Prava radnika u Srbiji
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 18
  1. #1

    04 Prava radnika u Srbiji

    Da su prava radnika u Srbiji ugrožena nije nikakva tajna. Loše privatizacije, plate koje kasne mesecima, bez zdravstvenog osiguranja, uplata penzija, radnog vremena itd. Moj utisak je da radnici u Srbiji odavno nisu bili ovako ugroženi i obespravljeni. Još prošle godine je zaštitnik građana rekao: "država prekobrojnim radnicima uslovljava učešće u socijalnim programima tako što od njih zahteva da odustanu od sudskih sporova za isplatu zaostalih primanja i da se odreknu prava koja su im utvrđena pravosnažnim sudskim presudama". Koliko je ljudi ostalo bez posla za prethodnih godinu dana, procene su različite i idu i do milion građana. Ljudi su u strahu, trpe svakakve vrste terora poslodavaca, mobing, diskriminacija,...

    Pitanje je, šta je rešenje? Prava radnika niko ne štiti, prva država koja bi trebala, to ne čini. Imali smo slučajeve samospaljivanja, sečenja prstiju, štrajkovi glađu su postali uobičajena pojava. Izlasci na ulicu su sporadični, radnički sindikati kao da i ne postoje, a blokade saobraćajnica više nisu moguće osim ako niste spremni na sukob sa pšolicijom i žandarmerijom. Ministar Ljajić je intervenisao kada se dizala medijska buka oko nekih slučajeva, ali njih je sve više u Srbiji.

    Gde je rešenje? Kako zaštititi prava radnika?!



  2. #2

    Odgovor: Prava radnika u Srbiji

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Ljudi su u strahu, trpe svakakve vrste terora poslodavaca, mobing, diskriminacija,...
    Trpe.
    U glavama uvek ista misao, bolje i ovo, a sta ako ostanem bez posla?
    I trpe, cute i rade.
    A te velike gazde, profitiraju preko tudjih ledja,ispostuju radnika onoliko koliko smatraju da je dovoljno.Jer za njih, mi smo niza klasa.Znaju, da radne snage ima koliko hoces, da vlada besparica i oni to koriste.
    Maksimalno koriste.

    radnički sindikati kao da i ne postoje
    Gde je rešenje? Kako zaštititi prava radnika?!
    Postoje
    Ali na papiru.
    Usput ti je suptilno zapreceno, ako se uclanis u taj isti sindikat,ocekuj posledice.
    Dok ti sindikat sa druge strane, garantuje anonimnost, ali opet "nekako" informacije procure i za cas se sazna, ko je pristupio sindikatu.

    Onda sledi.
    Degradiranje.
    Psiholoski teror, pa dokle izdrzis.
    I uglavnom ne izdrzis, pa sam zatvoris vrata iza sebe.

    Kako?
    Nikako.
    Radnici nemaju nikakva prava.
    Ako se i obratis nekom nadleznom za pomoc, uz kafu i viski velike gazde to zataskaju, a onda ti tek sledi Ausvic.

    Dok god nam je drzava ovakva kakva je sada.
    Dokle god su joj radnici, poslednja tacka na koju ce se osvrtati, nikakva prava mi u zemlji Srbiji necemo imati.
    Osim na papiru, da nam mlate pred ocima, tim istim pravima i govore o njima, kad je u njihovu korist.

  3. #3

    Odgovor: Prava radnika u Srbiji

    Mora da se nauci raditi u kapitalizmu.Da se zaboravi doba Tita,da se gleda od danas za sutra...ima tu mnogo toga koje sam ja u svojoj firmi stavio kao preduslov i tesko je to islo ali sad je sve na svome mestu vec 2,3 godine.I svi zadovoljni.

  4. #4

    Odgovor: Prava radnika u Srbiji

    I da nauče da rade po godinu dana bez primanja, zdravstvaenog osiguranja, definisanog radnog vremena i taaakoooo. Jedno ja kapitalizam a drugo je robovlasništvo i krminal



  5. #5

    Odgovor: Prava radnika u Srbiji

    Neznam za druge kod nas je sve po zakonu i svi su kazem zadovoljni.Bolje ne moze svima se izaslo u susret.Mozda zato sto se moze i ostvari se to sto se zacrtalo.Ali kazem za druge kako rade i kako drze radnike necu da komentarisem jer ima ko o tome da brine

  6. #6

    Odgovor: Prava radnika u Srbiji

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    Neznam za druge kod nas je sve po zakonu i svi su kazem zadovoljni.
    Govoris iz ugla radnika ili poslodavca?

  7. #7

    Odgovor: Prava radnika u Srbiji

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Govoris iz ugla radnika ili poslodavca?
    Naravno poslodavca.
    Ali znam sta hoces da me pitas.Mislis da ja neznam sta radnici misle?E naravno da znam jer je sistem napravljen rada kao u Svajcarskoj.Da ne duzim pricu ko je bio tamo i radio po srednjim firmama shvatice o kom nacinu rada se radi.
    Ukratko,radno vreme je klasicno kao i svuda dakle 8 h.Ostalo sto se tice tezine posla toga nema jer je sistem da svi urade svoje i da to bude dobitni rezultat.Naravno neke tajne uspeha se neotkrivaju,ali bitno je za mene i mog oca da cujemo glas radnika.I cujemo ga i presrecni smo pre svega zbog njih,a mi to smatramo kao uspeh celog kolektiva i odlicne organizacije.
    Znaci prava radnika u ovoj zemlji ce tek biti tema narednih 20 godina nece biti nista bolje upamtite to.Kapitalizam se ne stvara za par godina nego decenijama.Mi smo jos na rubu ulaska i turbulentno se vrtimo u tom vrtlogu buduceg pravca razvoja zemlje

  8. #8

    Odgovor: Prava radnika u Srbiji

    Bećar, ako nisi primetio tema i jeste fokusirana na problematične poslodavce. Obzirom da je kod tebe sve po zakonu i da su svi zadovoljni, ostaje mi samo da to pozdravim.

    Problemi leže u onome što je bellissima navela. Sindikati praktično i ne postoje. Nije ni tajna da neki poslodavci brane svojim radnicima formiranje radničkih sindikata, novine pisale od kada o tome. Da su radnici neka bolje stojeća klasa pa da imaju novca pre svega i nerava i vremena da kroz institucije isteraju svoja prava koja im zakonski pripadaju. Uglavnom je druga varijanta - javni protest ili čak neki radikalniji potezi (štrajkovi glađu, smopovređivanje itd). Tek u takvim situacijama je reagovala država i to ne cela država, nego šalji Ljajića da vadi vruć kesten i dogovara sa radnicima socijalne programe i ostalo. Sam on je priznao da država ništa nije radila da zaštiti građane tj radnike: "Ministar za rad i socijalna pitanja Rasim Ljajić ocenio je juče da država nije ništa učinila da nesavesne poslodavce onemogući da radnicima ne isplaćuju zarade i ne uplaćuju im doprinose."

    Blic Online | Ljajić: I država ima krivicu za neisplaćene zarade

    Država ne samo da ne kontroliše poslodace, već bih rekao da u ne malom broju slučajeva istima izlazi u susret na štetu radnika.



  9. #9

    Odgovor: Prava radnika u Srbiji

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku

    Sindikati praktično i ne postoje. Nije ni tajna da neki poslodavci brane svojim radnicima formiranje radničkih sindikata, novine pisale od kada o tome.


    Vecina brani.
    Mada radnici jos uvek kad se spomene sindikat, odmah misle na krompir, luk ,zimnicu.
    Kao onomad u doba starih sindikata.
    Radniku uglavnom nije ni prezentovano, sta sindikat znaci.
    Dobili su stura objasnjenja, uz opasku "Gledajte da se ne uclanite."
    U vecini slucajeva je tako.
    Poneki sindikati su se izborili i dobili su odobrenje delovanja u jacim privatnim firmama.
    Ali i to je opet na papiru samo.
    Jer, mali broj ih se uclanio, strepeci za posao.

  10. #10

    Odgovor: Prava radnika u Srbiji

    Svega toga ne bi bilo da je prvi uslov privatizacije bio da nema otpuštanja radnika!
    Oćeš da kupiš firmu, kupi ali otpuštanja nema!
    Ovako im dali firme za male pare ili bez para, pustili ih da otpuštaju radnike, zabranjuju sindikate... kakav kapitalizam ovo ide ka feudalizmu, daleko smo mi od kapitalizma...

  11. #11

    Odgovor: Prava radnika u Srbiji

    Nije to samo pitanje sindikata.
    Do god je u zemlji stopa nezaposlenosti u uzlaznoj liniji, poslodavcima se moze i cine sve sto cine. Uvek je kvisko odgovor: ako neces ti, na birou ima puno onih koji cekaju da im se ukaze sansa da rade.
    Pre nego sto se pozabavimo pravima radnika, morali bi se pozabaviti pravom koje UN garantuje, a to je pravo na rad. Sve je vise onih koji to pravo nemaju.

  12. #12

    Odgovor: Prava radnika u Srbiji

    Ovo postaje nepodnošljivo...

    Sombor -Na posao svakodnevno dolazim strepeći da li će gazda biti loše volje i bez razloga se izvikati na mene i izvređati me. Svaki put kada pomislim da više ne mogu da izdržim prisetim se kredita koji imam i svojih dvoje dece školaraca - priča samohrana majka zaposlena u maloj privatnoj radnji u Somboru. Kaže da su dve radnice nedavno dobile otkaz jer je gazda procenio da više ne izgledaju dovoljno lepo.

    - Na delu je velika zloupotreba i izrabljivanje radnika. Svaki dan otkrivamo nove načine na koje poslodavci krše prava zaposlenih. Jedan od poslodavaca je čak i nama pretio kada smo zaštitili dve njegove radnice. Nije bio spreman na bilo kakav dogovor i mi ćemo ga tužiti što će ga mnogo koštati. Njegove radnice nikada nisu koristile godišnji odmor, a zakidane su na platama - kaže sekretarka Veća Samostalnog sindikata u Somboru Dušanka Kukolj.
    Najugroženiji su radnici u trgovinskim i drugim radnjama, gde uglavnom rade mlade devojke, koje od svojih gazda često čuju da su glupe, da su krave ili još gore pogrde.

    cela vest



  13. #13

    Odgovor: Prava radnika u Srbiji

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Ovo postaje nepodnošljivo...
    Tek sada videh ovaj članak. Privukao mi je pažnju jer je iz Sombora, ali to nije bitan podatak.

    Ljut sam nešto na naš sistem. (Kao nešto novo i unikatno. ) I to sve zajedno sa novinarima NA ČELU kolone. Neka se nose malo u 3 lepe i oni i gospođa sekretarka. Koju, uzgred budi rečeno, ne poznajem ni privatno ni poslovno.

    Koji idiotski naslov! Koji kretenski članak! Baš me zanima koji krasni su hteli da postignu sa objavljivanjem istog!? I šta su postigli?

    Ima li neko odgovor? Hajde ponudite mi opciju, da umanjim ovaj bes u sebi.

    Ja sam poslodavac. I znam isto kao i moji radnici da NIKADA nisu bili plaćeni na crno. Da su im za svaki isplaćeni neto dinar uplaćeni porezi i doprinosi. Da im plata NIKADA nije kasnila, uvek je uplaćena 5., 6. u mesecu, za prethodni mesec. Uvek. I onih godina sa početka 90-ih! Radnice iz moje administracije znaju da se dešavalo kada je stiska, da sebi ne uplatim zaradu, ali za radnike MORA da bude.

    A pogledajte članak. Ima li tu ograničenja? Ne. On je totalno paušalan. Trpa sve poslodavce u isti, ocrnjeni, koš. Da se nose malo u 3 lepe. Još jednom.

    I da se razumemo, ja sam siguran da su nabrojani slučajevi tačni. I suosećam se sa tim radicima, mada ne znam o kome se lično radi. I to je glavni problem.

    Dok se u javnost bude izlazilo samo ovako paušalno neće biti rešavani problemi. Dok ne objave TAJ i TAJ je uradio TO i TO biće nam samo gore. Samo će svađati narod.

    'bo ih onaj ko im dade diplomu i dozvolu da rade kao novinari.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  14. #14

    Odgovor: Prava radnika u Srbiji

    Kod mene u firmama vlada jedna pre svega opsta harmonija razumevanja.To je kodeks koji se postuje gde radnik mora da zna gde radi,zasto radi i zbog cega radi.
    Navodim primer jedne velike firme u gradu Hemofarma.Tamo se takodje zna kodeks kako sta se sme sta se ne sme.Na primer cigaretu mozes samo upaliti u posebnom delu odvojenom za pusace.Ne daj boze da se napolje vidi da si bacio neko djubre,automatska suspenzija ili poslednja opomena.
    Meni je to u redu.Ljudi ja sam obisao jako puno Evropskim firmi i mogu vam reci da na primer u dvoristu fabrika nisam nasao na jedan jedini papir,opusak ili sta ti ja znam.
    To mora i kod nas da se primeni.
    Neki ce reci da je to preterivanje,ne to je standard svuda ali bukvalno svuta u razvijenim zemljama.
    Ovaj slucaj iz Sombora je slika i prilika nase zemlje.Kakvi radnici takvi poslodavci kasnije.Ili obratno.

  15. #15

    Odgovor: Prava radnika u Srbiji

    Prava radnika u Srbiji?

    Da li to beše neki SF triler? Ili, možda, najnoviji rimejk poznatog filma Jadnici?
    Poruku je izmenio memento, 01.09.2010 u 15:13
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Prava za životinje
    Autor Lady S u forumu Životinjsko carstvo
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 29.01.2014, 22:33
  2. Znaš da si prava mama kad . . .
    Autor Annie u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 16.10.2013, 21:45
  3. Prava vernost
    Autor valter u forumu Muška kafana
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 18.02.2010, 22:25
  4. Odgovora: 87
    Poslednja poruka: 09.08.2009, 14:52
  5. Zlostavljanje dece od strane pedagoških radnika
    Autor gerbes u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 55
    Poslednja poruka: 26.07.2009, 12:56

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •