Jaša Tomić, selo koje nestaje
Prikaz rezultata 1 do 3 od ukupno 3
  1. #1

    Jaša Tomić, selo koje nestaje

    Samoća, tuga i neverica su prve reči koje bi mogle da vam padnu na pamet ukoliko prvi put prolazite kroz mesto gde na ulicama jedva možete videti prolaznike, pogotovo mlade ljude. Hladno i depresivno vreme samo pojačava taj doživljaj i slika poprima tamnije boje. Jaša Tomić je selo u Banatu koje ima 3.600 stanovnika. Od poplave 2005. godine, selo je napustilo 470 mladih. Parama iz republičkog budžeta sagrađeno je 375 kuća i stanova, a skoro isto toliko kuća je obnovljeno. Na samom ulazu u selo, stoje četiri niza tipskih kuća, a dobar deo njih je prazan. Meštani kažu da oko 120 novoizgrađenih kuća nije ni useljeno. Iako postoji višak stambenog prostora, posla nema i to je jedan od razloga što ljudi odlaze u gradove. Dovoljno upečatljiv podatak je i taj da je u Jaši Tomiću, u poslednje tri godine rođeno svega tridesetak beba. "To je neminovnost svakog sela koje je daleko od grada. Selo kao što je Jaša, mora da doživljava ovu sudbinu kao što je danas. Nije interes više nikoga da ulaže u nešto što je daleko od grada, što će da stvara probleme i kod poslovanja i stvaraće probleme i sa radnom snagom i sve što to prati, rekao je Milivoj Zarin, poljoprivrednik iz Jaše Tomića.

    Jaša Tomić je nekad bio sresko mesto i ponos i regiona i samih Jašinaca. Danas u njemu ne postoji budućnost.

    "Ja se divim ljudima koji odlaze, ali sam imao prilike da vidim šta su poneli, izgubili, pa se posle vraćaju nazad. Traže ono izgubljeno. A moj otac kaže: 'Ono što si izgubio, nemoj da tražiš, nego drž ono što imaš'. Lako je prodati, ali je teško stvoriti," istakao je Milivoj Petrov.

    Njegov sin Branislav je nastavio porodični posao, koji je nasledio od dede i oca. Bavi se poljoprivredom, a završio je Višu tehničku školu. Imao je prilike da ode iz sela, ali je ostao. Kaže da selo umire i da je situacija u njemu, koja traje godinama, veoma zabrinjavajuća.

    "Par nas što je ostalo je ništa u odnosu na onaj broj koji je otišao. Mislim da je to tužno i ako se ništa ne uvede u ovoj našoj državi da ostane više mladih na selu, sela će postati salaši."

    Njegovo je mišljenje da bi trebalo poboljšati uslove života ljudi koji se bave poljoprivredom i da bi tada više mladih ostalo i radilo u selu. Ukoliko bi sada imao mogućnost da ode, odgovorio je:

    "Pa ne bih. To je ipak ljubav".


    RTV
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Jaša Tomić, selo koje nestaje

    Nisam znao da je tako loše u Jaši Tomiću, jesu bile poplave i jeste bila ogromna šteta ali sam sve vreme u glavi imao sliku da se radi o bolje stojećem selu. Sela po Srbiji masovno odumiru, pa ni ova na severu nisu ostala imuna iako je situacija donekle bolja nego na jugu ili istoku Srbije. Mada kada čovek malo bolje razmisli i gradovi i varošice odumiru a ne sela. Nešto je posledica nesreća koje su nas zadesila zednjih decenija ali mnogo više pripisujem politici države. Prigradska sela opstaju, međutim ona manja udaljena od grada i žive privrede po svim zakonima odumiru. I tako će i biti, ostaće ona prigradska a od ovih drugih prazne kuće.


      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Jaša Tomić, selo koje nestaje

    Nekada sam voleo da odem u Jašu. Razlog tome je bio motel (gotovo na samoj granici sa Rumunijom) u kojem su svirali tamburaši. Još se sećam "njihovog" velikog hita Čamac na Tisi. Atmosfera je bila ubitačna. Lomile su se i čaše i flaše. Srča na sve strane, tako da se kratko piće, posle nekog vremena zbog loma čaša, pilo na način da, ako poželite vinjak, konobar donese flašu i kaže vam:
    - De, potegni!

    Jaša Tomić se nakada zvao Modoš, ako se dobro sećam, i bio je centar sreza. To se i vidi po preostalim i oronulim zgradama iz doba Austrougarske. Po crkvi, recimo. Jaša je i dalje najveće naselje u opštini Sečanj, a u njemu je napravljana i prva sportska dvorana u ovoj opštini, tako da je rukometni klub Hercegovina u njoj igrao svoje utakmice kao domaćin. Ali, i ta sala je bla u dosta lošem stanju kada sam poslednji put bio u njoj...

    U Jaši nisam bio od poslednjih poplava. Tada je nekako bio, ako se ne varam, i festival amaterskih pozorišta. Još imam reklamnu majicu koju sam tada dobio...

    Na žalost, Jaša tomić nije jedino selo u Vojvodini koje nestaje...
    Poruku je izmenio memento, 16.02.2010 u 09:05
      Vrh

Slične teme

  1. Nestaje reka Po
    Autor SQUAW u forumu Spomenar
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 18.07.2007, 17:58

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •