Ime: marina1.jpg Pregleda: 51 Veličina: 214.9 KB

Juče stigla, tek izašla. Završiću je do kraja dana. Cena i nije mala, ali kada su knjige u pitanju, ne pitam. 2.592,00 i zavrtelo mi se u glavi, nije da nije. Ali ljubav je ljubav! Izdavač je Plavi jahač. I svaka im je knjiga izbor vredan svakog dinara.
Pravim ljubiteljima ove apstraktne i vanzemaljske umetnice, kakva je po meni i Yoko Ono, od srca preporučujem ovu knjigu . Ovo je za ljude koji su sazdani od zvezda.

Knjiga počinje testamentom u kome je umetnica osmislila neobičan performans nakon svoje smrti. Tri kovčega, ali se ne zna se u kome je njeno telo, tri sahrane u tri grada u kojima je najduže živela: NJujork, Amsterdam, Beograd. Prijatelji i poštovaoci ne nose crninu na sahrani, a tu je i velika torta sa njenim likom od marcipana koja se poslužuje na sahrani.
U četvorogodišnjem istraživanju autor ove knjige DŽejms Vestkot prati tri najvažnija perioda u životu Marine Abramović. Prvi je beogradski period kada je još daleke 1975. u SKC-u započela svoju umetničku i životnu avanturu čuvenim performansom Ritam 5, plamteća zvezda. Drugi period je period njenog asketskog života u Amsterdamu i rad sa poznatim nemačkim umetnikom i njenim životnim saputnikom Ulajem i njihov rastanak nakon performansa LJubavnici, hodanje po kineskom zidu (198. Treći period predstavlja njen život zvezde u NJujorku od 2005. godine koji prate poznati performansi, pozorišna predstava sa Bobom Vilsonom itd.Svojim čuvenim performansom u kojima je ispitivala granice fizičke i mentalne izdrživljosti, Marina Abramović je izazvala veliku pažnju svetske umetničke javnosti. Ovim performansom je ušla u sam vrh najatraktivnijih živih umetnika u svetu.

-preuzeto -



Ime: marina.jpg Pregleda: 52 Veličina: 42.2 KB



Blic Online | Promocija biografije “Kad Marina Abramović umre” - dodatak -