin.
    Biti VOJVODJANIN nije stvar nacionalnosti ili vere vec to vam je STANJE SVESTI,DUHA,KULTURE,NACIN ZIVOTA I POGLED NA SVET. Bojim se da su mnogi poklekli pod svim glupostima koje su nam servirane svih ovih godina i da su mnogo sto zaboravili,pogotovo sta to znaci biti VOJVODJANIN .
    Vojvodjani nisu nacionalnost i taj pojam ne treba posmatrati samo kao geografsku odrednicu.Biti Vojvodjanin ne znaci da si rodjen ovde kao i ne znam
    koliko kolena pre tebe ili da si juce dosao.
    Vojvodjanin i stanje duha , svesti i kulture koje ga odlikuje i cini tim sto jeste je svaki covek koji ne deli ljude na Srbe,Bosance,krajisnike,Hrvate,Madjare...... ili na starosedeoce i dodjose i sl.
    On cuva svoje ali i postuje tudje i to kako posed tako i veru i kulturu i obicaje,
    sto znaci ne vredjati i ne pljuvati nekog zato sto slavi pravoslavni ili katolicki
    bozic i sl. Postuje razlicitosti koje postoje medju ljudima na ovom nasem
    prostoru i zivi sa njima, ne tezi uklanjanju svega sto je drugacije od njegovog i
    nametanju svojih stavova i obicaja nekome zato sto misli drugacije i zivi
    drugacije.
    Biti Vojvodjanin znaci zeleti i raditi na napretku, prosperitetu i sebe
    i cele zajednice kao i stremiti ka pristojnom, dostojanstvenom životu koji nudi
    sigurnost i prosperitet, a ne mrzeti komsiju i jedva cekati da mu se desi neko
    zlo ( da ne spominjem uciniti mu neko zlo ).Razlikuje ljude po vrlinama i manama ,po onome sto nose unutar sebe ( dobro ili zlo ) ,po onome cemu teze , a ne po nacionalnosti , veroispovesti , rodjenju , poreklu ........
    Ponasa se kao pravi domacin i neguje prijateljstvo sa ljudima....
    Neguje i cuva multikulturalnost ove nase sredine i njeno sarenilo jer to je upravo draz i bogatstvo svega.
    Sto znaci da je Vojvodjaninu stran svaki nacionalizam,fasizam,sovinizam,
    netrpeljivost ka razlicitosti i iskljucivost ,"disciplinovanje drugacijih" i
    militantnost.

    I apsolutno mi nije jasno sto neki kao ovaj kobajagi " zlatini mis " nakon svih
    ovih blesavih godina i svih serviranih gluposti ,nakon sto konacno jenjava govor rata i ostalih gluposti na ovim prostorima on poceo po nasoj lepoj i ravnoj Vojvodini da baljezga i lupeta sa podelama i govorom mrznje???????

    Eh da umalo da zaboravim....u vezi tog shljama sto bode oci....Bilo je njega
    ovde i ranije , nije to samo vezano za nesretnike koji su morali doci usled svih
    gluposti koje su se desile "dok su se carevi igrali rata" ,samo nekako usled
    svega seviranog a i muke koja je nas ovde snasla oni mnogima ovde jako bodu
    oci.

    Eto toliko od mene i nadam se da ovo necete obrisati sa posta.....
    Possibility of dream come true makes life worth living.....
      Vrh

  3. #33

    Odgovor: Dianaroidni sindrom u Vojvodini

    Citat vlado kaže:
    J
    Jedna informacija za tebe. Kraljevo je primilo 30.000 izbeglica sa svih strana, tako da nemoj da baljezgas da su dosli samo u BG i Vojvodinu ( zaista ne znma koliko ih tamo ima ).
    Poznajem dosta ljudi koji su izbegli u mimo Vojvodine i BG-a. Tos to ih ovde ima najvise nije rezultat njihove odluke vec nuzde. Oni su svi iz brdovitih krajeva, nije njima Vojvodina bila izbor. S'obzirom sta su ti ljudi sve prosli treba im pruziti podrsku i gostoprimstvo. Istina je da hvale svoje, ali svi to radimo. Zar cete izbaciti iz kuce gosta koji je prokomentarisao da ima lepse dvoriste od vas?

    Dragi Vlado, deckicu moj mali....Tebi je tek 13 godina, a ja sam imao skoro 30 kad je umro Tito!

    Kako ti i ja mozemo RAVNOPRAVNO razgovarati ovde o politici?
    Ja nisam moderator (a mislim da mi nece zameriti) ali cu dati sebi za pravo da vam kazem sledece: na ovom sajtu i ovom forumu SVI clanovi su ravnopravni bez obzira na godine, naciju, versko i seksualno opredeljenje. Ako niste primetili, na ostalim temama razgovara svako sa svakim. Ako se sa necijim misljenjem ne slazemo to kazemo uz duzno postovanje, bez potcenjivanja i vredjanja. Nije u redu da diskriminisete Vladu zbog godina, po mom misljenju, on se pokazao dovoljno kompetentan i inteligentan za raspravu i razgovor na bilo kojoj temi. Vi ako zelite da razgovarate sa ljudima koji su imali 30 godina kad je Tito umro, na pogresnom mestu trazite sagovornike jer ovde je takvih malo, a ne mozete da birate ko ce vam odgovoriti na temu.

    Citat gogothegreat kaže:
    Oooops, izgleda da sam, potpuno obnevidevši od buljenja u ovu đavolsku spravu, broj poruka pročitao kao broj godina!
    I ja isto
    Izvinite sto smo vas greskom podmladili...
      Vrh

  4. #34

    Odgovor: Dinaroidni sindrom u Vojvodini

    Citat Zlatni mis kaže:
    I nije mi jasno odakle ste samo zakljucili da se sa mrznjom odnosim prema SVEMU STO JE AUTENTICNO SRPSKO?
    Pa, zato sto dosad o svojim sunarodnicima niste ni dve lepe sastavili, ne vidim kakav je tu napor potreban da bi se to shvatilo Mislim, ako su Vam uopste sunarodnici... ukoliko nisu, mogu da razumem toliku averziju prema svemu sto je srpsko


    I, NEMA SMISLA na Forumu Vojvodina, koja je KONGLOMERAT nacija isticati toliko rec SRPSKO...
    Ovo se zove autonomas
    A to sto forum u svom nazivu ima rec "Vojvodina" nikako ne mora po default-u da znaci da je sajt autonomaski


    Znate, gospodine Kako-god-vec-hocete-da-Vas-zovemo... Da kojim slucajem zivim u zgradi i da se posvadjam sa jednim komsijom, razmislila bih da li je to moja ili njegova greska... ali kad bih se posvadjala sa celom zgradom, onda bih znala da je definitivno do mene.

    Sapienti sat.

    Gather ye rosebuds while ye may...
      Vrh

  5. #35

    Odgovor: Dinaroidni sindrom u Vojvodini

    Citat Meggy kaže:
    Pa, zato sto dosad o svojim sunarodnicima niste ni dve lepe sastavili, ne vidim kakav je tu napor potreban da bi se to shvatilo Mislim, ako su Vam uopste sunarodnici... ukoliko nisu, mogu da razumem toliku averziju prema svemu sto je srpsko
    **************************************************
    Meni nisu sunarodnici. Nemam NISTA sa njima zajednicko. Vama mozda jesu.
    Isto su mi toliko sunarodnici kao Luzicki Srbi.


    Ovo se zove autonomas
    A to sto forum u svom nazivu ima rec "Vojvodina" nikako ne mora po default-u da znaci da je sajt autonomaski
    ************************************************** **
    A sta onda treba da znaci, molicu lepo? Sta ONDA naziv Vojvodina treba da znaci? Izjasnite se!


    Znate, gospodine Kako-god-vec-hocete-da-Vas-zovemo... Da kojim slucajem zivim u zgradi i da se posvadjam sa jednim komsijom, razmislila bih da li je to moja ili njegova greska... ali kad bih se posvadjala sa celom zgradom, onda bih znala da je definitivno do mene.
    ************************************************** *
    Pa mozda u jednoj zgradi svi misle kao Vi jer su svi iz istog kraja.
    Al ne misle kao Vi bas u svim zgradama u gradu....i Pokrajini....
    Poruku je izmenio Lady S, 11.08.2006 u 01:24
      Vrh

  6. #36

    Odgovor: Dinaroidni sindrom u Vojvodini

    Citat Zlatni mis kaže:
    Meni nisu sunarodnici. Nemam NISTA sa njima zajednicko. Vama mozda jesu.
    Isto su mi toliko sunarodnici kao Luzicki Srbi.
    Rekla sam da mi je potpuno razumljivo sto ih opanjkavate ako ste pripadnik drugog naroda. Ali bi meni, kao Srpkinji iz Vojvodine, bilo potpuno nepojmljivo da pljujem po Srbima iz Krajine, sa Kosova, ili bilo kog drugog mesta na kugli zemaljskoj, samo zato sto ne zive tamo gde i ja. Nadam se da smo se sad razumeli


    A sta onda treba da znaci, molicu lepo? Sta ONDA naziv Vojvodina treba da znaci? Izjasnite se!
    Naziv Vojvodina oznacava pokrajinu koja je u sklopu Republike Srbije i niposto nema separatisticku konotaciju.


    Pa mozda u jednoj zgradi svi misle kao Vi jer su svi iz istog kraja.
    Al ne misle kao Vi bas u svim zgradama u gradu....i Pokrajini....
    Aludirala sam na stavove koje ste izneli Vi i one koje su izneli ostali ucesnici na temi
    Gather ye rosebuds while ye may...
      Vrh

  7. #37

    Odgovor: Dinaroidni sindrom u Vojvodini

    -Postovani ljubitelji fudbala.... i ostalih sportova, dobro vece !

    -Bicu kratak i jasan, kao sto sam i uvek bio. U vas sve skupa, deco, nemam ni malo poverenja.

    1.) "Dinaroidni" sindrom u Vojvodini postoji, ali to ne znaci da ne postoji neki npr. Mula Jusuf sindrom u npr. Austriji. NE?
    2. ) U vezi dodjosa. U mojoj Beloj Crkvi ta podela dan-danas postoji, i ceste su opaske tipa: razbijanja plocica u kupatilu da se koza ne kliza i sl. al' brate rodjeni kakve to veze ima sa njihovim unucima.
    3.) Zlatni Mis je takodje u pravu da se od Vojvodine vecito uzimalo i uzimalo, brojne su istorijske cinjenice, tipa razmestenih industrijskih postrojenja, otimanja zemlje i svasta-nesto, al' tusmo-dismo i svoja nezadovoljstva i frustracije moramo da kanalisemo na neke druge nacine i svakako prema onima koji to zasluzuju.
    4.)
      Vrh

  8. #38

    Odgovor: Dianaroidni sindrom u Vojvodini

    Citat Kunic kaže:
    Vrhunac bezobrazluka i drskosti je doći u Srbiju/Vojvodinu i kukati kako je ovde loše, a kako je preko Drine bolje.
    Da, ovakvih ima među svim slojevima ljudi. Sećam se jednog roštilja i lika u društvu koji za sebe kaže da je pravi vojvođanin, uredno pljuje po svim «dođošima», ali isto tako pljuje i po svim ljudima iz Novog Sada, po Novom Sadu, po načinu života u gradu, nipodištava ih u odnosu na svoje selo i ljude iz svog sela, iako već par godina živi (i tu i tamo čak i radi) u Novom Sadu. Žešće iznervirana i isprovocirana ovim divanom, ovaj roštilj umesto po dobroj zabavi pamtim po primitivizmu i gluposti pomenutog.
    Ovakve likove posmatram kao čudna bića koja su sposobna samo turom da promene sredinu, pri čemu, shodno delu tela kojim se sele, istu zagađuju i đubre (srcem, razumom i dušom ostaju tamo odakle su došli).

    Zbog takvih bi na ulazu u svaki grad, svako selo, svaki zaseok uvela polaganje zakletve na kili belog hleba koji ćeš jesti, da ćeš poštovati (ne moraš voleti, ali poštovati moraš) ljude, kulturu i način života podneblja u kom živiš.

    Jedna indijska poslovica kaže da ne pripada zemlja ljudima, već ljudi zemlji. Ja to prevodim: Ne pripada Vojvodina ljudima, već ljudi Vojvodini. I samo onaj ko oseti ovu pripadnost, ma odakle on ili njegovi preci stigli, ma kad stigli u Vojvodinu, može se smatrati Vojvođaninom.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....
      Vrh

  9. #39

    Odgovor: Dianaroidni sindrom u Vojvodini

    Citat Miš kaže:
    Ne pripada Vojvodina ljudima, već ljudi Vojvodini. I samo onaj ko oseti ovu pripadnost, ma odakle on ili njegovi preci stigli, ma kad stigli u Vojvodinu, može se smatrati Vojvođaninom.
    Ovo zaista moćno zvuči. I zato ne vidim potrebu za etiketiranjem ljudi koju su naselili ove krajeve i prihvatili gore citiranu rečenicu.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!
      Vrh

  10. #40

    Odgovor: Dianaroidni sindrom u Vojvodini

    Igrom slucaja nisam bila u "eri Zlatnog misa" kuci, pa sam propustila sve dogodovstine vezane za njegove postove ali, makar ima veselja za citanja...

    Medjutim, naidjoh i na jedno misljenje, koje nije njegovo, ali koje mi pokrenu fizicku reakciju..slicno osecanju kao i kada pre nekoliko dana naidjoh u "Poeziji" na Matiju Beckovica


    Citat Kunic kaže:
    A sada reč-dve o onome što me nervira i dovodi do ludila: šta će, koji moj, 20 sarajevskih ćevabdžinica u Novom Sadu? Šta će gomila nadrkanih kola koji u proseku koštaju 100 somića evrića sa tablicama "tri broja-slovo-tri broja"? Kod koga oni dolaze? Ko su oni? Šta će toliko bosanske muzike u Vojvodini? Selma, Halid, Haris, Baja mali Knindža itd. Ljudi, imate svoju državu, kakva je takva, sami ste je pravili. Ako hoćete da živite u Vojvodini i Srbiji, prihvatite naš mentalitet. Nemojte nas trovati vašim primitivizmom.
    Mrzi me da kopiram u vise odeljaka, pa da razglabam na svaku pojedinacno, ali.. potrudicu se da suzdrzim praznjenje sadrzaja zeluca pri gorecitiranim recenicama..

    Kao sto vec svi ovde znate, ja sam druga generacija dodjosa u ovu Vojvodinu, ona iz 90tih... Svog porekla se nikada necu odreci, a sa tim ide i dosta onoga sto Kunic misli pod mentalitetom. Na primer, ja sam bas bucna osoba, koja se glasno smeje, lupa gluposti... mada, imam i puno prijatelja, rodjenih Novosadjana koji su bucni, bucno se smeju i lupaju gluposti... I da, volim da jedem cevape. Naravno! Narocito u banjaluckoj, jer u Novom Sadu nema nijedna prava sarajevska cevabdzinica btw. A posto vecina sveta zivi na brzoj hrani, ovo je verovatno dobra kinta. Ni najmanje bitno ko ih drzi. Tamo obicno idem sa mojim prijateljima, koji su, pa Novosadjani. Ne slusam muziku ljudi koje si pomenuo, niti ih slusa moj brat koji vozi kola sa bosanskim tablicama. A vozi ih jer je to jeftinija opcija: svi mi imamo dupla drzavljanstva i samim tim on moze i ovde da vozi kola sa tim tablama. A mi, onako lokalpatriotski k'o i pre rata, vozimo "golfa". I da, sto se tice muzike - pa to je razmena "kulturnih dobara"..hahaha...mi njima Cecu, Jecu, Dacu ili vec-kako-se-zovu, a oni nama nesto iz njihovog asortimana, pa ko voli nek izvoli... Iskreno, mene to ne dotice, jer me uopste ne zanima takva muzika ni ovdasnje ni one tamo produkcije....

    Nikada necu prihvatiti niciji mentalitet, jer ja nisam osoba koja ce da se menja kako vetar dune. Sebe i svoju licnost gradim u okolini u kojoj zivim i od nje uzimam onoliko koliko mi treba. Isto tako, sebe delim sa okolinom i dajem joj ono najbolje od mene. Mislim da je ne trujem, mada to nekom moze da bude primitivizam.

    Vec godinama se trudim i radim na tome da izbacim stereotipe iz svog zivota. Svi smo mi na neki nacin robovi njima i samim tim ne gledamo na stvari bas ispravno. Dosta toga sam izbacila, nesto je ostalo. Radite na tome, pa cete uspeti da sagledate i pricu i sa druge strane.

    Ma samo opusteno bre... zivot je prekratak da bi te smarale takve gluposti. Mislim da bi pre trebalo da te brine cinjenica zasto se uzbudjujes na takve gluposti. Ako vec zelis da se nerviras, a ti se npr. nerviraj kada...pa...hmm, ne pada mi na pamet nijedan razlog zasto bi se uopste nervirao
      Vrh

  11. #41

    Odgovor: Dianaroidni sindrom u Vojvodini

    Miš kaže:
    Ne pripada Vojvodina ljudima, već ljudi Vojvodini. I samo onaj ko oseti ovu pripadnost, ma odakle on ili njegovi preci stigli, ma kad stigli u Vojvodinu, može se smatrati Vojvođaninom.
    Ajde sada zamenite rec "Vojvodina" sa reci "Kosovo".

    I dobicete najbolju parolu kosovske iridente!

    Pazite na greske u koracima...
      Vrh

  12. #42

    Odgovor: Dianaroidni sindrom u Vojvodini

    I tako "Ana ode preko okeana.." sa svojom pričom..
    Pitam se gde li ćemo završiti..
    Košarka je opasna stvar..
      Vrh

  13. #43

    Odgovor: Dinaroidni sindrom u Vojvodini

    Maqo,

    Ne znam zašto si se osetila prozvanom. Da nisi rekla, po tvom ponašanju na forumu nikada ne bih rekao da nisi odavde.

    Elem, zamisli ovi situaciju: preseliš se recimo u Englesku i odbijaš da pričaš engleski, pokušavaš da nametneš Englezima pravila da je čaj u 5 sranje, da je njihov fudbal loš itd. To tako ne ide. Naravno, nikako ne treba zaboraviti svoje. Tvoji običaji i tvoj mentalitet su samo tvoji. Ako se nekome ne sviđaju, nije im potrebno nabijati na nos, jer će izazvati bes i gnušanje. Upravo takvo nametanje meni smeta. I ja volim da jedem ćevape. Ali zar je neophodno naglasiti da je ćevabžinica Sarajevska ili Banjalučka? Zar nije dovoljno da piše ćevabdžinica. Da li misliš da je lepo npr. koristiti dvojno državljanstvo na sledeći način: studirati u Srbiji kao građanin Srbije, a kada počne bombardovanje skloniti se u Bosnu?

    Kao što rekoh, ja ne tražim od ljudi da se menjaju, već da prihvate drugačije navike od onih na koje su navikli. Isto tako ni ja ne želim da se menjam zbog drugih. A hteo ne hteo, ne mogu, a da ne primetim besna kola sa bosanskim tablicama. Ja vozim renoa 4 i školujem se da bih jednog dana imao para za nešto drugo. A neko je na ljudskoj nesreći profitirao i stekao stotine i hiljade. Takva osoba za mene nije čovek.

    A uzbuđujem se, jer se u meni pokreće emocija koja se narodski zove bes. Besan sam, jer ne volim nepravdu. Nepravda me mnogo boli. I osećam se bespomoćno.

    Ne shvatam zbog čega si se ti osetila prozvanom, kada ja nisam imao ni najmanju nameru da generalizujem i vrlo sam jasno naveo koja ciljna grupa mene iritira.

    A ti filozofu glodarski koji imaš 100 godina i pišeš na svetskim i domaćim forumima, mogao bi barem naučiti da citiraš kako treba, da ne kažem da koristiš VB kodove. I kakve ti veze sada ima Kosovo i Metohija sa ovom temom?
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!
      Vrh

  14. #44

    Odgovor: Dinaroidni sindrom u Vojvodini

    Eh, moram jos samo nesto da dodam... heheheh
    Postoji velika razlika izmedju banjaluckih, sarajevskih, tuzlanskih i npr. leskovackih cevapa...banjalucki su spojeni, sarajevski odvojeni, kod tuzlanskih se akcenat daje na lepinji, a leskovacki su duzi itd...samim tim mora da se naglasi i koja je cevabdzinica da bi znali ljudi sta da ocekuju...hehehehe..pomisli samo kada bi se svi restorani zvali samo restorani, a da nemaju ono odredjenje italijanski, francuski, riblji... eto ti tu objasnjenja..,
    Zatim, nisam se ja ni najmanje osetila prozvanom, ali ma koliko ti nisi zeleo da generalizujes, opet si generalizovao, a to je ono sto nije dobro... a bre mlad si, zezaj se i ne uzbudjuj se na takve pojave... nepravde ima svuda oko nas, nema je samo kod ljudi koji su dosli iz Bosne, Hrvatske ili odakle vec... sam neces promeniti svet...
    A ja odo' da upalim onaj moj "be-em-ve"
      Vrh

  15. #45

    11 Odgovor: Dinaroidni sindrom u Vojvodini

    ja sam protiv prozivanja na nacionalnoj ili regionalnoj pripadnosti. mrzim generalizaciju svake vrste. uostalom, svi su odnekuda dosli, netko prije, netko kasnije, pa sta onda, cudna mi cuda. bilo je vojvodjana i prije dok se jos vojvodina nije ni zvala vojvodinom. ljude biram po tome kakvi su, a ne odakle su. i ja sam dosla, 90- te, pa sta...i da prokletstvo bude vece, jos sam i iz mjesovitog braka, pa sa me prozivali i maltretirali i "ovi" i "oni", ali buduci da pamtim samo lijepe stvari, to mi sada dodje kao ruzan san. mogla sam da ostanem, ali nisam (jer su moja krvna zrnca sa "te strane" u potpunosti zadovoljavala "njihove" standarde, ali ja nisam konj da bi mi itko gledao u zube i mjerio "dobra" krvna zrnca). nitko mi nista nije dao (osim poklona za rodjendan) niti sam ikad ista trazila (osim upaljaca ako sam svoj zaboravila). sve sto imam sam stekla mozgom i sa svojih deset prstiju. prilagodila sam se (ma sta god to znacilo), stekla prijatelje, kupujem hleb, a ne kruh, putujem vozom a ne vlakom, ali i dalje pricam ijekavicom (valjda to ne znaci da sam manje vrijedna osoba, ali ce uvijek naci neki pametnjakovic koji ce me izribati zbog toga), kuvam odlican paprikas, slusam becarce, i dalje volim da slusam kud idijote, ali to ne znaci da love hunterse slusam manje, volim da posjecujem stare crkve, i katolicke i pravoslavne, ne toliko sto sam religizna, nego zbog arhitektonskog ugodjaja, ne krstim se previse, ali mi se nekad omakne "onako", a nekad "ovako" i ne stidim se nicega. jedino sto mi ide na dusu je to sto bas bicikl ne znam dobro da vozim, ali se trudim (na veliko veselje mojih prijatelja starosjedilaca, koji svatko toliko spomenu moje biciklisticke vjestine), ali zato nikome nije dosadno dok se vozimo do kanala. volim svoj rodni grad kao prije i vracam mu se uvijek, ali volim i vojvodinu isto tako, bas takvu kakva jeste. ne osjecam se prozvanom, samo se jezim od ovakvih prozivanja koja veze sa vezom nemaju. vise mi lici na ono - uvijek su drugi krivi, a ne nikada mi sami. i na zalost, znate sta mi se desava, kad kazem "odakle sam bas" (jer inace uvijek govorim da sam iz ravangrada) - e pa super, to je super mjesto, bas super sto nisi iz krajine ili iz bosne. i na to mi se odmah prevrne zeludac...diskriminacija na djelu...kao da su ovi ostali manje vrijedni ili sta. e pa mozda sam kreten i debil, ali ja to ne razumijem...
    nattydread is coming to dinner
      Vrh

Strana 3 od 6 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Stendalov sindrom
    Autor memento u forumu Psihologija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 25.05.2013, 18:04
  2. Sindrom vođe
    Autor Turkmenbashi u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 18.08.2011, 18:43
  3. Ljubav i sindrom prazne šerpe
    Autor Mish u forumu Ljubav
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 24.05.2011, 15:25
  4. Jet Lag - Sindrom BPVZ
    Autor DrinChe u forumu Zdravlje
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 29.06.2009, 13:43
  5. Sindrom slomljenog srca nije tek metafora
    Autor Goga u forumu Belosvetske zanimljivosti
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 29.11.2008, 00:02

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •