8.mart - dan prava žena
Prikaz rezultata 1 do 2 od ukupno 2
  1. #1

    8.mart - dan prava žena

    Praznik osmišljen da se obeleži dan kada su neki ljudi pre više godina ustali protiv društva za zaštitu prava žena.
    Da se glasa, da se ne izrabljuje na poslu, da im se plati stvarna vrednost rada, da se žene školuju, obrazuju, da prestanu predrasude u vezi žena itd.
    Danas je to svedeno na davanje poklona.
    Vremenom, postignuti su veliki pomaci u zaštiti prava žena, naročito u drugom delu 20. veka. Međutim, sve mi se čini, da u današnjici po pitanju prava žena mnogo unazadilo.

    U razgovorima saznajem da predrasude još uvek postoje, "niko me ne gleda u moje oči, svi zevaju u moje noge", pitanje abortusa nerešen, socijala je užasno sređivana, nema relevantne nadoknade dečjeg dohotka, nema dobro osmišljenog trudničkog u praksi - godina pre i tri godine posle.. mislim, mnogo toga ne štima. Žene ne smeju da idu na trudničko, jer će izgubiti posao, dobiće otkaz. Na mnogim radnim mestima žene mogu da sačuvaju radno mesto, samo za mesečnih 50 evra, ili ako "raskreče" noge. Na mnogim konkursima radno mesto košta 1000 evra. Šikaniranje i mobing žena. I onda ti dođe šef i kaže sretan 8smi mart, i donese ti besplatan burek, kao 8smomartovski dar.
    Hoćemo da slavimo 8smi mart, ali šta nam daje povoda? Prvo treba da se izborimo za 8smi mart.
    Direktor zdravstvene ustanove je za 8smi mart ženskim radnicama po zakonu je dao skraćenje radnog vremena do 12 sati (podne), kad dođe načelnik: "a po čemu ste vi posebne? Ima da radite puno radno vreme!" - mislim...

    Sve je to zbog ekonomskih problema. Ekonomija nam nije sređena. Nije, jer politika ne da. Politika ne da zbog korupcije, mitoa. I onda smo opet kod problema - jer je to zatvoren krug. Nemaš kome da se obratiš da se reše problemi žena - bićeš kažnjen/-a od strane sistema.

    8smi mart...
    u svetlu ovog napisanog šta vama znači?
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  2. #2

    Odgovor: 8.mart - dan prava žena

    Super je što su neke hrabre žene izborile umesto mene to da mogu da se školujem, biram posao, radim, učestvujem na koji god želim način u životu zajednice, da glasam, da se udajem za koga hoću, rađam, abortiram, razvodim, šta god.
    Činjenica je da se položaj žena u društvu značajno popravio sve od Klare, pa do danas.
    Priča nije završena, ali doprinos tih žena ne sporim.
    Mnoga su prava ženama još uvek uskraćena, ali i da mnoga prava žene ne umeju, ili ne žele, da koriste...

    Sam praznik me ne zanima uopšte. U redu je kao sećanje na one žene, koje su zaista mnogo rizikovale da učine nešto po pitanju svojih prava, ali ga svrstavam u praznike poput Dana pobede nad fašizmom, recimo. Ne želim da taj dan ima veze s mojom frizurom, karanfilom, izlaskom jedanput godišnje na večeru... Žao mi je što je mnogim ženama to jedini dan ukrašen nekom vrstom pažnje...

    Čestitke ne odbijam, jer su one ipak odraz nečijeg stava, koji ja mogu da poštujem.

    Intimno ga ipak više doživljavam kao praznik majki. To sam prvi put osetila u obdaništu, kada je 20 trogodišnjih mucavaca pokušalo da na grozno organizovanoj priredbi izrecituje nešto o nama mamama, a mi se rasplakale vrtić da poplavimo...
    Možda je bezveze na taj način slaviti majčinstvo, ali što se tiče ovog praznika, jedino taj segment mu je kod mene upalio.
    Vrag odneo šnalu...

Slične teme

  1. Osmi mart-Dan Zena
    Autor davorjanka u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 12.03.2015, 15:25
  2. Prava vernost
    Autor valter u forumu Muška kafana
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 18.02.2010, 22:25
  3. Dan zena 8.mart
    Autor Becar u forumu Spomenar
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 09.03.2009, 19:26
  4. Srecan 8. mart...
    Autor love hunter u forumu Spomenar
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 09.03.2008, 17:33
  5. Srećan 8. mart...
    Autor lav71 u forumu Spomenar
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 08.03.2007, 21:55

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •