Preporučite knjigu - Strana 18
Strana 18 od 18 PrvaPrva ... 8161718
Prikaz rezultata 256 do 261 od ukupno 261
  1. #256

    Odgovor: Preporučite knjigu

    Ime: marina1.jpg Pregleda: 51 Veličina: 214.9 KB

    Juče stigla, tek izašla. Završiću je do kraja dana. Cena i nije mala, ali kada su knjige u pitanju, ne pitam. 2.592,00 i zavrtelo mi se u glavi, nije da nije. Ali ljubav je ljubav! Izdavač je Plavi jahač. I svaka im je knjiga izbor vredan svakog dinara.
    Pravim ljubiteljima ove apstraktne i vanzemaljske umetnice, kakva je po meni i Yoko Ono, od srca preporučujem ovu knjigu . Ovo je za ljude koji su sazdani od zvezda.

    Knjiga počinje testamentom u kome je umetnica osmislila neobičan performans nakon svoje smrti. Tri kovčega, ali se ne zna se u kome je njeno telo, tri sahrane u tri grada u kojima je najduže živela: NJujork, Amsterdam, Beograd. Prijatelji i poštovaoci ne nose crninu na sahrani, a tu je i velika torta sa njenim likom od marcipana koja se poslužuje na sahrani.
    U četvorogodišnjem istraživanju autor ove knjige DŽejms Vestkot prati tri najvažnija perioda u životu Marine Abramović. Prvi je beogradski period kada je još daleke 1975. u SKC-u započela svoju umetničku i životnu avanturu čuvenim performansom Ritam 5, plamteća zvezda. Drugi period je period njenog asketskog života u Amsterdamu i rad sa poznatim nemačkim umetnikom i njenim životnim saputnikom Ulajem i njihov rastanak nakon performansa LJubavnici, hodanje po kineskom zidu (198. Treći period predstavlja njen život zvezde u NJujorku od 2005. godine koji prate poznati performansi, pozorišna predstava sa Bobom Vilsonom itd.Svojim čuvenim performansom u kojima je ispitivala granice fizičke i mentalne izdrživljosti, Marina Abramović je izazvala veliku pažnju svetske umetničke javnosti. Ovim performansom je ušla u sam vrh najatraktivnijih živih umetnika u svetu.

    -preuzeto -



    Ime: marina.jpg Pregleda: 52 Veličina: 42.2 KB



    Blic Online | Promocija biografije “Kad Marina Abramović umre” - dodatak -
    Ja ne želim da se predam. Ja sam vernik optimizma. Ja u bolje sutra gledam, tu sa ivice ludizma.

  2. #257

    Odgovor: Preporučite knjigu

    Dobro, da se razumemo knjiga uopšte nije novi naslov, uostalom retko čitam novije naslove. Više se vraćam i proučavam dela koja su napisana od ranije. Iskreno, retko da sam u skorije vreme naišla na nešto novo, a da to nije best seller prodavan u preko milion primeraka. Recimo knjiga o Hajdegeru (Danilo Basta) i tome slično su knjige kojima skidam kapu. Ostalo iskreno i ne primećujem. Možda sam na gubitku, možda i ne, ne znam i ne želim da znam. Verujem da da će me neki naslovi sami pronaći.

    Setila sam se sinoć, dok sam posmatrala ogromno jato vrana kako idu na počinak, jedne naše domaće spisateljice, Silvie Monros-Stojaković i njene knjige Poslednje Kortasarove beležnice. Kupila sam je na Zelenom vencu za 30,00... 1994. Bile su to lude godine.

    Lično obožavam Kortasara i svet koji je stvarao. Nije u pitanju fantastika. Otkrila sam ga preko Silvije.
    Knjiga sadrži pet poglavlja. Početak knjige je zaista zanimljiv jer saznajemo kako je uopšte došlo do nastanka ove knjige. Sam uvod, Adresa: čitalac, Silvia sa nama deli svoje fascinacije Kortasarovom prozom, uvodeći nas u samu priču i njegov život fikcijom Zdravlje bolesnika, uostalom prva knjiga koju je ona prevela, a on napisao. Prevela je i njegove Školice! To je tek divna knjiga! Tipičnan svet za Kortasara u kojem gradacijom maštovite ideje lagano ispituje svetove stvarnog i izmaštanog, mogućeg i slučajnog...Postoji jedna anegdota vezana za prevođenje Školica. Kada je prevodilica čula da će prevoditi to delo poželela je da upozna pisca. Tragajući dugo za njim i njegovom adresom, napokon ga je našla u Parizu. Najavila, otišla i ostalo je legenda...Ostali su u kontaktu sve do njegovre smrti. Dopisivali su se, takođe Silvija se dopisivala i sa njegovom suprugom. Kortasar je ostao oduševljen njome nakon samo jednog primljenog pisma. Prvo pismo datira od 11.VII 1980.
    Ali, da se vratim knjizi. Centralni deo knjige o kojoj govorim je treći deo, Sadržina: postupna, u kojem je prezentiran najveći deo njihovog dopisivanja i dopisivanja sa Kerol i Kerolinom američkom prijateljicom. Može se naslutiti, osetiti i zaista uživati sledeći tragove prepoznavanja i razumevanja na daljinu, fine spone senzibiliteta nekolicine ljudi čiji se svetovi dotiču ili presecaju u fiktivnim tačkama interesovanja, emocija, ideja. Taj deo, dok čitate ustvari shvatate Kortasarovu ideju da je svaki čovek sam, ali i suštinski usmeren prema drugim ljudskim bićima, sam kao zvezda na nebu koja se približava ili udaljava od drugih zvezda i sazvežđa. Silvia, dopisujući se sa Kortasarom postala je zvezda iz njegovog sazvežđa. Zvezda koja je njemu i njegovim ukućanima veoma bliska. Međutim u drugoj polovini prepiske, kada od piščeve saputnice Kerol Danlop saznaje za piščevu smrtonosnu bolest i informaciju da je od njega sakrila rezultate i da on to ne zna, pisma-knjiga dobija tragičan ton. Dopisivanje o Kortasaru prekinuće on sam javljajući Silviji šokantnu vest o smrti svoje 36-godišnje žene. Taj rez sudbine biće još bolniji za samu Silviju kada i sam Kortasar premine 14. februara 1984.
    Ja ne želim da se predam. Ja sam vernik optimizma. Ja u bolje sutra gledam, tu sa ivice ludizma.

  3. #258

    Odgovor: Preporučite knjigu

    Zadnje sto sam procitala su tri naslovi Gordane Vlahovic, "Na licima oci", "Na ivici sna", "Sa Sarom uz knjigu". Njen me je stil odusevio. Preporucujem.
    Ima dana kada mi treba neko... Neko, ko ništa ne pita, a zna sve.

  4. #259

    Odgovor: Preporučite knjigu

    Crna mena, Margerit Jursenar

    tek sad stigla na red, ne znam kako mi je promakla
    a prožima sve što me interesuje i sve što volim
    uz to divno napisana, gotovo naslikana
    čak i prevod kad čitam
    mogu zamisliti kako je tek u originalu!
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  5. #260

    Odgovor: Preporučite knjigu

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    Crna mena, Margerit Jursenar
    I ja dajem svoj glas ZA! Mene je Direr sa svojom Melanholijom bacio pravo u ruke Margerit. Nase malo poznanstvo od tad datira.
    Ja ne želim da se predam. Ja sam vernik optimizma. Ja u bolje sutra gledam, tu sa ivice ludizma.

  6. #261

    Odgovor: Preporučite knjigu

    Ne znam zasto, ali eto, juce sam procitala "Sekspir ne bi nikad to uradio" - Bukovski. - jasan i nenafilovan stil. Opisao je sebe i svoje putovanje kroz Europu.
    Ima dana kada mi treba neko... Neko, ko ništa ne pita, a zna sve.

Strana 18 od 18 PrvaPrva ... 8161718

Slične teme

  1. Preporučite restoran...
    Autor SQUAW u forumu Kulinarstvo i ishrana
    Odgovora: 58
    Poslednja poruka: 31.01.2015, 03:45
  2. Preporučite poslodavca
    Autor little fairy u forumu Posao
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 06.04.2010, 23:38
  3. Kupili smo... preporučujemo... ne preporučujemo
    Autor Neuhvatljiva_ u forumu Online savetnik
    Odgovora: 44
    Poslednja poruka: 02.03.2010, 09:37
  4. Pokloni Mi Knjigu .... S Posvetom!
    Autor maski u forumu Spomenar
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 17.12.2009, 00:11
  5. Hram za knjigu
    Autor SQUAW u forumu Književnost
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 14.07.2009, 16:23

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •