Meze
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10

Tema: Meze

  1. #1

    Meze

    Meze ili mezze (arapski, مزة, grčki mezes (μεζες), bugarski meze, srpski / makedonski meze, od turske / bosanske meze, nastalo iz persijskog maze (مزه) “ukus, zalogaj”, odnosno od mazidan “po ukusu”), u istočnom Mediteranu je izbor predjela i malih jela koja se često služe uz piće (neko žestoko, ili uz vina).

    U kuhinjama Levanta i u regionu Kavkaza ova jela se služe kao predjelo, ili kao delovi velikih obroka i tada se ne konzumira alkohol. Meze je poznato i u arapskom svetu kao muqabbilat (arapski “za početak”).

    Volim meze, posebno uz dobru kapljicu i u još boljem društvu. Probao sam i mezio različite vrste hrane i pića, ali mi je najdraža kombinacija koju sačinjavaju hleb (proja), očišćene slane srdele (inćuni) i začinjene maslinovim uljem i kvasinom (vinskim sirćetom), kapari (kiseli) i crno vino (dingač, postup).
    Poruku je izmenio memento, 03.04.2010 u 10:33
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Meze

    Dobro meze i dobra rakija uvek idu u paketu....i tada je tu narepertoaru neko suvo meso,.neke salate...i to je u sushtini onako po starinski...
    Vi vidite stvari i pitate „zašto“, a ja sanjam o stvarima kojih nije bilo i pitam „zašto ne“.

  3. #3

    Odgovor: Meze

    samo i jedino pršuta i njeguški sir..sve ostalo porad mene, možete evakuisat s tanjira, ni ne pogledam ga...
    'Ako vam se neka ptica posere na glavu, obrišite se diskretno i pravite se ludi, kao i uvek kad su vas posrali.' - čika Dušan Radović

  4. #4

    Odgovor: Meze

    Bez sudžuka i bosanskog suhog mesa, meni meze nema.
    Uvijek je tu i sir, livadski...kiseli krastavci, masline...u principu volim da mezim bilo šta da nije varivo, da nije riba...da nisu neka teška jela. Mada, imala sam priliku da vidim ljude kako piju i meze kolače.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  5. #5

    Odgovor: Meze

    Jedino mi je vazhno, da meze bude lepo ukrasheno na tanjiru....onako: sto "sharenije"
    Da bude svega:prshute, chajne, sudzuka, sira (kachkavalj), kajmaka, kis. krastavca, bar. jaja, maslinke.

    ps. volim da se zezam sa serviranjem

  6. #6

    Odgovor: Meze

    Pa da... Meze.!.A ono svega.:.....od sira , suhomesnatih proizvoda raznih , krastavcica ,
    jaja barenih...pa picence....pa opet Meze....

    U Poverenju: nekad se toliko NaMezetim da mi do glavnog jela i Nije...
    mislim..nije da nije .....vec mi ni do cega nije.
    Hej Joe...Supercalifragilisticexpialidocious !

  7. #7

    Odgovor: Meze

    Citat ELA kaže: Pogledaj poruku
    Jedino mi je vazhno, da meze bude lepo ukrasheno na tanjiru....onako: sto "sharenije"
    Da bude svega:prshute, chajne, sudzuka, sira (kachkavalj), kajmaka, kis. krastavca, bar. jaja, maslinke.

    ps. volim da se zezam sa serviranjem

    Ela slazem se.......ako mi je sve zbrda, zdola i ne mezi mi se.......volim sve to da mi je lepo servirano......na ovaj meni bi dodala jos pogacu, neku pitu, pihtije, rusku, u jbt ogladneh....

  8. #8

    Odgovor: Meze

    preferiram,veoma
    prvo meze:
    prsuta,barena jaja,kriske sira s kasikom kajmaka odozgo i vruca pogaca,i sljivovica,naravski
    to je nesto sto ce vam izneti na sto bezmalo svaka kuca u Cacku
    drugo omiljeno meze:
    usoljene sardele ,sir iz ulja,belo vino
    od ovog se prosto razbolim
    Ploviti se mora i bez broda ..

  9. #9

    Odgovor: Meze



    Volim meze ali najvise volim slane rolate kao meze.
    Nesto ovako.....
    Najveca vlast je vladati sobom.

  10. #10

    Odgovor: Meze

    Dovoljno mi je par zalogaji ali mora biti nešto ukusno,mislim konkretno.malo slaninice,šunkice i eto meze je gotovo.A slaninica ,pančeta ako nema domaće,ove kuhane baš nebi.

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •