Smanji obrtaje!
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10
  1. #1

    Smanji obrtaje!

    Upravo me zvala tetka iz Srbije, sto me i nagnalo da otvorim ovu temu.

    Pricale smo dobrih pola sata, a ja jedino sto sam upamtila je da su dobro i da dolaze za dva vikenda
    Elem, zena em sto brzo i dugo prica, em koristi razne postapalice,em njen karakteristican naglasak,dovode do toga, da je nikad niko iz porodice ne razumemo sta prica, ali se svi pravimo da nam je svima jasno sta je rekla

    Imala sam jedan period zivota, kada sam uzasno brzo pricala.
    Nenamerno.
    Ali u zelji da sto pre nesto saopstim, ja bih toliko zbrzala, da ni sama sebe nisam razumela.
    Jednom, ujak u besu, jer sam mu treci put ponavljala istu recenicu rece:
    "Molim te smanji, na trideset i tri da te ceo svet razume ili nemoj ni pricati"

    Kakvi ste kad pricate i objasnjavate?
    Ispricate brzo i sto pre, pa da ni sami niste sigurni sta ste rekli?
    Pricate li sporo i razgovetno, da vas ceo svet razume ?
    Ili ste cutolog, koji odgovara samo kad mora?
    Sta mislite o ljudima, koji brzo pricaju i kako ih razumete?
    Poruku je izmenio bellissima, 10.03.2010 u 18:45

  2. #2

    Odgovor: Smanji obrtaje!

    ne pricham ni sa kim samo chitam, i to tempom koji meni odgovara
    i mene samo chitaju....

    ... ako me neko nagazi da se samnom svadja uzzivo neka bude siguran da che sve rechi chuti jasno i preglasno i da neche dochi do rechi po nekoliko desetina minuta a koliko che mu biti jasno zavisi od inteligencije i obrazovanja. ne mogu da se pohvalim da sam imala priliku da se na taj nachin objashnjavam s inteligentnim ljudima. iz toga zakljuchujem da onima sa kojima se jesam svadjala nishta nije bilo jasno.

    jedno vreme sam u srednjoj shkoli bila aktivni chlan debatnog kluba te sam nauchila da dugo i razgovetno govorim. od tad i mrzim da govorim. a i mrzim one koji prosipaju pamet jer chaskom obrnu astal pa s istim zzarom i ubedjenjem prichaju suprotnu prichu. sve je to tehnika a ne srce i istina.

    umem da se izrazim i s dve rechi. minimal rules.
    & underpaid......

  3. #3

    Odgovor: Smanji obrtaje!

    Kod nas u porodici nasledno je ovo brzo pricanje
    Desava mi se kad zelim nesto da kazem odjednom da ubrzam - u 4-tu...
    Ipak, znam da nije prijatno imati takvog sagovornika, pa pokusavam da se kontrolisem.

    Ali kad smo ja i sestra zajedno to je pravi show. Em sto brzo pricamo, em sto se jedna drugoj ubacujemo u rec...a ipak se razumemo. Samo ja i ona, a tata ne promasi da nam kaze - kako se vas dve sporazumevate, nikad mi nije jasno


  4. #4

    Odgovor: Smanji obrtaje!

    Ako sam "vruć"..onda umem da kažem nekoliko rečenica zaredom. Inače, obično se završava nekim pitanjem kojim sagovornika suočavam sa onime što je sam tvrdio.
    Primetio sam da je mnogo bolje pričati tiše, laganije i bez besa. Ko to ne uvidi, brzo gubi "verbalni duel" .
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  5. #5

    Odgovor: Smanji obrtaje!

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Kakvi ste kad pricate i objasnjavate?
    Ispricate brzo i sto pre, pa da ni sami niste sigurni sta ste rekli?
    Pricate li sporo i razgovetno, da vas ceo svet razume ?
    Ili ste cutolog, koji odgovara samo kad mora?
    Sta mislite o ljudima, koji brzo pricaju i kako ih razumete?
    Pa, sad... zavisi od situacije.

    Kad objašnjavam nešto, nesvesno povisim ton, pa neretko ljudi misle da galamim na njih, ili u najmanju ruku da sam jako nervozan. A samo se trudim da što bolje objasnim

    Kad se svađam (ne mogu da se setim kada je to poslednji put uopšte bilo) u stanju sam da kažem i ono što nikad u životu normalan ne bih izgovorio. Kažem i ono što mislim i ono što ne mislim, ponese me adrenalin, proradi Škorpija u meni.... posle je kasno za kajanje jer ljude do te mere uvredim da ne žele više ni da me vide.

    A ćutolog inače jesam, i ne volim ljude koji mnogo pričaju, osećam da me dave svakom novom rečju. Moja tetka, na primer, govori tako mnogo da sam, s godinama, naučio da se potpuno isključim iz razgovora, jer bi me puno posvećivanje svemu što ona ima da kaže mentalno potpuno iscrpelo.

  6. #6

    Odgovor: Smanji obrtaje!

    Uzasno brzo pricam Kolicina reci koju ja mogu da kazem u jednom dahu je prilicno impoznatna. Najbolje se razumem sa onima koji su ili navikli ili pricaju primerenom brzinom kao ja Mogu ja da pricam i sporo i tecno i sve to pride, ali jbg, kad meni mozak radi 300 na sat i jezik mora da ga isprati. Cesto ga i pretekne.
    Do problema dolazi kad sam nervozna. Onda obicno toliko brzo pricam da se spetljam i pocnem da mucam, nema sanse da izgovorim rec. Ili, ako ne dodje do mucanja, upletem se u pricu i samo zakomplikujem, odlutam od teme pokusavajuci da se ispetljam iz kolicine reci koju sam izrekla a koje nemaju veze sa temom. Desi se da moram da u glavi sklopim recenicu, sacekam par sekundi da mi se recenica slozi i tek onda je izgovorim, da ne bih pocela da presecam reci, jer toliko brzo ponekad govorim da samu sebe ne razumem. Mislim, znam sta sam htela da kazem, ali kad izgovorim, to jednostavno ne zvuci tako
    Imam obicaj da zapucam. Zelim nesto da kazem, ali izgubim misao jer mislim o trideset stvari koje hocu da izgovorim u isto vreme i, cao, prazan papir.
    Dok se svadjam, obicno ne brzam dok pricam. Tece mi glas, jedino sto varira su decibeli.
    Krek, krek.. Ne gudra

  7. #7

    Odgovor: Smanji obrtaje!

    Мислим да није брзина говора увек главни кривац за то што некога не разумемо кад говори, иако можда јесте најчешћи. Приметила сам да људи све мање умеју да изразе оно што желе да кажу, муцају, застају, траже реч, а све чешће убацују поштапалице и неартикулисане звуке уз неизбежну мимику а све у нади да ће онај коме говоре "сконтати" шта је хтео да каже. Мислим да је то последица времена у коме живимо. Ретко ко чита ишта више од својих и ТУЂИХ порука на Фејсбуку, све више се изражавамо "смајлићима" а када треба нешто рећи лицем у лице тада "туц-муц".

    Трудим се да када год говорим буде разговетно. Некада као што сте рекли убрзам "у пету" али и онда је свака реч разумљива. То је један од начина да вас људи озбиљно схвате, и ако сте бесни, или узбуђени, не дозволите себи да будете изведени из такта.

  8. #8

    Odgovor: Smanji obrtaje!

    Govorim tiho i nosim psa sa sobom
    Salu na stanu...
    Kako kada. Prvo sto sam primetila kada sam se doselila u NS je da ljudi pricaju sporije...otezu..
    Kada prepricavam neki dogadjaj (ili slicno) onda pricam brze.
    Kada je neka diskusija, onda namerno usporim i utisam glas. Tada pojedine reci naglasavam smatrajuci da ce sagovornik da razume zasto to i radim (sto se desava skoro pa nikada...jbg. polazim od sebe tada ).
    Ono sto nikako ne podnosim je...upadanje u rec Opomenem nekoliko puta (na sta usledi uglavnom i povisivanje tona upadaca misleci da nisam dobro cula) i ako se dalje to nastavi, momentalno prekidam svaku pricu.
    Budi pametan i pravi se lud

  9. #9

    Odgovor: Smanji obrtaje!

    Zbog prirode posla moram da budem dobar orator… ali za to nije dovoljan prirodni talenat, vec i vezba.
    Dobra mi je dikcija i artikulacija, govorim stalozeno i mirno, ali ako me “nachne umor” umem da lapsusiram za medalju (nisam neka pricalica, pa mi je neprekidan govor ponekad napor).
    Secam se rechi logopeda:”Haos u glavi – haos u govoru”….. te se trudim da mislima (pa i materijom) dobro vladam….. onda je i govor techan, melodican i prijatan.

  10. #10

    Odgovor: Smanji obrtaje!

    Obožavam ljude koji brzo misle i brzo pričaju.

    Ne varim ćutologe.

    Moj najbolji drug može da se podvede pod "ćutolog".

    Sve više i više me mrzi da se raspravljam i ubeđujem, a nije da ne umem, jedino što to uglavnom bude gubljenje vremena, tako da se trudim da biram s kim ću se ubeđivati (što mi je neko bliži, više se i raspravljamo oko svega i svačega). Sa onima koji mi ništa ne znače priča je sve kraća i sažetija. Zašto rasipati energiju?

    Elem, uglavnom bih povećavao brojeve obrtaja, zato što imam utisak da ti "spori i razgovetni" u stvari trokiraju.

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •