Fotografisanje noću
Prikaz rezultata 1 do 8 od ukupno 8
  1. #1

    Fotografisanje noću

    Pokušaću ukratko da objasnim kako se prave fotografije u uslovima noćnog svetla. Ljudi obično noću fotografišu nebeska tela i arhitekturu. Astrofotografijom se nikada nisam bavio, ali od skoro fotografišem i noću.

    Zgrade, ulice, šta god da fotografišete mora da postoji neko noćno osvetljenje. U totalnom mraku, teško da se može nešto fotografisati. Prva stvar, isključiti blic. Druga stvar je, podesiti ISO i ekspoziciju. ISO obično postavim na 100, kako se podešava imate u uputstvu za vaš aparat ako već ne znate. Ekspoziciju treba povećati (takođe pogledati uputstvo ko ne zna kako), ja ekspoziciju uglavnom podesim na maksimum. Kada sve to uradite, pre fotografisanja, morate voditi računa o još nečemu - foto aparat mora da bude dobro fiksiran prilikom slikanja bez da se pomera. Zbog povećane ekspozicije, nejmanji trzaj će upropastiti fotografiju. Njabolje je aparat fiksirati na stalak, ko ima, mada može i bez stalka. Ja obično koristim klupu, zid, stu ili bilo šta na šta se aparat može nasloniti ili postaviti. Da bi izbegli trzaje, nije loše koristiti i tajmer za slikanje i pustiti aparat da sam slika. Druga opcija je žičani okidač. Zavisno od jačine svetlosti, poželjno je pustiti aparat da primi što više svetlosti. Otvoriti blendu i sačekati neko vreme pre fotografisanja, a onda fotografisati.



  2. #2

  3. #3

    Odgovor: Fotografisanje noću

    Mali dodatak uvodnom tekstu:

    Iako još nisam napravio ni jednu noćnu sa novim SLR aparatom, čitajući tutorijal videh da treba obratiti pažnju na malo više sitnica oko postavki nego što je slučaj sa kompaktima. Priča u velikoj meri ostaje ista - prebacite na manual mod na vašem aparatu i povećate ekspoziciju. Žižna daljina se podešava tako da birate najmanju moguću vrednost za f na vašem aparatu i produžavate vreme ekspozicije - shutter speed treba produžiti na bar 1 sekundu (1''). Aparat naravno mora da miruje za vreme okidanja, sa time da je potrebno i isključiti anti-shake i image stabilisation. Ako dobijena slika nije dovoljno svetla, povećava se vreme ekspozicije, ako je slika previše svetla, smanjuje se vreme ekspozicije. Ukoliko rad ogledala prilikom okidanja prouzrokuje mrdanje aparata i utiče na sliku, na videu je objašnjeno kako se to rešava na Canon EOS450D (i kako se rade postavke za noćno slikanje) - Negde sam pročitao da je poželjno noćne fotke raditi bez UV filtera na objektivu, ali o tome nakon prvih okidanja.



  4. #4

    Odgovor: Fotografisanje noću

    U vezi izvora veštačkog osvetljenja:

    Ljudsko oko (mozak) ima razvijen sistem koji delimično koriguje boje predmeta osvetljenih veštačkim izvorima svetla pa u nekoj meri vidimo boje koje aparat neće 'videti'. Većina veštačkih izvora svetlosti daje kao rezultat na snimcima boje koje idu od žuto-naradnžastih do crvenih.

    Većina digitalnih foto-aparata ima mogućnost prilagodjavanja na različite izvore ostvetljenja pomoću WHITE BALANCE-a. Po default-u aparat je podešen na automatsko prilagodjavanje, ali možete pokušati da sami podestite na odgovarajuću opciju jer i u automatskom modu aparat može da na dva snimka načinjena u identičnim uslovima drugačije raguje.

    No, ni korišćenje odgovarajućeg white balance moda ne mora da znači da će se boje kakve tražimo na slici i naći.
    Poruku je izmenio nenad.bds, 06.10.2010 u 10:32

  5. #5

    Odgovor: Fotografisanje noću

    Arhitektonski objektu po gradovima, uglavnom su noću dobro osvetljeni i uz malo jači blic (ja bih ipak ISO automatski ostavila da aparat podešava) eto lepih fotografija.
    Fali mi eksterni blic za fotografisanje koncerata, pozorišnih predstava na otvorenom, performansa..
    Noću ima najviše situacija za fotografisanje, koje su meni inspirativne, tako da mi ponekad dođe da ...
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  6. #6

  7. #7

    Odgovor: Fotografisanje noću

    Viši ISO=više šuma. Foto aparati novije generacije daju fleksibilnost po ovom pitanju, odnosno kvalitetniju fotku sa manje šuma pri velikim ISO vrednostima.
    Odličan filter za Photoshop je Neat Image (reduce noise), mislim da radi i kao samostalan program. Skida ISO šum uz svoju opciju autoprofile skoro pa odlično. Ko zna šta radi može i sam ručno da podesi sijaset klizača i tako dobije možda još bolji rezultat od automatike.
    Dodji janje kad se žito žanje




  8. #8

    Odgovor: Fotografisanje noću

    Ime: 0 (50).jpg Pregleda: 707 Veličina: 228.3 KB

    Pred zoru (Toronto)

    Kao oslonac protiv pomeranja aparata poslužila je kamena ograda. Upaljač sam podmetnuo pod objektiv da dobijem potreban nagib.

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •