Bog postoji - Strana 48
Strana 48 od 65 PrvaPrva ... 38464748495058 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 706 do 720 od ukupno 965

Tema: Bog postoji

  1. #706

    Odgovor: Bog postoji

    Postojao ili ne, bog nam sigurno nije kriva za ono što nam se događa u životu. Život je oduvek bio težak, prečesto ispunjen naporima, patnjom pa i umiranjem osoba koje volimo. To je jednostavno tako. Ali, u životu nam se događaju i lepe stvari. Mi se rađamo, rađaju nam se deca, volimo, radujemo se uspesima svojih dragih, stasavamo, zaljubljujemo se, stupamo u brakove itd.

    Davno, davno sam jednom, još valjda kao gimnazijalac, putovao iz Splita za Beogarad vozom. Mislim da je bio u pitanju Dioklecijan pošto sam bio u kušet kolima. U Kninu mi se i kupeu pridružila jedna krepka i bistra starica, obučena u crninu, kakav je tada već bio običaj kod Srpkinja (i ne samo njih) te dobi, a koje su živele u provinciji. U dugoj putničkoj noći smo do kasno vodili izuzetno zanimljiv razgovor. Saznao sam da baka ide kod svoje udate ćerke u Beograd, da živi u nekom selu sama i da je ta ista ćerka zove da pređe kod nje, ali da njoj to ne pada na pamet, jer, eto, ko će održavati grobove njenih najmilijih. Ne sluteći ništa, pitao sam je ko su ti njeni najmiliji, kada joj je to toliko važno. Ona je zastala, uzdahnula i odgovorila da su joj u retu (II. svetskom) ustaše u jednom danu pobile sedmoricu sinova i muža. Ja sam se ugrizao za jezik što sam je uopšte to i pitao i prokomentarisao:
    - I posle kaži ima boga.
    Njena reakcija, iako rečena krajnje blago, toplo i ljudski me je zaista iznenadila:
    - Ma sinko, šta to pričaš? Kako nema boga? Naravno da boga ima. Nije bog kriv ništa sine, ljudi su zlo. Mi ne valjamo, a ne bog. Tako je bilo i tako će biti. U životu se događa svašta i dobro i zlo. Evo, vidi mene. Nema me šaka jada i šta sam sve proživela i opet dočekala da se i poradujem i nasmejem. Da samo vidiš moje unike kakvi su....

    Ja je tada nisam razumeo. Tek mnogo godina kasnije, u jednom drugom ratu, setio sam se bake iz Knina svaki put kada mi je bilo teško, kada me je hvatala malodušnost, strah i neverica...

    Ne znam da li ima boga, ili ga nema. I baš me briga. Ali znam nešto drugo. Negativna osećanja ne donose ništa dobro. Nikada i nikome. Umrli su mi roditelji u jednoj godini. U kratkom rafalu, što bi rekao jedan moj drug iz rata. Da ne pominjem rat i pogibije. Ne jednom sam osetio i osećam tugu, ali baš nikada gnev. Možda mi je u tome pomogla i stamena baka iz Knina...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #707

    Odgovor: Bog postoji

    Citat Morpheo kaže: Pogledaj poruku
    Aham...
    Za sve spremno opravdanje...
    Opravdanja su potrebna samo onima koji ne umeju misliti svojom glavom...jer, jedno su: opravdanja, a drugo su: objašnjenja...

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    Odakle ti znaš da li je nekom olakšanje to što se rastaje sa svim što je voleo?
    Kapiš? ili...?

    Imao sam prilike videti ljude koji su uz jauke toliko želeli da umru i prekrate si muke, da su tražili od drugih da im oduzmu život...

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    Da nisi umirao nekad, pa prenosiš lična iskustva?
    O da...nekoliko puta...

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    Odakle ti uopšte hrabrost da pišeš ovakve stvari,
    Iz srca...
    ...koje ti baš i nemaš, ili je toliko maleno da može stati u jednog miša..

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    Ti znaš?
    Da, ja znam!

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    Ko si ti, da bi uopšte mogao da tvrdiš bilo šta što se umiranja tiče?
    Ja sam onaj, koji ti nisi...

    Citat egzotik kaže: Pogledaj poruku
    dakle Ser Gogsy...
    Čini mi se da je pitanje bilo postavljeno Vladi Vasiću...on to ipak, nekako bolje zna...jer kad umreš, reinkarniraćeš se u princa, ili u žabu...već po zaslugama u ovom životu...

  3. #708

    Odgovor: Bog postoji

    ser,nema weze to..aj ti meni objasni Njegowo monstruozno djelowanje? zasto umiru tako brzo prawe osobe?? zasto?nismo u skupstini,ko je kome postawio pitanje i slicne gluposti..odgowori mi ..zasto ne bi odgoworio?

  4. #709

    Odgovor: Bog postoji

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Imao sam prilike videti ljude koji su uz jauke toliko želeli da umru i prekrate si muke, da su tražili od drugih da im oduzmu život...
    Da, moja mama, koja je bila prikovana za krevet je to x puta pozelela....nikada doduse nije trazila da joj "neko" prekrati muke, ali tu si u pravu (mozemo, opet, na ti?)

    Ali u (retkim) trenucima, kada bi bol utihnula...a ja to nikada necu zaboraviti, jer sam zelela da zapamtim taj trenutak....bi me pogledala u oci i rekla...L. znas...kada bol utihne, pomislim kako je zivot lep, kako je lepo ziveti...kako bih volela da docekam da vidim tvoju decu....

    Sada bih te pitala..zasto joj je poslao tu bolest...ali nekako znam da ces me iskulirati (u najgorem slucaju, kao ranije) reci da pitam Boga...

    Ali, eto...opet te pitam...
    Zasto je nekom otac a nekom ocuh (veruj mi znam sta pricam...nije mi kapish u pitanju)....
    Ili je na snazi ona cuvena...ko pati ovde, radovace se tamo?!
    Budi pametan i pravi se lud

  5. #710

    Odgovor: Bog postoji

    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku

    Sada bih te pitala..zasto joj je poslao tu bolest...ali nekako znam da ces me iskulirati (u najgorem slucaju, kao ranije) reci da pitam Boga...

    Ali, eto...opet te pitam...
    Zasto je nekom otac a nekom ocuh (veruj mi znam sta pricam...nije mi kapish u pitanju)....
    Ili je na snazi ona cuvena...ko pati ovde, radovace se tamo?!

    Hiljadu puta sam bila kivna na njega.
    Hiljadu puta padala i dizala se.

    Mi odgovore nikad necemo znati i to je zivot.
    Ko zna sta nama sutra ce dan doneti.
    Meni se slomilo sve u jednom danu.
    I proklinjala sam sve ... i boga i moju veru i sebe ...
    Nisam bila spremna ... za sve to.

    Moramo se pomiriti sa tim da smo rodjeni da bi ziveli i umrli, u sredini je onakav zivot kakvim ga mi organizujemo i kako ga sagledamo.
    Moramo biti jaki kad padamo, kad se oprastamo sa nekim ko nikad nece biti vise uz nas.

    Noc kada je moja baka umirala, ja sam je drzala za ruku i plakala.
    Rekla mi je
    - Ostavi suze, placi sutra, isprati me sa tim tvojim lepim osmehom.

    I to mi je uvek u glavi.
    Uvek ce i biti.
    Onaj ko umire, zna da odlazi.
    Jednostavno zna.

    Da li bog postoji?
    U nedumici sam ponekad, ali kad god padnem podigne me neka skrivena vera,a
    ja poverujem da je to njegovo delo.
    I vratim mu se,skruseno i posramljeno, sto gubim veru.

    I on sam zna sta je dobro.
    I on uzima najbolje kod sebe.
    Za one druge, ne marim.
    Mene boli zbog onih koji odlaze, koje nam uskracuje, nepravedno ...
    Ali to je zivot, a nama ostaje da se pomirimo sa tim, druge nam nema.

  6. #711

    Odgovor: Bog postoji

    Citat egzotic kaže: Pogledaj poruku
    ser,nema weze to..aj ti meni objasni Njegowo monstruozno djelowanje? zasto umiru tako brzo prawe osobe?? zasto?nismo u skupstini,ko je kome postawio pitanje i slicne gluposti..odgowori mi ..zasto ne bi odgoworio?

    Citat egzotic kaže: Pogledaj poruku
    Sada bih te pitala..zasto joj je poslao tu bolest...ali nekako znam da ces me iskulirati (u najgorem slucaju, kao ranije) reci da pitam Boga...
    @leptiric

    Da sam te "iscooliravao" zar bi onoliko s tobom divanio?

    @egzo

    Već sam pisao o tome po drugim temama, ali izgleda da vam je nekako to promaklo...

    Uskoro ću (ćim navatam malo vremena )otvoriti temu-> "Zašto Bog dopušta zlo" !
    Nadam se da će tu neke stvari biti razjašnjene....iako, ponavljam, već sam pisao o tome...

  7. #712

    Odgovor: Bog postoji

    Nekako... zagovornici postojanja Boga uvek posegnu za tvrdnjom da su oni drugi kivni na njega zbog nečega. Ja nisam kivan jer ne verujem da on postoji.

    Verujem da Bog ne bi namerno slao patnju svojim podanicima.. na to gledam sa čisto logičke strane. Ako je on dobar, pravedan, zašto bi svet uredio tako da ološ živi, ostvaruje svoje snove i umre dostojanstveno, a da istinski dobri ljudi svoj život završe skrhani nekom bolešću, poniženi? U tome nema logike nimalo.

    Moj otac je poginuo u ratu, ali je sahranjen 9 meseci kasnije. Nisu mogli pronaći telo... Baka je umrla 10 godina kasnije od bola, nikad nije prihvatila ono što se dogodilo, izgladnjivala se, svakim danom kopnila pred mojim očima. Umrla je bez i malo preostalog ljudskog dostojanstva (da ne detaljišem). Zašto bi dobar, pravedan Bog to dozvolio? OK, otac je poginuo, takav je sled događaja. Zašto Bog nije uredio da bude pronađen odmah? Koju svrhu je imalo odlaganje od devet meseci? Zašto baki nije podario mir, da proživi svoj život lepo do kraja, kad se već ceo život mučila? Zašto joj bar nije podario dostojanstvenu smrt?

    Da bog uistinu postoji, on bi na ovom konkretnom primeru bar u jednom koraku uradio nešto pravedno, nešto dobro. I ine samo na ovom primeru, već generalno. Zar nije pravedno da zli pate zato što su zli, a pravedni da ubiru plodove zato što su pravedni? Kojom logikom se rukovodi taj hipotetički bog? Odgovor vernika na ovo je da su čudni.....blabla

  8. #713

    Odgovor: Bog postoji

    Citat:egzotic kaže:
    Sada bih te pitala..zasto joj je poslao tu bolest...ali nekako znam da ces me iskulirati (u najgorem slucaju, kao ranije) reci da pitam Boga...


    owo nije moj citat..nego owog leptirica...greska.
    ok sacekacu tu temu,pa cu procitati.

  9. #714

    Odgovor: Bog postoji

    Citat Morpheo kaže: Pogledaj poruku

    Verujem da Bog ne bi namerno slao patnju svojim podanicima.. na to gledam sa čisto logičke strane. Ako je on dobar, pravedan, zašto bi svet uredio tako da ološ živi, ostvaruje svoje snove i umre dostojanstveno, a da istinski dobri ljudi svoj život završe skrhani nekom bolešću, poniženi? U tome nema logike nimalo.
    Mnogo sta u zivotu nema logike, a desava se.
    I mi mozemo samo da se pitamo.
    I ja postavljam slicna pitanja sebi.
    Pogotovo u poslednje vreme, kad iz dana u dan stizu neki novi, nenadani udarci,
    i lome me, a ja se trudim da ni mrava ne zgazim u hodu.

    I bogu treba lepota i raskos duse oko sebe.
    A olos, nema mu gore kazne nego da zivi sa samim sobom.
    Nije ni njima lako, bog nam je bar pameti i duse dao.
    Sudbina.
    Ili nas jednostavno salje dole, da odradimo ono sto misli da treba.

  10. #715

    Odgovor: Bog postoji

    Citat egzotic kaže: Pogledaj poruku
    Citat:egzotic kaže:
    Sada bih te pitala..zasto joj je poslao tu bolest...ali nekako znam da ces me iskulirati (u najgorem slucaju, kao ranije) reci da pitam Boga...


    owo nije moj citat..nego owog leptirica...greska.
    ok sacekacu tu temu,pa cu procitati.
    Ma nije vazno...lapsus calami....

    I ja cekam obrazlozenje...zasto?! Zasto mi je prvo dete uzeo?! zasto je nekom zivot med i mleko...a nekom trnje..?! Zasto neko uvek dobija...a drugi stalno gupi (i pati) ?!

    ...i kada je kraj svemu tome?!
    Budi pametan i pravi se lud

  11. #716

    Odgovor: Bog postoji

    Ser,znas sta...odma da ti kazem..ako se Bog pita za swe,swe se desawa Njegowom woljom,kako ti gledas na 'Njegowu sramotnu odluku' da djetetu od godinu dana,oduzme majku? da ne goworim o majci,zasto je uzeo prerano..sta ja da ocekujem,jer znam da je ta zena bilja bolja od mene..nisam ja sad neki prestupnik,ali je recimo bila bolja od mene i od mnogih i ako ja nisam los,imam dusu,wolim swoje bliznje,patim kad neko koga sam poznawao umre,umijem da wolim, cijenim, postujem,swe ono 'sto On woli zaprawo kod ljudi'...
    e sad ipak da ne zaborawis,pitao sam te kako objasnjawas to sto je djetetu od 1 godine,oduzeo majku? kako objasniti tako nesto iz twog ugla...

  12. #717

    Odgovor: Bog postoji

    Egzotic: ja te nishta nisam razumio....mozes li ti jasnije objasniti Njegowo monstruozno djelowanje?
    Iskreno, dvoumio sam se da li da se upustim u razgovor, jer je suviše jakih emocija i neko bi mogao da pomisli da se, sa obzirom na moje drugačije gledište, rugam tuđoj nesreći..

    Pokušaću da objasnim, onoliko koliko znam, šta se u stvari dešava kada mi doživimo nepravdu i patnju a ne razumemo zašto je to tako.

    1. U univerzumu postoje zakoni koji se neprestalno sprovode. Sve ima svoje nastajanje, trajanje i nestajanje. To je večiti kružni proces.

    2. Čovek stvara svoje zakone u skladu sa logikom i interesima ispoštujući samo one zakone univerzuma koji su očigledni ili opipljivi. Kroz evoluciju ti zakoni se menjaju i prilagođavaju pojedincu ili državi. Ljudi najčešće mešaju prirodne zakone-zakon univerzuma sa ljudskim zakonima (interesni dogovor o ponašanju). Tom prilikom nastaje prvo nerazumevanje.

    3. Takođe, čovek je stvaralačko biće koje samo stvara svoju realnost. Postoje ljudi koji su toga svesni, a postoje i oni koji toga nisu svesni. Oni koji su svesni ove istine, sami sebi stvaraju realnost u skladu sa svojim svesnim mogućnostima. Oni koji nisu svesni te činjenice, dozvoljavaju nesvesno da im drugi sugeriše kako će kreirati svoju realnost. Jer u oba slučaja čovek sam stvara, bilo da je toga svestan ili nesvestan..

    4. Čovek stvara svoju realnost na osnovu iskrenih odluka. Odluka je traje dok se ne materijalizuje u fizičkom svetu. Vrlo je važno da znamo kakve odluke donosimo je će one predstavljati našu realnost.

    5. Čovek nije samo fizička materija koja je podložna stvaranju, trajanju i propadanju, već je i deo večne svesti koja takođe evoluira ( ljudski duh ) i koja, vremenski ne srazmerno u odnosu na telo, ima nastajanje, trajanje i nestajanje. Dakle, jedan te isti duh, može imati trajanje od nekoliko eona a menjati milijarde i milijarde telesnih oblika.

    Dakle, ukoliko čovek u svom duhu-svojom stvaralačkom svešću, donese iskrene odluke koje mogu biti:

    *Ja uvek nastradam*, * Nema meni života zbog toga i toga*....itd...itd..

    On je sebe nesvesno osudio... Niko drugi nije doneo takvu odluku sem njega, a zakon univerzuma sprovodi stvaralačku moć svesti i teži da je fizički materijalizuje. To praktično u fizičkom svetu znači da taj čovek nastrada fizičkom smrću. Univrezum ne mari na ljudski zakon ili logiku koji bi tako nešto obrazložio u smislu: Zašto on/ona, pa oni ni mrava nisu zgazili, zašto tako veliki ljudi, pa zašto baš moje dete, majka, baba.. Zato što su to oni tako nesvesno odlučili, a mi tu nismo ništa mogli da učinimo. Njihova odluka može biti i iz prošlih života, jer je stvorena u ljudskom duhu i ne nestaje kada i fizičko telo. Dakle, može se čovek sto puta roditi i sto puta stradati, sve dok jednog trenutka, kroz evoluciju, ne prevlada druga odluka koja je jača od predhodne: Život je takav kakav je, Tu sam gde sam..Postoje bezbroj nijansi a one se direktno oslikavaju na naš život.

    Nas uče, a nekako je i logično dok se ne zaviri iza pozornice, da smo mi stvorili našu decu. To je donekle tačno ako mislimo na fizičko telo. Roditelji jesu kreatori ljudskog tela, a oni obično misle i da su vlasnici ljudskog duha u njemu. Svojom egoističnom ljubavlju prema detetu, roditelju igraju glavnu ulogu u stvarnju dečije realnosti. Oni su ti koji direktno utiču na to kakve će iskrene stvaralačke odluke doneti dete a koje će se odraziti na njegov život. To je prirodan proces koji je sasvim normalan. Svaki roditelj brine o svom detetu i želi mu najbolje. Međutim, postoji razlika u tome da li on razume ili ne razume šta radi sa svojim detetom dok mu želi najbolje. Takav je stav i prema svemu ostalom...


    Iskreno se nadam da će ovo nekome pomoći..
    Poruku je izmenio Vlada Vasic, 09.09.2009 u 16:10

  13. #718

    01 Odgovor: Bog postoji

    Postojao ili ne,i on je gresan.Udara gde najvise boli.
    Dok se ne popravi,i promeni ponasanje,ljut sam na njega.Jako ljut.

  14. #719

    Odgovor: Bog postoji

    Dragi A.A.
    Svaki covek je veliki onoliko koliko prasta!
    Ako mislis da Bog nema na umu koji bol i koliko bola mozemo da izdrzimo, grsis..
    Uvek je on tu negde, i sve je sa razlogom.....
    ...razljuti se, Bog se nikada na nikog ne ljuti, pa ni onda kada pocinjemo da ne verujemo......
    Mnoge mrzimo bez ikakvih razloga, a da ih zavolimo, tražimo čvrste razloge!

  15. #720

    Odgovor: Bog postoji

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku


    Iskreno se nadam da će ovo nekome pomoći..
    Meni ne pomaže
    Nigde ne vidim odgovor na egotikovo pitanje...a i mene baš zanima.

    Dragi A.A.
    Svaki covek je veliki onoliko koliko prasta!
    Ako mislis da Bog nema na umu koji bol i koliko bola mozemo da izdrzimo, grsis..
    Uvek je on tu negde, i sve je sa razlogom.....
    ...razljuti se, Bog se nikada na nikog ne ljuti, pa ni onda kada pocinjemo da ne verujemo...
    Meni ovo liči na izgovor za verovanje.

Strana 48 od 65 PrvaPrva ... 38464748495058 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Da li je moguće da ljubav ne postoji?
    Autor memento u forumu Filozofija
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 05.02.2013, 12:59
  2. Ako postoji Bog, zašto nevini stradaju?
    Autor ser_gogsy u forumu Religija
    Odgovora: 190
    Poslednja poruka: 06.05.2012, 01:00
  3. Postoji li bezrezervna ljubav?
    Autor love hunter u forumu Ljubav
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 20.12.2011, 12:24
  4. Da li postoji demokratija?
    Autor Indijanac u forumu Politika
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 01.08.2010, 11:52

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •