Bog postoji - Strana 22
Strana 22 od 65 PrvaPrva ... 12202122232432 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 316 do 330 od ukupno 965

Tema: Bog postoji

  1. #316

    Odgovor: Bog postoji

    Pinokio, iako sam na tvojoj strani, moram ti reći da se svaka vera zasniva na neproverenim, i nepouzdanim informacijama, jer kad bi imali pouzdane informacije, mi bi samo znali da to postoji, i to ne bi bila vera. Kontaš? Sama suština vere je verovati da nešto postoji bez ikakvog pravog dokaza da to postoji.
    I Dont Believe In God, and I'm proud if it.

  2. #317

    Odgovor: Bog postoji

    Ja se izvinjavam na uplitanju, opet se uplićem, čitam vas i vidim svi ste u pravu. Samo verovanje, to nije biti u pravu ili ne, to nije dobar ili loš put, to nije crkva ili džamija kao institucija, to nije Bog ili šejtan. Verovanje je naše unutarnje pravo i ako verujemo možemo i ne moramo biti shvaćeni, kao u mnogim drugim stvarima u životu koje radimo.

    Citat pinokio kaže: Pogledaj poruku
    Evo, govorili ste o covjekovom izboru, a onda ste mu redukovali taj izbor na samo dva moguca puta, te ste opet jedan od ta dva moguca puta prikazali pogresnim, pa je tako put na koji vi upucujete ostao jedini moguci ispravan put za covjeka, jedini njegov dakle izbor, a sve zasnovano na neprovjerenim i neprovjerljivim informacijama? Dakle, covjek ima izbor, ali je vas put jedini ispravan? Toliko o izboru koji ostavljate covjeku.
    Ovde govori neko ko se ne deklariše kao vernik, niti kao nevernik, neko ko se ne deklariše uopšte, možda iz neznanja ili straha, ali na to imam pravo. Ako neko veruje to ne znači da ima jedan jedini put i to ne znači da su svi drugi putevi pogrešni.

    Citat pinokio kaže: Pogledaj poruku
    Opet, neprovjerene i neprovjerljive informacije, sve i jedna. Sasvim je jasna valjanost zakljucka zasnovanog na neprovjerenim i neprovjerljivim informacijama, pa cu u vezi sa tim ostati nedorecen.

    Nakon ovakvog redukovanja covjekovog izbora na samo jedan jedini ispravan put, i to onaj koji vi nudite, sasvim je jasno sta mislite i o izboru misljenja?
    Mislim da smo se davno složili da postojanje Boga ne možemo dokazati. Zašto nam ne dozvolite da se obraćamo nečemu ili nekom ko je samo simbol možda ideja da se slaboj jedinki može pomoći, ideja da sreća postoji, ideja da treba činiti dobro da bi nam se dobro vraćalo, ideja da se ne treba činiti preljuba, ideja da, ako na primer, zapalimo sveću u crkvi, uspostavićemo kontakt sa nekim davnim preminulim rođakom, zašto dovoditi u pitanje čitav jedan mentalni univerzum ljudski zato što ne možemo da ga dokažemo. Možemo li baš sve što radimo i jesmo da dokažemo? Nemojmo se služiti duplim standardima, nema razloga za to.

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Znaci, moji postovi o veri i Bogu su bili samo pokusaj da se pomogne nekom, ko ima za to otvorenu dusu, u trazenju i poimanju Boga, a na nacin koji nasa crkva, kao u ostalom i sve sestrinske pravoslavne crkve, to smatraju primerenim i mogucim...
    Hvala vam gosopdine memento, ali ovde nema ugroženih i ne treba pomoć, treba samo svi zajedno da razumemo da imamo pravo da verujemo, sve dok time ne ugrožavamo druge ljude, dok se ne pretvara u fanatizam, dok je taj Bog ili sila u koju se veruje pokretač na dobra dela, ja nemam ništa protiv. Institucije ostavljam van ovog komentara, govorim samo o strogo unutrašnjim ljudskim pobudama i nadam se da ćemo se svi zajedno dalje kretati u sličnom smeru što se tiče ove diskusije i nadam se da smo razumeli da ne možemo dokazati postojanje Boga, ali da možda i pored toga možemo da verujemo u istog.

    Hvala vam svima na razumevanju.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  3. #318

    Odgovor: Bog postoji

    Citat The Gunslinger kaže: Pogledaj poruku
    Pinokio, iako sam na tvojoj strani, moram ti reći da se svaka vera zasniva na neproverenim, i nepouzdanim informacijama, jer kad bi imali pouzdane informacije, mi bi samo znali da to postoji, i to ne bi bila vera. Kontaš? Sama suština vere je verovati da nešto postoji bez ikakvog pravog dokaza da to postoji.
    Pa da, da bi bio istinski pripadnik jedne od danas masovno prihvacenih religioznih zajednica, potrebno je da vjerujes u sve neprovjerene i neprovjerljive informacije koje svaka od njih nudi, da ih apriori prihvatis, odbacis princip kritickog promisljanja, a kada posumnjas u istinitost bilo koje, onda je potrebno da svoju istrazivacku aparaturu blokiras ponudjenim religioznim obredima, i tako radis na povecanju - nade u istinitost svoje vjere!

  4. #319

    Odgovor: Bog postoji

    Pa da. Kao što rekoh, ako imaš neke proverene i sigurne informacije, to se ne zove vera. Sve vere se praktično zasnivaju na nečemu što ne bi mogao dokazati ni kad bi celog života pokušavao to da uradiš. Hrišćanska vera još i ima najviše potvrđenih informacija. Znamo skoro sigurno da je Isus postojao. E sad, da li je bio sin božji, ili šarlatan, to se već ne može dokazati. Možda su i postojali dokazi da nije sin božji, ali su oni dosad verovatno već spaljeni, zakopani, iscepani, ili šta već. Crkva se verovatno postarala za to. A opet, ostalo je poprilično pouzdanih informacija, dok u recimo judaizmu, nema skoro nijedne proverene informacije.
    I Dont Believe In God, and I'm proud if it.

  5. #320

    Odgovor: Bog postoji

    Već sam negde napisala da nauka hoće dokaze,a vernik hoće da oseti smisao...
    Smisao....
    Tu nema mesta materijalnom,tu nema mesta,osuđivati,nešto što je nevidljivo,dokazivati,ili osporavati vernicima verovanje u Boga.

    A i tema je potrošena odavno,ponavlja se dosta stvari,već napisanih ovde.

    Toliko o izboru koji ostavljate covjeku.
    Gospodine Pinokio,koji izbor vi ostavljate?Osim osporavanja,kritike,osuđivanja,sumnje,ostrašćenost i i tako dalje...

  6. #321

    Odgovor: Bog postoji

    Da, gospodine The Gunslinger, to je jasno ucenom covjeku, ali nije masi neukih koji nemaju pojma o cemu se tu radi, pa bismo mogli zakljuciti da je zakazao obrazovni sistem.

    Masa vjernika nije upoznata sa tim kako je kreacionizam, a koji upravo barata sa neprovjerenim i neprovjerljivim informacijama, vec dugo iskljucen iz prirodnih znanosti; kako je esencijalizam zamijenjen populacijskim misljenjem; kako je propao antropocentrizam itd., pa im je i dalje moguce zakljucke zasnovane na neprovjerenim i neprovjerljivim informacijama prezentovati kao relevantne, te na njihovoj neukosti rijesavati svoja odredjena egzistencijalna pitanja, te na njihovoj neukosti i insistirati stoga, podrazavati je, podrzavati je, njegovati, zatrpavati ih i dalje zakljuccima izvedenim iz neprovjerenih i neprovjerljivih informacija itd. u tom smislu. Da je ta ista masa upoznata sa gornjim zbivanjima, nikako je ne bi zanimali zakljucci izvedeni iz neprovjerenih i neprovjerljivih informacija, niti bi ih iste te informacije sustinski zanimale.

    Gospodj(ic)e Duga12, znaci nauka/znanost ce trazeci dokaze promasiti smisao, a vi cete ga pronaci prenebrezuci dokaze, jel to? Pa nemojte molim vas!

    Jos bih vas zamolio da mi ne priljepljujete takve epitete kao gore, jer mene zanima samo valjanost argumentacije u prilog odredjenoj tezi, i nista vise sem toga, nikakva dakle ostrascenost i tome slicno. No, ako necete udovoljiti mojoj molbi, ipak vam to necu uzeti za zlo. Pozdrav!

  7. #322

    Odgovor: Bog postoji

    Gospodj(ic)e Duga12, znaci nauka/znanost ce trazeci dokaze promasiti smisao, a vi cete ga pronaci prenebrezuci dokaze, jel to? Pa nemojte molim vas!

    Jos bih vas zamolio da mi ne priljepljujete takve epitete kao gore, jer mene zanima samo valjanost argumentacije u prilog odredjenoj tezi, i nista vise sem toga, nikakva dakle ostrascenost i tome slicno. No, ako necete udovoljiti mojoj molbi, ipak vam to necu uzeti za zlo. Pozdrav!
    Izvinite,šta nemojte molim vas?Izvrćete moje reči...to radite,eto to je moj komentar na gornji pasus citata.

    Ako ste se osetili uvređenim,izvinjavam se,ali to su valjani argumenti,za vaše učešće na temi Bog postoji.Ako želite mogu vam citirati veći broj vaših postova,sa ove teme koji vas prikazuju upravo takvim....

    A i to kako vernike nazivate neukima....baš vam je argument...za šta?Da li su na mestu takve reči,i kakve veze imaju sa temom Bog postoji?

    Mnogi priznati naučnici su verovali da Bog postoji,po vama to znači da su bili neuki?

    Svako dobro

  8. #323

    Odgovor: Bog postoji

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Izvinite,šta nemojte molim vas?...
    Dobro, onda samo slobodno nastavite, to me vise nece preokupirati.

    Svako dobro
    Naravno, svako dobro zelim!

  9. #324

    Odgovor: Bog postoji

    Misli li neko da postoji razlika izmedju... :

    - verovanja da postoji neki entitet (mozda "bitje") cija je moc
    i intelekt nama neshvatljiva, i koji je svojom voljom moze da ili jeste uticao
    na poredak stvari u univerzumu, i moze da "kreira" ili "projektuje" zivot...

    - verovanja u crkvu, biblijsku "istoriju", raj i pakao, boga koji sedi na "nebu"
    i nema sta drugo da radi nego da pomno prati sta mi ovde radimo, i nagradjuje nas i kaznjava shodno tome...

    Ne, nije mi cilj da nekoga vredjam ili omalovazavam,
    ali je jasno da sam vise (ako vec treba da se opredelim za neko verovanje) vise pobornik prvog koncepta.

    Naravno, ova dva koncepta se mogu i kombinovati, recimo,
    delanje nekog takvog entiteta naocigled primitivnih ljudi
    od pre par hiljada godina (a i danas, sve je relativno), moglo je
    bas iz nemogucnosti da se shvate drugacije, biti opisano (prepevano) u raznim svetim knjigama na bajkolik nacin, na intelektualnom nivou posmatraca.

    ...A koliko je neki dogadjaj relativan u zavisnosti od moci zapazanja i shvatanja posmatraca, mogao se uveriti svako ko je imao priliku da saslusa
    pricu istog dogadjaja koji se desio prosle nedelje, recimo, od strane vise ocevidaca koji se medjusobno ne poznaju.
    To po meni znaci da svete knjige ne opisuju verodostojno mnogo toga.
    Sem toga, crkva kao organizacija, u raznim periodima u istoriji
    bila je sklona uplitanju u politiku, zavodjenju sirokih masa, ubijanju
    u ime svog ucenja... itd... tako da ko zna koliko tekstova u svetim knjigama
    je nekad neko u prepisivanju izostavio, izmenio, prilagodio nekoj tadasnjoj poilitici ili zeljama nekog poglavara.

    Jos jednom, ne omalovazavam nicije stavove,
    ali sam generalno protiv puke dogme.
    Verovati je po meni OK, ali i pritom misliti svojom glavom,
    donositi razumne zakljucke... inace vera bez razuma i samosvesnosti
    je fanatizam.
    Eto, sad ce dobiti kompleks...

  10. #325

    Odgovor: Bog postoji

    Citat pinokio kaže: Pogledaj poruku
    Pa, triVIAlna, kada bi vjera postala intimna stvar, onda od price o bogu niko ne bi zaradjivao.

    Hriscanstvo svestenstvo zahtijeva da vjerujes u boga na nacin koji ono nudi. Ako se slozis, postajes jedan vjernik vise, te oni tako rijesavaju svoja vlastita egzistencijalna pitanja.

    Islamsko svestenstvo zahtijeva da vjerujes u boga na nacin na koji ono nudi. Ako se slozis, postajes jedan vjernik vise, te oni tako rijesavaju svoja vlastita egzistencijalna pitanja.

    Kako masovno prihvacene religije, tako i sekte. Sekta zahtijeva da vjerujes u boga na nacin koji ona nudi. Ako se slozis, postajes jedan vjernik vise, te oni tako rijesavaju svoja vlastita egzistencijalna pitanja.

    Otud ta jagma medj religijama i sektama. Ko vise vjernika, vise i novaca. Zato ne daju da vjera postane intimna stvar, jer ne znaju kako bi onda rijesavali svoja vlastita egzistencijalna pitanja, pa ako im ne pripadas onda ce te proglasiti, ili djavolom, ili sektasem, ili vjesticom, ili zombijem itd.

    Lova bre! Lova!

    Ovde se u potpunosti slažem sa tobom.
    Znam da nita ne znam...

  11. #326

    Odgovor: Bog postoji

    Citat Apolonija kaže: Pogledaj poruku
    Ovde se u potpunosti slažem sa tobom.

    Nemojte toliko napadati crkvu......crkve su hram božiji i nastaju iz potrebe edukovanja i propovedanja božije reči čoveku, u čijoj je prirodi i potreba za zajedništvom i udruživanjem oko istih ideja, delovanja, razmišljanja, u ovom slučaju : Vere . . . .Čovek nije stvoren da bude sam. . . .Brak, porodica. . . .od kad' je sveta i veka ljudi su se udruživali u raznorazna zajedništva , tražeči istomišljenike i sebi slične....Ne radi se tu o nekakvoj "egzistenciji" (kako kaže Pinokio) crkve ili njenih Velikodostojnika i Sveštenstva (Iako nažalost ima i takvih primera) ! Crkva treba da služi čoveku da čuje reč božiju kroz propoved sveštenog lica, koji je svoj ovozemaljski život posvetio proučavanju biblije,veronauke i božije reči.....Niko se nije naučen rodio , za svaku nauku , pa i veronauku , potreban je učitelj , neko ko će nas u početku uputiti u veru i upoznavanje boga na pravi način .
    Zato se za Sveštenike kaže da su u službi božijoj, a od nas se očekuje (a ne zahteva....kako kaže Pinokio) da jednom nedeljno, po sat odvojimo od našeg vremena i otidnemo u crkvu da bi dušu nahranili ..... mnogima je i to teško .....

    .....Gospod naimenova sedamdeset i dva učenika, pa ih posla po dvojicu pred sobom u svaki grad i svako mesto kuda je sam nameravao da dodje. I reče im : žetva je velika, a radnika je malo; molite stoga gospodara žetve da pošalje radnike na svoju žetvu. Idite eto, šaljem vas kao jaganjce među vukove. Ne nosite novčanika, ni torbe, ni obuče.....

  12. #327

    Odgovor: Bog postoji

    Citat MaNemoj kaže: Pogledaj poruku
    Misli li neko da postoji razlika izmedju... :

    - verovanja da postoji neki entitet (mozda "bitje") cija je moc
    i intelekt nama neshvatljiva, i koji je svojom voljom moze da ili jeste uticao
    na poredak stvari u univerzumu, i moze da "kreira" ili "projektuje" zivot...

    - verovanja u crkvu, biblijsku "istoriju", raj i pakao, boga koji sedi na "nebu"
    i nema sta drugo da radi nego da pomno prati sta mi ovde radimo, i nagradjuje nas i kaznjava shodno tome...
    Iz ugla egzaktnih nauka nema razlike izmedju ova dva vjerovanja, jer ne postoji mehanizam koji bi nam omogucio da dokazemo kako zaista jeste. To su sve neprovjerene i neprovjerljive informacije. Narodski receno, egzaktne nauke to vise ni najmanje ne tangira, samo sto to taj isti narod ne zna.

  13. #328

    Odgovor: Bog postoji


    RAŠTA NEGO POSTOJI !
    Plava ptica

    Moj Bog ima plave oči moj Bog je protiv kraljeva noći da letim ko drugi tražim pravo
    sklopiću ruke i misliti plavo...
    Povuci i mene u tu svilu... budi nežan... nemoj na silu...šapni mi tajnu svevišnju i plavu
    možda zajedno taknemo slavu...
    Duboko, dublje, još dublje...tonem u plavo još plavlje...letim visoko, jos bih gore
    slutim nevinost tek rođene zore...
    Svilen i plav ko krv princa plavi vojnik na putu do sunca...sa nadom jaše na plavoj ptici
    čujem tišinu, oko mene su krici...

    Moj Bog ima plave oči
    moj Bog je protiv kraljeva noći
    da letim ko drugi tražim pravo
    sklopiću ruke i misliti plavo.
    .




  14. #329

    Odgovor: Bog postoji

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Nemojte toliko napadati crkvu......crkve su hram božiji i nastaju iz potrebe edukovanja i propovedanja božije reči čoveku, u čijoj je prirodi i potreba za zajedništvom i udruživanjem oko istih ideja, delovanja, razmišljanja, u ovom slučaju : Vere . . . .Čovek nije stvoren da bude sam. . . .Brak, porodica. . . .od kad' je sveta i veka ljudi su se udruživali u raznorazna zajedništva , tražeči istomišljenike i sebi slične....Ne radi se tu o nekakvoj "egzistenciji" (kako kaže Pinokio) crkve ili njenih Velikodostojnika i Sveštenstva (Iako nažalost ima i takvih primera) ! Crkva treba da služi čoveku da čuje reč božiju kroz propoved sveštenog lica, koji je svoj ovozemaljski život posvetio proučavanju biblije,veronauke i božije reči.....Niko se nije naučen rodio , za svaku nauku , pa i veronauku , potreban je učitelj , neko ko će nas u početku uputiti u veru i upoznavanje boga na pravi način .
    Zato se za Sveštenike kaže da su u službi božijoj, a od nas se očekuje (a ne zahteva....kako kaže Pinokio) da jednom nedeljno, po sat odvojimo od našeg vremena i otidnemo u crkvu da bi dušu nahranili ..... mnogima je i to teško .....

    .....Gospod naimenova sedamdeset i dva učenika, pa ih posla po dvojicu pred sobom u svaki grad i svako mesto kuda je sam nameravao da dodje. I reče im : žetva je velika, a radnika je malo; molite stoga gospodara žetve da pošalje radnike na svoju žetvu. Idite eto, šaljem vas kao jaganjce među vukove. Ne nosite novčanika, ni torbe, ni obuče.....

    Sve si ti to lepo napisao i tako bi ustvari trebalo da bude da crkve predstavljaju hram božiji,ali to danas tako nije... crkve su postale institucije i velike investicije,a što se sveštenstva tiče kako pravoslavnih tako i katoličkih koji bi trebali da propovedaju i uče narod po reči božijoj,oni su za mene(uvek čast izuzecima) šljam koji samo uzima dobru lovu.
    Znam da nita ne znam...

  15. #330

    Odgovor: Bog postoji

    Citat Apolonija kaže: Pogledaj poruku
    Sve si ti to lepo napisao i tako bi ustvari trebalo da bude da crkve predstavljaju hram božiji,ali to danas tako nije... crkve su postale institucije i velike investicije,a što se sveštenstva tiče kako pravoslavnih tako i katoličkih koji bi trebali da propovedaju i uče narod po reči božijoj,oni su za mene(uvek čast izuzecima) šljam koji samo uzima dobru lovu.
    hmm....između ostalog, a i zbog toga su se mnogi odvojili od katoličke i pravoslavne crkve : protestanti, metodisti, subotari, jehovini svedoci.... itd.
    Mene su roditelji još kao klinca vodili u evandjelističku crkvu koja izmiruje katoličanstvo i pravoslavlje.....Mala skromna crkva , koja se nije bavila materijalnim i u koju su svi dobrodošli bez obzira na nacionalnost i veroispovest......U nekom periodu crkva se skoro bila raspala zbog slabog materijalnog stanja !
    Dakle, nemojmo generalizovati stvari i stavljati sve u isti koš . . . ..svako neka nađe u svom zdravom razumu šta mu odgovara i šta smatra da je ispravno

    ps. i na kraju bih postavio pitanje : Da li je Patrijarh Pavle "šljam koji je uzeo lovu" ?

    - ja mislim da nije...........a vi ?

Strana 22 od 65 PrvaPrva ... 12202122232432 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Da li je moguće da ljubav ne postoji?
    Autor memento u forumu Filozofija
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 05.02.2013, 12:59
  2. Ako postoji Bog, zašto nevini stradaju?
    Autor ser_gogsy u forumu Religija
    Odgovora: 190
    Poslednja poruka: 06.05.2012, 01:00
  3. Postoji li bezrezervna ljubav?
    Autor love hunter u forumu Ljubav
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 20.12.2011, 12:24
  4. Da li postoji demokratija?
    Autor Indijanac u forumu Politika
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 01.08.2010, 11:52

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •