Dinaroidni sindrom u Vojvodini - Strana 4
Strana 4 od 6 PrvaPrva ... 23456 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 46 do 60 od ukupno 79
  1. #46

    Odgovor: Dinaroidni sindrom u Vojvodini

    Ja sam se umorila i zagubila od čitanja. Nisam, nažalost, bila ovde kada je diskusija bila aktuelna, tako da sada ne bih da nastavljam tamo gde je neko davno stao. Ja sam čitavu tu dinaroidnu situaciju doživljavala malo više lično. Prikupljala sam svoje "dinarce" posle 05.08.95 jos dva meseca, poslednji mi je ušetao u kuću u Batajnici, u Sremu, jedog septembarskog jutra stric koji se krio po Bosanskim brdima, i dosao bez traktora, na svoje dve noge u starim vojničkim čizmama. Taj pogled, bez emocije bez sadržaja nikada neću zaboraviti. Samo je zagrlio mog tatu koji se skoro ugušio u suzama, popušio cigaru i bez reci otišao da spava. 11 godina je prošlo, oni žive u Vojvodini nemaju zlatne wc šolje, ne voze kola sa tablicama tri broja slovi ili štagod to bi, ali nemaju ni državljanstvo nase ni ono drugo, nepostojeći narod... Ne znam, zapravo, šta i kako sam htela da kažem, osim možda da bismo svi bili mnogo srećniji i plemenitiji kada bismo gledali kako da poboljšamo kvalitet svojih sopstvenih života bez potrebe da time ugrozimo ili omalovažimo druge. I da završim ovo konfuzno izlaganje mušlju jednog pametnog čoveka koji je rekao nesto ovako: "Pored ovakvih prijatelja neprijatelji nam nisu potrebni."
      Vrh

  2. #47

    Odgovor: Dinaroidni sindrom u Vojvodini

    Nemam ja ništa lično protiv Ličana, Hercegovaca, Bosanaca, štaviše, moj otac je poreklom Ličan. Ali, što jes' jes'. Više bih voleo da su ostale Švabe. Možda, u neku ruku, su se ti kolonisti iz '45. još i nekako namestili i pomešali sa Vojvođanima, ali nikako ne mogu da svarim ove koji su masovno došli kao izbeglice. Zašto? Pa, zato što 90% njih koje znam su veoma nekulturni, aljkavi, pa čak ima i dosta lenjih i svi kukaju kako nema posla. E, pa, nisam vam ja kriv što ne znate ništa drugo da radite osim da "pilate" drvo. A kad ih čujem kako pevaju "nigdje ljepše zemlje nego Bosne" i "Bosno moja, jao, što me ostavi", molim lep, rat se završio pre 11 godina. A to što niko neće da se vrati u krš i kamen e tu ja ne mogu ništa. Ako vas je već muka primorala da dođete ovamo onda se prilagođavajte nama, jer da smo mi morali da pobegnemo kod vas onda se vi sigurno ne bi nama prilagođavali. A, nažalost, nikako ne mogu da shvate da ovde ne đive samo Srbi, pa smatraju pripadnike manjina građanima drugog reda. Ili neka se prilagode ili kući!
      Vrh

  3. #48

    Odgovor: Novosađani - zašto se toliko ponosite?

    - Svi smo mi odnekud nekad Došli... neko pre 10 godina, neko pre 50 godina, neko pre 80 godina ( kao moj pradeda sa mamine strane), a neko pre 350 godina ( kao preci mog oca npr.)...

    - Nama Novosađanima (ili Vojvođanima) niko nije kriv što smo inertni, lenji, što cenimo kakav je neko kao čovek i koliko zna da radi a ne odakle je ( za razliku od ljudi sa drugih prostora koji su, dopadalo nam se to ili ne, postali naši sugrađani - a oni ipak gledaju ko je ko "imam ja one MOJE" - a koji su naši?)

    Je li Bačvani, Lale i Sremci???

    Ugledajmo se malo na njih, pa imamo i mi NAŠE, zar ne?

    A imamo i njih, nisu ni oni loši kad ih upoznaš i kad im pokažeš onu našu drčnost... i kad se nepovučemo pred njihovom agresivnošću i (ponekad) primitivizmom...
    Poruku je izmenio DarkRed, 02.12.2006 u 14:13
    _____________

    "Ne pada sneg da pomori svet, već da svaka zverka ostavi svoj trag."
    (Beli je svakako naj.... )
      Vrh

  4. #49

    Odgovor: Dianaroidni sindrom u Vojvodini

    Citat Zlatni mis kaže: Pogledaj poruku
    PS. Znate li onu veliku Djokinu filozofsku misao:
    "Nisu svi ko Dostojevski.."
    Brale. Tis' kanda malko zalutao sa mislima. Pises pristojno, a citiras Balasevica. E jak ti je uzor...

    Pa nisu lale Englezi, pa da su pelcoveni i medjusobno ukrstani. Garant je i tvoje porodicno stablo sareno.

    Bar da si nacionalista, to bi razumeo, ali ovo lalanje.....???? Il jos gore napadanje dodjosa??? Dosli ljudi masovno, i doneli svoju kulturu/nekulturu. Pa to se istorijski desavalo na 'iljade puta. Sve si im kvalitete eliminisao prema poreklu. Pa dzaba ti finoca, kad ne znas da gledas individualnost osoba.

    Stvori sebi krug ljudi, ako ti to smeta, pa te niko nece povrediti i promeniti.

    Jao kad te stavi jedna bosanka medj' grudi ima ceo svet da voles i da ga zoves "Bosno moja". A po pravilu bude tako.....
    "Ovo mesto nikada neće doneti ikome sreću.
    Ali ako padne u pogrene ruke..."
      Vrh

  5. #50

    Odgovor: Dinaroidni sindrom u Vojvodini

    - Može biti da sam odlutao sa mislima, pogotovo kad pominješ grudi... he he... nije bitno čije su, samo da je lep prizor...

    - Nisam citirao nikog, nisi dobro shvatio... nije ni bitno, kašće ti se samo kad malo poodrasteš, šalim se... šta se odma pališ!!!

    - nego Vojvodina - Banat 4:2, Partizan - Vojvodina 0:1... idemo dalje za iste pare!

    - BUDI NOVOSAĐANIN, NAVIJAJ ZA VOJVODINU!!!

    (A na severnoj tribini gde su navijači Vojvodine, transparent VULTURES Banja Luka- šta ćeš lepše!!!)
    _____________

    "Ne pada sneg da pomori svet, već da svaka zverka ostavi svoj trag."
    (Beli je svakako naj.... )
      Vrh

  6. #51

    Odgovor: Dinaroidni sindrom u Vojvodini

    Sebicno je to sto se vecina vojvodjana srdi i krivi "dinarce" za stvaranje tih malih da tako kazem Dinarica u Vojvodini...A u biti su sami Vojvodjani krivi za to..
    Kada su izbegli,Bosanci su najpre pokusali da nasele sela kroz koja su prolazili sto bi bilo pametno da su seljani bili spremni da prodaju svoje domove po nekoj realnoj ceni..nego Srbin ko Srbin ako se nije obogatio celog zivota sad ce da odere nekog ko je go i bos...I onda sta ce ljudi morali poceti da prave "male Bosnice" u okolini gradova...
    A da su kojim slucajem seljani bili realniji u proceni svojih poseda svi bi bili zadovoljni,najpre deca tih istih seljana koja svakodnevno putuje u gradove na skolovanje potom i oni sami,potom globalno Bosanci bi obavljali agrarne i poljoprivredne poslove na selu pa nam ne bi zamrla poljoprivreda i ne bi propadali mali zemljishni posedi a odrzavali se samo oni komplexni i td i td...
    A sad...jbg sta je tu je... svako svoju sudbinu zanje...

    Ubica mekog srca.
      Vrh

  7. #52

    Odgovor: Dinaroidni sindrom u Vojvodini

    Dešavalo se svašta, ali ovde u mom kraju se dešavalo da su im za džab-džaba davali kuće, nekima su davali placeve i građevinski materijal (Kertesovo maslo). I mnogi su te kuće koje su dobili kao milostinju, jer se narod sažalio, posle par godina prodali ili su urnisali. Ja sam bio mali, ali se vrlo dobro sećam kolona izbeglica posle oluje u leto '95. Pitam se samo jedno - zašto su svi završili u Vojvodini? Nije da sam ja protiv tih ljudi, da ih treba deportovati odavde, ali od tolike nenaseljene Srbije drug Sloba ih posla ovamo, sledeći ideologiju Velikog Brata, druga Starog. I, šta smo dobili - za manje od 10 godina u Vojvodini će se govoriti i pisati jekavicom, narečje će biti bosansko a nacionalni instrument šargije.
    Au, nemojte samo o tome da bi nam Bosanci poboljšali agrarnu sliku ... Pre neki dan sam gledao totalno kretenski postupak iz IV AP Vojvodine, kao, dodeliće izbeglim i raseljenim licima 500 traktora po veoma povoljnim uslovima. Alo, bre, ljudi, jedna konjska snaga u razvijenim zemljama ide na 3 hektara zemlje, a većina izbeglica nema ni toliko a dobiće po 35-40 konja!

    "Jebeš zemlju koja Bosne nema"
    uuu, what does this button do?
      Vrh

  8. #53

    Odgovor: Dinaroidni sindrom u Vojvodini

    Dragi Dođoši.

    Sve, ama baš sve ću da vam oprostim. I kamena s ramena, i što ne znate da pecate kao mi ovde, a ipak ponekad skuvate, po švapskom receptu bolji riblji paprikaš od nas.

    Ali nemojte, kad dolazite leti s njive na prigrevački bazen da skačete direktno sa sve biciklom u njega.

    Hvala.

    ;)
    Bolje izofren nego sasvim sam.
      Vrh

  9. #54

    Odgovor: Dinaroidni sindrom u Vojvodini

    Citat Brainlost kaže: Pogledaj poruku
    Ali nemojte, kad dolazite leti s njive na prigrevački bazen da skačete direktno sa sve biciklom u njega.
    baš me zanima u koji koš biste strpali one koji ne bacaju kamena s ramena ili uopšte ne znaju da voze bajs, a pri tom im čak ni ne pada na pamet da skoče u prigrevački bazen
    nattydread is coming to dinner
      Vrh

  10. #55

    Odgovor: Dinaroidni sindrom u Vojvodini

    Elem, zamisli ovi situaciju: preseliš se recimo u Englesku i odbijaš da pričaš engleski, pokušavaš da nametneš Englezima pravila da je čaj u 5 sranje, da je njihov fudbal loš itd. To tako ne ide
    Pa evo zamisljam,ja ne volim da pijem caj ,a ne mislim da im je fudbal los...,ja volim kafu kad mi padne na pamet,sa ili bez mleka,ponekad rakiju,da zapalim cigaru,ako to negde nema ja necu reci da je to glupo,vec da ja ne volim tako vec ovako,i zasto neko uopste umislja da smo ih mi Vojvodjani PRIMILI,pa gde si ih ti ti primio,sta si im pruzio,neko se snasao,neko nije,neko je bio lopov i ostao,neko posten,uostalom kao i svi mi.
    Ne mozes nikom UGURATI u glavu tamburu,a isterati gusle,nit bi ti da odes u CG,slusao gusle,i verovatno rekao kako je to mnogo glupa muzika.
    Upravo ono prvo ODBIJAS DA PRICAS ENGLESKI,pa ko odbija da prica srpski u Vojvodini,ili bitrebao da odmah nabaci akcenat(sto se najcesce dogadja posle nekoliko godina,samo od sebe),a sto se tice odbijanja srpskog,znam za neke kojima su familije ovde 200 godina,a jos ne znaju srpski,ima ih koji tesko pricaju,a ima i onih koji ne znaju pet reci.
    Bravo za maqu (illi kako vec) i jos neke ovde koji zdravo razmisljaju,Pozdrav i za ove sto se boje da ce propricati jekavicom i svirati sargije.
    Njihov strah je opravdan,evo poceo sam i ja da strahujem(sta mi uciniste).
      Vrh

  11. #56

    Odgovor: Dinaroidni sindrom u Vojvodini

    tom im čak ni ne pada na pamet da skoče u prigrevački bazen
    Bazen je udaljen od Prigrevice 6 km,od Apatina 3 km,a ne pripada ni jednima ni drugima vec banji "JUnakovic",koji su sagradili samodoprinosom,bas ONI(dodjosi,jel da),pa sad nek' skacu i sa traktorom ako vole,njiOvo je.
    Poruku je izmenio Lala s portala, 14.01.2007 u 17:00
      Vrh

  12. #57

    Odgovor: Dinaroidni sindrom u Vojvodini

    @Natty,

    dobro, a šta si ti zapravo htela da kažeš ?

    Koji koš ? Pa u vojvodjanski, koji drugi.

    Istorijski / etnološki posmatrano, ovde je svako ko je došao odnekud bio prvo dođoš, pa tek onda postao starosedeoc za generaciju, pa makar pre njega bili jedino mamuti kao "nacija". Prvo etablirao svoje običaje, pa imao problema sa onima koji su se nakon njega naseljavali, i doneli svoje običaje. Sasvim normalna stvar. Tako je oblikovana Vojvodina, i tako se oblikuje i dan danas.

    Da se "dođoši" jednog lepog dana uklope u shemu, pa postanu starosedeoci je takođe normalo. Etabliraju svoje običaje, i time i promene osnovu. Pa bacaju kamena s ramena, so what. Neka ga bacaju od Banje do Sombora, ako im je gušt.

    Ali se isto tako i prilagode, manje ovima pre, nego ovome što nađu ovde. Pa čuvaju Dunav podrobnije nego negdašnje ovce iz Knina. To im je budućnost, i to shvataju. Zato sam i spomenuo da "bolje kuvaju paprikaš", redovno doživljavam (mada ni ja'njetina nije za baciti).

    Možemo da se pičkaramo oko pojma "civilizacijske norme", kao i "kulturne osobenosti", mada ja baš i ne vidim mnogo nedoznačnosti u svemu tome.

    Nema šta da se skače biciklom u bazen koji ("samodopridonešeni ") strancima naplaćuješ 65.- na dan. Ili ?

    @lala from ...

    ... samodoprinos ... šta to ono beše ... "prvo pušimo tvoje cigare, a posle svako svoje ...".

    Čekaj čoveče. A ko je to sagradio (a ti nam pojasnio kako je to u sred šume između Apatina i Prigrevice - niđe nikog)?

    A ko je to platio i sagradio ? Šumari od svoje plate?

    Daj ne zajebavaj.

    Samodoprineli, pa nam treba pasoš da skočimo u neki od tih bazena što se otcepiše, pa vode razne valute.

    * * * * * * * * * * * * * * * * * *

    " Bazen je udaljen od Prigrevice 6 km,od Apatina 3 km,a ne pripada ni jednima ni drugima vec banji "JUnakovic",koji su sagradili samodoprinosom,bas ONI(dodjosi,jel da),pa sad nek' skacu i sa traktorom ako vole,njiOvo je."


    A ja bi baš, i to kombajnom, moji preci to tako radili.

    Imaš šta protiv ?
    Bolje izofren nego sasvim sam.
      Vrh

  13. #58

    Odgovor: Dinaroidni sindrom u Vojvodini

    Vojvodina je multietnicka sredina i kao takvu je prihvatam,nema razloga da mi neko smeta samo zato sto se u ove krajeve doselio u poslednjoj deceniji,po cemu bi taj neko bio manje vredan od nekog ko ovde zivi 50 godina?Svako trazi svoje parce neba i sve dok ne ugrozavaju moj vazdusni prostor necu ni ja njihov.
    I may not be perfect but I'm always me
      Vrh

  14. #59

    Odgovor: Dinaroidni sindrom u Vojvodini

    Bravo seko.Vojvodina je multietnicka sredina, a ti si koliko vidim OK.
      Vrh

  15. #60

    Odgovor: Dinaroidni sindrom u Vojvodini

    Kasnim podebelo na raspravu o ovij temi al tek sad sam se registrirao.
    Zarazliku od Krajišnika i ostalih mi koji smo izbegli iz Vojvodine(pazi bogati ima nas i takih) nismo primetili da su nas u Hrvatskoj dočekali neljubazno,valjda zato što smo sa sobom poneli i svoj VOJVOĐANSKI MENTALITET,i nismo se u svakoj situaciji ponašali kao da je naš celi svet,nego smo gledali kako drugi tako i mi.Stara naša poslovica kaže"Bog je visoko,brat je daleko a samo je komšija uvek tu".Zaboravite i na Krajine i na rođe,prike i kumove i naučite da živite sa svojim ljudima iz komšiluka
      Vrh

Strana 4 od 6 PrvaPrva ... 23456 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Stendalov sindrom
    Autor memento u forumu Psihologija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 25.05.2013, 18:04
  2. Sindrom vođe
    Autor Turkmenbashi u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 18.08.2011, 18:43
  3. Ljubav i sindrom prazne šerpe
    Autor Mish u forumu Ljubav
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 24.05.2011, 15:25
  4. Jet Lag - Sindrom BPVZ
    Autor DrinChe u forumu Zdravlje
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 29.06.2009, 13:43
  5. Sindrom slomljenog srca nije tek metafora
    Autor Goga u forumu Belosvetske zanimljivosti
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 29.11.2008, 00:02

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •