In vino veritas - istina ili zabluda ?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 24
  1. #1

    In vino veritas - istina ili zabluda ?

    cenjeni publikume.....
    ocekujem vasa razmisljanja, opservacije, zakljucke, dileme,iskustva,saznanja,
    predloge, u vezi gore pomenutog a dole prikazanog sakralnog subjekta........


    ziveli & cheers

    worst day of fishing is better than excellent day at work

  2. #2

    Odgovor: in vino veritas -istina ili zabluda ?

    Jedinu istinu u vinu koju vidim, osecam, zivim je trenutak degustiranja uz meni drage osobe.
    Moje dugogodisnje (amatersko) iskustvo je uglavnom bazirano na otkrivanju i ucenju promatrajuci i prateci druge, iskusnije i prefinjenije (sto se tice ukusa) i uzimajuci casove onoligije gde sam mogao da uporedim razlicita vina.
    Zivim u zemlji koja ima ogromnu tradiciju vina sa poznatim
    Bordeaux, Bourgogne, Beaujolais (da ne nabrajam ostala posto je lista poveca) .
    Licno vise volim Bourgogne (valjda navika), bogat i elegantan ukus nimalo agresivan koji se perfektno uklapa uz odredjenu hranu (meso, pojedini sirevi, gljive)
    Imam svakog dana vino na stolu, uglavnom crveno (crno)
    mada sam juce obisao Korzikansko ostrvo kroz ukus Patrimonio roze vina.
    I tako... To je moja istina u/o vinu...
    Do sledeceg ukusa...

    Bravo za temu
    Qui vit content de rien possde toute chose.

  3. #3

    Odgovor: in vino veritas -istina ili zabluda ?

    ako je pariz
    francuska
    glava,
    pokrajina
    champagne
    njena
    dusa,
    burgundy
    je sasvim
    sigurno
    njen
    stomak.....


    za bela vina postoji moja omiljena destinacija [nikako jedina]a to je sever burgundije i okrug chablis. premier cru ili vino koje potice iz 2 klase moze
    da zadovolji i najtananije ljubitelje vina. [vosgros]crvena iz burgundije nalazim na strani mog interesovanja [cote d or] jer me vise privlaci nesto drugo...
    za crvena ipak malo zapadnije na levu stranu reke gironde , iznad bordeaux-a
    u medoc. sta god dolazi odatle a ima prihvatljivu cenu je festival za dusu....
    chateau puy lacoste- borie medoc , pauillac.....any vintage





    ps.
    Poruku je izmenio rusty nail, 25.02.2008 u 13:57
    worst day of fishing is better than excellent day at work

  4. #4

    Odgovor: in vino veritas -istina ili zabluda ?

    Tokom branja grozdja,pripremanja za muljanje,cedjenja i iscekivanja da se vino samo od sebe ocisti, pretakanja i naravno kao kulminacija degustacija na kraju je proces koji iziskuje strpljenje,ljubav i paznja.Porodica je tada na okupu i svi smo angazovani oko vina.Ceo taj proces je isprepleten salama ,smehom i pesmom,a na kraju se dize casa u zdravlje svih nas.S toga,za mene je in vino veritas,jer je malo trenutaka kada je u danasnjem "brzom" zivotu porodica na okupu.Ziveli!
    Poruku je izmenio Tami80, 25.02.2008 u 15:07
    " Ljude treba suditi samo po njihovim vrlinama , a ne po njihovim manama; medjutim,po vrlinama nas ocenjuju samo nasi prijatelji, a nasi neprijatelji nas ocenjuju samo po nasim manama."

  5. #5

    Odgovor: In vino veritas - istina ili zabluda ?

    Pre neki dan sam 'otkrio' jedno Portugalsko crveno, Castelinho - Douro...
    Ukus Portugalskog sunca i zemlje koji traje 'na nepcima'.
    Vino koje se degustira kap po kap...
    Qui vit content de rien possde toute chose.

  6. #6

    Odgovor: In vino veritas - istina ili zabluda ?

    Citat rusty nail kaže: Pogledaj poruku
    cenjeni publikume.....
    ocekujem vasa razmisljanja, opservacije, zakljucke, dileme,iskustva,saznanja,
    predloge, u vezi gore pomenutog a dole prikazanog sakralnog subjekta........
    могао бих вам рећи толико тога о том божанском напитку поред кога ни звезде нису тако далеке а месец нам се заљуља у очима и тера нас на разне лудости

    и наравно да је ту драга женска особа и... све је лепше, све је смисленије...

    конзумент сам, верни, одани и хвала му на небројено много тренутака вечности које ми је подарило!

    за певање на месечини
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  7. #7

    Odgovor: In vino veritas - istina ili zabluda ?

    Mnogo je napisano, mnogo je rečeno usmeno o vinu, ali je uvek drugačije.Vino je piće koje uvek stari, u svakom sudu i menja se. Nijedan proizvođač nije do sada uspeo da u dve godine istovetnim postupkom i od istih sorata dobije isto vino. U tome i jeste deo njegove lepote i ukusa, nikad se ne ponavlja, i uvek je spremno na iznenađenja, prijatna i neprijatna, kako za proizvođače, tako i za potrošače. Vino otvara dušu, pa nedozvoljava da se sakrije tuga, ali ni radost. Jedno je sigurno nikog ko ga proba neostavlja ravnodušnim. I još nešto vezano za proizvodnju: niko do sada nije uspeo da na bezazlen i neškodljiv način spreči vrenje šire u vino, svi pokušaji nisu do sada urodili plodom. Vinski kvasac je taj koji je uvek spreman i prilagodljiv da u svim mogućim uslovima uradi to što mu je i osnovna namena: da pretvori slatki grožđani sok u rajsko piće.
    In vinas veritas

  8. #8

    Odgovor: In vino veritas - istina ili zabluda ?

    Citat Gospodin Ne kaže: Pogledaj poruku
    Pre neki dan sam 'otkrio' jedno Portugalsko crveno, Castelinho - Douro...
    Ukus Portugalskog sunca i zemlje koji traje 'na nepcima'.
    Vino koje se degustira kap po kap...


    portugalska vina jos ne zauzimaju pravo mesto u svetskoj konkurenciji , bez obzira sto je zemlja sa veoma dugom tradicijom .jedino sto odmah asocira kada se spomene portugal je port, fortificirano vino koje je veoma slicno nasem prosheku [ili italijanskom ?] a pije se uglavnom posle obeda uz tzv.
    cheese board [paletu sireva]. njegova proizvodnja je prilicno komplikovana
    [ sa prekidima fermentacija i dodatkom nove nefermentisane mase sa velikim
    procentom prirodnog secera ] i citav proces se radi na tradicionalan nacin, kao
    pre 300 godina.....
    nego, pokrajina douro na severu je poznata upravo po portu , ali i vinima
    koja su cesto robusna,, tanicna sa rekao bih ukusom crvene zemlje sa koje
    poticu. ako ima tzv finish, to moze samo da potvrdi da je to vino sa karakterom, veoma dobro balansirano. posebno su dobra crvena vina iz sub-pokrajine duoro littora i alto douro.
    na mene je licno fantastican utisak ostavilo belo eshpurao...iz juznog portugala, alentejo, izvanredno vino.





    ps nastavi sa otkrivanjem.....
    Poruku je izmenio rusty nail, 04.03.2008 u 15:20
    worst day of fishing is better than excellent day at work

  9. #9

    Odgovor: In vino veritas - istina ili zabluda ?


    Preporucujem,iz gomile literature o vinu,jako dobro stivo za pocetnike kakav sam i sam,Wine Bible od Karen MacNeil je vec legendarni udzbenik o vinu,malo vec zastareo ali za pocetnike jako dobar
    Not all treasure is silver and gold, mate.

  10. #10

    Odgovor: In vino veritas - istina ili zabluda ?

    Voleo biH da neko nesto napise o vinu sa balkanskog podneblja...
    Secam se jednog makedonskog "Tga za jug" koje i nije tako lose.
    Koja se jos vina iz rodne nam grude vrede probati?
    Pozdrav
    Qui vit content de rien possde toute chose.

  11. #11

    Odgovor: In vino veritas - istina ili zabluda ?

    Citat Gospodin Ne kaže: Pogledaj poruku
    Voleo biH da neko nesto napise o vinu sa balkanskog podneblja...
    Secam se jednog makedonskog "Tga za jug" koje i nije tako lose.
    Koja se jos vina iz rodne nam grude vrede probati?
    Pozdrav
    Evo napisali su neki članovi,pa ako te interesuje pogledaj.

    Putevima vina

    Inače,moje omiljeno alkoholno piće,po mogućnosti belo.
    I naravno In vino veritas.
    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  12. #12

    Odgovor: In vino veritas - istina ili zabluda ?

    Citat Gospodin Ne kaže: Pogledaj poruku
    Voleo biH da neko nesto napise o vinu sa balkanskog podneblja...
    Secam se jednog makedonskog "Tga za jug" koje i nije tako lose.
    Koja se jos vina iz rodne nam grude vrede probati?
    Pozdrav
    In pivo veritas! Dakle zabluda.



    Šala mala i pozdrav za temu prvo: Volela bih da umem u vinu da uživam no ne umem. Nikada mi nije prijalo. Ni crno ni belo. Al' evo poglavica šalje pozdrav: uz vince iz podruma Radovanović za koje kaže da vredi probati
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  13. #13

    Odgovor: In vino veritas - istina ili zabluda ?

    dragi narode....
    vidim provlaci se pitanje o vinima sa nasih prostora, sto u principu i nije lose....tema je malo otisla prema svetskim vinima ,sto i nije cudo, jer kao i dosta toga malo se na tom polju devalviralo svih ovih nesretnih godina.....
    jugoslavija se uvek nalazila na vinskoj karti evrope,po znanju, geografskom
    polozaju i klimi to i zasluzuje. [world atlas of wine by hugh johnston str.224-225,1971-85, stivo gde je npr. ucrtan svaki znacajaniji VINOGRAD zemalja koje su vodece u proizvodnji vina]
    mislim da osim kontrolisanog kultivisanja treba sto pre doneti striktna
    pravila po ugledu na AC [apellations controlees] u francuskoj ,koja bi unela
    vise reda i respekta prema samoj proizvodnji a time bi se otvorila vrata sveta
    za nasa vina. zalosna cinjenica je da danas na etiketama uglavnom pise "vino sa geografskim poreklom ", sto svi shvatamo sta znaci, mada ne govori nista poznavaocima ili onim drugima...
    ohrabruje podatak da se sve vise uzgaja cabernet sauvignon, chardonay,
    sauvignon blanc, gamay ......bez namere da se zapostave tradicionalne i regionalne sorte, riesling [italijanski], traminer, ottonel, zupsko crno, vranac
    itd....
    Poruku je izmenio rusty nail, 06.03.2008 u 12:02
    worst day of fishing is better than excellent day at work

  14. #14

    Odgovor: In vino veritas - istina ili zabluda ?

    hi vinoljubci !
    nesto vas nema u poslednje vreme, dali je u pitanju zauzetost i besumicni tempo XXI veka koji ubrzano trosimo ili ste digli ruke od vina i presli u neki od "izdajnickih " tabora piva ili zescih varijanti ?
    sinoc otvorih flasu beaujolais-a, mladog vina za koje se moze reci slobodno da je najpopularnije i najmasovnije u upotrebi u svojoj domovini- francuskoj. ovo vino se pije mlado [1-3] godine i krasi svaki karirani stolnjak malih krcmi i restorana od atlantika do azurne obale. beaujolais koje najcesce nosi epitet vin d' maison ili vin d' piat , potice iz burgundije, severno od lyon-a i pravi se od gamay sorte koja se odlikuje tananom strukturom ali istovremeno divnim ukusom jagoda i poljskog cveca sa tek nazirucom kolicinom kiselosti [acidity].zbog svoje tanane strukture nije pogodno za cuvanje, i zato se konzumira u prvoj ili drugoj godini, najcesce obelezavajuci prve dane proleca, sedeci al fresco,uz piletinu, sve vrste pasti ili neke od mladih sireva.najbolje ga je piti sa sobne temperature ili u slucaju letnjih vrucina veoma kratko [10-15m] ohladjeno.
    moja flasa je bila sasvim zadovoljavajuceg kvaliteta, uzimajuci u obzir da je predvidjena i punjena za veliki lanac supermarketa sainsbury's ali vredi spomenuti da beaujolais iako svakodnevno stolno vino, za poznavaoce i ljubitelje koji traze savrsenstvo i harmoniju donosi nekoliko pravih remek-dela vinarstva [beaujolais villages - duboeuf........cote de broully- chalreon thivin....fleurie -skoro bilo koji......chenas-moulin-a-vent......itd, itd]




    poz rusty
    worst day of fishing is better than excellent day at work

  15. #15

    Odgovor: In vino veritas - istina ili zabluda ?

    Volim da probam vina i obično mi se svide već posle prvog gutljaja Naročito volim kada odem u posetu rođacima vinogradarima,tad se uvek nađe flaša ''posebno čuvanog'' samo za ''ovakve goste''...
    Nedavno sam bila u poseti jednom prijatelju koji ima hobi da kupuje vina po belom svetu i čuva za drage goste...Poznajući mene i moj karakter sam je odabrao ''posebnu'' flašu prema meni i sudeći po mojoj reakciji - nije pogrešio...

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Istina u vezi
    Autor sanjivica u forumu Treba mi pomoć
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 28.06.2021, 23:25
  2. Vino Spricer i Tambure
    Autor Becar u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 26.09.2018, 16:00
  3. Sta je zabluda?
    Autor lado u forumu Filozofija
    Odgovora: 35
    Poslednja poruka: 07.07.2015, 07:07
  4. Istina ili mit..!?
    Autor yige_gui u forumu Tinejdžerski kafić
    Odgovora: 46
    Poslednja poruka: 24.11.2008, 15:35

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •