Комунизам, монархија, демократија...
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 60
  1. #1

    Комунизам, монархија, демократија...

    Za vreme izmedju 1945 i 1980. u Jugoslaviji se dobro zivelo.

    Narocito izmedju 1965 i 1980 godine.

    Jugoslovenski pasos je bio jedan od najcenjenijih u svetu, svuda se putovalo bez viza.

    Razvoj je bio jedan od najvecih, jedno vreme cak veci nego u Japanu!

    Svuda smo bili cenjeni kao turisti, strucnjaci, radnici i gosti. ( A danas?)

    Tito je bio jedan od osnivaca Nesvrstanih zemalja, znacajnog faktora ravnoteze u vreme hladnog rata.

    Sem sitnijih ekscesa, nije postojalo nacionalno izzivljavanje. Za lecenje prevelike doze nacionalizma svih vrsta postojao je oproban i efikasan lek: Goli otok...

    Naspram susednih zemalja smo uvek bili neka vrsta Zapada. Zavideli su nam na standardu zivota.

    Radikali ni sa jedne strane se nisu pojavljivali iz mislijih rupa. Cim bi se promolili, dobili bi dobro po nosu (recimo oni iz "Hrvatskog proleca")...Onda nisu bili ni blizu tako grlati kao sto su danas.

    Kasnije, kada je macak umro, misevi su poveli kolo...I videli smo kako se to kolo zavrsilo...

    Odnosno, jos se nije zavrsilo, samo se primirilo...
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Bravar je (ipak) bio bolji!

    Citat Zlatni mis kaže:
    Za vreme izmedju 1945 i 1980. u Jugoslaviji se dobro zivelo.
    I tu je kraj. Dosta o prošlosti. I 1300 i neke se u Srbiji dobro živelo. Car Dušan uveo prvi Zakonik, Srbija bre bila skoro do Tokija. I šta sad? Da kukamo što je Car Dušan umro? Ma daaaj... Ovakve teme su samo za dokone jugonostalgičare.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Bravar je (ipak) bio bolji!

    Jeste zivelo se bolje u toj Jugoslaviji od 1945-1980 u smislu standarda i jeste nas pasos bio cenjen i moglo se bez viza.I jeste Tito osnovao Nesvrstane.....sve je to tacno....

    Ali glavno pitanje je zasto???? E nije to bilo zbog naseg blazenog drustva i drzavnog sistema ,vec zbog Tita,velikog lisca koji je znao da balansira izmedju istoka i zapada i da uzima i od jednih i drugih sve sto mu je trebalo a oni davali i sakom i kapom samo da malko prevagnemo na njihovu stranu. Pa zato je i osnovao Nesvrstane, da bude jaci u ocima istoka i zapada , da ima masu iza sebe ,kao .

    Nije bilo ekscesa i nacionalizma....zvanicno... Jer postojao je goli otok. A vladalo se gvozdenom pesnicom,nije bilo slobode i nisi smeo da mislis,samo da radis kako ti partija kaze, inace...

    Sto se tice razvoja, svaki prosecan ekonomista ce ti objasniti zasto je postojao taj " veliki i uspesni " razvoj privrede u planskoj privredi kakva je postojala u svim socijalistickim zemljama,pa cak i zasto je u pojedinim trenucima bio veci i od razvoja kapitalistickih drzava.

    A to kad je lisac umro,tj. macak kako ti rece ,nisu misevi uzeli pod svoje,vec je doslo na naplatu sve to sto je lisac uzeo i uradio ,a naravno uvek se nadju i oni kojima je interes da dosole na ranu..... i eto ti tog kola
    Possibility of dream come true makes life worth living.....
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Bravar je (ipak) bio bolji!

    Postovani gosp. BISHOPE,

    To sto ste Vi gore napisali je poznata prica o velikom dugu koji nas je eto doveo do cega nas je doveo...

    Ta prica je odavno plasirana u SVIM SOVINISTICKIM KUHINJAMA novih BANANA drzava..

    Znate li koliko je Jugoslavija bila zaduzena u vreme Tita?

    12 milijardi $, sto je sasvim bezznacajno s obzirom na njene tadasnje potencijale vracanja...

    SVE zemlje su zaduzene i tu nema pomoci. (Kada bi znali koliko duguje Amerika, onesvestili bi se!) Ali, sve nisu zato ratovale!

    Ex Predsednik susedne Rumunije je uspeo, gadnim "stiskavcem" svog naroda da otplati SAV inostrani dug...

    I bas na dan otplate poslednjeg dolara, bio je STRELJAN, zajedno sa zenom..

    Da li je puka koincidencija ili upozorenje Gospodara Sveta ostalim zemljama i vladama?

    Razmislite....
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Bravar je (ipak) bio bolji!

    Ni jednom reci ja nisam potencirao finansijsko zaduzenje bivse nam drzave....
    A pogotovo da to ima veze sa svim onim sto joj se desilo , kao i svima nama....
    Ako vas je nesto i asociralo na to , nije mi bila namera........ Samo sam objasnio zasto je bilo to sto ste rekli da je bilo....
    No ako cemo vec o zaduzenju, tj. kreditima onda sve sto je radio stari lisac mozete smatrati kreditom koji se placa , pri tome ne mislim samo na novac....
    tu mozete ubrojati i goli otok , i tajnu policiju koja je bila desna ruka partije i starog lisca sa svim represalijama koje su vrsili, balansiranje izmedju istoka i zapada ( tek to sto nam se to obilo o glavu , pa oni se pokidase oko prevlasti na ovim prostorima ako niste primetili ) , a mozete i ubrojati i novac koji je pozajmljivao kao i taj vas veliki "privredni razvoj".....
    Eh da ubrojite i sve one male diktatorcice( koji su od Tita ucili sve) tipa Tudjmana,Alije,Milosevica koji je hteo svaki svoje carstvo,jer ono sto gledamo svaki dan tome i zudimo ,tako bar kaze psihologija (to bi trebali znati jer se rekao bih interesujete malko za psihologiju ,a mozda sam i pogresio) .

    I jos nesto , nije mi jasno otkud toliko ironije i zajedljivosti u vasim porukama na ovom forumu. Da niste vi nesto razocarani sa necim i malko besni zbog toga pa se ovde istresate? Nisam psihoterapeut ali sam siguran da ovde necete naci resenje svog problema ...... potrazite ga negde drugde .......
    Possibility of dream come true makes life worth living.....
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Bravar je (ipak) bio bolji!

    Bolji od koga?
    Od nastavljacha & zagovaracha "chuvenog puta ne skretanja"?
    Od Zloboleona? Markovicjke? Od Tudjmana?
    Ili, mozhda od komshija - druga & drugarice Chaushesku? Todora Zhivkova?

    Kao kad bi poredio koje govno manje (ili vishe) smrdi.
    SVA SMRDE
      Vrh

  7. #7

    11 Odgovor: Bravar je (ipak) bio bolji!

    drugo vijeme, druga politika, drugi odnosi u svijetu. za tadasnji trenutni svjetski poredak, bilo nam je relativno bolje. gore od zapada, bolje od istoka, realno gledajuci, i nije neka utjeha. svaki sistem je imao svoje dobre i lose strane, pa tako i onaj. uostalom, bilo pa proslo. sada smo tu gdje smo. cuti i plivaj i snalazi se kako najbolje znas.
    nattydread is coming to dinner
      Vrh

  8. #8

    Odgovor: Bravar je (ipak) bio bolji!

    a shto da cjutim?
    nisam cjutao ni kada je smradezh bio zhiv.
    i plivao sam i tada sasvim dobro
      Vrh

  9. #9

    Odgovor: Bravar je (ipak) bio bolji!

    Citat Zlatni mis kaže:
    Za vreme izmedju 1945 i 1980. u Jugoslaviji se dobro zivelo.

    Narocito izmedju 1965 i 1980 godine.
    Da vam ispričam priču o čoveku koji je doneo odluku da se nauživa mesec dana. Otišao čova u Hajat mesec dana, da ne radi ništa, da mu prinose, odnose, da ga služe, da se hrani kao aga - jednom rečju da živi kao bubreg u loju. A onda, trebalo je sve to platiti. I krenuo čovek da plaća, godinu dana, deset godina, dvadeset godina... Za to vreme živi bedno, jer mu sav novac odlazi na dug koji je napravio. Ide go i bos, jede otpatke koje nadje na smetlištu i kaže: "Eeeee... kako je lepo bilo onih mesec dana... A ovo danas, ništa ne valja...".

    Da, bilo je lepo između 1945 i 1980. Za tih 35 godina Srbi su postali manjina na Kosovu, srpsko selo je uništeno, a sa njim i osnovna privredna grana - poljoprivreda.
    Ma bilo nam je divno.... Pita te neko šta si po nacionalnosti, a ti kažeš: "Srbin", pa sve gledaš oko sebe da nisi možda nekoga uvredio time što si Srbin. Ali, šta će ti to da možeš slobodno reći kom narodu pripadaš, mnogo je bitnije da smo imali crvene pasoše sa kojima smo mogli svuda...

    Da, bilo je lepo između 1945 i 1980... Sproveli su nacionalizaciju, oteli imanja bogatašima, oterali kralja fašistu... Napravili su veštačku, neprirodnu tvorevinu - komunističku državu u kojoj ništa nije bilo normalno, prirodno. Pa tako ni društveni odnosi koji nisu građeni na zdravoj osnovi nisu ni mogli biti dugo održivi. Zato je i ekonomija zasnovana na obmanama morala doživeti krah. Pročitajte Orvelovu "Životinjsku farmu".

    Ne mogu da se otmem utisku, da nam nije bilo tako lepo između 1945 i 1980, danas bismo bili na nivou kraljevine Holandije na primer. Ali, Holandjanima između 1945 i 1980 nije bilo tako lepo kao nama - nisu imali vredne crvene pasoše.

    Iskreno, komunizam nam je oduzeo više od pola veka normalnog razvoja, i to vreme ne verujem da ćemo tako lako nadoknaditi. Zapravo, još ga se nismo sasvim oslobodili (komunizma). Još nismo počeli sa normalnim razvojem.
      Vrh

  10. #10

    Bravar je (ipak) bio bolji!

    Slažem se, bolje se živelo. Doduše, uglavnom o tim lepim godinama znam iz tuđih priča, malo sam ih sama doživela. I neću ovog puta da pričam o starim dugovima (finansijskim, materijalnim i svakim drugim) tog doba koje današnji naraštaji plaćaju.
    Samo ću upitati sledeće: Ako je sve bilo dobro, ako je sve bilo bolje, nije li čudno što su najveći sinovi i najveće uzdanice upravo tog doba poveli kolo u ružnim dešavanjima poslednje dve decenije?
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....
      Vrh

  11. #11

    01 Odgovor: Bravar je (ipak) bio bolji!

    Ubio 1937.-e godine u Moskvi Predsednika KPJ Srbina Milana gorkica,bio do smrti strani spijun,primio fasisticku NDH u zajednicku dzavu,ratnu odstetu koju je dala Nemacka poklonio Vatikanu,otvorio Goli Otok za Srpske intelektualce i najvidenije Srbe,koje nije stigao da pobije u ratu,sjebao Alexandra Rankovica,ubio pre toga Slobodana Penezica-Krcuna(srbina koji mu je bio verni sluga),Nije ujedinio sve Republike u jednu drzavu,nego je pocepao na SR Republike,stvorivsi pogodne prilike za podele i ratove iz 90.-ih,od 1945.-e,i ranije,otvorio granicu sa Albanijom da mogu da nasele Kosovo,a srbima zabranio povratak na svja imanja na K i M.Desna ruka mu bio Fadilj Hodza(drzavljanin Albanije).Uplacivao za Kosovo kao nerazvijeno podrucje 1.450.000 $ DNEVNO,cime su kupovane srpske kuce i polako ih iseljavao.Zi
    veo bolje nego bilo koji kralj.Oterao burzoaziju sa Dedinja,da bi se on i njegova ekipa sirili po tim istim vilama.Ostavio nam dug od 20 milijardi dolara,i kao sahranjen,u Kuci Cveca bez petokrake na nadgrobnom spomeniku,a zivot posvetio komunizmu !!! Bas je bio BOLJI,najebem mu se
    majke ustaske.
    Ako vam je dobro ... onda nista!
      Vrh

  12. #12

    Odgovor: Bravar je (ipak) bio bolji!

    Da vam pričam priču o lepom življenju, period koji dobro pamtim je od 1960 pa naovamo. Taj navodno lepi život počeo je da se završava 1985 pa je dostigao najvećipad početkom rata 1991, a dalje svi dobro pamtite, pa i ja. Svi su načeli teme i istine lepog življenja, nepominjući osnovni uzrok. Naime posleratnom raspodelom i razvojem političkih snaga u svetu znamo da su se oformila dva jaka vojna bloka: istočni i zapadni. Tito je počeo svoju igru već 1943 godine vešto igrajući između komunističke opasnosti po zapadni svet i kapitalističke opasnosti po komunistički nastrojene zemlje. Vešto balansirajući uspeva na kraju da bude priznat i od jednih i od drugih završetkom rata. Pošto ljuto zavađeni među sobom, a saveznici, Ruski i Američki blok po svaku cenu nastoje da prelome novu-staru tvorevinu, Jugoslaviju na svoju stranu. Buđenje porobljenih zemalja posle rata, a od strane kolonizatorskih država, koristi da ih ohrabri da postanu samostalne, i nedugo zatim osniva treći blok nesvrstanih. U zemlji za to vreme prolaze razna raspoloženja nastrojenosti i odanosti saveznicima, ali samo dirigovano, pa zatvori i goli otoci se pune raznim disidentima, gde većina doživljava svoj kraj, nevraćajući se na slobodu svojim porodicama. Da bi sve bilo demokratski, ostavljaju se planirani i bezazleni disidenti, poput Đilasa i Mićunovića, ili strogo izolovani poput Rankovića. Oni su bili potrebni kada se trebao pomenuti unutrašnji neprijatelj. Stvarni neprijatelji Titovog režima su nemislosrdno uništavani, likvidirani, počev od oružanih do kulturnih. I opet tu najgore prolaze Srbi; najveći broj četnika Srba gine ili biva likvidiran, najveći broj partizana Srba, takođe gine u borbama sa četnicima, nemcima i drugim vojnim formacijama na tlu bivše Jugoslavije. Najveći broj Srba disidenata i protivnika Tita posle rata biva trajno eliminisan, koliko od Jugoslovenske vlasti isto toliko i od samih Srba kojima je bilo stalo da budu na vlasti, i praveći ustupke na štetu svog naroda prave i najveću štetu kroz postavku republike Srbije kao trojne tvorevine sa dve pokrajine. Za to vreme zemlja ide napred, nejednako se razvijajući, i pored zaklinjanja o jednakosti, pevaju se pesme, slave se Titovi rođendani, štafete, sletovi, parade. Mrvice velike prevare zvana Jugoslavija dobija narod, koji se čini zadovoljan jer se upoređuje život uvek sa onim gorim, a ne sa boljim. Ako se toliko lepo živelo u tom periodu, zbog čega onda toliki broj naveće sirotinje odlazi u pečalbu u inostranstvo, pitam se? Zato što se javlja višak radne snage, a socijalna politika nije u mogućnosti da zadovolji normalno življenje tih istih siromašnih ljudi.Tito pravi vešte ugovore da naši ljudi odu legalno da rade u inostranstvo, i samim tim rasterećuje opasnost štrajkova i nezadovoljstva. Mirno putuje svetom kao veliki državnik, gde mu se priređuju slavlja dočeka koja nedoživljava nijedan državnik. Zemlje trećeg sveta (nesvrstani) jačaju i oslobađaju se kolonijalnog ropstva, kolonizatori reže i čekaju trenutak, a on poče da se nazire Titovom smrću i padom berlinskog zida. Sovjetski savez se raspada i tada dolazi na red Jugoslavija, da plati sve Titove zavrzlame i podvale. Strmoglavo sve puca, pošto u Jugoslaviji ima saveznika koji su se više borili na strani Nemačke nego na strani pobednika, to im se nezaboravlja, pa Slovenija i Hrvatska, a i kao zemlje katoličkog življa, bivaju nagrađene sa državnošću. A vi Srbi, koji ste bili glavni kerovi i začin u svakoj čorbi, i plus spremni da krenete jedan na drugoga uvek, sad će da platite za sve i svakoga. A dokle ćete plaćati,? pa dok ima i poslednjeg Srbina u zemlji Srbiji! I srećom po njih, a nesrećom za nas, sve nas je manje i manje, što i opšte priče, i odnos prema Srbiji i Srbstvu kazuje današnje ponašanje većine nas.
    In vinas veritas
      Vrh

  13. #13

    Odgovor: Bravar je (ipak) bio bolji!

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Slažem se, bolje se živelo. Doduše, uglavnom o tim lepim godinama znam iz tuđih priča, malo sam ih sama doživela. I neću ovog puta da pričam o starim dugovima (finansijskim, materijalnim i svakim drugim) tog doba koje današnji naraštaji plaćaju.
    Samo ću upitati sledeće: Ako je sve bilo dobro, ako je sve bilo bolje, nije li čudno što su najveći sinovi i najveće uzdanice upravo tog doba poveli kolo u ružnim dešavanjima poslednje dve decenije?


    ......
    ...hell ain't a bad place to be......
      Vrh

  14. #14

    Odgovor: Bravar je (ipak) bio bolji!

    Bravar je, ipak, bio lukaviji!

    Znao sam coveka, verujte!
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!
      Vrh

  15. #15

    Odgovor: Bravar je (ipak) bio bolji!

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Bravar je, ipak, bio lukaviji!

    Znao sam coveka, verujte!
    I verovatno svetski najharizmatičniji uz De Gola u drugom delu XX veka.

    Svidjao se on nama sada ili ne, ocenjivali negativno njega, njegove odluke, rezultate i posledice; pitanje da li će ova zemlja ikada imati tadašnji ugled i značaj.

    Znam da se mnogi neće pomiriti s tim da ga ne pljujem. Ali, nek ne nalaze opravdanja za svoje greške u drugome - tj. Josipu Brozu i njegovom vremenu.

    A za one koji su zaboravili, ili nisu ni videli:



    A treba znati da je tada svet imao oko 135 država - članica UN.
      Vrh

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 16.02.2015, 20:08
  2. Odgovora: 53
    Poslednja poruka: 22.10.2010, 00:59
  3. Ми смо деца комунизма...
    Autor yossarian u forumu Spomenar
    Odgovora: 60
    Poslednja poruka: 01.11.2009, 22:07
  4. Odgovora: 107
    Poslednja poruka: 14.03.2009, 00:32
  5. Комунизам или Титоизам
    Autor Srpski Radikal u forumu Spomenar
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 22.10.2007, 17:11

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •