Pokušaću ukratko da objasnim kako se prave fotografije u uslovima noćnog svetla. Ljudi obično noću fotografišu nebeska tela i arhitekturu. Astrofotografijom se nikada nisam bavio, ali od skoro fotografišem i noću.

Zgrade, ulice, šta god da fotografišete mora da postoji neko noćno osvetljenje. U totalnom mraku, teško da se može nešto fotografisati. Prva stvar, isključiti blic. Druga stvar je, podesiti ISO i ekspoziciju. ISO obično postavim na 100, kako se podešava imate u uputstvu za vaš aparat ako već ne znate. Ekspoziciju treba povećati (takođe pogledati uputstvo ko ne zna kako), ja ekspoziciju uglavnom podesim na maksimum. Kada sve to uradite, pre fotografisanja, morate voditi računa o još nečemu - foto aparat mora da bude dobro fiksiran prilikom slikanja bez da se pomera. Zbog povećane ekspozicije, nejmanji trzaj će upropastiti fotografiju. Njabolje je aparat fiksirati na stalak, ko ima, mada može i bez stalka. Ja obično koristim klupu, zid, stu ili bilo šta na šta se aparat može nasloniti ili postaviti. Da bi izbegli trzaje, nije loše koristiti i tajmer za slikanje i pustiti aparat da sam slika. Druga opcija je žičani okidač. Zavisno od jačine svetlosti, poželjno je pustiti aparat da primi što više svetlosti. Otvoriti blendu i sačekati neko vreme pre fotografisanja, a onda fotografisati.